1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znaleziono 1 wynik
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Rak nerki z przerzutami do płuc, przedłużenie życia
Figaro

Odpowiedzi: 79
Wyświetleń: 35086

PostDział: Nowotwory układu moczowo-płciowego   Wysłany: 2012-11-22, 20:33   Temat: Rak nerki z przerzutami do płuc, przedłużenie życia
Witam,
Jestem na tym forum całkiem przypadkowo, ale zacząłem czytać i krew sie we mnie trochę zagotowała...
Może na początek kilka słów wyjaśnienia. W raku jasnokomórkowym nerki są 3 tak zwane grupy rokownicze, ustalane na podstawie 5 czynników rokowniczych Motzera (inaczej czynników rokowniczych Memorial Sloan Kattering Cancer Centre).
1. Czas od nefrektomii do leczenia systemowego - więcej niż 1 rok (0 pkt) lub krócej niż 1 rok (1 pkt)
2. Hemoglobina - w normie (0 pkt) lub poniżej normy dla danego laboratorium (1 pkt)
3. stan sprawności, czyli stan ogólny w tzw. skali Karnofskiego - >70 (0 pkt) lub <70 (1 pkt)
4. stężenie LDH - ponizej 1,5 x górna granica normy (0 pkt) lub powyzej 1,5 x gorna granica normy (1 pkt)
5. stężenie skorygowane wapnia: ponizej 10 mg/dl (0 pkt) lub powyżej 10 mg/dl (1 pkt).
Jak widać, im MNIEJ punktów tym rokowanie lepsze.
Są 3 grupy rokownicze:
grupa o rokowaniu dobrym - 0 pkt w skali Motzera
grupa o rokowaniu posrednim - 1 lub 2 pkt w skali Motzera
grupa o rokowaniu zlym - 3 lub wiecej pkt w skali Motzera.
Wg polskich i europejskich zalecen leczeniem z wyboru w I linii jest Sutent dla grupy dobrej i posredniej, a Torisel (temsirolimus) dla grupy o rokowaniu zlym. Torisel jest w Polsce nierefundowany i praktycznie niedostepny, zas Sutent jest w programie terapeutycznym NFZ dla grupy dobrej i posredniej.
Zdeterminowana, czy widzisz teraz, co robi wasz lekarz? Stara się, żeby Twoj Tata przeszedl z grupy o rokowaniu zlym (4 czynniki) do co najmniej posredniej (2 czynniki), zeby wlaczyc mu Sutent. Temu ma wlasnie sluzyc proba obnizania wapnia i podwyzszania hemoglobiny. Gdyby wszystkie znane nam dzisiaj leki byly dostepne, Twoj Tata powinien otrzymać Torisel, co w Polsce jest nierealne.
Ostatnie zalecenia europejskie zmodyfikowaly te czynniki ryzyka, dodajac nowe parametry, gdyz rzeczywiscie te klasyczne 5 czynnikow zostalo stworzonych w dobie interferonu, ale poki co nadal obowiazuje.
Wiem co pisze, bo... jestem onkologiem klinicznym.
Moja rada - sluchaj bardziej Waszego onkologa niz "madrości" Aniutki34, ktora, jak wynika z jej wpisów ("wapn nie ma nic do rzeczy", "radze zmienic szpital i doktora", "doktor Was zbywa"), raczej nie zna się na medycynie.
Możecie się oczywiście Panie wspierać i podtrzymywać na duchu. Droga Pani Aniutko34, ewidentnie nie ma Pani wiedzy z zakresu onkologii, a ocenia pani lekarza, ktorego nazwisko tu padlo, a ktory, jak widze, staje na glowie, żeby zmienić pacjentowi grupę rokowniczą (zredukować liczbe czynnikow Motzera) i dac mu Sutent, bo poza tym nie ma innej mozliwości leczenia. Nie znam osobiscie tego lekarza, ale szkoda mi go, bo zostalo w pewnym sensie naruszone jego dobre imie.
Pozdrawiam serdecznie i szczerze zyczę wszystkim duzo zdrowia,
Figaro.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group