1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 10
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Początek?
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 53203

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2011-05-06, 19:11   Temat: Początek?
skowronko,

przejrzałam raz jeszcze cały Twój wątek by sobie odświeżyć całość sprawy.

Wygląda na to, że zostanie zastosowane radykalne naświetlanie. Potwierdza to nasze podejrzenie, że chorobę należało traktować jako postać ograniczoną DRP.

Nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem, jednak trudno nie podsumować tego w ten sposób: diagnostyką i specjalistycznym leczeniem onkologicznym powinny zajmować się wyłącznie ośrodki referencyjne. To, że zabierają się za to np. szpitale powiatowe, nie mające m.in. możliwości przeprowadzenia odpowiedniego rodzaju terapii skojarzonej - jest bardzo niepokojące i.. zwyczajnie niedopuszczalne [__]

Do bieżącej sytuacji można odnieść w zasadzie jedynie poniższy fragment zaleceń diagnostyczno-terapeutycznych:

Cytat:
W niektórych metaanalizach wykazano korzyść z wczesnego wdrożenia radioterapii i w związku z tym celowe wydaje się rozpoczęcie radioterapii nie później niż w trakcie trzeciego cyklu chemioterapii. Ważne jest, aby zastosowanie równoczesnej chemioradioterapii nie wiązało się ze zmniejszeniem założonej intensywności chemioterapii.

Do takiego leczenia można kwalifikować wyłącznie chorych w dobrym stanie sprawności i bez innych czynników zwiększających ryzyko poważnych powikłań. Chemioradioterapii nie powinno się stosować u chorych z obecnością przerzutów do nadobojczykowych węzłów chłonnych i/lub płynu w jamie opłucnej oraz z guzem o dużych wymiarach, uniemożliwiających zastosowanie dawki radykalnej. Obszar napromieniany powinien obejmować przynajmniej zmianę pierwotną i zajęte przerzutami okoliczne węzły chłonne [2, 3].

Mniej korzystne jest rozpoczęcie napromieniania po zakończeniu chemioterapii, która przyniosła obiektywną odpowiedź; metodę tę powinno się stosować tylko w sytuacji, kiedy niemożliwa jest równoczesna chemioradioterapia.

źródło: "Drobnokomórkowy rak płuca. Zalecenia diagnostyczno-terapeutyczne Polskiej Grupy Raka Płuca."
Maciej Krzakowski, Tadeusz Orłowski, Kazimierz Roszkowski, Marian Reinfuss, Włodzimierz Olszewski, Rodryg Ramlau, Dariusz Kowalski, Krzysztof Konopa, Jacek Jassem, Renata Jankowska, Jerzy Kozielski, Marek Wojtukiewicz, Kazimierz Drosik, Piotr Koralewski



        Mimo wszystko jednak bardzo pozytywną informacją jest to, że mama jest już pod opieką DCO. I, że najprawdopodobniej podjęto się przeprowadzenia konsolidującej radioterapii, stanowiącej niezbędną część leczenia radykalnego.
Szanse więc wciąż są..

Ta szansa zostanie wykorzystana dzięki Waszej determinacji do poszukiwania dalszych rozwiązań. Zrobiłyście co w Waszej mocy i jesteście bardzo dzielne.
ściskam.
  Temat: Początek?
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 53203

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2011-04-28, 17:04   Temat: Początek?
skowronka napisał/a:
Rozpoznanie: rak niedrobnokomórkowy prawego płuca.stan po Chth
problem kliniczny: przedoperacyjna ocena rozległości npl

To oczywiście jest pomyłka. Z całą pewnością.

