1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22
2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.
|
|
Autor |
Wiadomość |
Temat: Prośba o interpretacje rozpoznania i rokowanie u mojej mamy. |
Melra
Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 4732
|
Dział: Nowotwory płuca i opłucnej Wysłany: 2015-02-10, 17:51 Temat: Prośba o interpretacje rozpoznania i rokowanie u mojej mamy. |
tak, paliła ok. 30 lat, 15 lat temu rzuciła palenie.. |
Temat: Prośba o interpretacje rozpoznania i rokowanie u mojej mamy. |
Melra
Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 4732
|
Dział: Nowotwory płuca i opłucnej Wysłany: 2015-02-05, 23:38 Temat: Prośba o interpretacje rozpoznania i rokowanie u mojej mamy. |
Jeszcze nie widział. Wynik przyszedł dzisiaj pocztą, a do szpitala mamy przyjechać dopiero we wtorek..
To czekanie jest bardzo wyczerpujące dla mamy, dlatego zdecydowałam się napisać do Was.
Dziękuję za odpowiedź.
Co jeszcze można zrobić aby określić jaki to nowotwór? |
Temat: Prośba o interpretacje rozpoznania i rokowanie u mojej mamy. |
Melra
Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 4732
|
Dział: Nowotwory płuca i opłucnej Wysłany: 2015-02-05, 16:32 Temat: Prośba o interpretacje rozpoznania i rokowanie u mojej mamy. |
Oto historia choroby:
>> Karta informacyjna leczenia szpitalnego:
Kobieta lat 68 bez istotnych obciążeń internistycznych przyjęta celem diagnostyki zmiany ogniskowej płuca prawego.
Na początku listopada 2014 roku chora przeszła infekcję dróg dolnych oddechowych. W wykonanym wtedy RTG klatki piersiowej uwidoczniono cień krągły w płucu prawym. Diagnostykę poszerzono ambulatoryjnie o TK klatki piersiowej stwierdzając miękko-tkankowy guz o wielkości 22 mm połączony z opłucną ścienną oraz powiększone do 30 mm węzły chłonne we wnęce prawej.
W badaniach laboratoryjnych obserwowano niedokrwistość normocytarną, niewielki niedobór wit. D i białka całkowitego, podwyższone stężenia cholesterolu całkowitego oraz kwasu moczowego. Wykonano bronchoskopie uwidoczniając przewężone i zdeformowane ujście segmentu 6 płuca prawego za zmacerowaną i bruzdowatą błoną śluzową. Pobrano materiał na posiew z antybiogramem, posiew BK, popłuczyny oskrzelowe oraz biopsję szczoteczkową na cytologię i wyszczypki na badanie histopatologiczne. W związku z niediagnostycznym materiałem cytologicznym poszerzono diagnostykę o biopsję transtorakalną. Z uwagi na uwidocznienie odmy jatrogennej badanie zakończono bez pobrania materiału cytologicznego. W wykonanych radiogramach klatki piersiowej oraz USG płuc nie uwidoczniono jednoznacznych cech odmy. Z uwagi na niepowodzenie wymienionego badania kierujemy chorą na PET-CT w warunkach ambulatoryjnych.
Ponadto w USG jamy brzusznej uwidoczniono cechy niewielkiego stłuszczenia wątroby, torbiel wątroby i nerki lewej.
Badanie PET-CT:
Głowa i szyja:
Węzły chłonne nie powiększone, bez wzmożonego metabolizmu 18F-FDG.
Klatka piersiowa:
W segmencie 6 płuca prawego policykliczny guzek o wymiarach 22x20 mm o wzmożonym metabolizmie 18F-FDG SUV max lbm 5,8 który łączy się zrostami z opłucną ścienną oraz guzek satelitarny o wymiarach 14x12 mm o wzmożonym metabolizmie SUV max lbm 6,2. Poza tym w płucu prawym obecność licznych zmian guzkowatych nie wykazujących wzmożonego metabolizmu 18F-FDG, największy w segmencie 1 o średnicy 7 mm.
Na granicy segmentów 1 i 2 płata prawego zmiany rozedmowe.
Powiększony węzeł chłonny pachowy po stronie lewej o wymiarach 24x22 mm SUV lbm max 6,9.
Węzeł chłonny przytchawiczy najwyższy po stronie prawej o wymiarach 8x7 mm bez wzmożonego metabolizmu 18F-FDG - ze względu na obecność brunatnej tkanki tłuszczowej ocena metabolizmu węzła utrudniona.
Powiększony węzeł chłonny wnękowy po stronie prawej o wymiarach 30x24 mm (wg PET) o zwiększonym metabolizmie SUV max lbm 8,5.
Powiększone węzły chłonne międzypłatowe po stronie prawej o wymiarach 20x16 o zwiększonym metabolizmie SUV max lbm 8,5 oraz 14x10 mm (wg PET) SUV max lbm 5,9.
Powiększony węzeł chłonny podostrogowy po stronie prawej o wymiarach 19x14 (wg PET) o zwiększonym metabolizmie SUV max lbm 6,6.
Bez cech płynu w jamie opłucnowej i osierdziu.
Jama brzuszna:
Wątroba, śledzona niepowiększone, nadnercza bez zmian ogniskowych, trzustka bez zmian patologicznego metabolizmu 18F-FDG.
Węzły chłonne niepowiększone, bez wzmożonego metabolizmu 18F-FDG.
Wydalanie radioznacznika z moczem prawidłowe.
Torbiel nerki lewej wielkości ok. 15 mm.
Poza tym narządy miednicy mniejszej bez ognisk patologicznego metabolizmu 18F-FDG.
Układ kostny:
Bez ognisk patologicznego metabolizmu 18F-FDG typowych dla procesu rozrostowego. Drobne ognisko sklerotyczne w obrębie łopatki prawej bez wzmożonego metabolizmu 18F-FDG.
Wnioski: wynik badania FDG PET-CT wskazuje na obecność procesu rozrostowego w guzku płata dolnego płuca prawego z guzkiem satelitarnym wraz z zajęciem węzłów chłonnych wnęki prawej, podostrogowych i węzła chłonnego pachowego. <<
Tyle cytatów i opisów badań.
Bardzo proszę o interpretację wyników, w szczególności badania PET i oznaczników typu: wzmożony metabolizm SUV max lbm oraz informację co to oznacza, że węzły chłonne są zajęte. Dla nas laików to zupełna "chińszczyzna".
Proszę też o informacje dotyczące możliwości leczenia (resekcja, radioterapia, chemioterapia) oraz, co najważniejsze, o możliwe rokowania dla mojej mamy.
Dodam, że mama jest w bardzo złym stanie psychicznym.
Z góry dziękuję, i jeśli będą potrzebne wyniki innych badań np. krwi to chętnie je również przepiszę.
Pozdrawiam
Mel |
|
|