1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 36
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: mięsak ból biodra
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 1317
Wyświetleń: 372763

PostDział: Mięsaki, nowotwory układu kostnego   Wysłany: 2012-03-18, 22:02   Temat: mięsak ból biodra
Zuzia od piątku jest w szpitalu.
Trafiła tam z ropiejącą raną i CRP 154 mg/l. Wykonano zabieg chirurgiczny: otwarcie całej rany (szwy, zszywki) i oczyszczenie jej z rozległego nacieku zapalnego, sięgającego aż do jamy brzusznej.
Otrzymuje dożylnie antybiotyk. Rana pozostaje otwarta (opatrunek) ze względu na konieczność dalszego jej oczyszczania - zostanie zszyta po opanowaniu zakażenia.
Na tę chwilę wysoka gorączka ustąpiła.

Prawdopodobnie jutro lub pojutrze Zuzia będzie miała w szpitalu swego laptopa i sama będzie mogła tu coś napisać.
  Temat: mięsak ból biodra
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 1317
Wyświetleń: 372763

PostDział: Mięsaki, nowotwory układu kostnego   Wysłany: 2010-09-18, 23:22   Temat: mięsak ból biodra
Ponieważ w tym wątku jako jedynym na forum piszemy dość obszernie o sarcoma epithelioides zamieszczam tu informację dla forumowiczów oraz.. lekarzy onkologów:

PET nie jest odpowiednim badaniem obrazowym w diagnostyce w/w rodzaju mięsaka. Ogniska tego akurat rodzaju nowotworu złośliwego nie pochłaniają w wystarczającym zakresie glukozy (a więc i radioznacznika).
Zatem zamiast 'ślepego' w tym przypadku PET -> MRI, mili państwo.
Plus (tu już stricte do onkologów) aktywny udział w konferencjach i warsztatach, na których wykładają i dzielą się swą wiedzą bezdyskusyjnie najlepsi specjaliści w naszym kraju zajmujący się wyłącznie leczeniem mięsaków.

Zuza PET miała de facto niepotrzebnie. Za to kolejne MRI loży po guzie powinna mieć już dawno. Jak i MRI wątroby.
No nic, będzie wkrótce miała.
  Temat: mięsak ból biodra
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 1317
Wyświetleń: 372763

PostDział: Mięsaki, nowotwory układu kostnego   Wysłany: 2010-08-07, 22:34   Temat: mięsak ból biodra
zufed napisał/a:
PS. Madzia, nadchodzę :twisted: :twisted: :twisted:

I'm ready :devil:
  Temat: mięsak ból biodra
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 1317
Wyświetleń: 372763

PostDział: Mięsaki, nowotwory układu kostnego   Wysłany: 2010-06-17, 12:30   Temat: mięsak ból biodra
  Temat: mięsak ból biodra
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 1317
Wyświetleń: 372763

PostDział: Mięsaki, nowotwory układu kostnego   Wysłany: 2010-05-27, 13:45   Temat: mięsak ból biodra
Nie ma dobrych wiadomości niestety.
Nie naciskajcie na Zuzę, napisze jak złapie oddech. Bo teraz czas na działanie jest. I wszystko jest właśnie organizowane.
Zuzia nie jest z tym sama. Jesteśmy z nią.
  Temat: mięsak ból biodra
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 1317
Wyświetleń: 372763

PostDział: Mięsaki, nowotwory układu kostnego   Wysłany: 2010-04-23, 08:37   Temat: mięsak ból biodra
Zuza, to może teraz w osłonie antybiotykowej? Zmniejszyłoby to znacznie ryzyko powikłań (no i ból).
  Temat: mięsak ból biodra
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 1317
Wyświetleń: 372763

