1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 11
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Wydzielony z tematu: pomoc w interpretacji wyników
ileene

Odpowiedzi: 58
Wyświetleń: 17677

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2015-01-11, 13:49   Temat: Wydzielony z tematu: pomoc w interpretacji wyników
Ja się wypowiem w ten sposób:
patka1983 napisał/a:
wydaje mi sie ze nie byl robiony po operacji,

Sprawdź to oraz jeszcze czy był badany przed i napisz tutaj, bo jeśli marker nie był oznaczany zarówno po jak i też przed operacją to teraźniejsza wiarygodność (zarówno do samej obserwacji jak i chemioterapii) wydaje się być pod znakiem zapytania, dlatego, że nie wiadomo jaki był wtedy jego poziom. Mianowicie biorąc pod uwagę powyższe to jeśli teraz po zbadaniu będzie jego wartość jak to onkolog powiedział ‘nieznacznie podwyższona’ to należy zbadać za 2-4 tygodnie, a nie za 3 m - ce (tym bardziej, że nie było badań obrazowych) aby sprawdzić jaką ma tendencję – spadkową czy wzrostową. Jeśli będzie w normie to wtedy za 3 m - ce.

W praktyce klinicznej badanie CEA ma zastosowanie głównie w wykrywaniu wznowy m.in. raka jelita grubego po leczeniu chirurgicznym.
Robi się kontrolne badanie markera (częściej niż badania obrazowe) jeśli się podwyższa to jest to uzasadnieniem do przeprowadzenia diagnostyki obrazowej w celu szukania wznowy miejscowej lub przerzutów.

Swoją drogą dziwi mnie dlaczego nie zrobili badań w szpitalu przed operacją, tylko robili ją (w grudniu) na podstawie USG z września i TK tylko miednicy z listopada. Przecież operacja była planowana i też Mama czekała 4 dni w szpitalu na nią, więc spokojnie mogli zrobić. Zapytałabym chirurga na kontroli o to, dlaczego było tak a nie inaczej. I dodatkowo powiedzieć można, że onkolog nie widzi potrzeby dodatkowych badań, co powie na to.

Skonsultować jak najbardziej możesz w innym ośrodku.

Pozdrawiam
  Temat: Wydzielony z tematu: pomoc w interpretacji wyników
ileene

Odpowiedzi: 58
Wyświetleń: 17677

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2015-01-09, 10:07   Temat: Wydzielony z tematu: pomoc w interpretacji wyników
patka1983 napisał/a:
w malej ilości np 1 kostka na dzien bądź co kilka dni czekolady jest zabroniona? Mama ma na nią straszna ochote? Czy ogólnie np ciasta typu szarlotka albo jakiś biszkopt z galaretka albo budyniem jest dozwolone, i jakie soki mama moze pic, pomarańcza, multiwitamina, czarna porzeczka ?

Tak ogólnie to czekolady powinno się unikać, ale 1 kostka dziennie nie jest zabroniona, można zjeść, ewentualnie 2-3 ale nie więcej ;) bo mogą być zaparcia.
Jak najbardziej sok z czarnej porzeczki może pić. Z pomarańczy i multiwitaminę też.
Ciasta kawałek można.
Tylko tak jak pisałam - sprawdzać jaka jest tolerancja na to, w celu uniknięcia dolegliwości.
patka1983 napisał/a:
W przypadku nieznacznie podwyższonych markerów wtedy kontrola marketów ponownie za 3 m-ce a dopiero za 6 m-cy tomograf, takie postępowanie jest spotykanie?

A był badany po operacji? aby wiedzieć w ogóle czy i jak on wzrasta, czy stoi w miejscu, czy spada.
Jeśli marker jest/będzie w normie to TK może być wykonane 6-12 mcy po operacji. Niemniej jednak u Ciebie powinno być wcześniej, dlatego, ze nie było TK JB, no i przede wszystkim KLP.
patka1983 napisał/a:
czy to ze wycięte węzły chłonne byly ok ze przerzutów nie ma? Tak czy siak powinno to byc chyba jakos skontrolowane?

