1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 6
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Nowotwór płuca - b. proszę o opinie i porady
absenteeism

Odpowiedzi: 31
Wyświetleń: 13477

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2014-10-20, 17:09   Temat: Nowotwór płuca - b. proszę o opinie i porady
majkelek napisał/a:
speedhub napisał/a:
Co to znaczy że rak jest rogowaciejący? Jaki to ma wpływ w przypadku mojego Taty?
Nie trafiłem nigdy na wytyczne czy badania dotyczące rogowacenia jako czynnika prognostycznego w raku płuca (co nie znaczy, że takie nie istnieją). Czym jest rogowacenie możesz znaleźć na wikipedii http://pl.wikipedia.org/wiki/Keratynizacja Tutaj ważniejszą cechą jest G3 co oznacza komórki słabo zróżnicowane, z dużą zdolnością do podziału i/lub metastazy.

Trochę paradoks, bo rogowaciejący jest niby nieco bardziej "dojrzały", a więc teoretycznie powinien przerzutować wolniej od nierogowaciejącego. Ale bardziej istotne wydaje się w tej chwili G3 i tym bardziej bym się sugerowała.

majkelek napisał/a:
A tego nie wiem, bo nie rozumiem tych oznaczeń I9 - I11 - może gdzieś są wyjaśnione?

Może chodzi o węzły grup 9, 10, 11?
  Temat: Nowotwór płuca - b. proszę o opinie i porady
absenteeism

Odpowiedzi: 31
Wyświetleń: 13477

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2014-09-17, 22:09   Temat: Nowotwór płuca - b. proszę o opinie i porady
speedhub napisał/a:
Czy wycięcie całego płuca niesie za sobą znacznie większe ryzyko niż pojedynczego płata?

Nie jestem w stanie określić tego %, niemniej na pewno jest to bardziej rozległa operacja.

speedhub napisał/a:
Czy mocno pogarsza się komfort życia?

Zależnie od wydolności oddechowej pacjenta, skuteczności rehabilitacji. Komfort na pewno jest niższy, w końcu nie ma się płuca.

speedhub napisał/a:
Jak myślicie decyzja o wycięciu całego płuca związana jest z podejrzeniem, że guzek satelitarny - którego nie wychwytuje PET - może być nowotworem i lepiej wyciąć całe płuco?

Powtórzę:
Cytat:
Chcielibyśmy umieć wróżyć :)

Aby dowiedzieć się, skąd ta decyzja, należy porozmawiać z lekarzem.
  Temat: Nowotwór płuca - b. proszę o opinie i porady
absenteeism

Odpowiedzi: 31
Wyświetleń: 13477

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2014-09-03, 20:53   Temat: Nowotwór płuca - b. proszę o opinie i porady
speedhub napisał/a:
1. O czym świadczy wartość na poziomie SUVmax=7,6 czy to dużo? Czy ta wartość jednoznacznie określa guza jako złośliwego?

Raczej tak.

speedhub napisał/a:
Osobiście niepokoi mnie opis cytuję: "na wysokości łuku aorty owalny guzek satelitarny 8 x 6 mm (wymiary poniżej rozdzielczości metody PET)." Czy do jakiś drugi guz? Czy to może być rak?

Jest to drugi guzek (tak jak opisano). Czy to może być rak - nie opisano SUVu bo PET też wszystkiego nie wykryje (wbrew ogólnemu przekonaniu). Niemniej jednak może, nie da się tego wykluczyć.

speedhub napisał/a:
We wnioskach napisano: Rak lewego płuca w stopniu zaawansowania IIB (T3 N0 M0). Wcześniej jak pisaliśmy na forum absenteeism określiła stopień zaawansowania na najwyżej IIA (gdyby węzły śródpiersia były zajęte). Węzły z opisu nie są zajęte. Z czego to może wynikać? Czy guz jest bardziej niebezpieczny niż sądzono wcześniej dlatego dano wyższą klasyfikację?

Absenteeism nie jest lekarzem, żeby to sobie autorytatywnie określać :) niemniej jednak biorąc pod uwagę kryteria co do cechy T3, jaką opisano, nie bardzo wiem skąd tu ta klasyfikacja. Ale oczywiście mogę się mylić.

speedhub napisał/a:
4. Tata za dwa tygodnie idzie na oddział torakochirurgii. Lekarze mają ustalić dalsze leczenie. Czyżby miałaby być operacja?

Chcielibyśmy umieć wróżyć :) jednak trzeba poczekać na wizytę, by się dowiedzieć "co ma być".
  Temat: Nowotwór płuca - b. proszę o opinie i porady
absenteeism

Odpowiedzi: 31
Wyświetleń: 13477

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2014-07-23, 23:29   Temat: Nowotwór płuca - b. proszę o opinie i porady
speedhub napisał/a:
Czy na podstawie danych medycznych przesłanych przeze mnie w wcześniejszych postach można określić stan zaawansowania choroby ?

Myślę że maksymalnie IIA, gdyby ewent. węzły wnęki miały okazać się zajęte (choć jednoznacznie ich wielkość na to nie wskazuje), a węzły pod cariną były czyste (nie wzmacniają się kontrastowo, to dobrze, choć ich wielkość jest niepokojąca).
Niemniej jednak tak czy inaczej poruszamy się w operacyjnych stadiach zaawansowania, przynajmniej na bazie dotychczasowych wyników.

speedhub napisał/a:
Na tę chwilę tata jest zakwalifikowany do operacji, ale czy "coś" może to zmienić?

Nigdy nie wiadomo co się stanie, medycyna to nie matematyka niestety (albo i stety). Nie ma co panikować na zapas.
  Temat: Nowotwór płuca - b. proszę o opinie i porady
absenteeism

Odpowiedzi: 31
Wyświetleń: 13477

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2014-07-23, 22:44   Temat: Nowotwór płuca - b. proszę o opinie i porady
speedhub napisał/a:
Poniżej jest informacja że wynik badania histopatologicznego można odebrać po 7-21 dniach od wypisu ze szpitala. Dlatego mam pytanie - co to za wynik? Czy to coś innego niż opis pod nagłówkiem Histopatologia?

To raczej pytanie do lekarza / kogoś na oddziale, nie bardzo wiemy co mieli na myśli :)

speedhub napisał/a:
W jaki sposób wynik badania PET może wpłynąć na leczenie chirurgiczne?

Zapewne przede wszystkim ma dać ocenę węzłów chłonnych - czy i ewent. w których są przerzuty.
  Temat: Nowotwór płuca - b. proszę o opinie i porady
absenteeism

Odpowiedzi: 31
Wyświetleń: 13477

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2014-07-16, 19:51   Temat: Nowotwór płuca - b. proszę o opinie i porady
Bez wyniku histpatu nie da się przedstawić planu leczenia, ponieważ nie wiadomo co leczyć. Trzeba czekać na wynik.

Czy było wykonane USG jamy brzusznej?
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group