PostDział: Mięsaki, nowotwory układu kostnego   Wysłany: 2010-03-13, 04:44   Temat: mięsak ból biodra
Zuza, takie CRP świadczy o tym, że nie ma (w tej chwili) żadnej poważnej infekcji.
To i cieszy i martwi, bo w tej sytuacji to kolejny dowód na to, że przyczyna takich a nie innych wartości morfologii tkwi gdzie indziej.
Podtrzymuję kwestię potrzeby wykonania RTG klatki piersiowej (w 2 projekcjach), z tym, że nie musi być to 'na wczoraj' (a by tak było gdyby CRP było podwyższone). Jednak sama wiesz - że powinno być wykonane.
Myślę jeszcze o tych dusznościach - co prawda hormony tarczycowe są ok, tylko TSH 'wariuje' (przysadka), jednak sądzę, że endokrynolog zleci USG tarczycy; jeśli gruczoł tarczycowy byłby powiększony, to również może być on przyczyną duszności.
Dobrze, że będzie ta wizyta -> nie zapomnij wymienić na niej wszystkich swoich dolegliwości (prócz info dot. chorobie podstawowej i pracy szpiku); takie rzeczy jak senność, zmęczenie, uczucie duszności i całe mnóstwo innych spraw - bywają powiązane z problemami 'tarczycowymi'.
ściskam.
  Temat: mięsak ból biodra
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 1317
Wyświetleń: 372763

PostDział: Mięsaki, nowotwory układu kostnego   Wysłany: 2010-03-09, 22:24   Temat: mięsak ból biodra
Zacznij od CRP.
Potem (bez zbędnej zwłoki) RTG klatki piersiowej.
A do endokrynologa się po prostu telefonicznie zapisz i pójdziesz spokojnie na wizytę jak przypadnie termin (ale się zapisz!).

Gdybyś planowała wykonać RTG prywatnie - daj znać, bo i tak będziesz potrzebowała skierowania.

[ Dodano: 2010-03-09, 22:24 ]
Acha, bilirubina jest w takim razie oczywiście ok.
  Temat: mięsak ból biodra
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 1317
Wyświetleń: 372763

PostDział: Mięsaki, nowotwory układu kostnego   Wysłany: 2010-03-09, 22:08   Temat: mięsak ból biodra
Zuzia, a ta bilirubina to w jakich jednostkach, mg/dl ?

TSH tragiczne,
neutrofile niestety też (nie masz żadnej ochrony! powinnaś z domu nie wychodzić :/ )

Tak na pierwszy rzut oka, to co wydaje się konieczne (w świetle również duszności o których wspominałaś) to:
  • CRP (żeby zobaczyć czy jest jakaś świeża czynna infekcja, po limfocytach nie zobaczysz, bo u Ciebie ten obraz jest zaburzony)
  • wizyta u endokrynologa !!
  • RTG płuc - PA oraz boczne.

Jesteś w stanie to jakoś zorganizować?
  Temat: mięsak ból biodra
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 1317
Wyświetleń: 372763

PostDział: Mięsaki, nowotwory układu kostnego   Wysłany: 2010-01-22, 00:32   Temat: mięsak ból biodra
zufed, a można aktualne wyniki prosić? <prosi> :mrgreen:
  Temat: mięsak ból biodra
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 1317
Wyświetleń: 372763

PostDział: Mięsaki, nowotwory układu kostnego   Wysłany: 2010-01-07, 22:52   Temat: mięsak ból biodra
A jest jakaś szansa na zapoznanie się z pełnym wynikiem PET?
Bo 'chyba wszystko w porządku' nic mi nie mówi niestety ;)
  Temat: mięsak ból biodra
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 1317
Wyświetleń: 372763

PostDział: Mięsaki, nowotwory układu kostnego   Wysłany: 2009-12-29, 06:21   Temat: mięsak ból biodra
zufed napisał/a:
kiedy już zwlekłam się i poszliśmy na ten SOR, już na wstępie usłyszałam, że mam się iść zapytać pana doktora czy mnie przyjmie (uwaga będzie przydługawe).
poszłam. dodam, że w poczekalnie były 2 osoby oprócz nas. powiedziałam że mam ropień w miejscu po trepanobiobsji wiec lekarz spojrzał dużymi oczami i się zapytał poo czyymm? więc powtórzyłam po czym.potem zapytał oczywiście gdzie miałam robione wiec powiedziałam i dodałam od siebie ze dzwoniłam tam i kazali mi na sor do chirurga jechać. więc już mnie prawie spławił, że nie że to najłatwiej na sor wszystkich wysłać, że do poradni ze skierowaniem i potem się zapytał czy gorączkuje więc powiedziałam że tak i że jestem od soboty na antybiotyku i nic nie przechodzi.to łaskawie powiedział, że mogę jutro na czczo przyjść i może coś zrobi z tym.z rozmowy wywnioskowałam że na sor ma przyjść ale może być pewien, że moja noga tam nie postanie.
mama mi wiezie od mojej lekarki rodzinnej skierowanie do chirurga żeby nie było, i drugi antybiotyk, żeby zatakowac bo od soboty biorę ten i nic.a jutro pójdę gdzie indziej (do poradni chir) a jak nie to prywatnie.
ręce opadają. tyle z moje strony. :roll:

Lekarz postąpił niewłaściwie.
SOR to Szpitalny Oddział Ratunkowy, który udziela pomocy pacjentom w sprawach, w których pomoc medyczna powinna być udzielona bezzwłocznie.
Lekarz nie mógł ocenić czy stan pacjentki tego wymaga, ponieważ , po zebraniu więcej niż skromnego wywiadu, przed odesłaniem do domu nawet jej nie zbadał.
Zaproszenie na następny dzień to kolejna pomyłka - to SOR, czy przychodnia?... Albo udzielamy pomocy niezwłocznie albo nie - 'zaproszenie na jutro' od lekarza Szpitalnego Oddziału Ratunkowego brzmi delikatnie mówiąc groteskowo |wht?!| [__]
Z punktu widzenia 'medycznego' - ropień powodujący kłopoty z poruszaniem się i gorączkę u pacjentki, która przeszła trepanobioposję powinien u każdego lekarza zapalić 'czerwone światełko' - trepanobiopsji nie przechodzi się bez przyczyny, nietrudno o podejrzenie, że u tej pacjentki szpik prawdopodobnie nie pracuje prawidłowo i zaagrożenie uogólnieniem zakażenia jest znacznie większe niż u innego chorego ; w tej sytuacji nie udzielenie pomocy (i nie zbadanie chorej!) jest w moim mniemaniu karygodne.
Co do pogorszenia stanu zdrowia Zuzy, wymagającego szukania pomocy na SOR w poniedziałek - w sobotę i niedzielę podjęłaś Zuza, jak rozumiem, zalecone przez lekarza leczenie metronidazolem. W ciągu ok 2 dni leczenia powinna była nastąpić poprawa, której oczekiwałaś i na której wystąpienie mogłaś mieć nadzieję. W poniedziałek, po 2 dniach leczenia stan Twój nie uległ poprawie, a pogorszeniu - na tyle, że nie byłaś w stanie samodzielnie szukać pomocy w placówce podstawowej opieki medycznej (co wymaga możliwości poruszania się, stanu umożliwiającego 'odsiadkę' w kolejkach itp.). SOR był więc właściwym kierunkiem. Szczególnie - co nam jest wiadome - z Twoją leukopenią (dla mnie szczerze mówiąc to jest pkt 1 'programu' i sprawa kluczowa by postępować z Twoim zdrowiem 'jak z jajkiem' ;-)) - masz prawo mieć 'stanów nagłych' wymagających bezzwłocznej pomocy medycznej 10 razy więcej niż pacjent ze szpikiem właściwie pracującym :) ).
Pacjent nie musi wiedzieć jakiej specjalności lekarz jest właściwy dla jego schorzenia. Po to właśnie jest 'instytucja' lekarza pierwszego kontaktu, który tę sprawę ocenia i decyduje za niego (skierowanie). Na SOR sytuacja jest wyjątkowa o tyle, że tam przyjmuje się pacjentów bez skierowania (stany nagłe). Jeśli SOR działa prawidłowo, jest tam obecny/dyżurujący wielodyscyplinarny zespół lekarzy, którzy ze sobą współpracują. Oznacza to, że jeśli chorego jako pierwszy przyjął i bada np. chirurg i widzi, że problem może wykraczać poza jego kompetencje - wzywa na konsultację właściwego 'kolegę'.
Jeśli w takiej sytuacji tego nie uczyni - jest to jego zaniedbanie, ze wszystkimi tego możliwymi konsekwencjami.
Miałam okazję już wielokrotnie 'zwiedzić' jeden z gdańskich SOR. Działa dokładnie tak, jak to opisałam powyżej. I żaden to dla pacjenta SOR 'przywilej'. Takie tam są standardy.

Na koniec a propos chirurga, który 'nie musi się znać na wynikach krwi' :mrgreen:
Gdy byłam małolatą, nie bardzo rozumiałam powiedzenia, które funkcjonowało w gronie zacnych lekarzy w przychodni, w której leczyła moja mama. A brzmiało ono tak: " Ginekolog widzi tylko du...ę " :--: 8-)
Sens jest niestety głęboki - lekarz danej specjalizacji skupia się zawsze na sprawach dlań właściwych, często ignorując inne wskazówki. Zapomina przy tym, że bycie lekarzem to coś więcej niż wąska specjalistyczna wiedza. Bycie 'alfą i omegą' w danym zakresie nie zwalnia z myślenia o szerszych horyzontach.
Ale w praktyce niestety tak bywa, i to dość często.

