1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 13
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Leczenie czerniaka-prawidłowe,czy nie?
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 172
Wyświetleń: 84070

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2015-03-25, 13:33   Temat: Leczenie czerniaka-prawidłowe,czy nie?



Bardzo mi przykro... Przyjmij, proszę, szczere wyrazy współczucia...

  Temat: Leczenie czerniaka-prawidłowe,czy nie?
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 172
Wyświetleń: 84070

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2015-02-18, 18:26   Temat: Leczenie czerniaka-prawidłowe,czy nie?
Wiosna napisał/a:
Przyplątało się zapalenie płuc, przypuszczam że zawinił rozpadający się guzek w płucu.

Nie. Przyczyną jest uogólniona choroba nowotworowa, która sama w sobie upośledza działanie układu immunologicznego oraz sprzyja zatorowości. To ostatnie natomiast oraz same guzy nowotworowe powodujące niedrożność dróg oddechowych (np. oskrzeli obwodowych) powodują zaleganie wydzieliny, która nie mogąc być wykrztuszona sprzyja powstawaniu stanów zapalnych.
Podsumowując w wielkim skrócie: masywny rozsiew nowotworu złośliwego w obrębie klatki piersiowej = zwiększone ryzyko występowania zapalenia oskrzeli/płuc.

Antybiotyk może pomóc doraźnie, jednak w/w ryzyka (w dalszym okresie) nie wyeliminuje się bez leczenia przyczynowego (czyt. leczenia choroby nowotworowej).

Wiosna napisał/a:
Onkolog zaleciła wyleczyć się ze stanu zapalnego, skonsultować z kardiochirurgiem celem usunięcia skrzepu z tętnicy, i stawienie się w CO-I za tydzień. Żeby wdrożyć chemię .

Chemię? Jaką?

Cytat:
Rozmawiałam z dwoma kardiochirurgami z lubelskiej kliniki, czytałam wynik tomografii. Obydwaj stwierdzili, że pacjent w takim stanie nie nadaje się do zabiegu. Żeby się upewnić, mam przywieźć dokumentację męża na konsultację.

Mąż wydaje się bardzo zmęczony, nie chce słuchać o jeżdżeniu gdziekolwiek i leczeniu.

Możecie powalczyć o dodatkowe dni lub tygodnie (?) kosztem pobytu chorego przez większość pozostałego mu czasu życia w szpitalach (zabiegi, kroplówki, badania, konsultacje).

Wydaje mi się, że pora omówić to z Chorym. I że to On winien dokonać wyboru.

Rokowanie jest złe i wszystko wskazuje na to, że krótkie. Choroba podstawowa stała się agresywna (postępuje w wyraźny sposób), a stan ogólny się pogarsza. Uniemożliwia to wdrożenie leczenia przyczynowego, zresztą niestety podstawowa opcja terapeutyczna (wemurafenib) w tym wypadku zawiodła.

Na to wygląda, obym się myliła - czego pragnę.

Medycyna to nie matematyka, ale i nie miejsce na cuda. Gdyby był to mój mąż - nie zabrałabym go już do żadnego szpitala...
Decyzja należy oczywiście do Was i jakakolwiek by nie zapadła będziemy Was w miarę naszych skromnych możliwości wspierać.
pozdrawiam ciepło...
  Temat: Leczenie czerniaka-prawidłowe,czy nie?
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 172
Wyświetleń: 84070

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2015-02-13, 21:46   Temat: Leczenie czerniaka-prawidłowe,czy nie?
Wiosna napisał/a:
-Czy ,,wszczep tkankowy " i ,,guzek tkankowy " oznacza przerzuty

Tak.

Wiosna napisał/a:
-Czy można o tym wyniku powiedzieć ,,nie wyszło złe" bo mi się wydaje, że właśnie wyszło złe w porównaniu z poprzednim, które zamieściłam na stronie 5 ?

Jest progresja. Choroba postępuje. Porównanie opisów tych dwóch badań nie pozostawia niestety wątpliwości.

Cytat:
- Czy cechy masywnej zatorowości mogły się pojawić nagle, w ciągu kilku dni?

Tak. Stany nagłe w onkologii (w zaawansowanej chorobie nowotworowej) zdarzają się niestety nierzadko.

Wiosna napisał/a:
co to jest ,,krezka" ?

Opis np. tutaj .


