1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znaleziono 1 wynik
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Jak przekazać złe wieści?
Madzia70

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 5647

PostDział: Psychoonkologia / emocje w chorobie nowotworowej   Wysłany: 2014-09-01, 22:36   Temat: Jak przekazać złe wieści?
ira6,
Wiele starszych osób ma dystans do swojego życia, a tym samym do śmierci. Przez wiele upływających lat i w związku z coraz liczniejszymi chorobami mieli czas oswoić się z myślą o konieczności odejścia. Niektórzy, zwłaszcza ci mocno schorowani, albo niezadowoleni ze swojego obecnego stanu funkcjonowania - oczekują śmierci jak wybawienia. Tak jest też z tymi, którzy wielu swoich bliskich mają już "po drugiej stronie", z tymi, dla których współczesny świat (najczęściej w wyniku szybkiego rozwoju techniki) staje się niezrozumiały. Dlatego zdarza się, wcale nierzadko, że kiedy wchodzę na pierwszą wizytę do pacjenta w ramach hospicjum domowego, to słyszę od rodziny "Proszę mu nic nie mówić, o tym, że to rak i że się nie da wyleczyć, bo on się załamie!" a chwilę później, kiedy rodzina wyjdzie na moment, słyszę od chorego "Proszę nic nie mówić żonie/córce o tym, że ja umrę - bo ja wiem, ze umrę, pani doktor - bo one się załamią!"
Piszę to po to, żebyś nabrał odwagi. Złe wieści mogą być - jak widać - odebrane jako oczywiste (bo chory przeczuwa) lub jako obojętne (bo życie nie sprawia mu radości, czuje się ciężarem lub tęskni za kimś bliskim, kto już odszedł).
Najgorsze, co można zrobić, to ukrywać lub zaprzeczać. Wtedy chory czuje się zostawiony sam ze swoim problemem. Odradzam.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group