1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 2
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Interpretacja wyniku RTG
Madzia70

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 4636

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-06-08, 10:30   Temat: Interpretacja wyniku RTG
Przepraszam, to ja użyłam skrótu myślowego. Na rtg klatki piersiowej widać płuca, oskrzela, serce, naczynia krwionośne. Generalnie określenie "płuca" dotyczy miąższu płucnego (można z grubsza uznać, że widać go z boków zdjęcia), określenie "śródpiersie" dotyczy tego, co jest "pośrodku zdjęcia" czyli serca, naczyń krwionośnych i dużych oskrzeli. Śródpiersie nie jest jednak zawieszone w próżni, jest widoczne na tle miąższu płucnego, który znajduje się poza nim. Wspomniany w opisie cień okrągły w górnym śródpiersiu może być zmianą przerzutową w miąższu płucnym (stąd moje określenie "w płucu"), za strukturami śródpiersia.

Na pociechę dodam, że to wcale nie musi być zmiana nowotworowa. Ale ponieważ z każdą inną zmianą łatwiej sobie poradzić - dlatego najpierw trzeba wykluczyć nowotwór. Obecnie nie warto biegać po lekarzach rozmaitych specjalności, zastanawiając się, czy to nie jest np. sarkoidoza, tylko trzeba szybko zrobić wszystkie możliwe badania w kierunku nowotworu - żeby móc go wykluczyć, lub jak najszybciej zacząć leczyć.
  Temat: Interpretacja wyniku RTG
Madzia70

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 4636

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-06-08, 00:25   Temat: Interpretacja wyniku RTG
Tomografia swoją drogą - konieczna na pewno, ale cień okrągły w płucu zawsze bardziej sugeruje przerzut niż nowotwór pierwotny. Zrobiłabym w pierwszym rzucie USG brzucha, poziom PSA (antygen prostaty) a następnie kolonoskopię.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group