1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znaleziono 1 wynik
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: rak płaskonabłonkowy naciekający osierdzie
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 77
Wyświetleń: 27445

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2010-06-07, 14:01   Temat: rak płaskonabłonkowy naciekający osierdzie
Justyna28 napisał/a:
koleżanka, która jest lekarzem stwierdziła, że wynik tego badania jest dość wątpliwy i że jak nie wiedzą z czym mają do czynienia to piszą właśnie : carcinoma....
:?ale?:

Justyna28 napisał/a:
rozpoznanie po badaniu hist.pat. : carcinoma sarkomatozum, o ile dobrze zapamiętałam nazwę

Być może chodzi o raka sarkomatoidalnego. Jeśli tak - to nie jest to niestety pomyślna wiadomość.

Cytat:
Nową grupą w klasyfikacji WHO są raki tzw. sarkomatoidalne (mięsakowate) (ang. sarcomatoid carcinoma), zawierające kilka podtypów morfologicznych. W obrazie mikroskopowym charakteryzują się występowaniem utkania typowego raka płaskonabłonkowego, gruczołowego lub wielkokomórkowego i co najmniej 10% komponentu wrzecionowato- lub olbrzymiokomórkowego, lub są zbudowane wyłącznie z jednego z dwóch ostatnich elementów. Należą do raków źle zróżnicowanych o agresywnym przebiegu i na ogół złym rokowaniu.
źródło: Polska Grupa Raka Płuca

Cytat:
Carcinosarcoma (mięsakorak) płuca

Carcinosarcoma [CASA] - nowotwór ten, podobnie jaki i płucny Blastoma, ma w swej budowie morfologicznej zarówno złośliwe elementy różnicowania nabłonkowego, jak i mezenchymalnego. Jednakże w przypadku CASA są to dojrzałe struktury rakowe i sarkomatyczne; natomiast w blastoma występują niedojrzałe, prymitywne elementy nabłonkowe i mezenchymalne.

Częstość występowania CASA szacuje się na 0,1% - 0,3% wszystkich złośliwych nowotworów płuca. W literaturze opisano dotychczas niewiele ponad 100 przypadków tych nowotworów. Znacznie częściej rozwijają się one u mężczyzn palących papierosy: proporcje do płci żeńskiej: 7:1; 4: 1.; rozpiętość wieku chorych jest duża od 38 do 81 lat. U 1/3 chorych rozwój guza płuca jest bezobjawowy, co znacznie pogarsza rokowanie. Niekorzystnym czynnikiem rokowniczym jest znacznie częstsza, pierwotna - obwodowa lokalizacja guza w płucu, związane z tym naciekanie ściany klatki piersiowej, śródpiersia czy naczyń krwionośnych - przyczyniające się także do wczesnych przerzutów. Krótsze przeżycie zaobserwowano u chorych z guzami >6cm i w zaawansowanym stadium choroby. Pierwotne endonbronchialne CASA mogą być uszypułowanie i w przypadku wczesnego wykrycia guza <3 cm wielkości, rokowanie jest bardzo dobre.

Makroskopowo: są to mięsiste, dość dobrze ograniczone, biało-szarawe guzy z polami żółtej barwy (przypomina tkankę tłuszczową) i ogniskami martwicy.

Mikroskopowo zawierają dwa komponenty morfologiczne:

1/ Raka 2/ Mięsaka (dojrzałego lub niżej zróżnicowanego.)

płaskonabłonkowego w 69% fibrosarcoma (najczęściej)

gruczołowego 20% - 24% chondrosarcoma

PL/AD/LCC 6% -11% rhabdomyosarcoma

osteo-, myo- inne sarcoma

O poprawnym rozpoznaniu diagnostycznym decyduje jakość próbki oraz zastosowanie metod immunohistochemicznych (panel przeciwciał anty-: Cytokeratyny, Vimentyna, EMA, S-100, Desmina, Aktyna, Myoblobina, FVIII, CD34) i mikroskopii elektronowej. Jeden lub obydwa komponenty morfologiczne CASA, mogą dawać przerzuty do okolicznych węzłów chłonnych i odległych narządów (żuchwa, wątroba, mózg, nerki, kości). Prognoza w znacznej mierze zależy diagnozy, która bywa niekompletna przed operacyjnym usunięciem nowotworu. Leczenie: operacyjne wycięcie guza, wspomagane radioterapią przy niekompletnej resekcji lub chemioterapią przy obecności przerzutów.

Średni czas przeżycia chorych od 9 do 12 miesięcy; 1 rok przeżywa od 6,9% do 35,7% chorych; 5-letnie przeżycie u 21% chorych.
źródło: oncology.am.poznan.pl

W przypadku tego typu nowotworu podstawową formą leczenia jest leczenie operacyjne.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group