Mnie niepokoi coś innego:
skowronka napisał/a:
Przy odbiorze wypisu zapytałam czy to koniec leczenia czy może będą jeszcze jakieś naświetlania.Musiałaby to skonsultować z onkologiem, ale najpierw trzeba zrobić rezonans kręgosłupa, bo przerzuty do kręgosłupa ne były potwierdzone na 100%

Brak pewności co do kwestii przerzutu nie powinno być podstawą do zdecydowania o leczeniu paliatywnym (a tak pierwotnie zdecydowano - wdrażając jedynie leczenie CHTH).
Aktualny wynik PET nie potwierdza istnienia zmiany w kręgosłupie (ale i nie przesądza, że jej nie było przed chemioterapią).
Macie już aktualny wynik MRI?
  Temat: Początek?
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 53203

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2011-02-26, 11:26   Temat: Początek?
Najwyższa pora na TK ośrodkowego układu nerwowego i na skierowanie na PCI (elektywne naświetlanie OUN). To standard postępowania.
  Temat: Początek?
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 53203

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2010-12-09, 15:54   Temat: Początek?
Kontrolne TK powinno być wykonane po 2 (słownie: drugim) cyklu CHTH.

W najbardziej oszczędnej wersji: RTG (jednak w tej sytuacji porównanie powinno nastąpić do również RTG klatki piersiowej, które zostało wykonane tuż przed rozpoczęciem leczenia).

Cytat:
Dziś zapytałam lekarkę o to i powiedziała,że nie zlecają tego, bo przy drobnokomórkowym po chemii z założena ma być lepiej.

|boisie|

Czy na owo założenie wpływa pokaźne 75% odpowiedzi obiektywnych na leczenie chemioterapią (czyt. remisji) u pacjentów z postacią LD DRP oraz 50% w ED ?
A co z pozostałym odsetkiem chorych?.. Czemu ma służyć dalsze ich szpikowanie cytostatykami?...
  Temat: Początek?
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 53203

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2010-12-08, 09:43   Temat: Początek?
Wyniki MRI faktycznie wskazują na rozsiew do kręgosłupa. Bardzo mi przykro..
Zmienia to sytuację o tyle, że uniemożliwia leczenie radykalne i przesądza o pozostaniu przy paliatywnej chemioterapii, odbiera zatem szansę na wyleczenie.

skowronko, ciężko to pisać, jednak wielu bliskich chorych na DRP czuje się ostatecznie oszukanych przez los - bo w trakcie chemioterapii pragnie by ów chory szczęśliwie przetrwał leczenie chemiczne i 'odetchnął' po jego zakończeniu. Tymczasem dopóki trwa chemioterapia I linii - to "Wasze na wierzchu".. i trzeba z tych chwil korzystać a nie żyć nieokreślonym "potem". "Potem" często jest już trudne..
Wiem jak trudno przyjąć to do wiadomości. Wiem też, że jeszcze trudniej bywa poczuć się okradzionym z czegoś, na co się czekało, a co nie nadeszło..
Może tak być, że po zakończeniu chemioterapii nastąpi wielomiesięczna remisja. Jednak to naprawdę rzadkość w tym typie nowotworu.
Teraz każdy dzień jest Waszym dniem. Nie zmarnujcie tego czasu i okazji by nadrobić to wszystko co było dotąd odkładane na przyszłość, na jutro, na potem. DZISIEJSZY dzień to skarb, który na zawsze zostanie z Tobą w Twym sercu i wspomnieniach.

Ściskam.
  Temat: Początek?
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 53203

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2010-11-13, 00:39   Temat: Początek?
skowronka napisał/a:
Właśnie się dowiedziałam,że są już przerzuty do kręgosłupa...są jakeś dwa punkty. Dokładnego opisu jeszcze nie mam..

Na podstawie jakiego badania wyciągnięto powyższe wnioski? Czy została wykonana scyntygrafia kośćca?
Czy można prosić o pełny opis?

Kolejne pytanie: nie było mowy w opisie TK klatki piersiowej na temat zmian w kośćcu? (opis -teraz patrzę- mamy tu chyba niepełny, bo brak jakichkolwiek uwag na temat objętych badaniem struktur kostnych, a powinien jakiś, choćby krótki wniosek być).

