1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 21
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Rak jajnika i rak piersi
Richelieu

Odpowiedzi: 116
Wyświetleń: 56473

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2015-12-13, 13:28   Temat: Rak jajnika i rak piersi
kucja15 napisał/a:
Opis USG jamy brzusznej.
W obrębie wątroby widocznych jest kilka struktur o obniżonej echogeniczności, o wymiarze do 13mm.Poza tym widoczne są dwie zmiany płynowe do 9mm.
W okolicy wnęki wątroby w sąsiedztwie lewego płata widoczny jest węzeł chłonny do 13mm w osi krótkiej,w nadbrzuszu, po stronie lewej w sąsiedztwie pnia trzewnego widoczny jest obszar hypoechogeniczny do 18 mm, mogący odpowiadać węzłowi chłonnemu.W przestrzeni zaotrzewnowej widoczne węzły do 9mm w osi krótkiej.
Proszę o interpretacje wyniku

Niestety, te zmiany z realnym prawdopodobieństwem mogą mieć charakter zmian złośliwych/przerzutowych.

kucja15 napisał/a:
Dostałam dolewkę Gemzaru.Wyniki badań wróciły do normy.Tym razem wlew trwał tylko 25 minut.Obserwuję swoje ciało.Póki co nie widać żadnego uczulenia.

:-D _itsme_
  Temat: Rak jajnika i rak piersi
Richelieu

Odpowiedzi: 116
Wyświetleń: 56473

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2015-09-05, 21:44   Temat: Rak jajnika i rak piersi
kucja15 napisał/a:
Termin dość odległy i co może się wydarzyć?

Odpowiem dość trywialnie, że może dojść do dalszej progresji zmian chorobowych.
Niekoniecznie musi to oznaczać, że podjęcie leczenia jest bardziej pilne,
ale o tym powinien zadecydować lekarz prowadzący to leczenie i je kontrolujący.

Jeśli macie obawy co do zasadności jego postępowania (w tym np. niedostatecznej diagnostyki)
możecie rozważyć zasadność konsultacji u innego lekarza onkologa, o ile macie taką możliwość.
  Temat: Rak jajnika i rak piersi
Richelieu

Odpowiedzi: 116
Wyświetleń: 56473

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2015-05-23, 20:41   Temat: Rak jajnika i rak piersi
kucja15 napisał/a:
Co oznacza RECIST?

Nie będę się tu wygłupiał i silił na jakieś próby udzielenia oryginalnej odpowiedni na to pytanie,
skoro doskonale uczyniła to w swojej pracy p. dr n. med. Elżbieta Senkus-Konefka.

kucja15 napisał/a:
O co mam pytać lub nalegać?

Ja bym postawił szczere pytanie, "jak p. dr ocenia prawdopodobieństwo wznowy ?".
I ewentualnie drugie: kiedy można spodziewać się potrzeby wdrożenia odpowiedniego leczenia
(o czym pisałem - hipotetycznie, bo na razie jeszcze taka diagnoza nie padła - wyżej w poście #67).

Oczywiście jeśli chcesz ten temat poruszyć i to wiedzieć, bo czasem by podejść do niektórych tematów
trzeba to wcześniej w sobie przetrawić i jak to się mówi - przespać się z tym jakiś czas.

kucja15 napisał/a:
Jeszcze o markerach.

Nie jest to jakiś porażający wzrost (grubo poniżej 10 % wartości wyjściowej).
Ale jednak marker idzie do góry, co wraz z nieznacznym wzrostem wielkości węzłów nie wydaje się wyglądać szczególnie dobrze.
Dlatego też wydaje mi się, że możliwość tego, iż następuje początek progresji choroby niestety jest co najmniej niewykluczona.

kucja15 napisał/a:
Pozdrawiam ;)

:tull: :littlehs:
  Temat: Rak jajnika i rak piersi
Richelieu

Odpowiedzi: 116
Wyświetleń: 56473

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2015-03-14, 10:26   Temat: Rak jajnika i rak piersi
kucja15 napisał/a:
Powiedzieli,ze markera się nie leczy

Tak jest, niezależnie od tego, że sam marker i jego regularny wzrost jest sygnałem, że może dziać się coś niedobrego.

kucja15 napisał/a:
powiększone węzły jeszcze o niczym nie świadczą.

