1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 15
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Rak piersi luminalny B HER2+
gaba

Odpowiedzi: 59
Wyświetleń: 20707

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2016-06-15, 20:15   Temat: Rak piersi luminalny B HER2+
przeoczyłam czy nie dołączyłaś? ostatnie usg to robione już w czerwcu.

[ Dodano: 2016-06-15, 20:16 ]
Ktoś z moderatorów powinien szybko pousuwać dane lekarzy.
  Temat: Rak piersi luminalny B HER2+
gaba

Odpowiedzi: 59
Wyświetleń: 20707

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2016-06-14, 21:15   Temat: Rak piersi luminalny B HER2+
Naświetlania są dobre na mikroprzerzuty lub jako zabezpieczenie po operacji. Zamiast operacji to moim zdaniem głupie wyjście bo naświetlania są bardziej szkodliwe od operacji (dla organizmu jako całości) a mniej skuteczne. Ja już Ci pisałam: mastektomia i usuniecie węzłów z pozostawieniem III piętra to byłby mój wybór. A mama musi to przemyśleć. Czy rozmawiałaś z jakimś lekarzem czy można poczekać te parę tygodni? Wyduś z nich informację dlaczego nie chcą zostawić III piętra węzłów. (miej w pamięci to co napisałam w poprzednim poście).

[ Dodano: 2016-06-14, 21:25 ]
Do przyjęcia byłby wariant: pierś jest w porządku - usuwamy 2 piętra węzłów, ale jest to wariant który zakłada że ten wątpliwy wynik z his-pat zasługuje na zaufanie. Ale jakie można mieć zaufanie do patologa który nie potrafi powiedzieć czy w materiale który dostał do zbadania był węzeł limfatyczny? Słyszałaś sama jak to powiedział czy znasz to z relacji chirurga (który jest stroną)?
  Temat: Rak piersi luminalny B HER2+
gaba

Odpowiedzi: 59
Wyświetleń: 20707

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2016-06-13, 16:01   Temat: Rak piersi luminalny B HER2+
To prawa ręka, tak się mówi "ryzyko powikłań" ale w praktyce to przy usunięciu III piętra to mniejsze lub większe deficyty są zawsze. Moja kuzynka do końca życia nie mogła prasować, podnieść ręki ponad głowę, odcedzić ziemniaków itp. Tak operowano te 20 lat temu.

Odnoszę wrażenie że jesteś w rozmowie z lekarzami niepewna siebie i przyjmujesz wszystko. Twoje posty to wykaz ile razy i jak wprowadzili Cię w błąd ale ciągle dajesz im szansę. Na niektóre pytania nie umiem odpowiedzieć np czy chirurg proponuje usunięcie wszystkich węzłów bo nie umie wyciąć tylko I i II piętra, czy też po poprzednim rozgrzebaniu pachy na tyle zaburzono anatomię że to już nie jest możliwe. Ale hasło "zróbmy to radykalnie" jest tylko dla zmylenia Ciebie, bo nic nie wskazuje na konieczność takiego radykalnego podejścia. Podejrzany (i to nie bardzo) jest tylko 1 węzeł. A jeżeli nastąpił rozsiew do III piętra to z dużym prawdopodobieństwem można założyć że i dalej, więc po co okaleczać chorą jak na tym nic nie zyskuje.

Nie powinnaś brać całości decyzji na Siebie. Twoja mama powinna być zapoznana ze wszystkimi wariantami i też powinna wyrazić opinię.

Co do tego ile można w tym przypadku czekać i czy chirurg podejmie się takiego rozgrzebanego przypadku (chodzi o to pozostawienie III piętra) to powinnaś to omówić z lekarzem. Jeszcze 1,5 roku temu była bardzo dobra infolinia onkologiczna (tel 800493494) nie wiem czy jeszcze istnieją (byli od poniedz. do czwartku 16 do 20) tam rozmawiasz z lekarzem który jest najbardziej jak to możliwe obiektywny. Spróbuj. Jeżeli się nie uda to niestety powinnaś pojechać gdzieś na następną konsultację. Próbowałaś w Wieliszewie?
  Temat: Rak piersi luminalny B HER2+
gaba