I takie info: potwierdzić przerzuty do kośćca może tylko i wyłącznie badanie radiologiczne (TK, RTG) bądź rezonans (MRI) - scyntygrafia to jedynie wskazówka czy trzeba (i w którym dokładnie miejscu) poszerzyć diagnostykę.

skowronka napisał/a:
Czy w takiej sytuacj można jeszcze liczyć na leczenie skojarzone?

Nie - wtedy pozostaje się przy chemioterapii. Po jej zakończeniu można -ale tylko w razie potrzeby- wykonać naświetlanie paliatywne kręgosłupa.

skowronka napisał/a:
Niemogę na forum nc znaleźć na temat przerzutów do kręgosłupa. Czy to na wpływ na czas jaki nam pozostał?

Przerzuty do kręgosłupa klasyfikują chorobę według do niedawna obowiązującej skali do postaci rozległej drobnokomórkowego raka płuca (tzw. postać ED, ang.: extensive disease). Szukając w ten właśnie sposób znajdziesz w tym dziale mnóstwo informacji..
Ja natomiast uprzejmie proszę o dalsze informacje.
pozdrawiam ciepło.
  Temat: Początek?
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 53203

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2010-11-06, 00:05   Temat: Początek?
Obawiam się, że zadając pytania w ten sposób skowronka może otrzymać odpowiedzi takie, jakie otrzymał -> pacjent, który przyszedł do lekarza <- :/

Proponuję nieco inną taktykę. skowronka, zapoznaj się dokładnie z lekturą poleconą przez absenteeism: -> Drobnokomórkowy rak płuc | DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne <-
Przeczytaj, przemyśl i zadaj nam pytania jeśli czegoś nie zrozumiesz.

Przygotowana merytorycznie odbądź "męską" rozmowę, konkretną i zdecydowaną - tak, jak zdecydowanie pragnęłabyś walczyć o szansę na dalsze życie dla swojej mamy.
Rozpocząć można tymi słowy: "Czy zamierzacie państwo leczyć moją mamę radykalnie czy tylko paliatywnie? Jeśli radykalnie to wnioskuję z wytycznych Polskiej Unii Onkologii, że powinna być niezwłocznie włączona również radioterapia?"
A propos powyższego: lektura wytycznych postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w onkologii dostępna jest dla każdego -> tutaj <- - nie jest zatem owiana żadną tajemnicą.
Zapewniam, że rozmowa będzie zupełnie inna, gdy lekarz zorientuje się, że rozmawia z osobą, która "wie o co chodzi". Padną konkretne odpowiedzi - a na tym zdaje się właśnie nam zależy.
Nadciśnienie może być przciwwskazaniem - jednak absolutnie nie jest to p/wskazanie bezwzględne.
  Temat: Początek?
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 53203

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2010-11-05, 12:37   Temat: Początek?
skowronka napisał/a:
wiem już ,że w grę wchodzi tylko chemioterapia.

Dlaczego tylko chemioterapia?
Czy wykluczono możliwość radiochemioterapii? Czy są jakieś przeciwwskazania?

Wyjaśnienie:
Wyłączna chemioterapia to w DRP leczenie jedynie paliatywne.
Jeśli myślimy o leczeniu radykalnym (czyli z zamiarem wyleczenia) - w trakcie chemioterapii (najpóźniej po 2 cyklu) włączane są naświetlania - nazywamy to leczeniem skojarzonym.
Radiochemioterapia jest możliwa do przeprowadzenia gdy nie ma rozsiewu do narządów odległych, wymiary guza nie są znaczące, brak płynu w jamie opłucnej, brak przerzutów do węzłów nadobojczykowych i stan ogólny chorego jest dobry lub bardzo dobry.

'Onkologiczne' warunki są spełnione - zasięg choroby pozwala na zakwalifikowanie do leczenia radiochemioterapią.
Czy są inne przeciwwskazania? Internistyczne?