Generalnie tak, chociaż przy wzrastającej wartości markera i przy historii onkologicznej
ich powiększenie jest w pierwszej kolejności podejrzane onkologicznie.

kucja15 napisał/a:
Nie wiem co dalej robić.Mam bezczynnie czekać?

Jeśli powyższe objawy świadczą o wznowie, z czym niestety trzeba się liczyć,
to rozpoczęcie leczenia powinno nastąpić we właściwym momencie, nie za wcześnie ani zbyt późno
(więcej na ten temat napisałem w tym poście).
Do właściwego czasu na rozpoczęcie takiego leczenia trzeba czekać i aktywnie obserwować stan zdrowia i zaawansowanie zmian,
tak by wychwycić odpowiedni moment, kiedy wdrożenie leczenia jest optymalne.
  Temat: Rak jajnika i rak piersi
Richelieu

Odpowiedzi: 116
Wyświetleń: 56473

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2015-03-02, 20:56   Temat: Rak jajnika i rak piersi
kucja15 napisał/a:
Czy wskazane jest badanie PET?, w celu szukania ewentualnych zmian?

Nie jest: diagnozowanie (i ewentualne leczenie) przerzutów odległych bezobjawowych
nie wpływa na przedłużenie czasu życia (Zalecenia (2013 r., aktualizacja: 2014.12.03), str. 257):
Cytat:
Mniejsze znaczenie ma natomiast aktywne poszukiwanie bezobjawowych przerzutów odległych, ponieważ ich wcześniejsze wykrycie w wyniku rozszerzonego zakresu badań kontrolnych nie ma istotnego wpływu na skuteczność leczenia i jakość życia chorych.
  Temat: Rak jajnika i rak piersi
Richelieu

Odpowiedzi: 116
Wyświetleń: 56473

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2015-03-01, 21:28   Temat: Rak jajnika i rak piersi
kucja15 napisał/a:
Czy te powiększone węzły świadczą o wznowie :?:

Moim zdaniem mogą o niej świadczyć, chociaż bez potwierdzenia histopatologicznego (albo w biopsji z wynikiem pozytywnym) z całkowitą pewnością stwierdzić tego nie można.

kucja15 napisał/a:
Czy można je operacyjnie usunąć :?:

Pewnie byłoby to możliwe, przynajmniej w celu uzyskania materiału do weryfikacji histopatologicznej.
Jeśli jednak węzły te są zajęte nowotworowo, to nawet ich usunięcie byłoby wątpliwe co do rezultatu dla leczenia:
do rozsiewu nowotworu w takiej sytuacji mogłoby dojść także do innych lokalizacji poza tymi węzłami,
zatem ich usunięcie nie byłoby jednoznaczne z wyeliminowaniem ognisk wznowy.
  Temat: Rak jajnika i rak piersi
Richelieu

Odpowiedzi: 116
Wyświetleń: 56473

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2015-01-09, 19:30   Temat: Rak jajnika i rak piersi
Moim zdaniem - chociaż trudno mi wypowiadać się o możliwej opinii lekarza, skoro sam nim nie jestem
- raczej powinna być ona zgodna z tym, co zostało - jako efekt dotychczasowych doświadczeń
- zawarte w aktualnie obowiązujących i przytoczonych przeze mnie 'Zaleceniach',
które wskazują na brak potrzeby takich badań z przyczyn, o których sama wspomniałaś.

Napisałem wyżej 'raczej', ponieważ od owych wytycznych istnieje możliwość odstępstwa,
o czym zresztą one same na wstępie wspominają:
"Zdaniem autorów opracowanie zawiera najbardziej uzasadnione zasady postępowania diagnostyczno-terapeutycznego.
Zasady te powinny być jednak interpretowane w kontekście indywidualnej sytuacji klinicznej
."

