1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 7
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Gruczolakorak trzustki - podwyższone enzymy wątrobowe
absenteeism

Odpowiedzi: 20
Wyświetleń: 16477

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2013-01-12, 20:18   Temat: Gruczolakorak trzustki - podwyższone enzymy wątrobowe
anitaw napisał/a:
Jakie może być wyjaśnienie dla zidentyfikowanej podczas usg głowy trzustki (która została u mojej mamy usunięta)?
Czy pętle jelitowe mogłyby dać taki obraz?

Nie jestem radiologiem, także ciężko jest mi odpowiedzieć na to pytanie. Myślę, że najlepiej byłoby powtórzyć USG u tego samego radiologa, który wykonywał poprzednie - umiejętności radiologa oraz jakość sprzętu wbrew pozorom mają dość duże znaczenie.
  Temat: Gruczolakorak trzustki - podwyższone enzymy wątrobowe
absenteeism

Odpowiedzi: 20
Wyświetleń: 16477

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2012-11-03, 15:23   Temat: Gruczolakorak trzustki - podwyższone enzymy wątrobowe
W gastroskopii nic onkologicznie podejrzanego nie widać.
  Temat: Gruczolakorak trzustki - podwyższone enzymy wątrobowe
absenteeism

Odpowiedzi: 20
Wyświetleń: 16477

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2012-11-03, 09:34   Temat: Gruczolakorak trzustki - podwyższone enzymy wątrobowe
My na Forum nie możemy zmienić zaleceń dotyczących przepisanych przez lekarza leków - o tym zdecydować może tylko lekarz prowadzący mamę.

Upewniłabym się jedynie u lekarza, czy mama na pewno ma brać jednocześnie Kreon i Lipancreę - to dokładnie to samo (tylko w innej dawce).
Heparegen to lek stosowany w chorobach wątroby, Nolpaza osłonowa na żołądek, Cholestil stosuje się m.in. w zapaleniach pęcherzyka żółciowego / dróg żółciowych czy zaburzeniach wchłaniania, Essentiale trochę regeneruje wątrobę. ProDigestin niby wspomaga procesy trawienne.
  Temat: Gruczolakorak trzustki - podwyższone enzymy wątrobowe
absenteeism

Odpowiedzi: 20
Wyświetleń: 16477

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2012-10-10, 21:57   Temat: Gruczolakorak trzustki - podwyższone enzymy wątrobowe
Przyczynami stłuszczenia są np. nieodpowiednia dieta, nadciśnienie tętnicze, tutaj także obciążenie wątroby chemioterapią.
Lekarz prowadzący widział wynik?
  Temat: Gruczolakorak trzustki - podwyższone enzymy wątrobowe
absenteeism

Odpowiedzi: 20
Wyświetleń: 16477

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2012-08-31, 22:11   Temat: Gruczolakorak trzustki - podwyższone enzymy wątrobowe
anitaw napisał/a:
Jak interpretować w badaniu histopatologicznym informację o tym, że na węźle nie ma zmian nowotworowych złośliwych? Dlaczego osobno mowa o dwóch węzłach bez przerzutów? Czy to oznacza, że na pierwszym wykryto przerzuty?

Generalnie jest to przede wszystkim pytanie do patologa podpisanego pod wynikiem.
Prawdopodobnie chodzi o to, że patolog dostał dwa preparaty: jeden opisany jako węzeł chłonny, i drugi jako głowa trzustki (jak napisano wyżej).
W preparacie opisanym jako węzeł chłonny patolog w badaniu mikroskopowym znalazł i opisał jeden węzeł.
Z kolei w preparacie opisanym jako głowa trzustki, patolog oprócz fragmentu trzustki znalazł także dwa węzły chłonne.
Są to jednak tylko domysły na bazie wyniku.

anitaw napisał/a:
Co oznaczają "zmiany jatrogenne około-żołądkowe, około-wątrobowe" w opisie badania USG?

Zmiana jatrogenna to zmiana powstała w wyniku działań lekarskich (np. operacji).

anitaw napisał/a:
U mamy stwierdzono: w kresce jelitowej 'reaktywne węzły chłonne: część w morfologii usg - w oddaleniu od pola operacyjnego - już "przewlekłe", część - w polu pooperacyjnym - "w stanie regresji pobudzenia zapalnego". Co to oznacza

Jeśli węzły są reaktywne, tzn. że ich charakter jest odczynowy, tzn. nie są powiększone nowotworowo a np. w wyniku jakiegoś procesu zapalnego.
  Temat: Gruczolakorak trzustki - podwyższone enzymy wątrobowe
absenteeism

Odpowiedzi: 20
Wyświetleń: 16477

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2012-06-22, 10:21   Temat: Gruczolakorak trzustki - podwyższone enzymy wątrobowe
anitaw napisał/a:
Pytałam onkologa z poradni (przy okazji badania przed podaniem kolejnej chemii) czy taki wzrost parametrów może być spowodowany chemią, odpowiedział, że przy tej chemii - NIE.

Gemcytabina jest metabolizowana przez wątrobę, więc na pewno jakiś wpływ na jej funkcjonowanie ma.
Oczywiście tylko na bazie wyników badań krwi nie stwierdzi się, czy podwyższenie poszczególnych parametrów wynika z obciążenia wątroby chemioterapią, czy z jakiegoś innego powodu - niewątpliwie dobrze byłoby sprawdzić to w badaniu obrazowym.
Świetnie, że TK już dzisiaj, co do wyników - 14 dni roboczych to taki "bezpieczny" termin, zawsze lepiej jest po kilku dniach zadzwonić tam, gdzie robiono TK z pytaniem, czy może nie ma już wyników - często udaje się otrzymać je trochę wcześniej niż te przepisowe 14 dni.

anitaw napisał/a:
Nasuwa mi się jeszcze jedno pytanie: czy dieta może być powodem?

Nie wiem, jaką mama obecnie ma dietę, jeśli wprowadza produkty mocno ciężkostrawne, to pewnie jakiś wpływ to ma.
  Temat: Gruczolakorak trzustki - podwyższone enzymy wątrobowe
absenteeism

Odpowiedzi: 20
Wyświetleń: 16477

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2012-06-22, 00:05   Temat: Gruczolakorak trzustki - podwyższone enzymy wątrobowe
Myślę, że bardziej prawdopodobne jest tutaj obciążenie wątroby chemioterapią.
Jeśli będziecie się tym jednak niepokoić, zawsze można szybciej zrobić USG jamy brzusznej (prywatnie nie potrzeba skierowania).

I jakim cudem czekacie 3 tygodnie na opis tomografii?
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group