1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22
2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.
|
|
Autor |
Wiadomość |
Temat: Prośba o pomoc w interpretacji wyniku TK |
gracey
Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 7078
|
Dział: Mięsaki, nowotwory układu kostnego Wysłany: 2017-09-28, 19:44 Temat: Prośba o pomoc w interpretacji wyniku TK |
Dziękuję!
Tyle że my nie mamy lekarza prowadzącego w COI, mama nie miala jeszcze do czynienia z onkologiem bo wg lekarzy w rodzinnej miejscowości jest zdrowa (jakaś zmiana jest, ale usg nic nie wykazalo więc jest ok ). Podejrzewam że dostanie się do COI szybko graniczy z cudem, a prywatnie tam sie chyba nie mozna zapisac? Jakiś prywatny gabinet onkologiczny gdzie moglibysmy poprosic o opis/konsultacje? Jakas rekomendacja? Cena nie gra roli, chodzi o to żeby to był specjalista z doświadczeniem, który niczego nie przeoczy. |
Temat: Prośba o pomoc w interpretacji wyniku TK |
gracey
Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 7078
|
Dział: Mięsaki, nowotwory układu kostnego Wysłany: 2017-09-28, 09:44 Temat: Prośba o pomoc w interpretacji wyniku TK |
Czy ktoś może polecić gdzie najlepiej zrobić MRI kręgosłupa właśnie pod kątem zmian onkologicznych w Warszawie? Czy to powinno byc Centrum Onkologii czy np Carolina albo inna prywanta placówka będzie miała dobrej jakości lekarzy do opisu? Czy lepiej żeby to była placówka onkologiczna? |
Temat: Prośba o pomoc w interpretacji wyniku TK |
gracey
Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 7078
|
Dział: Mięsaki, nowotwory układu kostnego Wysłany: 2017-09-24, 18:34 Temat: Prośba o pomoc w interpretacji wyniku TK |
Dziękuję bardzo za info! |
Temat: Prośba o pomoc w interpretacji wyniku TK |
gracey
Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 7078
|
Dział: Mięsaki, nowotwory układu kostnego Wysłany: 2017-09-23, 22:41 Temat: Prośba o pomoc w interpretacji wyniku TK |
Dziękuję pięknie za pomoc!
Mama nie pali, nigdy nie paliła, nie jest też „biernym” palaczem. Ma bardzo mały biust, więc z mammografią podobno ciężko w takich wypadkach?
W rodzinie nie ma żadnej historii polipów ani nowotworów przewodu pokarmowego, mama dba o zdrowe odżywianie (dieta głównie roślinna). Czy lekarz uzna że jest wystarczająca podstawa do kolonoskopii? To jest dość inwazyjne badanie? Ale poprosimy o skierowanie, dziękuję za sugestię.
Rezonans ma się odbyć w kolejny poniedziałek, pozwolę sobie jeszcze napisać, jeśli wyniki będą niejednoznaczne/niepokojące.
Raz jeszcze bardzo dziękuję za pomoc. |
Temat: Prośba o pomoc w interpretacji wyniku TK |
gracey
Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 7078
|
Dział: Mięsaki, nowotwory układu kostnego Wysłany: 2017-09-22, 16:49 Temat: Prośba o pomoc w interpretacji wyniku TK |
Dzień dobry,
Proszę o pomoc w interpretacji wyniku TK, kobieta lat 56. Wszystkie informacje publikuję za zgodą.
Najpierw wystąpił ostry ból promieniujący (lewy pośladek, udo, zewnętrzna strona łydki), wizyta u lekarza, RTG, podejrzenie rwa kulszowa/dyskopatia. Badanie u neurologa, leki przeciwbólowe i przeciwzapalne + rehabilitacja. Była lekka poprawa, ale dolegliwości nie ustąpiły całkowicie (po ok 1.5 miesiąca). Przy kolejnej wizycie zlecone TK, które potwierdziło dyskopatię ALE dodatkowo wyszła na TK inna zmiana, podejrzenie meta.
Pelen wynik TK:
Poziom L4/L5:
Uwypuklenie elementów tarczy m-k na całej jej szerokości na ok. 4,4 mm co stanowi ok. 25% wymiaru strzałkowego kanału kręgowego.
Wypuklina obustronnie zwęża nieco kanały korzeniowe.
Poziom L5/S1:
Przestrzeń m-k jest znacznie zwężona, szczelinowata, z cechami degeneracji gazowej elementów tarczy m-k.
Szerokopodstawna przepuklina elementów tarczy m-k. Wypukla się centralnie na ok. 5,5mm co stanowi 30% wymiaru strzałkowego kanału kręgowego.
Z tylnych krawędzi trzonów L5 i S1 w kierunku kanału kręgowego wysterczają drobne osteofity, w wymiarz a-p do 3mm.
W oknie kostnym znaczne zmiany wytwórcze w lewym stawie międzywyrostkowym lewym na poziomie L5/S1. Osteofity powodują zwężenie początkowego odcinka lewego kanału korzeniowego.