To walka o życie i ustalenie jaką bronią się posłużymy jest w tym wypadku kluczowe.
  Temat: Początek?
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 53203

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2010-10-12, 00:53   Temat: Początek?
skowronka napisał/a:
Wokół oskrzela głównego prawego i pośredniego widoczna jest miękkotkankowa struktura o wym 3 x2x 3,6cm
Jednak się nie myliłam (a szkoda [__] ) - zmiana obejmuje oskrzele główne. Mój szkic jest zatem mniej więcej trafiony. Wygląda to na pakiet przerzutowych węzłów chłonnych.

skowronka napisał/a:
Zmiana modeluje prawą tętnicę płucną.
To dodatkowo potwierdza powyższą tezę, bowiem modelowanie sporego naczynia krwionośnego jest zazwyczaj efektem 'rozpychania się' patologicznej masy rozrostowej. Oznacza to, że tkanka guza przylega do tego naczynia i -rozrastając się - zmienia jego naturalne położenie.
Najmniej korzystna sytuacja ma miejsce wtedy, gdy guz zaczyna naciekać ścianę takiego naczynia, bo to może tworzyć dalsze przeszkody i ograniczenia w leczeniu onkologicznym oraz pogarsza rokowanie w kwestii prognozowanego czasu przeżycia.

skowronka napisał/a:
Miękkotkankowa struktura w śródpiersiu przednim o cechach morfologicznych przetrwałej grasicy.

Oby to była przetrwała grasica (bo zazwyczaj nie oznacza niczego szczególnego). Istnieje jednak ryzyko, że nie jest to grasica, a przerzuty w węzłach chłonnych śródpiersia (czyli cecha N2 w » skali TNM)
Na pewno trzeba będzie to zweryfikować - albo badaniem EBUS (przezoskrzelową biopsją węzłów chłonnych śródpiersia wykonaną pod kontrolą USG) albo badaniem » PET

Na tę chwilę najważniejsze jest wykonanie bronchofiberoskopii, ocena wnętrza oskrzeli i pobranie materiału do badania histopatologicznego (trzeba po prostu potwierdzić, że to rak płuca i dowiedzieć się jaki).
Poza tym - na pewno warto wykonać spirometrię (i zapewne będzie wykonana). Ocena wydolności oddechowej jest bardzo istotna - tak pod kątem ewentualnego leczenia operacyjnego jak i radykalnego naświetlania.

Podejrzewam, że może być to zaawansowanie choroby odpowiadające st. IIIA w skali TNM. Byłoby miłym zaskoczeniem gdyby śródpiersie było wolne od nacieku (przez ciągłość) / i lub przerzutów do w.chłonnych - wtedy byłby to st. IIA.
Nie ma co gdybać - konieczne są dalsze badania i jasne wyniki. Wtedy trzeba będzie zastanowić się nad optymalną formą terapii.
Jeśli histopatologicznie zostanie potwierdzony nowotwór złośliwy - na każdym etapie procesu decyzyjnego w zakresie planowanej formy terapii musi swą opinię wyrazić onkolog kliniczny (a nie wyłącznie lekarz/e innych specjalizacji).
pozdrawiam ciepło, odwagi i do dzieła.
  Temat: Początek?
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 53203

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2010-10-11, 04:45   Temat: Początek?
Witaj skowronka.

skowronka napisał/a:
W segmencie 4 płuca policykliczny guz o wym 23mmx21mmx32mm przylegający do bruzdy międzypłatowej większej.
To najprawdopodobniej ognisko pierwotne - czyli guz, od powstania którego wszystko się zaczęło.

skowronka napisał/a:
Wokół oskrzela prawego i pośredniego miękkotkankowa struktura o wym...(nie pamiętam)Waga guza?węzły chłonne?

Przytoczona treść opisu TK jest bardzo niedokładna, jeśli jednak wspomina się o miękkotkankowej strukturze obejmującej oskrzele płatowe oraz główne (?) - to najprawdopodobniej są to przerzutowe węzły chłonne w okolicach wnęki.

