1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 2
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Czy czerniak może dać przerzuty do jajnika?
fenix

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 145

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2024-07-01, 06:56   Temat: Czy czerniak może dać przerzuty do jajnika?
Mam pytanie. Latem 2022 moją Mama (76lat) miała usuwaną zmianę wielkosci małego ziarenka kawy. Zmiana była ciemnobrązowa i wystającą. Lekarz dermatolog powiedział, że za kilka lat z tej zmiany mógłby powstać czerniak. Mama te zmianę miała całe życie odkąd pamiętam jednak zmiana rosła i w ciągu ostatnich 10 lat powiększyła się prawie dwukrotnie. Latem 2023 Mama zaczela się czuć caly czas zmęczona. Nie wiedzieliśmy z czego to wynika. Badała się regularnie u ginekologa. W maju 2024 wykryli u Mamy złośliwego raka jajnika. Obecnie Mama przebywa na onkologii. Czy wycięcie zmiany mogło wpłynąć na to, że komórki rakowe znalazły sobie inne miejsce? Czy raczej czerniak nie daje przerzutów do jajnika? Dziękuję za odpowiedź.
  Temat: Czy to rak jajnika w czwartym stadium? Jakie rokowania?
fenix

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 454

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2024-05-26, 22:41   Temat: Czy to rak jajnika w czwartym stadium? Jakie rokowania?
Wynik badania: TK BADANIE TRZECH LUB WIĘCEJ OKOLIC ANATOMICZNYCH BEZ I Z KONTRASTEM (2024-05-21)

Badanie TK kl.p. j. brzusznej i miednicy mniejszej wykonano metodą spiralną po doustnym oraz przed i po dożylnym podaniu środka kontrastowego.

Dane ze skierowania: obustronny wysięk opłucnowy, w USG płyn w miednicy małej - nie uwidoczniono jajników, spadek masy ciała, wysoki poziom CA-125 i testu ROMA wskazujący na duże prawdopodobieństwo raka jajnika. W USG jamy brzusznej niejasny obraz pogranicza głowy i trzonu trzustki; stan po punkcji - odbarczeniu prawej jamy opłucnowej.
Duża ilość płynu w jamach opłucnej, więcej po prawej stronie gdzie u podstawy klatki piersiowej płyn zajmuje całą jej szerokość oraz grubym płaszczem sięga szczytu płuca. W lewej jamie opłucnej płyn grubości płaszcza do około 20mm. Opłucna prawego płuca w części nadprzeponowej wydaje się równomiernie nieco pogrubiała.
Nad płynem zamiany niedodmowe. W powietrznych partiach płuc, szczególnie w płatach dolnych zagęszczenie okołooskrzelowe, sugerujące zmiany zapalne.
Węzły chłonne śródpiersiowe i wnęk niepowiększone.
Ubytki zakontrastowania w gałęziach dystalnych tętnic płucnych dobrze widoczne w tętnicach do płata górnego lewego płuca oraz środkowego. Obraz podostrej zatorowości płucnej.
Wątroba niepowiększona o jednorodnej, prawidłowej gęstości z obecnością dwóch nieregularnych hipodensyjnych ognisk w podprzeponowej części prawego płata o wymiarach do 22 mm. Obraz niejednoznaczny, może odpowiadać naczyniakom o wolnym przepływie ewentualnie zmianom przerzutowym - do weryfikacji w rezonansie magnetycznym.
Drogi żółciowe wewnątrz i zewnątrzwątrobowe nieposzerzone.
Pęcherzyk żółciowy "porcelanowy".
Trzustka niepowiększona o jednorodnej gęstości i gładkich obrysach, bez zmian ogniskowych.
Śledziona niepowiększona.
Nerki prawidłowej wielkości i kształtu, o nieposzerzonym układzie kielichowo-miedniczkowym i zachowanej funkcji. W prawej nerce drobny AML.
Nadnercza guzkowo pogrubiałe.
Nie stwierdzono obecności powiększonych węzłów chłonnych.
W rzucie sieci i obecne zagęszczenia na obrazie typowego "ciasta sieciowego" - obraz rozsiewu procesu rozrostowego. Zmiany te penetrują do przepukliny okołopępkowej. Widoczne także guzkowe zgrubienia otrzewnej w zatoce Douglasa. Zmiany te zlewają się z jajnikami, które nie powiększone. Obraz powyższy może odpowiadać procesowi rozrostowemu jajników (nawet jeśli te nie są powiększone).
Pęcherz moczowy słabo wypełniony, gładkościenny.
Zmiany zwyrodnieniowe uwidocznionego odcinka kręgosłupa.

Wnioski: Obraz przemawia za obecnością procesu rozrostowego prawdopodobnie o punkcie wyjścia z jajników z rozsiewem do otrzewnej i prawdopodobnie także do opłucnej.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group