W kości krzyżowej, na poziomie trzonu S2 widoczne jest nieostro ograniczone, ogniskowe, izolowane rozrzedzenie struktury kostnej o sr 7mm, wieloznaczne, niecharakterystyczne. Budzi niepokój. Do rozważenia MRI lub kontrolne TK.
Jeśli dobrze rozumiem, badanie wykazało rzeczywiście dyskopatię ALE wykazało także możliwą zmianę meta, co oznacza zaawansowany nowotwór złośliwy z przerzutem do kości.
Mama wcześniej nie miała nigdy zdiagnozowanego nowotworu. Od razu po otrzymaniu wyniku TK tego samego dnia miała zrobione dokładne badania ginekologiczne, w tym USG waginalne. Nie wykryto żadnych zmian ani niczego, co mogłoby wzbudzić niepokój. Kolejnego dnia USG piersi, węzłów chłonnych okolicznych, USG jamy brzusznej, wszystkie organy wewnętrzne. Poza niewielką torbielą na nerce (którą mama ma od wielu lat, na nowym badaniu wciąż ten sam rozmiar co na wszystkich poprzednich, lekarz stwierdził że to jest typowa torbiel, nie ma żadnych przesłanek żeby postępował tam proces nowotworowy/zapalny) żadnych zmian nie odnotowano w żadnym z narządów. Nie było nawet zmian niecharakterystycznych, które mogłyby wymagać dalszej, dokładniejszej diagnostyki
W tym samym dniu badanie krwi, morfologia wszystko w normie, OB 7, poziom wapnia pośrodku przedziału normy. Praca nerek, watroby, wszystkie wskazniki w normie.
Mama ma jechać w przyszłym tygodniu do kliniki specjalizującej się w dyskopatiach gdzie ma mieć 10-dniowe leczenie + rehabilitację (zaplanowane wcześniej, jeszcze przed TK).
Moje pytania:
- Jakie badania jeszcze możemy zrobić, żeby potwierdzić lub wykluczyć nowotwór złośliwy, jakieś markery? Badania krwi? Cokolwiek, co by nas pozwoliło nakierować przynajmniej na typ nowotworu czy zawęzić poszukiwania?
- Czy można zrobić inne badanie (poza MRI, które będzie zrobione za tydzień), które pozwolą lepiej ocenić zmianę w S2 pod kątem jej typu? Scyntygrafia kości? Obie lekarki, które widziały wyniki TK twierdzi, że w tym konkretnym wypadku może być ono niejednoznaczne i niekoniecznie pomoże. Czytalam jednak, że jest to dość pożyteczne badanie jeśli chodzi o potencjalne przerzuty do kości/ich potwierdzenie?
- Na jakie inne charakterystyczne objawy moglibyśmy zwrócić uwagę? Może coś przeoczyliśmy, co mogło być zrzucone na karb dyskopatii? Menopauzy? Czy bóle promieniujące w nodze mogą być objawem właśnie zmiany w S2 a nie wyżej opisanych dyskopatii?
- Po jakim czasie można bezpiecznie powtórzyć TK? Czy powinniśmy poza MRI zrobić też PET?
Dodatkowe info o stanie zdrowia: mama nigdy nie miała urazów kręgosłupa ani złamań. Nie ma też osteoporozy. Jest w trakcie menopauzy. W rodzinie rak był u jej mamy, piersi, ale zdiagnozowany już po 80-tce. Jest szczupła i wysportowana. Rodziła dwukrotnie siłami natury, bez powikłań.
Zmiana w S2 nie daje żadnych objawów bólowych miejscowych. Ból związany z dyskopatią (?) promieniujący na lewą nogę nasila się w pozycji siedzącej wyprostowanej, przy pozycji leżącej zupełnie nie występuje (także w nocy), w trakcie chodzenia sporadycznie, zależy jak mama stanie/przekrzywi kręgosłup. Ból pojawia się też czasem przy podnoszeniu jednej ręki wysoko do góry (sięganie po coś w wyższej szafce), jesli podnosi dwie ręce na raz ból nie występuje.
Mama nie straciła na wadze w ostatnim czasie, ma normalny apetyt, wypróżnianie, nie odnotowała krwiomoczu, potów, ani żadnych innych niepokojących objawów.
Chcemy powtórzyć wszystkie badania (gine i USG) jeszcze raz, w Warszawie. Teraz były robione na Pomorzu. Nie jest to wynik braku zaufania do lekarzy, ale być może w większym mieście zdarza się więcej nietypowych przypadków, ktoś coś zauważy, co może nie być oczywiste na pierwszy rzut oka.
Będę bardzo wdzięczna za jakiekolwiek inne wskazówki czy rady. Kompletnie nas to zaskoczyło, przerzuty na kręgosłup oznaczają o ile dobrze rozumiem IV stadium nowotworu złośliwego, a to wygląda tak, jakby lekarze szukali po omacku. Czy tak zaawansowany nowotwór nie powinien już dawać więcej objawów?
Z góry bardzo dziękuję za pomoc. Staramy się nie panikować, ale jak lekarz mówi o przerzutach odległych to trudno zachować spokój. |
|
|