Sądzę jednak, że uzasadnione dobrem pacjenta sytuacje, kiedy wskazane jest odstępstwo od obowiązujących wytycznych,
zdarzają się rzadko, dlatego wydaje mi się raczej mało prawdopodobne, by inny lekarz proponował postępowanie znacząco inne.
  Temat: Rak jajnika i rak piersi
Richelieu

Odpowiedzi: 116
Wyświetleń: 56473

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2015-01-08, 18:31   Temat: Rak jajnika i rak piersi
kucja15 napisał/a:
Nalegałam na PETa to powiedział, że czerwone punkty jeśli nawet będą to i tak nie podejmą leczenia. Zmiany muszą być widoczne w badaniu obrazowym.
kucja15 napisał/a:
Po markerze widać , że jest wznowa lecz markera się nie leczy.Lekarz powiedział,że zmiany jeśli są to bardzo małe niewidoczne w badaniu obrazowym.Przyśpieszona chemioterapia nie jest zalecana.Lepsze korzyści leczenia chemią są przy zmianach dojrzałych.

Tak właśnie jest, co znajduje swoje uzasadnienie także w aktualnych wytycznych (Zalecenia (2013 r.), str. 302-303):
Cytat:
Nie jest uzasadnione rozpoczynanie CTH drugiej linii jedynie w sytuacji wzrostu CA125 — nie wydłuża to czasu przeżycia, natomiast pogarsza jego jakość.
  Temat: Rak jajnika i rak piersi
Richelieu

Odpowiedzi: 116
Wyświetleń: 56473

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2014-10-03, 22:20   Temat: Rak jajnika i rak piersi
kucja15 napisał/a:
Czy mam nalegać na badanie PETa?

Opierając się na aktualnych Zaleceniach (2013 r.), gdzie czytamy m.in. (str. 302-303):
Cytat:
Obserwacja po leczeniu
Po zakończeniu CTH pierwszej linii należy przeprowadzić ocenę wyników leczenia.
Chore, które uzyskały całkowitą remisję kliniczną, powinny podlegać kontroli.
Badania kontrolne należy wykonywać co 3 miesiące do 3 lat obserwacji, a następnie co 6 miesięcy do 5 lat i później co 12 miesięcy.
Badanie kontrolne powinno obejmować wywiad oraz badanie kliniczne (badania obrazowe wykonuje się jedynie w przypadku podejrzenia wznowy).
Rutynowe oznaczanie CA125 w trakcie obserwacji należy przedyskutować z chorą. Nie jest uzasadnione rozpoczynanie CTH drugiej linii jedynie w sytuacji wzrostu CA125 — nie wydłuża to czasu przeżycia, natomiast pogarsza jego jakość.

myślę, że masz podstawy by przynajmniej przedyskutować z lekarzem, czy nie ma wskazań do wykonania tego badania - podejrzenie wznowy na podstawie systematycznie wzrastającej wartości markera.

Serdecznie współczuję Ci rozstania z bratem. ::rose::
  Temat: Rak jajnika i rak piersi
Richelieu

Odpowiedzi: 116
Wyświetleń: 56473

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2014-08-29, 14:34   Temat: Rak jajnika i rak piersi
kucja15 napisał/a:
Uspakaja ale ja doskonale wiem że idzie wznowa.

Niestety wydaje mi się, że Twoje obawy mogą być uzasadnione, wartość tego markera wzrasta regularnie z każdym pomiarem, co nie wygląda uspokajająco.

kucja15 napisał/a:
Zapytałam jaki gen jest badany.Powiedziano mi że CHEK2.
kucja15 napisał/a:
Może ktoś mi przyblizy wiedzę na temat tego genu?

Myślę, że na razie - dopóki nie stwierdzono obecności jego mutacji - wystarczą podstawowe informacje,
choćby te z wikipedii: http://pl.wikipedia.org/wiki/CHEK2
gdzie jest mowa o tym, że mutacje tego genu wpływają na podwyższenie ryzyka rozwoju m.in. raka piersi.