Mogą być przerzuty w narządach odległych, pomimo, że węzły są czyste. Dlatego ważna jest diagnostyka obrazowa, o której od samego początku w Twoim wątku jest pisane ;)
  Temat: Wydzielony z tematu: pomoc w interpretacji wyników
ileene

Odpowiedzi: 58
Wyświetleń: 17677

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2015-01-07, 13:42   Temat: Wydzielony z tematu: pomoc w interpretacji wyników
patka1983 napisał/a:
czy moglabys m npisac cos o diecie dla osób ze stomia, wiem.ze musi byc lekkostrawna,mama dostala rozpiskę, ale kończą sie nam juz pomyslu na posilki moze ze moglabys m cos podpowiedzieć jakie grzeszki są dozwolone,oczywiscie po przetestowaniu przez mame

Hmm, ale co ja Ci mam napisać…

Po pierwsze – Mama dostała rozpiskę, a wiadomo jak to przy diecie, z czasem się wszystko przejada, dlatego te produkty/potrawy trzeba urozmaicać wg własnych, że tak powiem zachcianek.

Po drugie – jeśli chodzi o jadłospis w diecie lekkostrawnej to kombinacji jest wiele, więc nie wiem jak to się Wam mogły skończyć pomysły na posiłki? Zawsze można wrócić do tego co się jadło jakiś czas temu ;)

Po trzecie – jedzenie przede wszystkim to jest kwestia indywidualna – stopniowe wprowadzanie w małych ilościach produktów/potraw do diety, aby wiedzieć jaka jest tolerancja na nie (należy zwracać uwagę czy nie ma biegunek, wzdęć, przelewania, zaparć itp.). Trzeba próbować – co pasuje a co nie, w małych ilościach i dużo pić.

Po czwarte - moja Mama jadła wszystko to co w diecie lekkostrawnej, co jakiś czas wprowadzała coś nowego, jak nie pasowało to odstawiała. Przeważnie to były jogurty, kefiry, maślanki – zmniejszają ilość gazów i ich przykry zapach – bo to jednak dla osób ze stomią jest duży dyskomfort. Więc tego było w diecie najwięcej.

Po piąte - Mama jest co dopiero po operacji, jeszcze za wcześnie na ‘grzeszki’, więc je sobie odpuśćcie. Teraz najważniejsze jest tak jak pisałam już wcześniej – jeść lekkostrawnie – dieta wysokobiałkowa, aby się wszystko goiło. Ogólnie to na początku trzeba diety przestrzegać. Z kolei już niedługo, trzeba trochę jeszcze odczekać, będzie można co nieco zjeść, bo przy stomii nie ma diety jako takiej, ale ze względu na uniknięcie dolegliwości (jak wyżej) jest ona zalecana cały czas. Jak Mama będzie mieć na coś ochotę to można zrobić. Niech sobie zje, ale malutko, jak się nic nie będzie działo, to znowu troszkę, chodzi o tą tolerancję. No ale za bardzo się nie rozkręcicie z ‘grzeszkami’ bo czeka Mamę kolejna operacja usunięcia stomii a po niej już trzeba będzie jeść typowo lekkostrawnie.

Po szóste - możecie udać się też do dietetyka, który napisze odpowiedni jadłospis (bardzo urozmaicony, skoro nie macie pomysłów) dostosowany do Mamy ( taki dietetyk jest/powinien być w szpitalu, gdzie Mama miała operację).
  Temat: Wydzielony z tematu: pomoc w interpretacji wyników
ileene

Odpowiedzi: 58
Wyświetleń: 17677

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2014-12-22, 10:48   Temat: Wydzielony z tematu: pomoc w interpretacji wyników
Ropa się będzie sączyć jeszcze, tak zaraz nie przestanie, trzeba poczekać. Wymaz powinni już pobrać na posiew. Może już pobrali, zapytaj ;)
  Temat: Wydzielony z tematu: pomoc w interpretacji wyników
ileene

