Zalecenia: Pacjentka zakwalifikowana do uradykalnienia zabiegu operacyjnego.
Zabieg musi zostać poszerzony ze względu na zbyt małe marginesy zdrowej tkanki wokół guza (godz. 6 i 9):
Cytat:
Mikroskopowo marginesy wąskie i niepewne (<1mm)
Brak poszerzenia marginesów skutkował by bardzo realnym niebezpieczeństwem pozostawienia w organizmie komórek nowotworowych poza usuniętym obszarem, a to w konsekwencji doprowadziłoby do szybkiego wznowienia procesu nowotworowego.
Minimalny bezpieczny margines z każdej strony usuniętego guza powinien wynosić przynajmniej ok. 10 mm.
Czy wykonano oznaczenie węzła chłonnego wartowniczego i przebadano go pod kątem ewentualnej obecności przerzutów nowotworu ?
Pozdrawiam.
_________________ Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
Jak na razie to bardzo dobre wyniki (oczywiście biorąc pod uwagę gdzie jesteśmy). To co dotychczas stwierdzono to rak nieinwazyjny (chociaż uważa się że comedo to typ który najczęściej może mieć swój dalszy ciąg). Jak chcesz poszukać bardziej szczegółowych informacji, to pod hasłem DCIS. Jak bardzo radykalne będzie poszerzenie marginesów to zależy od położenia i dyskusji z lekarzem. Tak czy inaczej szanse 10-letniego przeżycia są grubo powyżej 90 %
Co do badań węzłów chłonnych, to lekarz nic nie mówił na ten temat, czy wskazane jest to badanie? Na rożnych forach też trochę próbowałem czytać o oznaczeniach na wynikach badań biopsji i wyczytałem, że oznaczenie G3 sugeruje guza złośliwego. Takie samo oznaczenie znalazłem w wynikach mojej mamy. Czy z tego wyniku co zamieściłem wcześniej można stwierdzić, że moja mama ma guza złośliwego? Jakie powinno być dalsze leczenie poza kolejną operacją? Czy niezbędna będzie chemioterapia lub radioterapia? A tak wogóle to dziękuję za pomoc i za udzielenie mi tych informacji. Jestem bardzo wdzięczny.
G3 obrazuje że komórki są mało zróżnicowane, takie raki rosną szybciej i są bardziej agresywne, ale "in situ" oznacza że on jeszcze nie ma zdolności do wędrowania. Biopsja węzła wartowniczego nie jest badaniem, ale operacją (w pełnej narkozie) robioną nie we wszystkich centrach onkologii obecnie zalecaną i każda pacjentka ma do niej prawo. Ale ta procedura wymaga wykwalifikowanej kadry i specjalnego wyposażenia. Praktyka jest taka, że tam gdzie tego nie ma, robią usunięcie znacznej części węzłów z pachy ( to już kalectwo i należy podzwonić i zapytać gdzie robią) O ile poszerzenie marginesów należy zrobić możliwie szybko, to w tym wypadku można sobie pozwolić na odczekanie w kolejce do węzła wartownika. Jeżeli poszerzenie marginesu będzie oznaczało usunięcie piersi, to na tym leczenie się zakończy. Jeżeli usunięty zostanie tylko fragment piersi, to konieczna będzie radioterapia, chemii przy DCIS się nie podaje. Chora teoretycznie ma prawo do wyboru opcji, w praktyce to trochę ograniczone, bo jak są przeciwwskazania do radioterapii, albo położenie guza jest niekorzystne to pozostaje tylko odjęcie piersi.
Czy ktos mógłby mi odczytać wynii biopsji mojej mamy:
Nr 286794/01,05 - ściany loży i kwadrant: Carcinoma ductale in situ (CDIS) typus non comedo et comedocarcinoma. N. G. 3. (Postać rozproszona). Lipogranulatio, resorbtio et infiltratio inflammatoria chronica non specifica. Nr286794/02 - brodawka sutkowa: Tela mamillae. Nr 286794/03,04,06 - kwadranty: Tela carcinomatosa absunkt. Nr 286794/07 - węzło okołosutkowe "wartownicze" Lymphadenitis chronica. Materiał przebadano seryjnie. pNO (sn-) (i-). IHC: odczyn z CKAE1/AE3 - ujemny.
Z góry dziękuję.
Carcinoma ductale in situ - rak przewodowy w stadium początkowym (miejscowym),
Typus non comedo et comedocarcinoma - typu nie czopiastego oraz rak czopiasty,
N. G. 3. - niski stopień zróżnicowania nowotworu (= wysoki stopień złośliwości histologicznej),
Lipogranulatio, resorbtio et infiltratio inflammatoria chronica non specifica
- granulacja tkanki tłuszczowej, wchłanianie i przewlekły naciek zapalny niespecyficzny (tłum. dosł.),
Tela mamillae - tkanka brodawki sutkowej,
Tela carcinomatosa absunkt [powinno być: absunt] - tkanki rakowe nieobecne (nie stwierdzono).
Komentarz:
Węzły okołosutkowe "wartownicze" Lymphadenitis chronica - przewlekłe zapalenie węzłów wartowniczych,
Materiał przebadano seryjnie. pNO (sn-) (i-). IHC: odczyn z CKAE1/AE3 - ujemny:
oznacza to, że na podstawie badań immunohistochemicznych nie stwierdzono obecności przerzutów nowotworowych w tych próbkach (jak rozumiem - wyżej wym. węzłów chłonnych wartowniczych).
To ostatnie - jeśli dobrze interpretuję - oznacza, że mamy cechę N0, co jest dobrą wiadomością.
_________________ Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum