1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 6
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Chemioradioterapia DRP
Marjorie

Odpowiedzi: 54
Wyświetleń: 19240

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2014-12-19, 18:36   Temat: Chemioradioterapia DRP
radiochemioterapia jest leczeniem radyklanym które stosuje się u pacjentów w postaci ograniczonej, naświetla się miejsce wystepowania guza z marginesem w klatce piersiowej (poniewaz jesli występują przerzuty do głowy to juz stadium choroby rozsianej). Leczenie skojarzone polega na właczeniu radioterapii czesto juz po II cyklu chemii.
Tego schematu u Twojego taty nie wdrożono, zgodnie ze schematem powinno być wykonane naswietlanie glowy po zakonczeniu chemioterapii (najpierw bedziecie miec badania obrazowe, potem naświetlania).
  Temat: Chemioradioterapia DRP
Marjorie

Odpowiedzi: 54
Wyświetleń: 19240

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2014-12-18, 19:35   Temat: Chemioradioterapia DRP
Jeżeli chemia będzie przesunięta tylko o tydzień to nie ma się o co martwić.
Odnośnie TK teraz już nie ma sensu nalegać, powinni zrobić badania po zakończeniu chemii, RTG jest pewnie dopuszczalne ale jest o wiele mniej miarodajne niż TK, no i porównuje się badanie do badania, nie bój się naciskać lekarzy i dowiadywać, masz do tego pełne prawo. Możesz się spokojnie zapytać co jest dalej w planach - jakie badania i konsultacje.
U nas już po badaniach po 4 chemii była konsultacja wyniku z radioonkologiem z dopiskiem, że na dalszą konsultacje mamy się zgłosić po zakończeniu chemioterapii. Wizyty prywatne na pewno Ci nie zaszkodzą a lekarze mają wiecej czasu żeby wszystko wytłumaczyć. Z doświadczenia polecam być dociekliwym i konsultować się nie tylko z lekarzem prowadzącym.
  Temat: Chemioradioterapia DRP
Marjorie

Odpowiedzi: 54
Wyświetleń: 19240

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2014-12-16, 20:36   Temat: Chemioradioterapia DRP
Nie mieliście w takim razie ocenionej skutecznosci chemioterapii po III lub IV cyklu? ktoś wam przekazał informacje jak nowotwór reaguje na leczenie?
  Temat: Chemioradioterapia DRP
Marjorie

Odpowiedzi: 54
Wyświetleń: 19240

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2014-11-28, 14:54   Temat: Chemioradioterapia DRP
Badania kontrolne powinny być wykonane po najpóźniej IV cyklu chemioterapii, powinni zrobić TK aby określić skuteczność dotychczasowego leczenia.

To jak pacjent czuje się po radioterapii mogę Ci powiedzieć tylko z doświadczenia mojej mamy, zdecydowanie przechodziła to lepiej niż chemioterapie, podczas samych naświetlań nie odczuwała żadnych skutków ubocznych terapii, może jedynie podrażnienie przełyku przy napromieniowaniu śródpiersia, osłabienie pojawiało się po zakończeniu zarówno naświetlania głowy jak i klatki jednak również o wiele mniej nasilone niż przy chemii.

Jeśli chodzi o naświetlania głowy to je powinno się zacząć w około miesiąc po zakonczeniu chemioterpii i twają one 2 tygodnie,10 razy po 5 dni. Według badań zmniejszają o około 50% ryzyko wystąpienia przerzutów w ośrodkowym układzie nerwowym.

Naświetlania śródpiersia około 6 tygodni, przynajmniej my tak miałyśmy, nie mogę być pewna jak to wygląda w innych szpitalach bo nie jest to postępowanie standardowe. A jeśli chodzi o korzyści to również według badań może wydłużyć czas życia oraz zmniejsza ryzyko nawrotu w obrębie klatki piersiowej.

Jak Twój tata zniesie leczenie zależy też w dużej mierze od stanu ogólnego, współistniejących schorzeń itd... Od naszych onkologów kilkakrotnie słyszałam, że ważne jest by dokończyć 6 cykli chemii jeśli stan pacjenta na to pozwala.

Pewnie znasz już statystyki, nie są one optymistyczne... dlatego myślę, że każde działanie poprawijące je ma znaczenie.

Polecam Ci być dociekliwą i skosultować się z radiologiem. Ja chodziłam zazwyczaj sama na pierwsza wizytę do lekarza z wynikami mamy bo nie chciałąm żeby się załamała, starałam się wszystkiego dowiedzieć, a potem przekazać to mamie w taki sposób by podtrzymać ją na duchu i przedtawić jak najwięcej pozytywów z tych wypowiedzi, bo naprawde niektórzy lekarze nie mają podejścia psychologicznego.
  Temat: Chemioradioterapia DRP
Marjorie

Odpowiedzi: 54
Wyświetleń: 19240

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2014-11-27, 20:52   Temat: Chemioradioterapia DRP
W kwalifikacji do radiochemioterpii bierze się pod uwagę rozsiew nowotworu podczas diagnozy, w DRP guz potrafi się znacząco zmniejszyć podczas pierwszych cykli chemii, ale to nie zmienia postępowania.

Macie natomiast szanse na radioterapie po zakonczeniu leczenia chemią i PCI jezeli będzie remisja w płucach. To według badan rowniez mniejsza szanse nawrotu i wydłuża życie. Nie jest to może spektakularny postęp w wynikach leczenia, ale zawsze coś...

Ze swoich doświaczeń polecam po wykonaniu TK od razu udać się na wizytę do radioonkologa, nawet prywatnie, najlepiej takiego, który pracuje w szpitalu. Ja tak zrobiłam i dzięki temu wszystko szło dużo szybciej bo nie czekaliśmy na wizytę po skończonej chemii, a już w trakcie ostatnich chemii były ustalane terminy naświetlań.
  Temat: Chemioradioterapia DRP
Marjorie

Odpowiedzi: 54
Wyświetleń: 19240

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2014-11-26, 18:50   Temat: Chemioradioterapia DRP
Witaj,
Wygląda na to, że jest to stadium choroby rozsianej, ponieważ jest płyn w opłucnej oraz zajęte są węzły chłonne śródpiersia.
W takim przypadku lekarze nie stosują leczenia skojarzonego.
Najprawdopodobniej jeśli będzie dobra odpowiedź na chemioterapie zostaniecie skonsultowani z radioonkologiem pod koniec chemioterapii i zakwalifikowani najpierw do elektywnego napromieniowania mózgowia, a dopiero potem będzie rozważana dalsza radioterapia.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group