1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 5
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Wydzielony z tematu: pomoc w interpretacji wyników
absenteeism

Odpowiedzi: 58
Wyświetleń: 17677

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2014-12-19, 20:01   Temat: Wydzielony z tematu: pomoc w interpretacji wyników
patka1983 napisał/a:
Skoro mama ma ciecie na brzuchu od wysokości biustu w dol to wydaje mi sie e pluca tez są widoczne i ewentualne przerzuty na nich.

Nie, raczej nie.
  Temat: Wydzielony z tematu: pomoc w interpretacji wyników
absenteeism

Odpowiedzi: 58
Wyświetleń: 17677

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2014-12-15, 17:53   Temat: Wydzielony z tematu: pomoc w interpretacji wyników
patka1983 napisał/a:
Jeszcze jedno pytanie, kiedy mozna cos powiedzieć o przerzutach odległych? Z histopatologii czy tylko tk?

Tak jak pisałam wcześniej:
Cytat:
Histopatologia wycinka z danego miejsca nie stwierdzi niczego poza charakterem tkanki w tym danym miejscu. Tak więc o przerzutach odległych powiedzieć mogą tylko badania obrazowe.


patka1983 napisał/a:
A co da mi wynik z histopatologii? Jakie informacje są zawarte w takim wyniku?

Takie, jakie dotyczą usuniętych podczas operacji rzeczy. Zapewne części jelita, węzłów chłonnych.

patka1983 napisał/a:
To żeby spr czy nie ma gdzieś przerzutów to trzeba teraz wykonać tk jakich odcinków ?

Również pisałam wcześniej:
Cytat:
Z pewnością konieczne jest wykonanie TK klatki piersiowej.
  Temat: Wydzielony z tematu: pomoc w interpretacji wyników
absenteeism

Odpowiedzi: 58
Wyświetleń: 17677

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2014-12-14, 17:26   Temat: Wydzielony z tematu: pomoc w interpretacji wyników
patka1983 napisał/a:
w jaki sposób naciek na macice pogarsza rokowania?

Chodzi o to, że nowotwór nacieka na inne narządy - tu macicę. Nie jest więc ograniczony do miejsca, w którym powstał (do jelita grubego), ale rozwija się i zajmuje kolejne okoliczne tkanki. Im bardziej jest rozwinięty, im większa jest jego ekspansja, tym trudniej go opanować.

patka1983 napisał/a:
I czy jeżeli w ubiegłym roku z badania rtg klatki piersiowej nic niepokojącego nie wyszlo to od czego czasu moglo tam cos urosnąć?

Mogło.

patka1983 napisał/a:
I czy badanie rtg jest wiarygodne ?

Do pewnego stopnia tak, ale zdecydowanie dokładniejsze pod kątem wykrywania zmian nowotworowych jest TK z kontrastem.
  Temat: Wydzielony z tematu: pomoc w interpretacji wyników
absenteeism

Odpowiedzi: 58
Wyświetleń: 17677

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2014-12-14, 16:33   Temat: Wydzielony z tematu: pomoc w interpretacji wyników
patka1983 napisał/a:
czy na podstawie tych wyników mozna podejrzewać czy moga byc juz gdzieś przerzuty czy to dopiero stwierdzi badanie histopatologiczne po operacji?

Histopatologia wycinka z danego miejsca nie stwierdzi niczego poza charakterem tkanki w tym danym miejscu. Tak więc o przerzutach odległych powiedzieć mogą tylko badania obrazowe. Z pewnością konieczne jest wykonanie TK klatki piersiowej. Natomiast z samych powyższych badań widać naciek na macicę, co oznacza, że rak przez ciągłość nacieka macicę, prawdopodobnie także tkankę tłuszczową wokół jelita grubego. Odnośnie przerzutów do węzłów chłonnych jednoznacznie nie da się tego stwierdzić na bazie powyższego badania - nie są one znamiennie powiększone, to dobrze, jednak pełną odpowiedź da w tym przypadku wynik histopatologii (oczywiście rozumiem, że przy operacji zostaną usunięte określone węzły chłonne).

patka1983 napisał/a:
W zwiazku z tym naciekiem na macicy lekarze prawdopodobnie usuną również ja i jajniki czy to zwiększa szanse mamy?

Sam naciek na macicę niestety pogarsza rokowania.

patka1983 napisał/a:
Czy to ze w czasie kolonoskopii nie można bylo obejrzeć dalszej części jelita jest zlym znakiem czy to znaczy ze ten guz jest duży?

To znaczy, że guz na tyle zamyka światło jelita, że przejście kolonoskopem jest niemożliwe. Guz może się szerzyć zarówno do światła jelita (czyli tak jak tutaj), jak i wzdłuż ścianki jelita - wówczas kolonoskop przeszedłby spokojnie bo nie byłoby blokady, jednak guz mógłby i tak być duży tyle że umiejscowiony wzdłuż ściany, a nie do środka jelita. Jeśli wytłumaczyłam niejasno, to daj znać, postaram się jakoś lepiej to zrobić.
  Temat: Wydzielony z tematu: pomoc w interpretacji wyników
absenteeism

Odpowiedzi: 58
Wyświetleń: 17677

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2014-12-14, 12:45   Temat: Wydzielony z tematu: pomoc w interpretacji wyników
Wyniki, jakie dodałaś, to te same, które są w pierwszym poście (kolejny raz uprzejmie prosimy o usuwanie danych osobowych lekarzy z dokumentacji, jaką wklejasz).

patka1983 napisał/a:
ale czy już teraz na podstawie wyników kolonoskopii i tk, można już coś powiedzieć?

Tak jak pisały Ci dziewczyny już wcześniej, mowa jest o ogniskach gruczolakoraka, co wygląda na pierwotnego raka jelita grubego.

patka1983 napisał/a:
mam tyle pytań na które nikt nie potrafi mi niczego powiedzieć

A jakie konkretnie masz pytania?
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group