1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 2
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: co robic gdy chory uwaza ze jest zdrowy?
Mrakad

Odpowiedzi: 32
Wyświetleń: 21592

PostDział: Psychoonkologia / emocje w chorobie nowotworowej   Wysłany: 2009-03-05, 14:00   Temat: co robic gdy chory uwaza ze jest zdrowy?
cherrie napisał/a:
No tak, ale co powiedziec takiemu czlowiekowi - przeciez nie mozna dalej udawac, ze wszystko jest OK? Jakie slowa powinny pasc jako pierwsze?
Koham Cię i jestem z Tobą. Razem sobie z tym poradzimy.

Mrakad,
  Temat: co robic gdy chory uwaza ze jest zdrowy?
Mrakad

Odpowiedzi: 32
Wyświetleń: 21592

PostDział: Psychoonkologia / emocje w chorobie nowotworowej   Wysłany: 2009-02-25, 11:02   Temat: co robic gdy chory uwaza ze jest zdrowy?
Sprawa jest dosyć skomplikowana. Inaczej widzą to pacjenci i inaczej ich otoczenie.
Pajenci dzielą się na tych, którzy chcą wszystko wiedzieć na temat swojego stanu, rokowań itd. oraz takich, którzy nie chcą takiej wiedzy. Wcale nie jest łatwo określić do jakiej grupy zalicza się dany pacjent. Ojciec mojej znajomej rozmawiał szczerze z córką, ale z żoną do samego końca oboje udawali, że nie są świadomi oczywistych faktów.

Postaram się powiedzieć jak ja to widzę jako pacjent z grupy "ciekawskich".

Mam serdecznie dosyć rozmów typu: jak się czujesz, co pokazały ostatnie badania, wszystko będzie dobrze, wszystko musi być dobrze. W tym ostatnim celuje moja żona. Nie mam ochoty na rozmowy z ludźmi niekompetentnymi, którzy chcą okazać współczucie a w istocie moje zdrowie ich nie obchodzi.
Z drugiej strony bardzo brakuje mi bliskiej osoby z którą mógłbym po postu pogadać o swoich obawach, strachach, niepokojących objawach. Niby wiem, że dokąd PSA utrzymuje się na niskim poziomie, to nie mam podstaw do posądzania mojego raka o cokolwiek złego. A jednak miło by usłyszeć: "nie marudź, z takim PSA nic się nie dzieje" od osoby, która wie co to jest PSA, jakie poziomy co oznaczają. Uważam za skandal, że pacjent onkologiczny w stanie nie do końca określonym nie ma swojego lekarza onkologa do którego może się w każdej chwili zwrócić ze swoimi wątpliwościami.
Stan nieokreślony to taki jak mój, jestem po teleradioterapii w trakcie kuracji hormonalnej. Z tabelek wynika, że mam 70% szans na nawrót choroby i to do stanu nieuleczalnego, w ciągu najbliższych dwóch lat. Dla Centrum Onkologii jestem osobnikiem, którego należy monitorować ale nie należy mu się status pacjenta. Mogę przyjść raz na trzy miesiące, zrobić kontrolny pomiar PSA, dostać zastrzyk Zoladexu (po który muszę sam wędrować do apteki). Jedyne, czego mi nie przepuszczają to każdorazowe sprawdzanie czy jestem ubezpieczony. Aż wolę nie myśleć co by było gdybym nie był.

A wracając do problemu. Jeśli ojciec rzeczywiście wierzy, że jest zdrowy to bardzo dobrze. Nie należy go na siłę uświadamiać. Trzeba mu pozwolić żyć tak jak chce. Jeśli pali to niech pali, jeśli odżywia się "niezdrowo" to cieszmy się, że mu smakuje. Jemu już nic nie zaszkodzi bardziej od choroby, a próby strofowania, nawracania na "zdrowy tryb życia" co najwyżej wywołają niepotrzebne stresy.
Moim zdaniem powinnaś poznać chorobę, rozumieć co się dzieje. Nie są potrzebne "szczere rozmowy".
Ojciec powinien się zorientować, że wiesz o czym mówisz. Niewinna uwaga "markery masz dobre/nienajlepsze" uświadomi mu, że Ty wszystko wiesz i traktujesz to racjonalnie. W chwili gdy poczuje potrzebę rozmowy zwróci się do Ciebie, staniesz się dla niego zaufanym ekspertem.
Mnie kogoś takiego brakuje.

Pozdrawiam,
Mrakad
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group