Jak mąż zniósł podróż? Jak się czuje?
pozdrawiam ciepło.
  Temat: Leczenie czerniaka-prawidłowe,czy nie?
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 172
Wyświetleń: 84070

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2015-02-11, 14:22   Temat: Leczenie czerniaka-prawidłowe,czy nie?
Wiosno droga.
Szpitale nie chcą przetrzymywać chorych, którym pomóc nie mogą. Zrobili co mogli. Nic więcej zrobić nie mogą.

W zasadzie, choć może zabrzmieć to okrutnie, wszelkie dalsze badania są zbędne. Bo to tylko chorego męczy... A nie da żadnej wartości, nie przyczyni się do tego by Mu w jakikolwiek sposób pomóc.

Pytanie zasadnicze, które w tej chwili się pojawia to czy chcesz by był z Wami. Czy jesteś Mu w stanie zapewnić opiekę. To wybór pomiędzy hospicjum stacjonarnym a domowym.

ŻADEN szpital Wam już nie pomoże. To było ostatnie podejście.

Jesteśmy krajem, w którym nieprawdopodobnie wielu chorych na raka umiera w szpitalach. W innych krajach chorzy Ci odchodzą w hospicjach lub w domach (pod opieką hospicjum domowego).
W szpitalu lekarze nie specjalizują się w łagodzeniu dolegliwości osób odchodzących. W Polsce (i nie tylko) często... nie umieją tego robić.
To nie miejsce na odejście.
To nie miejsce na pożegnanie.

Przytulam Cię z całego serca.
  Temat: Leczenie czerniaka-prawidłowe,czy nie?
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 172
Wyświetleń: 84070

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2015-02-03, 15:38   Temat: Leczenie czerniaka-prawidłowe,czy nie?
Wiosna napisał/a:
Jeśli dodać do tego wyczuwalne guzki pod skórą, których na pewno nie było w momencie rozpoczęcia brania wemurafenibu, to dla mnie jest jasne, że ten lek nie działa... Szczególnie w miejscu połączenia szyi i klatki piersiowej (tarczyca ? ) jest bardzo wyraźny guz pod skórą, który szybko się powiększa.

Tak myślałam...

Wiosna napisał/a:
Te płatne badania serca, to dla mnie wyrzucone pieniądze, ale oczywiście zrobię je, żeby lekarz nie miał wątpliwości co do diagnozy.

Zróbcie jeśli: A) Nie nadwyręży to za bardzo Waszego portfela B) Nie będzie to zbytnim obciążeniem dla Chorego (przewiezienie Go na badania i ich wykonanie).
W przeciwnym wypadku można sobie darować.

Wiosna napisał/a:
Mój kochany mówił wczoraj, że wie że odchodzi i żal Mu, że tak wcześnie.

Chorzy zawsze wiedzą... Cokolwiek by nie mówili (np. dla rodziny). Nikt nie czuje tak tego co nastąpi jak sam Chory.

Wiosna napisał/a:
Wysłuchałam, patrząc Mu w oczy, nic nie mówiąc, bo co...? Na koniec powiedziałam, że Go kocham i cały czas może na mnie liczyć, że póki życia póty nadziei...

Jesteś, Wiosno, cudownym człowiekiem. Pełnym miłości, wyczucia i zrozumienia.

Wiosna napisał/a:
jest jeszcze jeden lek - ipilimamub, jeszcze nie powiedzieliśmy ostatniego słowa...

Z tym może być pewien kłopot. Zakwalifikowanie do leczenia ipilimumabem zależy od niezbyt masywnej progresji, braku progresji w mózgowiu oraz od dobrego stanu ogólnego. Ma to swoje uzasadnienie: lek ten może zacząć działać (u 15-20% chorych) dopiero po 3 miesiącach od jego podania...

Nic to - bądźcie w kontakcie z onkologiem prowadzącym i korzystajcie na bieżąco i bez oporów z dobrodziejstw jakie niesie za sobą hospicjum domowe.
pozdrawiam ciepło.
  Temat: Leczenie czerniaka-prawidłowe,czy nie?
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 172
Wyświetleń: 84070

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2015-02-02, 23:14   Temat: Leczenie czerniaka-prawidłowe,czy nie?
Wiosna napisał/a:
Na granicy s5L / s8L guzek patologiczny 35x 26mm , przylega do przepony.

To chciałam wiedzieć. Mamy guza bardzo blisko serca.



