1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Jak zdiagnozować ognisko pierwotne?
Autor Wiadomość
tymek.2013 


Dołączył: 27 Sie 2013
Posty: 17

 #1  Wysłany: 2018-06-24, 23:57  Jak zdiagnozować ognisko pierwotne?


Od miesiąca pacjent źle się czuł bolał go brzuch i miał biegunki, więc zrobił badanie krwi i moczu, wyszła mu bilirubina przekroczona kilkukrotnie i lekarz zdiagnozował żółtaczkę i dał skierowanie do szpitala. Tam zdecydowali o konieczności operacji i wycieli woreczek żólciowy, wyrostek oraz pobrali wycinki z podejrzanych guzków na wątrobie. Niestety nie zrobili obejścia dróg żółciowych z powodu braku na wyposażeniu szpitala i pacjentowi wyprowadzili worek zewnętrzny. W pobranych wycinkach stwierdzono przerzuty raka neuroendokrynnego najprawdopodobniej z układu pokarmowego. Jakie badania trzeba wykonać aby zdiagnozwać ognisko pierwotne? Z tego co wyczytałem w internetach to nie jest łatwe i wymaga ten rodzaj raka innych ścieżek diagnostycznych nią przyjęte dla innych nowotworów? Podobno zwykły PET tego może nie wychwycić, potrzeba innego radioznacznika i nie jest on dostępny we wszystkich centrach onkologii np na ścianie wschodniej. Podobno wychwytuje to jakaś scyntografia z odpowiednimi znacznikami, ale czy to badanie jest porównywalne z PET? Nadmienię jeszcze, co może być ważne że pacjent 3 lata temu miał zdiagnozowanego guza trzustki, odbyła się operecja w celu jego wycięcia ale z powodu niemożliwości wycięcia w całości guz pobrano tylko wycinki do badań, które wykazały tylko stan zapalny. Poniżej wyniki badań i pozostałe załączniki w chronologicznym czasie.

[ Dodano: 2018-06-25, 01:05 ]
załączniik 2

















01.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1487 raz(y) 439,77 KB

02.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1394 raz(y) 611,08 KB

03.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1391 raz(y) 922,99 KB

04.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1342 raz(y) 174,01 KB

05.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1327 raz(y) 1,25 MB

06.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1317 raz(y) 1,66 MB

07.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1284 raz(y) 881,39 KB

08.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1304 raz(y) 188,72 KB

 
Etomas 


Dołączył: 17 Lut 2016
Posty: 58
Skąd: Industry region
Pomógł: 8 razy

 #2  Wysłany: 2018-06-26, 13:16  


Nalleży domagac sie od lekarza prowadzącego skierowania do osrodka onkologii posiadajacego poradnie endokrynologii , która zajmuje sie równiez nowotworami neuroendokrynnymi (najlepsze Gliwice, Warszawa w Lublinie sprawdzic na miejscu) Jezeli nie będzie blizszej mozliwosci to skierowanie i posiadane wyniki wraz z krótkim opisem dolegliwosci wysłac mailem do Gliwic lub Warszawy z prosbą o zakwalifikowanie do zdiagnozowania i leczenia (szczególnie ważny jest ostatni wynik histopat. oraz fakt występowania biegunek-podać jak czesto) Sądze ze w odpowiedzi otrzymacie termin wizyty. Dalej lekarz najczęsciej o specjalnosci Endokrynologia i medycyna nuklearna ustali tok postępowania. najlepiej wybrac osrodek mozliwie najblizszy gdyz nalezy spodziewać sie wizyty co 2 do 3-ch miesięcy.
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #3  Wysłany: 2018-06-27, 18:01  


tymek.2013,

Poczytaj sobie proszę obecne Zalecenia jakie są stosowane, kiedy nie można zlokalizować ogniska pierwotnego
http://www.onkologia.zale...ejscowieniu.pdf