Odpowiedzi: 59
Wyświetleń: 20707

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2016-06-10, 18:01   Temat: Rak piersi luminalny B HER2+
bo wg najnowszych danych jest ok, albo raczej może być ok jeżeli patolog dokładnie to sprawdził, zrobił określoną liczbę przekrojów, a chora i tak ma być poddana radioterapii i chemioterapii które mogą zlikwidować możliwe mikroogniska. Podejście do marginesu bardzo się zmieniło w ostatnich latach. Jak ja się leczyłam (6 lat temu) to trwały jakieś badania porównawcze czy ma być 10mm czy wystarczy 6mm. Ja miałam 2 mm, zrobiłam wielką awanturę i nikt mi nie mówił że nie mam racji. Teraz przeważnie dokładniej ocenia się ten margines. Bo ten margines bezpieczny mógłby być 0,5 mm pod warunkiem że patolog daje głowę że te 0,5 mm jest. Ale zwykle patolog głowy nie daje, więc margines bezpieczny to jest taki jak oceniamy na ile patolog mógł być niedokładny, jak margines jest 5-6 mm to można założyć że nawet jeżeli zrobił nieoptymalny przekrój to aż o tyle nie powinno być różnicy.

Te 10mm to było w jakiś wytycznych które dopuszczały uniknięcie radioterapii przy wycięciu DCIS. Teraz radioterapia obowiązuje przy wszystkich wycięciach częściowych.

Dziś dołączył na forum do tego działu maurycy, przeczytaj jego post żebyś wiedziała jak wygląda wynik i dlaczego ja tak nieufnie podchodzę do tego co napisałaś w wątku
  Temat: Rak piersi luminalny B HER2+
gaba

Odpowiedzi: 59
Wyświetleń: 20707

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2016-06-09, 21:45   Temat: Rak piersi luminalny B HER2+
Ja źle oceniam tego chirurga za kręcenie i próbę wypchnięcia pacjentki dalej mimo niejednoznacznego (nadal twierdzę że to najgorzej napisany wynik jaki widziałam) wyniku his-pat. Jaką masz gwarancję że wytnie tylko I i II piętro, a zostawi węzły III piętra co znacznie zmniejsza ryzyko obrzęku?

Zdarza się że nie udaje się ocena węzła wartowniczego, ale nic nie wiem żeby to było częste, wszystkie tutaj na tym forum opisane pobrania były dobre. Nie pamiętam już w których wytycznych było wyraźnie zapisane że tą procedurę należy robić tylko w ośrodkach które ją opanowały i robią dużo.

3 tygodnie to jest do przełknięcia, ale niestety jeżeli masz na myśli COI w Warszawie to oni tak na zachętę mówią 3 tyg a w praktyce to się okazuje co najmniej 5. Jeżeli byłoby to rzeczywiście 3 u dobrego chirurga to ja bym na to poszła ale trzeba się upewnić że się nie przedłuży.

Przy telefonicznych rozmowach to trudno, ale jak będziesz rozmawiać osobiście to trzymaj wynik his-pat w ręku, pokaż palcem na ten zapis przy: "wycinek pointrowyIII" i każ to sobie wytłumaczyć. Mnie to najbardziej niepokoi. To nie będzie miało znaczenia jeżeli chora zdecyduje się na mastektomię ale zapytać warto.

Pomysłu z silnym napromieniowaniem zamiast wycięcia węzłów nie warto nawet rozważać - zbyt ryzykowny.
  Temat: Rak piersi luminalny B HER2+
gaba

Odpowiedzi: 59
Wyświetleń: 20707

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2016-06-09, 18:50   Temat: Rak piersi luminalny B HER2+
od końca - nie można zrobić procedury pobrania węzła wartownika jeżeli jest rozległa rana bo faktycznie znacznik pójdzie we wszystkich kierunkach i niekoniecznie prostą drogą.

mastektomia i wycięcie I i II piętra węzłów jest w tej chwili najrozsądniejszym wyjściem, ale mama powinna mieć świadomość że to w dużym stopniu wina tego ośrodka w którym jest leczona, ona płaci za niedbalstwo lub niewiedzę tych lekarzy. Komplikacją dosyć częstą jest obrzęk limfatyczny ręki po stronie leczonej. W tym wypadku bardzo duże znaczenie ma doświadczenie chirurga i przestrzeganie przez chorą zaleceń i ćwiczeń. Moim zdaniem operację trzeba jednak zrobić w Warszawie i starannie wybrać chirurga, powinien być doświadczony a jednocześnie stosujący najnowsze techniki. Trzeba chirurga wprost zapytać o sposoby uniknięcia obrzęku. Jak powie że to loteria i częste powikłanie, a nie poda żadnych konkretów to trzeba szukać innego.

Ale napisz coś więcej, sami doszli że jest coś nie tak, czy zadawałaś "pytania pomocnicze"? Jak tłumaczono w końcu ten wynik his-pat?
  Temat: Rak piersi luminalny B HER2+
gaba

Odpowiedzi: 59
Wyświetleń: 20707

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2016-06-08, 15:19   Temat: Rak piersi luminalny B HER2+
Wiesz ja nadal nie jestem pewna jak ten wynik histopatologii wyglądał w całości. Ale ten opis jest bardzo,bardzo dziwny. Przecież jeżeli patolog pisze "węzeł wartowniczy" to chyba należy przyjąć że widział węzeł chłonny. Jeżeli czujesz się na siłach to możesz osobiście pójść i porozmawiać z kierownikiem pracowni patologii. Tak mi to wygląda jakby zatrudnili jakiegoś cudzoziemca który nawet wie co widzi, ale jakoś nie bardzo mu idzie dokładne opisanie tego. Niepokojące jest tylko to że lekarze udają że wszystko jest w porządku i chcą kontynuować leczenie w sytuacji kiedy nie jest jasne czy nie trzeba rozszerzyć interwencji chirurgicznej. Przenosisz mamę? A co ona o tym wszystkim myśli?
  Temat: Rak piersi luminalny B HER2+
gaba

Odpowiedzi: 59
Wyświetleń: 20707

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2016-06-07, 09:33   Temat: Rak piersi luminalny B HER2+
Nie wiem ile się czeka bo zwykle jest zrobiony razem z innymi parametrami więc tak ok tygodnia.

Muszę Cię skrytykować. W obliczu ciężkiej choroby bliskiej osoby kwestia czy możesz patrzeć na cierpienie i inne objawy choroby nie powinna istnieć. Powiedz Sobie że masz do wykonania zadanie i żadne Twoje odczucia nie przeszkodzą Ci w dobrym wykonaniu tego. Myśl tylko o tym co będzie najlepsze dla mamy i powtarzaj Sobie: 'dam radę i zrobię wszystko co trzeba". Paradoksalnie, przeżycie tego wszystkiego wzmocni Twoją psychikę.

Torbiel i naczyniak nie wpływają na wydolność nerek i wątroby.
  Temat: Rak piersi luminalny B HER2+
gaba

Odpowiedzi: 59
Wyświetleń: 20707

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2016-06-06, 22:11   Temat: Rak piersi luminalny B HER2+
Do leczenia wnosi albo nie wnosi to zależy od podejścia lekarza, natomiast jest dosyć dobrym wskaźnikiem rokowniczym np przy niskim można sobie pozwolić na mniej obciążające leczenie. W większości ośrodków robią Ki67 rutynowo dla wszystkich przypadków. Nie kombinuj z żadnym "na razie" przewagę w walce z nowotworem daje właśnie solidne pierwsze uderzenie. Przedyskutuj sprawę herceptyny, to też obciążające leczenie ale może wskazane już na pierwszym etapie. Oj przydałaby się jednak znajomość tego KI67.
Dlaczego tak bardzo obawiasz się tej chemioterapii? Dawki ustala się indywidualnie i jeżeli wątroba i nerki są sprawne to powinno być dobrze, no względnie dobrze, nikt nie twierdzi że to mały pikuś.

Ja na początku podałam Ci statystyki, powtórzę jeżeli nie są zajęte węzły chłonne to prawie 100% chorych przeżywa 10 lat (nie liczą się zgony z innych przyczyn). Raki z nadekspresją HER2 to ok 30% więc statystycznie chociaż bardziej agresywne to na tym etapie tak samo wyleczalne. Tyle że trzeba leczyć.
  Temat: Rak piersi luminalny B HER2+
gaba

Odpowiedzi: 59
Wyświetleń: 20707

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2016-06-06, 16:36   Temat: Rak piersi luminalny B HER2+
Czy taka bardzo agresywna to nie powiedziałabym, nie pamiętam dokładnie ale można chyba podać do 8 cykli, a tu proponują połowę, trzeba sprawdzić serce przed, a w trakcie całego leczenia codziennie mierzyć temperaturę i obserwować czy po osłabieniu po podaniu chemii organizm wraca do normy pod koniec przerwy między wlewami. Trzeba także mierzyć tętno i obserwować czy nie ma zaburzeń rytmu. 61 lat to nie jest jeszcze starość i jeżeli nie ma innych poważnych chorób to można przejść całe leczenie.
Czy nigdzie w wynikach nie ma Ki67?
  Temat: Rak piersi luminalny B HER2+
gaba

Odpowiedzi: 59
Wyświetleń: 20707

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2016-05-23, 21:15   Temat: Rak piersi luminalny B HER2+
Czytanie przez telefon i referowanie później nie może być podstawą do jakiejkolwiek poważnej konkluzji. Ja z wyniku się domyśliłam że chirurg otrzymał informacje w trakcie operacji że jest DCIS w odległości 1,5 mm od linii cięcia i dociął na wszelki wypadek 2,5 cm. Ale jeżeli wszystko miałoby być całkowicie w porządku to w tym docięciu nie powinno być żadnych ognisk nowotworu. A coś się znalazło (wycinek pointrowy III) i to nie wiadomo ile i gdzie. Ja bym jednak próbowała to z chirurgiem wyjaśnić, bo on w swoim tłumaczeniu odnosił się do DCIS a znaleziono raka inwazyjnego i nie podano żadnych wymiarów ani lokalizacji. Tyle że on także może nie wiedzieć o co chodzi ale ma możliwości wyjaśnienia tego z patologiem.

Na receptory trzeba poczekać (zwykle są do 3 tyg. po operacji).
  Temat: Rak piersi luminalny B HER2+
gaba

Odpowiedzi: 59
Wyświetleń: 20707

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2016-05-23, 18:27   Temat: Rak piersi luminalny B HER2+
Tego nie da się zinterpretować bo ja osobiście pierwszy raz widzę wynik his-pat bez podanej wielkości zmiany. To jest tylko opis co stwierdzono w pobranych wycinkach, brak opisu z czego te wycinki wykonano. W każdym porządnym opisie jest opis mikro i makro. Nie masz tego czy nie wpisałaś całości? Ja mogę tylko zgadywać że intra to ten kawałek (o nie znanych wymiarach) wycięty najpierw, a pointrowy to te docięte 2,5 cm w którym znaleziono jednak raka inwazyjnego - od której strony i jaki konkretnie jest margines to nie wiadomo. Chora powinna być jeszcze na wizycie u chirurga i on może się orientuje co jest od której strony. Powinien podać jaki jest najmniejszy margines między linią cięcia a utkaniem raka (albo DCIS). Dopóki nie zostanie ostatecznie wyjaśnione co to dokładnie jest w wycinku pointrowymIII i jak daleko był on od linii cięcia to nie można zdecydować czy usuwać pierś czy nie.

Dobre w tym wszystkim jest jedno - węzeł wartowniczy jest czysty co kwalifikuje do kategorii "lokalny" i daje prawie 100% gwarancji wyleczenia. No i nie trzeba usuwać pozostałych węzłów.
  Temat: Rak piersi luminalny B HER2+
gaba

Odpowiedzi: 59
Wyświetleń: 20707

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2016-05-18, 18:08   Temat: Rak piersi luminalny B HER2+
Czy trzeba usunąć pierś czy nie, zadecyduje się po wyniku his-pat, jeżeli marginesy będą wystarczające to nie ma potrzeby dalej ciąć. Jak będzie przerzut w wartowniku to niestety trzeba usunąć węzły.
  Temat: Rak piersi luminalny B HER2+
gaba

Odpowiedzi: 59
Wyświetleń: 20707

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2016-05-09, 20:47   Temat: Rak piersi luminalny B HER2+
zależy od parametrów guza i stanu zdrowia pacjentki, przy mocno hormonozależnym w tym wieku możliwe jest leczenie tylko hormonoterapią. Ale zawsze lepsze prognozy daje pełne leczenie.
  Temat: Rak piersi luminalny B HER2+
gaba

Odpowiedzi: 59
Wyświetleń: 20707

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2016-05-09, 19:23   Temat: Rak piersi luminalny B HER2+
Co do perspektyw to nic nie można powiedzieć, bo nawet nie napisałaś jakiej wielkości jest zmiana. Trzeba czekać na wynik pooperacyjny.

Widoczne w mammografii skupiska mikrozwapnień w 50% okazują się rakiem więc przeważnie chirurdzy wycinają je (i przepraszają pacjentki u których nie stwierdzono raka). Robienie z tego biopsji cienkoigłowej i gruboigłowej mija się z celem. To nie jest obszar w którym występują tylko komórki nowotworu więc w biopsji łatwo o wynik fałszywie ujemny. Nic tu się szybko nie potoczyło (to dobrze) po prostu nie od razu uzyskano w diagnozie prawdziwy obraz. Mastektomia nie musi być konieczna, jeżeli w badaniu stwierdzone zostaną wystarczające marginesy to na tym chirurgia piersi się zakończy. Natomiast jeżeli w węźle stwierdzony zostanie przerzut to konieczne stanie się usunięcie dalszych węzłów z pachy. Dalej chemioterapia, radioterapia (razem kilka miesięcy) i ewentualnie hormonoterapia. Dla dalszych rozważań konieczne są wyniki.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group