1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 3
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Obustronne guzy jajników
Richelieu

Odpowiedzi: 20
Wyświetleń: 12133

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2014-08-06, 19:01   Temat: Obustronne guzy jajników
Jest to raczej zbyt niejednoznaczne do wiążącej oceny - jednorazowy wzrost wartości markera,
mieszczący się daleko poniżej granicy normy, mogący być np. efektem jakiejś infekcji czy stanu zapalnego.

Przy okazji kolejnej wizyty możesz zapytać o to lekarza,
być może uzna on za celowe ponowne oznaczenie wartości tego markera po jakimś czasie dla porównania.
  Temat: Obustronne guzy jajników
Richelieu

Odpowiedzi: 20
Wyświetleń: 12133

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2013-06-24, 19:42   Temat: Obustronne guzy jajników
patrycjach88 napisał/a:
Podczas operacji stwierdzono płyn w jamie otrzewnej i pobrano wymaz w kierunku komórek neo.
Dzisiaj odebrałam wyniki tego badania i okazało się,że płyn ten zawiera liczne rozproszone komórki nowotworowe.

Obecność płynu z zawartością komórek nowotworowych oznacza stadium zaawansowania co najmniej IC,
o ile nie doszło do zajęcia innych narządów miednicy poza jajnikiem/-ami (Zalecenia (2011 r.), str. 277, tab. 9).

patrycjach88 napisał/a:
pani doktor,która wydawała mi wynik na moje pytanie czy oznacza to 3 operację, odpowiedziała,że to już zależy od decyzji profesora aczkolwiek raczej powinnam się spodziewać terapii wspomagającej. Nie jestem pewna czy dokładnie tych słów użyła.
Moje pytanie brzmi : "Czy miała na myśli chemię" ?

Prawdopodobnie chodzi o terapię uzupełniającą, w tym przypadku jak słusznie zauważyłaś, chemioterapię,
opisaną w 'Zaleceniach' j.w. od str. 278.
  Temat: Obustronne guzy jajników
Richelieu

Odpowiedzi: 20
Wyświetleń: 12133

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2013-04-25, 13:57   Temat: Obustronne guzy jajników
patrycjach88 napisał/a:
ISTOTNE DANE KLINICZNE.
Pytanie moje brzmi : ,,Co to takiego" oznacza to pod jakim kątem mnie badali czy to też uznajemy jako wynik?

Oznacza to rozpoznanie wstępne (kliniczne), będące podstawą do dalszej diagnostyki
i prowadzące na podstawie otrzymanych wyników do ustalenia sposobu dalszego postępowania leczniczego.

W Tym przypadku wynik badania pobranego wycinka z jajnika mówi o stwierdzeniu zmiany wyglądającej na guz o tzw. granicznej złośliwości.
Jest to rodzaj guzów o niskiej złośliwości (stąd ich nazwa) i generalnie o dobrych rokowaniach co do ich leczenia.

Wg Zaleceń (2011 r.) (str. 281)
przed podjęciem leczenia (operacyjnego) wynik badania histopatologicznego powinien zostać zweryfikowany pod kątem występowania obecności inwazji (implantów) guza,
co ma wpływ na dalsze postępowanie ograniczające się do samego usunięcia guza (wraz z zaatakowanym jajnikiem)
albo do uzupełnienia leczenia jak dla przypadków złośliwych guzów inwazyjnych:
Cytat:
Nowotwory nabłonkowe o granicznej złośliwości (low malignant potential)
Nowotwory nabłonkowe o granicznej złośliwości charakteryzują się dobrym rokowaniem (> 80% przeżyć 5-letnich).
Występują częściej u młodszych kobiet i w niższych stopniach zaawansowania.
Wskazana jest konsultacja preparatów histopatologicznych potwierdzających rozpoznanie guza o złośliwości granicznej bez cech naciekania.
Istotnym elementem oceny jest wykluczenie obecności inwazyjnych implantów, co stanowi wskazanie do postępowania analogicznego do stosowanego w nowotworach inwazyjnych (w tym CTH).
W rakach o granicznej złośliwości podstawą postępowania jest leczenie chirurgiczne zgodnie z zasadami stosowanymi w raku jajnika (wyjątkiem jest wykonywanie limfadenektomii miednicznej i aortalnej).
U młodych kobiet, które pragną zachować płodność, jest możliwe zachowanie drugiego jajnika z jajowodem i macicą.
Usuwanie macicy oraz pozostawionego przydatku po urodzeniu planowanej liczby dzieci jest dyskusyjne.
Nie udowodniono korzyści z zastosowania uzupełniającej CTH.
Wznowy raków o granicznej złośliwości powinno się leczyć chirurgicznie.


Pozdrawiam i witam Cię na forum.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group