pozdrawiam
 
tymek.2013 


Dołączył: 27 Sie 2013
Posty: 17

 #4  Wysłany: 2018-08-26, 00:04  


jesteśmy po badaniach w COZL.Wynik CgA: 1125 (tysiąc 125) przy normie coś ok 94.
Wynik KT z dn. Ś13-07-2018:
Miąższ płucny rozedmowym guzkowe zgrubienia opłucnej na poziomie seg. 6L 10L. Węzły chłonne śródpiersia i wnęk niepowiększone. Znacznie powiększony, guzkowo przebudowany gruczoł tarczycowy (płat lewy schodzi do poziomu niemal rozdwojenia tchawicy) przemieszczający i uciskający tchawicę i przełyk.
Powyżj pepka, widoczne zatarcie struktur przedniej ściany jamy brzusznej z obecnością przekrwienia i niejednorodnego wzmożenia tkanki tłuszczowej.
Wątroba niepowiekszona z obecnoscią kilku torbielek do 10 mm, w seg. VII widoczna jest zmiana ogniskowa (22mm) o silnym wzmocnieniu kontrastowym utrzymujacym się w fazie póżnej. Ponadto w obu płatach widocznych jest kilka dorobnych (do 10mm) ognisk silnego wzmocnienia w fazie tętniczej po podaniu kontrastu, nie widocznych w pozostałych fazach badania (zmiany naczyniowe?)
Pęcherzyk żółciowy usuniety, zaznaczone drogi żółciowe wew. wątrobowe, drenaż PŻW.
Śledziona miernie powiekszona, 127mm w osi długiej, jednorodna.
Trzustka w zakresie trzonu i ogona zanikowa, wąska. Głowa trzustki nieregularnie poszerzona (46x38). w jej otoczeniu i we wnęce wątroby jest widocznych kilka niejednorodnych węzłów chłonnych wielkości do 21mm.
Nadnercze prawe niepowiększone bez zmian ogniskowych. Nadnercze lewe guzkowo poszerzone do 12mm., o jednorodnych gęstosciach(przerost łagodny?)
Nerki prawidłowej wielkości o zachowanej strukturze korowo-rdzeniowej, bez zastoju i kamicy. W nerce prawej na obrysie tylnym widoczna jest zmiana ogniskowa 13 mm o gęstościach i i wzmocnienu kontrastowym dyskretnie niższych niż kora gesta torbiel?. podobna zmiana 10mm w biegunie nerki lewej.
Pęcherz moczowy o gładkich obrysach.
Gruczoł krokowy niejednorodny, ze zwapnieniami o wym. 53x37, przerost płata środkowego.
Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa. Rozrzedzenia struktury kostnej w obrębie kości lrzyżowej i talerzy biodrowych- osteoporotyczne?

[ Dodano: 2018-08-26, 01:27 ]
W międzyczasie zrobiono w COZL protezowanie dróg żółciowych, dzieki czemu jakość życia zwiększyła się wielokrotnie bez drenażu zewnetrznego.
Następnie wynik scyntografii receptorów somatostatynowych.:
Substancja Tekrotyd 99m Tc
3h po iniekcji
W obrębie klatki piersiowej uwidoczniło się duże wole zamostkowe, którego lewym płatem schodzi do poziomu rozwidlenia tchawicyz obecnością licznych zmian guzkowych wykazujące nierónomiernie gromadzenia radioznacznika.
W obrębie jamy brzusznej uwidoczniły się obszary zwiększonego radioznaczniaka:
- paracentralnie po prawej stroniew sąsiedztwie dwunastnicy słabo wyodrębniający się obszar tkankowy o wym. 44x18 mm od poziomuL1 do L2 - głowa trzustki.
- paracentralnie po stronie prawej nieco powyżej na poziomie Th12/L1 obszar tkankowy o wym. 20mm- węzeł chłonny;
paracentralnie po stronie lewej na poziomie Th12L1 obszar tkankowy o wym. 16mm - węzeł chłonny.
Ponadto zwraca uwagę niejednorodne rozmieszczenia radioznacznika w całym miąszższu wątroby z obszarami zwiększonego gromadzenia w seg. VII i VIII o śr, ok 26mm.
W obrębie miednicy uwidocznił się obszar zwiększonego gromadzenia radioznacznika w tylnej części gruczołu krokowego o wym. 22x17mm nie wyodrębniajacy się w CT bez kontrastu.

Wniosek:
Opisywane zmiany wykazujące zwiększoną ekspresję receptorów somatostatynowych w trzustce, węzłach chlonnych, wątrobie najprawdopodobniej o charakterze npl. Zmiana w obrębie gruczołu krokowego wykazującae zwiększoną ekspresję receptorów somatostatynowych wymaga dalszej weryfikacji, nie można wykluczyć również procesu npl.

[ Dodano: 2018-08-26, 01:33 ]
Mamy skierowanie na leczenia analogami samostatyny. Czytałem o lepszym wyniku leczenia przy leczeniu radiologicznym samostatynowym wraz z analogami, ale nie iwem czy jest to dostępne w polsce ani jakie kryteria trzeba spełniać. Czy same analogi samostatyny w naszym przypadku z przerzutami moga byc skuteczne???
 
Etomas 


Dołączył: 17 Lut 2016
Posty: 58
Skąd: Industry region
Pomógł: 8 razy

 #5  Wysłany: 2018-08-26, 12:25  


W dodanym akapicie zapewne słyszałes o radioterapii izotopowej, jest stosowana w Polsce. w znanych mi przypadkach prawie zawsze poprzedza ją jakis (wg uznania lekarzy-czesto konsylium ) okres podawania analogów. Terapia jak kazda tego typu ( np chemia) jest równiez toksyczna - więc jej stosowanie jest poprzedzone badaniami i analizą stanu pacjenta.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group