Co to oznacza:
jeśli mamy do czynienia z rakiem niedrobnokomórkowym (ok. 80% raków płuca) - to najistotniejszą formą leczenia, dającą największe szanse na wyleczenie - jest zabieg chirurgiczny. W tej sytuacji przede wszystkim trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie czy jest to stopień zaawansowania choroby pozwalający uznać ją za operacyjną, czy też już nie.
Prawe płuco dzieli się na 3 płaty: górny, środkowy i dolny (płaty z kolei dzielą się na segmenty). Standardem leczenia operacyjnego raka płuca jest lobektomia - czyli wycięcie płata płuca, w którym znajduje się naciek nowotworowy. Operacji oszczędzających (typu resekcja samego guza) nie wykonuje się, ponieważ wyniki takiego leczenia są złe.
Czasem wykonuje się bilobektomię (wycięcie dwóch płatów płuca prawego), natomiast najrzadziej pneumonektomię (tj. wycięcie całego płuca). Zazwyczaj nie pozwala na to słaba wydolność oddechowa chorego i związany z tym brak rezerwy oddechowej pozwalającej na tak rozległy zabieg (wykonuje się badania, na podstawie których można dokonać symulacji czy pozostały po resekcji miąższ płucny zapewni odpowiednią wymianę gazową - po to po prostu by chory mógł żyć i funkcjonować).

Tu mamy trochę zgadywankę (niepełny i niedokładny opis TK), ale być może wygląda to mniej więcej tak:


Guz (zaznaczony na czerwono) znajduje się w płacie środkowym. Oparty jest o szczelinę skośną, czyli o anatomiczną granicę z płatem dolnym. Istnieje niestety spore prawdopodobieństwo, że naciek może (ale nie musi - na razie to spekulacje) penetrować opłucną (za tym przemawiałby odczuwany przez mamę ból) i dolny płat płuca.

Na różowo z kolei zaznaczyłam ową strukturę miękkotkankową (o ile dobrze się domyślam co rzeczywiście mogło być w opisie TK [__] ). I tu może być problem, ponieważ nie wiadomo czy owa zmiana pozwoli na rozpatrywanie leczenia chirurgicznego w zakresie lobektomii/bilobektomii - być może bowiem będzie możliwa jedynie pneumonektomia. A kwalifikacja do tego rodzaju zabiegu to już ruletka (o jednej z możliwych przyczyn wspominałam).

Dyskwalifikować od zabiegu może również obecność przerzutów do węzłów chłonnych śródpiersia (powinno być coś na ten temat w opisie TK) lub inne czynniki niż sam nowotwór a stanowiące istotne przeciwwskazanie do operacji (zazwyczaj są to schorzenia współistniejące lub zły stan ogólny).

W sytuacji gdy zabieg nie jest możliwy - podejmuje się leczenie zachowawcze (chemioradioterapia lub chemioterapia / radioterapia jako terapie samodzielnie).

Jeśli mamy do czynienia z rakiem drobnokomórkowym - opcja zabiegu nie będzie rozpatrywana. Rak ten leczony jest niemal wyłącznie chemioradioterapią, na które reaguje inaczej niż rak niedorbnokomórkowy.

Cytat:
20 października mama idzie do szpitala, czego mam się spodzewać?

O ile nie były dotąd wykonane - to przede wszystkim można się spodziewać:
  • wykonania bronchoskopii, w trakcie której pobrany zostanie wycinek do badania histopatologicznego
  • wykonania spirometrii w celu oceny rezerwy oddechowej
O bronchoskopii trochę  » tutaj   i  » tutaj
O spirometrii kilka słów  » tutaj 
A tu wartościowa lektura początkowa: Rak Płuca | Wikipedia

Na koniec: pewność co do faktu, że mamy do czynienia z nowotworem złośliwym daje wyłącznie wynik badania mikroskopowego.
Wszystko inne to jedynie wskazówki co do kierunku diagnostyki.
pozdrawiam ciepło.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group