I to on, rozrastając się, najprawdopodobniej jest przyczyną kłopotów (ucisk, naciekanie).
Bardzo mi przykro...
  Temat: Leczenie czerniaka-prawidłowe,czy nie?
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 172
Wyświetleń: 84070

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2015-02-02, 14:09   Temat: Leczenie czerniaka-prawidłowe,czy nie?
Wiosna napisał/a:
Tomografia reszty ciała wykazała ,,rozsiany proces nowotworowy"

Trzy guzki w płucach -43mm modeluje opłucną śródpiersiową, 35x26 przylega do przepony, jeszcze jeden 10 mm. Konglomeraty patologicznych węzłów chłonnych górnych, dolnych i podostrogowych.
W krezce dwa pakiety patologicznych węzłów chłonnych.
Dwa guzki w wątrobie-10mm i 16mm.
Guzek podskórny na wysokości ramienia 15 mm.

A czy mogłabym poprosić o bardzo dokładne przepisanie całości opisu TK?
Interesuje mnie na przykład gdzie znajduje się guz przylegający do przepony. I wszelkie inne szczegóły. Z góry dziękuję Wiosno.
  Temat: Leczenie czerniaka-prawidłowe,czy nie?
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 172
Wyświetleń: 84070

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2015-01-31, 20:59   Temat: Leczenie czerniaka-prawidłowe,czy nie?
Wiosna napisał/a:
Mój kochany w to wierzy, bardzo chce w to wierzyć.

Jeśli nie zadaje bezpośrednich pytań jaki naprawdę jest jego stan i rokowanie, jeśli nie domaga się by informowano go rzetelnie i szczegółowo nawet gdyby informacje te miały być niepomyślne - niech tak zostanie. Widocznie z wiarą, iż jeszcze może być dobrze jest mu lżej. Lub z tym, że nie słyszy wprost, iż jest źle lub może być źle.

Nie oznacza to jednak, że takie myśli go nie nachodzą.
Radzi sobie z nimi jak może i umie, może być też tak, że próbuje chronić najbliższych przed życiem w świadomości, iż może nie potrwać to długo i że grozi Wam rozstanie.

To trudne dylematy...

Właściwa jest gotowość na każde oczekiwanie chorego (może być ono zmienne!) w kwestii rozmowy na w/w poważne tematy.
Jesteś Wiosno bardzo dzielną i mądrą kobietą - na pewno, choć z bólem, odnajdziesz się w tej sytuacji.

My będziemy Cię wspierać.
  Temat: Leczenie czerniaka-prawidłowe,czy nie?
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 172
Wyświetleń: 84070

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2015-01-26, 11:46   Temat: Leczenie czerniaka-prawidłowe,czy nie?
Wiosna napisał/a:
Potem jednak przypomniałam sobie, co pisał Obertas w swoim wątku , o masowaniu nóg przez rehabilitantkę , w celu odbudowy mięśni

Przy przerzutach do mózgu problem typu "słabe nogi" nie wynika wyłącznie ze sterydoterapii przyczyniającej się do zaniku/osłabienia tkanki mięśniowej. Winna temu jest również, a może przede wszystkim, sama choroba i jej umiejscowienie w ośrodkowym układzie nerwowym.
W sytuacji, gdy rokowanie jest niepomyślne (np. nie ma już opcji leczenia onkologicznego lub jest - ale możliwa poprawa jest wątpliwa lub może być, ale krótkotrwała) rehabilitacja w formie silnych masaży w celu "odbudowy mięśni" nóg w zasadzie mija się z celem. Choćby dlatego, że taka rehabilitacja, by przyniosła efekt powinna być długotrwała.
Ponadto ciężka praca ciężko chorego człowieka w celu "odbudowy mięśni" zastępuje to, co może sprawiać na tym etapie choroby ulgę i przyjemność, np:

Cytat:
Pozwolił lekko masować, tak jak np. wmasowuje się krem lub balsam w skórę.

I takie rozwiązanie polecam.
Plus, oczywiście tak długo jak chory będzie miał siłę - poruszanie się po domu, a nie leżenie (tylko nie na siłę...). Poza tym niech robi to, co sprawia mu przyjemność, ulgę i poprawia samopoczucie. Według jego wyboru. I w tym warto pomóc.
pozdrawiam ciepło.
  Temat: Leczenie czerniaka-prawidłowe,czy nie?
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 172
Wyświetleń: 84070

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2015-01-24, 21:48   Temat: Leczenie czerniaka-prawidłowe,czy nie?
Wiosna napisał/a:
Generalnie brak gorączki, wysypki

Zapytałam ze względu na » ten fakt « .

Możliwości są dwie, pierwsza: Zelboraf nie działa i mamy progresję. Druga: mogą być to działania niepożądane Zelborafu (przynajmniej część dolegliwości) - niezależnie od tego czy Zelboraf działa czy nie.

Konieczny jest kontakt z onkologiem prowadzącym (być może zmniejszy dawkę) oraz lekarzem hospicyjnym.
Sprawa jest dość pilna.

PS. Tylko bez wzywania pogotowia proszę... Przynajmniej na taki stan chorego jaki jest obecnie. I oby wcale nie było takiej potrzeby - lekarz hospicyjny: to adres gdzie należy szukać pomocy, o każdej porze.
pozdrawiam ciepło.
  Temat: Leczenie czerniaka-prawidłowe,czy nie?
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 172
Wyświetleń: 84070

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2015-01-23, 09:14   Temat: Leczenie czerniaka-prawidłowe,czy nie?
Czy mąż ma wysypkę skórną po Zelborafie?
  Temat: Leczenie czerniaka-prawidłowe,czy nie?
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 172
Wyświetleń: 84070

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2013-07-21, 23:10   Temat: Leczenie czerniaka-prawidłowe,czy nie?
Wiosna napisał/a:
Czy dobrze zrozumiałam,że lekarz nie może powiedzieć,że ,,przy II stopniu Clarka nie robi się biopsji wartownika " bo nie mógł wiedzieć,że to II st.Clarka, dopóki nie zbadał węzła na obecność mikroprzerzutów?

Nie. Skala wg Clarka to stopień nacieku warstw skóry. Niegdyś uważana za istotny czynnik rokowniczy, obecnie niemal bez znaczenia (medycyna rozwija się, wciąż wiemy więcej). Nie ma ona żadnego wpływu na podjęcie decyzji czy wykonujemy biopsję węzła wartowniczego czy nie.

O tym decydują poniższe czynniki (cytuję "Zalecenia postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w nowotworach złośliwych", do których odnośnik podałam w poprzednim poście):

Cytat:
Do biopsji węzła wartowniczego kwalifikują się chorzy:
  • po biopsji wycinającej z rozpoznaniem czerniaka skóry potwierdzonym badaniem histologicznym, ale nie po szerokim wycięciu ogniska pierwotnego;
  • z grubością nacieku Breslowa równym lub większym niż 1,0 mm lub z (mikro-)owrzodzeniem na powierzchni czerniaka, niezależnie od grubości nacieku, bądź indeksem mitotycznym równym lub większym od 1/mm2 [czerniak, którego ognisko pierwotne sklasyfikowano jako kategoria T1b–T4b wg klasyfikacji guz/węzeł/przerzut (TNM, tumor-node-metastasis) UICC/AJCC 2010];
  • bez klinicznych cech przerzutów w regionalnych węzłach chłonnych i narządach odległych;
  • bez przeciwwskazań do znieczulenia ogólnego.

Skala wg Clarka to już w pewnym sensie "archaizm".
Nie ma już żadnego znaczenia dla wyboru sposobu postępowania diagnostyczno-terapeutycznego.
  Temat: Leczenie czerniaka-prawidłowe,czy nie?
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 172
Wyświetleń: 84070

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2013-07-21, 18:03   Temat: Leczenie czerniaka-prawidłowe,czy nie?
Wiosna napisał/a:
wyniki interpretował chirurg onkolog i on zdecydował o pozostawieniu węzła, badając go na dotyk.
W najbliższym czasie, to jest 30 lipca, mąż ma mieć zdjęte szwy, wtedy mogę dokładnie wypytać o powody takiego postępowania.
Ale, skoro lekarz ewidentnie nie chce, bo uważa że II stopień Clarka to jeszcze nie trzeba, to co mam zrobić?

Zgroza.

» Czerniaki skóry | Wskazania do biopsji węzłów wartowniczych «

Jeśli sytuacja wygląda dokładnie tak jak to opisano w tym wątku - to został popełniony błąd medyczny.

Oczywiście przede wszystkim lekarza należy zmienić, jednak teraz na biopsję węzła wartowniczego jest już za późno. Aby była ona wiarygodna musi być przeprowadzona jednocześnie z zabiegiem poszerzenia marginesów - tj. szerokim wycięciem ogniska pierwotnego.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group