1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 3
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Jelito zatkane przez guza- niepokojące objawy po operacji
SebastianP

Odpowiedzi: 88
Wyświetleń: 39064

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2011-04-12, 14:51   Temat: Jelito zatkane przez guza- niepokojące objawy po operacji
Matteo,

dobrze, że USG nic nie wykazało, ale ja jestem ostrożny co do wyników diagnostyki opartej wyłącznie na USG, zwłaszcza w diagnostyce onkologicznej. Przykład mojego taty pokazuje, że USG niestety zawiodło i dopiero TK dało w miarę jasny obraz sytuacji. Nie piszę tego, żeby Cię zmartwić, bo każdy przypadek jest inny i TK w przypadku Twojego taty może tylko potwierdzić wynik USG, ale dobrze byłoby mieć takie potwierdzenie na tym bardziej szczegółowym poziomie diagnostycznym.
A jeśli chodzi o nastawienie taty, to coś o tym wiem. :) Ja niedłużej jak parę godzin temu próbowałem przekonać tatę, żeby wybrał się do chirurga, bo wyczuł jakieś większe zgrubienie w miejscu usunięcia guza i zespolenia jelita. A że wczoraj badał go ogólnie inny lekarz, to stwierdził, że nic nie może się dziać, bo przecież lekarz oglądał i powiedział, że wszystko jest dobrze. :) U mojego taty też zauważyłem takie podejście, że skoro coś jest w porządku, to znaczy że jest i najlepiej o tym zapomnieć.
Spróbuj porozmawiać z tatą i z lekarzami. Może się uda. Nie ma co być specjalnie nadgorliwy, bo wiadomo każda TK nie jest obojętna dla organizmu, ale w przypadku Twojego taty myślę, że takie badanie byłoby wskazane. Wykluczenie lub wykrycie zmian meta na wczesnym etapie daje duże większe szanse leczenia - zastoswanie właściwej terapii.
Pozdrawiam
Sebastian
  Temat: Jelito zatkane przez guza- niepokojące objawy po operacji
SebastianP

Odpowiedzi: 88
Wyświetleń: 39064

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2011-04-12, 14:27   Temat: Jelito zatkane przez guza- niepokojące objawy po operacji
Cześć Matto,

nie podejmę się interpretacji wyników badań, ale to dobrze, że skoczyła hemoglobina. U mojego taty też skoczyła z 6,7 na 8 i na pewno jest to dobra wiadomość, bo jest to ważny czynnik decydujący o podaniu chemii. Dobrze, że tata też przytył, bo często po chemii traci się apetyt. Mój tata waży 66-67kg przy wzroście 182 i to trochę mało. Więc dobrze, gdyby Twój tata mógł jeszcze przytyć - jeśli ma apetyt to warto to wykorzystać, stosując odpowiednią dietę. Co do TK, to warto zapytać lekarza, jaki czynnik decyduje o tak odległym terminie - czy ma to uzasadnienie diagnostyczne czy ekonomiczne (brak terminów). Jeśli to drugie, to warto zawalczyć o przyspieszenie terminu, a jeśl to nie pomoże poprosić lekarza o skierowanie i wykonać to badanie prywatnie. Nie jest tanie (ok. 300-400 PLN), ale w tej chorobie nie warto zwlekać.
Jeśli chodzi o chemioterapię, to mój tata też dostaje chemię wg schematu LF1 (5-fluorouracyl + leukoworyna). Jest to standardowa chemia przy raku jelita grubego. U mojego taty zastosowano tę chemię jako chemię przerzutową, ale być może podawana jest również jako chemioterapia uzupełniająca, kiedy nie ma przerzutów. Tego nie wiem.
Porozmawiaj też z lekarzem, czy przy okazji TK klatki piersiowej nie mogliby zrobić TK jamy brzusznej, żeby wykluczyć ogniska meta w innych organach.

Pozdrawiam i napisz, jak będziesz wiedział coś więcej.
Jedziemy na tym samym wózku. :)
Dużo siły i wiary, że będzie dobrze.
Sebastian
  Temat: Jelito zatkane przez guza- niepokojące objawy po operacji
SebastianP

Odpowiedzi: 88
Wyświetleń: 39064

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2011-04-10, 10:04   Temat: Jelito zatkane przez guza- niepokojące objawy po operacji
Witaj Matteo,
cieszę się z dobrych informacji. Śledzę historię Twojego taty uważnie, bo mój tata też miał duży guz jelita grubego, który usunięto. Okazało się, że podobnie jak u Twojego taty jest to Adenocarcinoma. W tej chwilii mój tata jest na chemioterapii paliatywnej, bo miał trochę mniej szczęścia niż Twój tata i niestety ma przerzut odległy do nadnercza.

Tak mało dobrych wieści pojawia się na forum, dlatego tym bardziej cieszę się, że u Twojego taty się poprawiło. Ale chciałbym jednocześnie powiedzieć Ci, żebyście byli bardzo czujni, przez cały czas. Wydaje mi się - niech też może wypowiedzą się inni specjaliści na forum - że powinieneś nalegać na to, żeby lekarze zrobili TC. USG nie jest tak dokładnych badaniem diagnostycznym jak TK i nie każdy lekarz potrafi je dobrze odczytać. Dlaczego Ci o tym piszę? Bo w przypadku mojego taty USG zawiodło. Parę miesięcy przed operacją jelita grubego tata miał wykonywane USG jamy brzusznej i miednicy w związku z silnymi atakami bólowymi i wtedy USG nic nie wykazało, a za parę miesięcy miał guz na jelicie wielkości pięści, który wyczuwalny był przez skórę. Ale to nie wszystko. Tuż przed operacją lekarze zrobili ponownie USG, które owszem wykazało guz jelita grubego, ale nie wykazało guza przerzutowego 10 cm na nadnerczu. Dopiero TC, którą lekarze zrobili po operacji, wykazała przerzut na nadnerczu. Gdyby wcześniej zrobiono tacie TC obraz sytuacji byłby zupełnie inny.
Skonsultuj proszę z lekarzem prowadzącym wykonanie takiej TC. Chemioterapia swoją drogą, ale przede wszystkim lekarze i Wy, jako rodzina, powinniście mieć pewność, że nie ma żadnych innych ognisk przerzutowych. Od tego zależy dalsze leczenie, kontrole i diagnostyka.
Pozdrawiam i trzymam kciuki za Twojego tatę.
-- Sebastian
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group