Z kolei np. w tym opracowaniu spotykamy informację, że
Cytat:
Potwierdzone nosicielstwo którejś z mutacji założycielskich w CHEK2 podwyższa bowiem ryzyko zachorowania na raka piersi u kobiet od 2 do 5 razy a u mężczyzn nawet 10-krotnie.

chociaż nie wiadomo, jaka jest rzetelność podanej informacji:
choćby z tego względu, że nie ma tam podpisanego autora tej informacji.
  Temat: Rak jajnika i rak piersi
Richelieu

Odpowiedzi: 116
Wyświetleń: 56473

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2014-06-26, 20:15   Temat: Rak jajnika i rak piersi
kucja15 napisał/a:
Nie stwierdzono obecności mutacji w genie BRCA1 i w BRCA2. :-D
Rozmawiałam z lekarzem genetykiem, który widząc mój wywiad rodzinny pod kątem chorób nowotworowych zaproponował dalsze szukanie uszkodzonego genu.
Zgodziłam się, a wyniki poznam pod koniec sierpnia przy kontroli w poradni sutka.

Być może w sierpniowych wynikach okaże się, że jakiś inny uszkodzony gen jest odpowiedzialny za Twoje zachorowanie,
więcej na ten temat można przeczytać np. w tej pracy (opracowanie zamieszczone w roku 2007 na tej stronie).

Jeśli nie, i wynik okaże się 'w normie', to może (ale nie musi, jak to w medycynie) oznaczać,
że odpowiedzialny jest inny, jeszcze niedostatecznie poznany, czynnik.

[ Dodano: 2014-06-26, 20:23 ]
kucja15 napisał/a:
Oznaczyłam marker CA125 - wynosi 20,6 IU/ml miałam RTG klatki piersiowej.Wynik prawidłowy.
Marker ma tendencję wzrostową. :-(
Samopoczucie dobre, ale czy to oznacza, że jest ok? Niepokój narasta.Wkrótce będzie 11 miesięcy od zakończenia chemioterapii.

To jeszcze jest wartość mieszcząca się w granicach normy (< 35 U/ml),
chociaż jej wzrost od poprzednich pomiarów jest znaczny i przekracza 100 % pierwotnie oznaczonych wartości.

Myślę, że powinno to być przedmiotem zainteresowania Twojego lekarza,
chociaż jeszcze jednoznacznie nie świadczy, że na pewno dzieje się coś złego,
być może wynika to z innej nie związanej z nowotworem przyczyny, np. jakiegoś stanu zapalnego lub infekcji,
jednak lekarz powinien mieć na uwadze ten wzrost markera i pomyśleć o dalszej diagnostyce w odpowiednim czasie.
  Temat: Rak jajnika i rak piersi
Richelieu

Odpowiedzi: 116
Wyświetleń: 56473

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2014-03-12, 14:38   Temat: Rak jajnika i rak piersi
kucja15 napisał/a:
Czy powinnam zrobić USG PIERSI I BLIZNY POOPERACYJNEJ? Minęło 6 miesięcy po zabiegu mastektomii.W tym czasie nie miałam żadnych badań w kierunku raka piersi.

Wg aktualnych Zaleceń (2013 r.) nie ma potrzeby wykonywania badań obrazowych jeśli nie jest konieczne wyjaśnienie/diagnozowanie jakichś niepokojących objawów (tj. nie ma wskazań klinicznych do wykonania takich badań).

kucja15 napisał/a:
Wyznaczono mi termin na mammografię na 8 kwietnia 2014r.

Jest to zgodne z 'Zaleceniami', chociaż pierwsze badanie po pół roku jest przewidziane dla operacji oszczędzających.

  Temat: Rak jajnika i rak piersi
Richelieu

Odpowiedzi: 116
Wyświetleń: 56473

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2014-03-11, 12:46   Temat: Rak jajnika i rak piersi
kucja15 napisał/a:
Marker CA 125 8,9. 3 grudnia wynosił 6,3 a ten styczniowy - 4,6 był robiony w innym laboratorium.