Odpowiedzi: 58
Wyświetleń: 17677

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2014-12-21, 19:53   Temat: Wydzielony z tematu: pomoc w interpretacji wyników
Tak, prawdopodobnie potas. Zbyt niskie stężenie potasu we krwi jest wynikiem zabiegu operacyjnego. Tutaj tez dodatkowo niski potas może być wywołany stomią. Także dlatego go uzupełniają. Ale najlepiej zapytać lekarza, jaka jest przyczyna podawania potasu.
  Temat: Wydzielony z tematu: pomoc w interpretacji wyników
ileene

Odpowiedzi: 58
Wyświetleń: 17677

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2014-12-21, 18:28   Temat: Wydzielony z tematu: pomoc w interpretacji wyników
patka1983 napisał/a:
od wczoraj dostaje antybiotyk, czy po operacji cos bylo podawane nie wiem, rozmawiałam z lekarzem o tej ropie to powiedział ze przy operacjach na jelicie czesto dochodzi do takich sytuacji

Jeśli od wczoraj dostaje, to raczej wcześniej nie miała (możesz zapytać lekarza). Tylko gdzie byli 2 dni wcześniej?
No tak po takiej operacji się tak zdarza (jest to tzw. brudna operacja). Antybiotyk powinien być włączony najpóźniej na drugi dzień po operacji, aby właśnie uniknąć tego typu dolegliwości. Zdarzają się przeważnie jak się jest już w domu i nie bierze się już antybiotyku.
Ale jak dzisiaj się od wdrożenia antybiotyku Mama czuje, jak temperatura?

Odnośnie stanu psychicznego Mamy - poza to co marzena66 napisała to dodam- być z mamą tak często i długo w szpitalu jak się da, nie zostawiać samej i odwracać uwagę od takich myśli, rozmawiać o wszystkim.
Tak się zdarza i to ma swój wpływ w mniejszym bądź większym stopniu na pacjenta, niestety. Myślę, że jak będzie już w domu to będzie lepiej.
  Temat: Wydzielony z tematu: pomoc w interpretacji wyników
ileene

Odpowiedzi: 58
Wyświetleń: 17677

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2014-12-20, 15:43   Temat: Wydzielony z tematu: pomoc w interpretacji wyników
Jest stan zapalny, Mama jest jeszcze w szpitalu, należy to zgłosić lekarzowi.
Nie ma żadnego antybiotyku podawanego od operacji? Jak nie to powinni podać i pobrać wymaz z rany na posiew.
Pozdrawiam.
  Temat: Wydzielony z tematu: pomoc w interpretacji wyników
ileene

Odpowiedzi: 58
Wyświetleń: 17677

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2014-12-19, 16:43   Temat: Wydzielony z tematu: pomoc w interpretacji wyników
patka1983 napisał/a:
moje pytanie brzmi czy nie uwidocznienie przerzutów podczas operacji jest powodem do radosci?

Owszem, jest to powodem do radości, ale nie można wykluczyć mikroprzerzutów, które są jeszcze nie widoczne, bo tak może być, że są.
Pomijając operację - to nie wiadomo co z płucami, należy wykonać TK KLP.
patka1983 napisał/a:
Gdzie rak jelita daje najczęściej przerzuty?

Do regionalnych węzłów chłonnych, a z odległych – do wątroby i płuc. Ale ogólnie też przerzutuje do – narządów rodnych u kobiet, jamy otrzewnej, mózgu, kości czy skóry.

W tym wszystkim nie należy zapominać o nacieku na macicę, co pogarsza rokowania i trzeba poczekać co pokaże wynik histopatologii pooperacyjnej.
  Temat: Wydzielony z tematu: pomoc w interpretacji wyników
ileene

Odpowiedzi: 58
Wyświetleń: 17677

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2014-12-17, 17:19   Temat: Wydzielony z tematu: pomoc w interpretacji wyników
patka1983 napisał/a:
co osoba która ma taka stomie wyłoniona powinna wiedzieć, na co uważać i co powinna robić żeby było ok.

