1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 3
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Czyżby wznowa? Co dalej? Proszę o opinie
ambicyna

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 7804

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2011-04-29, 00:00   Temat: Czyżby wznowa? Co dalej? Proszę o opinie
Dzięki wielkie za odpowiedź :)
Jesteście super!
Myślicie, że Dum Spiro-Spero zajrzy do tego wątku? Jestem jej skrytą fanką od jakiegoś czasu ;)

*ciekawostka: w Katedrze i Klinice Pulmonologii i Nowotworów Płuc Akademii Medycznej we Wrocławiu przy Dolnośkąskim Centru Chorób Płuc na oddziale nie pracuje osoba ze specjalizacją z onkologii klinicznej. http://www.dcchp.pl/szpit...nowotworow-pluc
Również na innych oddziałach w tym szpitalu, gdzie leczy się raka płuc, nie ma onkologa.
Postaram się mimo wszystko skonsultować z takim specjalistą.

[ Dodano: 2011-04-29, 00:02 ]
* a! pomyłka! jeden lekarz jest zarówno pulmonologiem jak i onkologiem ;)
  Temat: Czyżby wznowa? Co dalej? Proszę o opinie
ambicyna

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 7804

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2011-04-28, 10:25   Temat: Czyżby wznowa? Co dalej? Proszę o opinie
Dzieki wielkie za odpowiedzi!!

Nie rozumiem tego wrocławskiego podziału obowiązków, ale rozmawiałam z kilkoma lekarzami i wszyscy mówią, że raki płuca leczą w Dolnośląskim Centrum Chorób Płuc (gdzie jak sądze na oddziale jest i onkolog i pulmonolog) a nie w Centrum Onkologii.
Postaram się "wygonić" moją mamę na konsultacje onkologa w takim razie.

Moja mama rozmawiała ze swoją lekarską o badaniu PET i powiedziała ona, że nie widzi wskazań, co mnie zresztą trochę zdziwiło.. i bądź tu mądry :/

[ Dodano: 2011-04-28, 10:37 ]
Jesli ktoś może polecić onkologa we Wrocławiu, który jest szczery w rozmowie z pacjentem i kompetentny to proszę o namiary na priv.
  Temat: Czyżby wznowa? Co dalej? Proszę o opinie
ambicyna

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 7804

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2011-04-28, 01:24   Temat: Czyżby wznowa? Co dalej? Proszę o opinie
Witam!
Od jakiegoś czasu przeglądam Wasze forum i chyba nadszedł moment bym do niego czynnie dołączyła, co jak zapewne wiecie, wcale nie jest łatwe...

Chodzi o moją mamę, bardzo proszę, żeby jakaś kompetentna istota powiedziała, co myśli o całej sytuacji.

opis: (w załącznikach wyniki badań i karty leczenia szpitalnego)

Wszystko zaczyna się w marcu 2008 roku podczas badań w medycynie pracy, na rutynowym zdjęciu RTG – cień krągły, bardzo szybko odbyła się tomografia (której wyników nie jestem w stanie zdobyć) i pierwsze przyjęcie na oddział w Dolnośląskim Centrum Chorób Płuc.
Podczas tego przyjęcia wykonano TK oraz bronchoskopię z biopsją szczoteczkową.
Tutaj znowu wszystko wydaje mi się niejasne ale chyba nie udało się nic pobrać (bronchofiberoskop nie sięgnął? Nie wiem..) i postanowiono zrobić torakotomię.

Mamy zatem drugi pobyt w szpitalu na oddziale torakochirurgicznym: torakotomia prawa, lobektomia dolna. Wynik badania hist-pat śródoperacyjnego w załączniku.
Jak rozumiem z dokumentacji, po bronchoskopii ale przed wynikiem hist-pat śródoperacyjnym, na karcie opisano stadium T2N1M0, natomiast wynik hit-patu z operacji: T1N0Mx (czyli pozytywna informacja), zróżnicowanie G2, adenocarcinoma. Kikut oskrzela bez komórek nowotworowych.

Po operacji mama zostaje wypisana do domu, z zaleceniem zgłoszenia się do chirurga oraz wizyt, najpierw co 3, potem co 6 m-cy u pulmonologa, który zleca jej kontrolne RTG klatki. Nikt nie zaleca onkologa (podobno we Wrocławiu jest taki „podział” obowiązków, że rakami płuc nie zajmuje się CO, tak przynajmniej nam mówią i tak robimy). Lekarze nie widzą wskazań do pooperacyjnej chemioterapii czy czegokolwiek.
Mama przez 3 lata czuje się dobrze i chodzi na kontrole do pulmonologa, robi kontrolne RTG, USG , badania ginekologiczne.

Miesiąc temu zdjęcie RTG niepokoi pulmonologa (nie wiem czemu, opis nie do zdobycia), zleca TK (wynik w załączniku). W tym czasie było też wykonane USG- jest ok. Morfologia też ok.
Opis TK zawiera dużo znaków zapytania i :wzbudza niepokój radiologiczny”.

Co mnie niepokoi:
-W dole płuca prawego (segment 4?) guzek 8mm.
-Powiększony węzeł przytchawiczy opisany jako „nietypowo stłuszczony?”
-Zmiana osteosklerotyczna w Th12 „wysepka kotna?, meta?”

Mama z wynikami idzie do pulmonologa. Dostaje skierowanie na oddział celem wykonania bronchoskopii (trafi tam pewnie w następnym tygodniu).
Lekarz zapytany o powiększony węzeł uspokaja, że tak „mogło zostać po operacji” (w jakim patomechaniźmie???)
Zapytany o Th12 kieruje do ortopedy. Nie widzi sensu w robieniu scyntygrafii. (Mama o to pytała.)


Od samego początku mamy choroby mam przeczucie, że nie jest ona leczona prawidłowo, że coś jest pominięte... Wszyscy cieszyliśmy się, że nowotwór został wyłapany w tak wczesnym stadium i nie spodziewaliśmy się takiego rozwoju wydarzeń.
Jak rozumiem prawdopodobnie mamy do czynienia ze wznową?
Chcemy walczyć, ale by walczyć trzeba „poznać wroga”. Jakie badania powinny zostać wykonane? Co z tym nieszczęsnym kręgiem Th12? Wizja konsultacji ortopedycznej wydaje mi się przedziwna. Pozdrawiam Was serdecznie i czekam na opinie.

[ Dodano: 2011-04-28, 01:25 ]
kolejne załączniki
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group