1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 4
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Rak niedrobnokomórkowy płaskonabłonkowy-po operacji
jusia

Odpowiedzi: 392
Wyświetleń: 141352

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2009-11-01, 13:50   Temat: Rak niedrobnokomórkowy płaskonabłonkowy-po operacji
A co do scyntografii,to izotop jest podawany dożylnie,a jeśli chodzi o picie,to jest to woda,glukoza,soki,ponieważ jak w przypadku badania PET,trzeba mocno nawadniać organizm,aby wypłukać resztki izotopu.Samo badanie też jest podobne.
Nie wiem jeśli chodzi o ubranie,bo przy PET to tylko w bieliźnie się zostaje,oni dają szlafroczki,no i oczywiście niczego metalowego nie można mieć.

Tu wklejam wiadomości które znalazłam:

Cytat:
OPIS BADANIA

Bezpośrednio przed wykonaniem pomiarów scyntygraficznych należy oddać mocz, który zalegając w pęcherzu przesłaniałby obraz kości krzyżowej na scyntygramie. Pacjent nie musi być rozebrany do badania, ale z jego ubrania powinny być usunięte metalowe przedmioty (monety w kieszeniach, klamry pasków) mogące przesłonić obraz. W czasie scyntygraficznego badania kośćca pacjent leży na brzuchu lub plecach. Radioznacznik podaje się dożylnie, najlepiej przez cewnik żylny (wenflon), przed wykonaniem właściwych pomiarów scyntygraficznych.

Statyczna scyntygrafia kości
Czas trwania pomiaru wynosi 20-40 min., po 3-4 godzinach od podania radioznacznika.

Trójfazowa scyntygrafia kośćca
Scyntygrafia trójfazowa obejmuje trzykrotne wykonywanie zdjęć. Pierwsza faza - około 3 min. od podania radioznacznika (faza ukrwienia), druga faza - około 10 min. później (10 minutowa faza tkanek miękkich), trzecia faza - dalej jak w badaniu statycznym.

Scyntygrafia zapaleń kośćca i scyntygrafia stawów
Oba badania przeprowadza się jak badanie statyczne.
Wyniki badań są przekazywane w formie opisu, niekiedy z dołączonymi wydrukami, kliszami fotograficznymi (scyntygramami).

CZAS

Badanie trwa do 4 godzin od podania radioznacznika
JAK NALEŻY ZACHOWYWAĆ SIĘ PO BADANIU?

Zaraz po badaniu należy wypłukać z organizmu resztki izotopów przez wypicie 0,5-1 litra płynów obojętnych (woda, herbata, soki).

MOŻLIWE POWIKŁANIA PO BADANIU

Brak powikłań. Badanie może być powtarzane wielokrotnie. Wykonywane jest u chorych w każdym wieku. Nie może być wykonywane u kobiet w ciąży i w okresie laktacji. Należy unikać wykonywania badania u kobiet w II połowie cyklu miesięcznego, u których zaistniała możliwość zapłodnienia.
  Temat: Rak niedrobnokomórkowy płaskonabłonkowy-po operacji
jusia

Odpowiedzi: 392
Wyświetleń: 141352

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2009-08-20, 22:56   Temat: Rak niedrobnokomórkowy płaskonabłonkowy-po operacji
banialuka napisał/a:
I mam jeszcze jedno pytanie, czy to prawda że po radioterapii nie robi się TK wcześniej jak po 3 miesiącach bo wcześniej wychodzi zamazany obraz?

Radioterapeuta powiedział mi,że TK dopiero wykonuje się dobry miesiąc po naswietlaniach ,bo dopiero wtedy widać efekty.(i mój tata tak wlaśnie ma umówione TK).

Czy to tyczy się wszystkich, to nie mam pojęcia...
  Temat: Rak niedrobnokomórkowy płaskonabłonkowy-po operacji
jusia

Odpowiedzi: 392
Wyświetleń: 141352

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2009-07-02, 23:20   Temat: Rak niedrobnokomórkowy płaskonabłonkowy-po operacji
Banialuka,dziś lekarka mojemu tacie powiedziała,że jak dojdzie jednak do naświetlań to ma wziąć z sobą siemię lniane na problemy z przełykiem i puder alantan.Dostał tez do przeczytania broszurkę o skutkach ubocznych.
Były tam objawy opisane przez Zajanę i zapamiętałam jeszcze ,że może wystąpić dość mocny kaszel (mój tata się śmiał,że mocniejszego i tak już nie może mieć),nudności,spadek krwinek białych czerwonych i płytek,choroba popromienna,biegunka,owrzodzenia,rumień, martwica tkanek.
Trzymam kciuki,aby Twoja mama radioterapię przeszła bez żadnych problemów.
Pozdrawiam!
  Temat: Rak niedrobnokomórkowy płaskonabłonkowy-po operacji
jusia

Odpowiedzi: 392
Wyświetleń: 141352

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2009-05-14, 11:08   Temat: Rak niedrobnokomórkowy płaskonabłonkowy-po operacji
Banialuka, ja przeczytałam do końca :) .
Dokładnie to nie znam się jakie badania w danym przypadku Twoja mama powinna mieć zrobione, ale mój tata miał np. PET przed chemią. Miał tomografię płuc 2x, głowy 1x, usg brzucha 2x, rezonans głowy 1x. Na pewno ktoś bardziej kompetentny Ci na to odpowie.
A co do samopoczucia Twojej mamy, to każdy przechodzi przez chorobę inaczej i pewnie nie ma co się dziwić, że miewa gorsze chwile, ale jednocześnie myśli pozytywnie.
Zdrówka życzę!
Pozdrawiam!!
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group