W szpitalu wszystko Mamie powiedzą, poinstruują co i jak. Jak przylepiać worek, higiena, itp.
Z takich praktycznych rad, to co mi przychodzi na myśl w tej chwili to:
- przede wszystkim nie dźwigać – grozi przepukliną,
- utrzymywać w czystości miejsce okołostomijne i samą stomię wyłonioną,
- przemywać szarym mydłem letnią wodą.
- w razie krwawienia ze stomii tamować krwotok zimną wodą,
- przylepianie worka - miejsce wokół stomii musi być dokładnie suche, bo inaczej worek popuści i może się wylać kał na zewnątrz i zakazić ranę,
- jeśli się pojawią rany wokół stomii to wtedy stosować pudry gojące czy pasty uszczelniiająco – gojące,
- podczas kąpieli musi kąpąć się razem z workiem, nie ściągać, gdyż ciepło powoduje, że kał się wydostaje.
To tak w skrócie.
Pełne informacje można uzyskać też w poradni stomijnej. Są tam też dostępne poradniki odnośnie radzenia sobie ze stomią, bardzo pomocne. Bo tu by można pisać i pisać.
patka1983 napisał/a:
Wiem ze to dziwne pytanie ale zastanawiam sie czy tygodniowy pobyt w szpitalu po takiej operacji jak moja mama przeszla jest wystarczający.

Pobyt w szpitalu po takiej operacji powinien być od 10-14 dni.
patka1983 napisał/a:
Oczywiscie wolałabym żeby mama byla juz w domu ale boje się komplikacji wlasnie związanych z gojeniem rany. Na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Komplikacje z gojeniem mogą być, ale nie muszą, będzie mieć Mama kontrolę w poradni chirurgicznej – a dokładnie w gabinecie zabiegowym.. Tam będą mieć oko na wszystko. Będzie tam też lekarz, więc w razie czego go poproszą. Także spokojnie, nie będziesz z tym sama.

Jak jeszcze masz jakieś pytania odnośnie stomii to pisz.
  Temat: Wydzielony z tematu: pomoc w interpretacji wyników
ileene

Odpowiedzi: 58
Wyświetleń: 17677

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2014-12-15, 18:21   Temat: Wydzielony z tematu: pomoc w interpretacji wyników
Ja dodam z doświadczenia:
patka1983 napisał/a:
Czy jeżeli wszystko będzie ok to ta stomaia zostanie usunięta? To jest kolejna operacja?

Teraz najważniejsze jest, aby rana się zagoiła jak najszybciej, bo jeśli faktycznie za 6 tygodni będą chcieli ją usunąć (aczkolwiek to się może przedłużyć) to będą cieli w tym samym miejscu.
Musicie jeść lekkostrawnie - dieta wysokobiałkowa, która jest zalecana w okresie rekonwalescencji.
Czy na pewno zostanie w tym czasie (lub troszke później) usunięta pokaże też kontrolne badanie obrazowe (w celu wykluczenia przerzutów). Moja mama miała usunietą stomię po 16 miesiącach, a miała mieć też za 6 tygodni od pierwszej operacji. Przyczyną tego na początku była m.in. niezagojona rana.
Także różnie to może być. Musicie się na to nastawić.
Nie chce tutaj Cię denerwować, po prostu chcę uświadomić, że to się może przesunąć w czasie.
Pozdrawiam.
  Temat: Wydzielony z tematu: pomoc w interpretacji wyników
ileene

Odpowiedzi: 58
Wyświetleń: 17677

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2014-12-11, 11:58   Temat: Wydzielony z tematu: pomoc w interpretacji wyników
Dodaj ten opis USG w całości Kiedy było robione?
Może w tym wypadku należało zrobić też TK jamy brzusznej, a nie tylko miednicy, aby właśnie ocenić co z tą trzustką i w ogóle z innymi narządami. Konieczna dalsza diagnostyka…
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group