Mój Mąż (58lat) miał usunięte lewe płuco z powodu guza w obturującego oskrzele. Rozpoznanie stadium było IIB. Lekarz zdecydował o podaniu chemioterapii. Mąż był przyjęty dwukrotnie do szpitala i odesłany do domu z powodu zmian na płucu prawym. Chemia nie zostanie podana ponieważ minął czas na jej podanie od terminu wykonanej operacji.
Jaka jest możliwość, że zmiany na prawym płucu to również rak płaskonabłonkowy? Mąż dostał skierowanie na tomograf, ale termin dopiero 7.11.2012. Czy powinniśmy zrobić to badanie prywatnie szybciej? Czy powinniśmy zrobić pet? Co mamy robić?
Czy przed operacją była wykonana tomografia klatki? Jeśli tak, czy możesz wkleić/przepisać wynik?
Kiedy miała miejsce operacja? Usunięto faktycznie całe płuco czy tylko jego płat? Masz może wypis ze szpitala z czasu zabiegu i możesz go tu wkleić/przepisać?
KT klatka piersiowa z kontrastem przez zabiegiem operacyjnym:
Płuco lewe - w okolicy ujścia żyły płucnej dolnej lewej masa guzowata o wym 26x31 mm obturuje światło oskrzela dolnopłatowego wraz z oskrzelem do LS6 i śródoskrzelowego wrasta do oskrzela głównego lewego, zmiany naciekowe obejmują również początkowe odcinki oskrzeli segmentów podstawnych, obwodowo zagęszczenia zapalno-niedodmowe w LS10 i znacznie mniejsze w pozostałych segmentach podstawnych. Pęcherz rozedmowy w języczki 20x31 mm.
Płuco prawo - uwapniony guzek 5 mm w PS2, pasma zmian niedodmowych włókniejących w PS5, podopłucnowy płaski guzek w PS10 dł 6 mm.
Węzły chłonne - kilka drobnych 10 mm przytchawicze prawe i lewe i w prawej wnęce 11 mm, w lewej w obrębie nacieku.
Operacja 23.07.2012 - na 100% całe lewe płuco
KT klatki piersiowej z 17.09.2012:
Płuco lewe - stan po usunięciu. Płyn w lewej jamie opłucnowej szerokości do 51 mm. Cech wznowy miejscowej nie stwierdzam.
Płuco prawe - w segm. II guzek 2 mm skan 4/14. W płacie dolnym (segmenty IX i X) zagęszczenia zapalno-włókniejące, poza tym bez zmian ogniskowych.
Węzły chłonne wnęk i śródpiersia niepowiększone.
Mam też inne wypisy i wyniki badań. Mogę zeskanować i wysłać na e-mail.
Dziękuję
Mam też inne wypisy i wyniki badań. Mogę zeskanować i wysłać na e-mail.
Jeśli możesz, to zeskanuj i wrzuć tutaj, jako załączniki do posta (z usunięciem danych osobowych pacjenta i lekarzy) - dopuszczalne rozszerzenia i rozmiary plików dostępne są tutaj
Aha, czy oba TK (przed operacją i z 17.09) były robione na tym sprzęcie, opisywane przez tę samą osobę? I czy do badania z 17.09 była dostarczona płytka z badania poprzedniego do porównania?
Chemia nie zostanie podana ponieważ minął czas na jej podanie od terminu wykonanej operacji.
W epikryzie lekarz napisał o zgłoszeniu się 01.10 na oddział celem rozpoczęcia chemioterapii - rozumiem, że lekarz onkolog na oddziale powiedział Wam, że chemioterapii nie wdroży, bo jest na to za późno?
nie. powiedzieli, że jest coś na prawym płucu i mąż kaszle i nie wdrożą chemioterapii, bo mu osłabią organizm, a jeśli jest stan zapalny i dostanie zapalenia płuca to tego nie przeżyje.
że wdrożą chemioterapię jedynie jeśli będzie diagnoza, że na prawym płucu jest nowotwór. Bo wtedy to będzie leczenie na zasadzie wóz albo przewóz.
Mąż dostał skierowanie na tomograf ale na 7.11.2012. Mi się wydaje, że to trochę długo. Z onkologii odesłali go do pulmonologa. Ale ja nie mogę tak bezczynnie czekać.
Moje pytanie dotyczy tego jak przyspieszyć diagnozę? Zrobić tomograf prywatnie czy starać się o peta? Czy peta można zrobić nie na NFZ?
Co mam robić bo nie mogę czekać i patrzeć jak on się boi.
[ Dodano: 2012-10-02, 14:43 ]
acha i że to był ostatni termin na wdrożenie chemioterapii. przepraszam zapomniałam.
[ Dodano: 2012-10-02, 14:45 ]
acha i chciałabym też zapytać czy można oszacować prawdopodobieństwo, że na prawym płucu jest też rak płaskonabłonkowy na podstawie tych dokumentów?
[ Dodano: 2012-10-02, 14:47 ]
ale mieszam przepraszam - bo miałam napisać, że upłynął termin na wdrożenie chemii po operacji, że na to podobno był czas od 6 do 8 tygodni po
nie. powiedzieli, że jest coś na prawym płucu i mąż kaszle i nie wdrożą chemioterapii, bo mu osłabią organizm
Przeciwwskazania do chemioterapiii uzupełniającej: » tutaj «
Przypuszczam, że w tym wypadku przeciwwskazaniem do wdrożenia CTH uzupełniającej była:
1) słaba wydolność oddechowa (wynik spirometrii);
2) leczenie chirurgiczne polegające na pulmonektomii (zabieg wycięcia CAŁEGO płuca lewego).
pozdrawiam ciepło.
Moje pytanie dotyczy tego jak przyspieszyć diagnozę? Zrobić tomograf prywatnie czy starać się o peta? Czy peta można zrobić nie na NFZ?
Tomograf można zrobić prywatnie (trzeba i tak mieć skierowanie), będzie napewno szybciej niż na NFZ, koszt ok 400-500 zł. Aby wykonać badanie PET trzeba mieć skierowanie (nie zawsze jest ono równoznaczne z zakwalifikowaniem pacjenta do wykonania badania). Koszt badania PET prywatnie to ok. 5000zł
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum