1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 7
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Prośba o porade w sprawie nowotworu płuc
Jolana

Odpowiedzi: 37
Wyświetleń: 13519

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2015-04-26, 19:17   Temat: Prośba o porade w sprawie nowotworu płuc
Jednoczesne stosowanie chemioterapii i radioterapii mogły nasilić objawy niepożądane. Praktycznie - kiedy objawy uboczne są bardzo nasilone przerywa się chemioterapię. Niestety.
Z góry nie należy zakładać czarnego scenariusza. ;) Musimy zaczekać na skutki terapeutyczne radioterapii. Pełne efekty widoczne będą po kilku tygodniach od zakończenia leczenia...
  Temat: Prośba o porade w sprawie nowotworu płuc
Jolana

Odpowiedzi: 37
Wyświetleń: 13519

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2015-03-02, 21:12   Temat: Prośba o porade w sprawie nowotworu płuc
Sandra234 napisał/a:
Mam jeszcze takie pytanie czy mozliwe jest to ze na płucach wycieto przerzut a pierwotny rak był w tchawicy ,co lekarze przeoczyli??

Jest to niemożliwe, ponieważ przed decyzją o operacji musiał być wykonany pakiet badań diagnostycznych. Ta opcja raczej odpada.
  Temat: Prośba o porade w sprawie nowotworu płuc
Jolana

Odpowiedzi: 37
Wyświetleń: 13519

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2015-03-02, 20:28   Temat: Prośba o porade w sprawie nowotworu płuc
Sandra,

Sprawa się bardziej komplikuje - bo pojawił nowy nowotwór w tchawicy oraz nastąpiła wznowa raka płuc.
  Temat: Prośba o porade w sprawie nowotworu płuc
Jolana

Odpowiedzi: 37
Wyświetleń: 13519

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2015-02-14, 17:03   Temat: Prośba o porade w sprawie nowotworu płuc
Przerzut to wtórny guz z guza pierwotnego. Jest to nowotwór płuc z przerzutem do krtani.
Obecnie będzie to czwarty stopień zaawansowania klinicznego.

Klasyfikacja ICD-10: C34.8 oznacza iż -zmiana przekracza granice oskrzela i płuca. Być może, że są jeszcze gdzie indziej przerzuty - lekarz albo wykluczył albo będą badania w tym kierunku.
  Temat: Prośba o porade w sprawie nowotworu płuc
Jolana

Odpowiedzi: 37
Wyświetleń: 13519

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2015-02-02, 11:57   Temat: Prośba o porade w sprawie nowotworu płuc
Właśnie, dlatego koniecznie należy pociągnąć diagnostykę, mimo oporów Teściowej. Starsi ludzie chorobę nowotworową odbierają jako coś wstydliwego, mam raka to znaczy - mam w sobie coś niedobrego, jestem stygmatyzowana, choroba odebrała mi tożsamość, choroba odebrała mi przyjaciół, znajomych, sąsiadów itp.

Ludzie obok też nie są bez winy.. Środowisko znajomych, sąsiadów poprzez nieodpowiednie zachowanie, unikanie kontaktów wg.zasady bo o czym ja mogę z nią rozmawiać - tylko pogłębiają samotność i poczucie osamotnienia..

Są też sytuacje takie, że chora ciągle ma na uwadze dobro innych - nie będą ich martwić swoją chorobą - oni mają dosyć własnych kłopotów, woli przeżywać smutek, i zwątpienia sama z sobą...

Cała sztuka polega na odpowiednim dotarciu do człowieka ciężko chorego. Niezależnie od postawy starać się, próbować współuczestniczyć w Jej przeżyciach - np.: obecnością, postawą otwartości.

Często wystarczy jedno ciepło słowo. To nie musi być długie przemówienie i jestem przekonana, że relacje się poprawią.

Pozdrawiam
  Temat: Prośba o porade w sprawie nowotworu płuc
Jolana

Odpowiedzi: 37
Wyświetleń: 13519

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2015-02-01, 12:16   Temat: Prośba o porade w sprawie nowotworu płuc
Sandra, tak, rozmowa szczera, otwarta na wszelką pomoc jest bardzo dobrym pomysłem. Teściowa jest po rozległej operacji. Mam nadzieję, że jest pod stałą opieką onkologa lub torakochirurga.

Cytat:
Wycięto jej 2 płaty chyba lewego płuca i przyległe wężły chłonne,
badaniu.


Leczenie operacyjne stosuje się najczęściej we wczesnym okresie zaawansowania niedrobnokomórkowego raka płuca (NDRP) a wyjątkowo rzadko usuwa się operacyjnie raka drobnokomórkowego płuca (DRP). Możemy podejrzewać, że była operowana z powodu raka niedrobnokomórkowego.

Takie leczenie jest przeprowadzane w stopniu I i II i czasami możliwe w stopniu IIIA zaawansowania klinicznego raka.
Obecny stan zdrowia trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Czasami objawy wyprzedzają rozpoznanie w badaniach obrazowych.
Jeżeli ( tak jak twierdzi Teściowa) rzeczywiście nie ma nawrotu choroby nowotworowej, to trzeba poszukać innych przyczyn Jej pogorszenia samopoczucia ( (kaszel, męczliwość, bóle w klatce,krwioplucie)...Z badań wskazane byłoby wykonanie spirometrii - która oceni wydolność układu oddechowego oraz echo serca z oznaczeniem frakcji wyrzutowej. To badanie pozwoli ocenić wydolność serca.

Teściową powinien zająć się doświadczony najlepiej pulmonolog ewentualnie kardiolog. Specjalista będzie wiedział jakie badania trzeba wykonać i jak dalej poprowadzić diagnostykę/leczenie..

Cytat:

Właściwie nie można mówić o przebyciu choroby nowotworowej.
W większości przypadków jest to ciągłe chorowanie, w którym są dłuższe
lub krótsze przerwy dobrego zdrowia

dr nauk medycznych
specjalista chirurgii onkologicznej - Marek Rząca
  Temat: Prośba o porade w sprawie nowotworu płuc
Jolana

Odpowiedzi: 37
Wyświetleń: 13519

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2015-02-01, 09:47   Temat: Prośba o porade w sprawie nowotworu płuc
Witaj,
Mamy tak niewiele informacji - dlatego tak niewiele można napisać. Po przebytej chorobie nowotworowej płuc takie objawy jak: kaszel, krwioplucie zawsze są sygnałem niepokojącym. Nasuwa podejrzenie wznowy choroby. To samo dotyczy arytmii - często jest powiązana z przerzutami raka do serca.

Opisy rtg.kl. piersiowej po operacji wyglądają mniej więcej tak:
1. Podany jest zakres zmian wywołanych zabiegiem operacyjnym ( rozległość,, zakres i następstwa zabiegu - zrosty, klamry metalowe). Dalej opisuje dostępny miąższ płucny, jamy opłucnowe, napowietrzenie płuca itd. jak również ocenia sylwetkę serca i duże naczynia.

Cytat:
RTG z opisem i w diagnozie pisało "Nowotwór złośliwy oskrzeli i płuca

Taka informacja o przebytej chorobie nowotworowej dla lekarza.

Pytasz- czy jest się czym martwić. Przede wszystkim należy nakłonić Teściową do szczerej rozmowy i wglądu do całej historii choroby. Bez tych informacji praktycznie nie można nic zrobić, pomóc, doradzić.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group