żółwik <uscisk>
(mój 2,5 letni synek ubóstwia 'ziuwika' , ostatnio zaproponował go nawet listonoszowi |wht?!| :mrgreen: )
  Temat: mięsak ból biodra
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 1317
Wyświetleń: 372763

PostDział: Mięsaki, nowotwory układu kostnego   Wysłany: 2009-12-21, 17:33   Temat: mięsak ból biodra
Jeszcze jedzie pociągiem :) Ale już po - cała Zuzia zeskanowana :) :)
Co do wyniku - nic nie wiadomo, jednak opis badania będzie już za tydzień.
  Temat: mięsak ból biodra
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 1317
Wyświetleń: 372763

PostDział: Mięsaki, nowotwory układu kostnego   Wysłany: 2009-11-19, 10:28   Temat: mięsak ból biodra
Zuza, nie dziękuj tylko skanuj co się da i wysyłaj - im więcej osób się włączy, tym większa szansa na pomoc - w chwili obecnej zaangażowało się kilka osób: Gontcha, madziorek, lukaszandrzejewski, ja - każda z tych osób ma jakiś niezależny i konkretny plan działania - i niech każdy zrobi to co proponuje - Zuza, koniec czekania na 'jak Bóg da i partia pozwoli' - poszukajmy "tu i tam" - zobaczysz, efekty będą, dajmy jedynie tzw.losowi szansę.
Skan: historia choroby, wyniki badań (jeśli są osobno: np. opisy badań obrazowych, histpat.) oraz może kilka ujęć z MRI - wystarczy odpalić płytkę i zapisać kilka podstawowych ujęć jako osobne obrazy.
Jeśli moglibyście- prześlijcie to mailem na: administrator@forum-onkologiczne.com.pl .

Masz prawo być zmęczona i nie mieć siły wstać.
W tej sytuacji pozwól jedynie przyjaciołom zrobić kilka rzeczy za Ciebie :) _itsme_
  Temat: mięsak ból biodra
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 1317
Wyświetleń: 372763

PostDział: Mięsaki, nowotwory układu kostnego   Wysłany: 2009-11-18, 00:43   Temat: mięsak ból biodra
Tak zwane ciśnienie mi skoczyło..

Zuza, proszę Cię nie zrażaj się.
Potwierdzam, że masz pecha - choć może trudno w świetle Twoich zmagań w to uwierzyć, ale naprawdę bywa inaczej.
Najbardziej bolesne jest to, że nie dość, że w tak młodym wieku musisz się zmagać z ciężką chorobą i wielkim stresem to po raz kolejny zawiedziono Twoją ufność i wiarę w szansę na uzyskanie prawdziwej pomocy.

Mam prośbę - czy miałabyś gdzieś możliwość zeskanowania swojej dokumentacji medycznej?
Druga sprawa - powiedz proszę swojemu lekarzowi prowadzącemu, że na prośbę 'nie do odrzucenia' kogoś bliskiego zostałaś dodatkowo i jednorazowo skonsultowana przez innego onkologa (pracującego w CO w Wa-wie), który wspomniał, że w tej sytuacji byłoby wskazane badanie PET-CT. Poczytałaś o tym trochę i faktycznie wygląda na to, że w takich sytuacjach (podejrzenie nawrotu mięsaka po leczeniu chirurgicznym) badanie to jest zalecane. I czy w tej sytuacji możesz o nie prosić.
(czyli trochę dyplomacji, a trochę nacisku ;-)) )

PET bowiem, niezależnie od tego, gdzie dalej zdobędziemy aktywną pomoc, i tak trzeba 'zaklepać'. Skierowanie to podstawa, potem powalczymy o termin (Łukasz, ja mam fotograficzną pamięć do tego co czytam i zauważyłam/pamiętam i chciałabym się pouśmiechać do Ciebie :) ;) <uscisk> )

Zuzka, zepnij się w sobie ten raz jeden jeszcze - w związku z tym skierowaniem.
I te skany... - da radę?
Będziemy w kontakcie, ściskam.
 
Strona 1 z 3
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group