1. Bez podania jednostek, w jakich oznaczono poziom markera, nie jest możliwe ich porównanie ani odniesienie do wartości referencyjnych (normowych).
2. Wyniki otrzymane w różnych laboratoriach mogą różnić się między sobą nawet przy tym samym rzeczywistym poziomie markera.

kucja15 napisał/a:
obecnie muszę szukać jakiegoś lekarza, aby dał skier. na TC.
Czy lekarz rodzinny ma takie uprawnienia, czy musi być specjalista?

Ponieważ badanie to jest specjalistyczne, aby je wykonać potrzebne jest skierowanie od lekarza specjalisty,
lekarz rodzinny nie ma uprawnień do zlecenia tego badania.

kucja15 napisał/a:
Martwi mnie ten niewielki wzrost markera.Czy ból ucha mógł mieć wpływ na ten wynik?

Powtórzę: bez podanych jednostek trudno mówić czy jest to wielki, czy niewielki wzrost:
warto zauważyć, że wzrost od stycznia (z 4,6) do obecnej wartości (8,9) przy założeniu, że wartości podano w tych samych jednostkach,
oznacza wzrost o niemal 100 % (dokładnie: nieco ponad 93 %), co jest bardzo istotną zmianą,
chyba, że podane wartości mieszczą się znacznie poniżej normy (35 U/ml), wówczas taka zmiana jest nieistotna,
dopóki nie przekracza wartości referencyjnej i nadal stale nie wzrasta (porównaj odpowiedni fragment tego posta).
W tym ostatnim przypadku niewielkie zmiany jak najbardziej mogą wynikać z przyczyn nienowotworowych.

kucja15 napisał/a:
Jestem wściekła.

Boję się ... |boisie|
  Temat: Rak jajnika i rak piersi
Richelieu

Odpowiedzi: 116
Wyświetleń: 56473

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2013-12-08, 15:25   Temat: Rak jajnika i rak piersi
Świadczy o obecności amplifikacji HER2, czyli o dodatniej wartości HER2.
Co do porównań, można powiedzieć jedynie tyle, że to więcej niż HER2 = 0, 1+, 2+ i FISH ujemne,
a mniej niż HER2 = 3+.
  Temat: Rak jajnika i rak piersi
Richelieu

Odpowiedzi: 116
Wyświetleń: 56473

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2013-12-07, 16:48   Temat: Rak jajnika i rak piersi
kucja15 napisał/a:
Zapytałam o leczenie Herceptyną to powiedział,że nie ma takiej konieczności.
Ja mam odmienne zdanie bo HER mam dodatni.

HER2 miał wartość 2+, co oznacza status neutralny i konieczność dodatkowego oznaczenia (FISH),
w wyniku którego ostatecznie stwierdzono występowanie amplifikacji (post #4),
co można interpretować jako umiarkowaną dodatniość HER2
i stąd brak zalecenia przez lekarza podania herceptyny.

Ponadto w tej wypowiedzi doc. dr. hab. n. med. T. Pieńkowskiego z 2009-03-25, 16:22 czytamy:
Cytat:
Zalecenie do stosowanie herceptyny dotyczy tylko kobiet HER2 3+.


kucja15 napisał/a:
Jakie ew.badania,aby sprawdzić,czy rak piersi nie wraca.

Standardowe postępowanie (Zalecenia (2011 r.), str. 240-241) wygląda następująco:
Cytat:
Obserwacja po leczeniu
Głównymi celami badań kontrolnych po leczeniu z powodu raka piersi są: wczesne wykrycie miejscowego i regionalnego nawrotu choroby oraz wtórnych nowotworów, obserwacja w kierunku późnych powikłań, poradnictwo psychologiczne i socjologiczne oraz ocena późnych wyników leczenia.
Mniejsze znaczenie ma natomiast poszukiwanie bezobjawowych przerzutów odległych, bowiem ich wcześniejsze wykrycie w wyniku rozszerzonego zakresu badań kontrolnych nie ma istotnego wpływu na skuteczność leczenia i jakość życia chorych.
Zasady obowiązujące w obserwacji chorych po leczeniu przedinwazyjnego raka przewodowego oraz raka inwazyjnego w stopniu I–III przedstawiono w tabeli 19.


 
Strona 1 z 2
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group