1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 9
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: NDRP
majkelek

Odpowiedzi: 33
Wyświetleń: 17080

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2015-05-23, 08:59   Temat: NDRP
Hellenko, wyjaśnię więc co napisałem. W większości źródeł (zarówno polsko- jak i angielskojęzycznych) przyjmuje się, że (w przypadku konieczności podawania leków przeciwzakrzepowych) na kilka dni przed zabiegiem przechodzi się na heparynę (w tym heparynę drobnocząsteczkową, czyli np clexane), sama możesz się o tym przekonać, np tutaj: http://pl.wikipedia.org/wiki/Bronchoskopia http://www.bronchoskopia....?t=14&id_t=7854
Zatem, jeśli chodziłoby o mnie, to ostatnią dawkę clexane przyjąłbym na co najmniej sześć godzin przed bronchoskopią. Biorę jednak pod uwagę, że nie mam tak dokładnych informacji na temat przebiegu Twojego leczenia jak Twój lekarz prowadzący (a poza tym, to lekarz przeprowadzał będzie zabieg, więc to naturalne, że on powinien o tym decydować), stąd była moja sugestia, że dla pewności możesz się skontaktować z kliniką.
Pozdrawiam serdecznie.
  Temat: NDRP
majkelek

Odpowiedzi: 33
Wyświetleń: 17080

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2015-05-22, 20:19   Temat: NDRP
Hellenko, przed bronchoskopią zwykle przechodzi się na heparynę drobnocząsteczkową, ale jeśli chcesz to dla pewności możesz skontaktować się z przychodnią i zapytać. Co do wyniku d-dimerów, to jest to wynik powyżej normy (dla osób po 50-tym roku życia niektóre źródła przyjmują, że norma to 10*wiek) ale nie jest to bardzo wysoki wynik. D-dimery mogą być podwyższone z wielu powodów, myślę, że warto powtórzyć badanie za około tydzień - o ile nie ma żadnych niepokojących objawów.

Pozdrawiam serdecznie!
  Temat: NDRP
majkelek

Odpowiedzi: 33
Wyświetleń: 17080

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2014-10-28, 17:10   Temat: NDRP
Przepraszam za małe opóźnienie Hellenko, ale ostatnio mam troszkę mniej czasu niż zwykle.
Słowem wstępu - nienawidzę podawać statystyk, z prostego powodu: Kiedy idziesz z psem na spacer każde z Was idzie średnio na trzech łapach. Niemniej jednak postaram się zrobić jak najlepszą robotę, czyli: Pytanie zrozumiałem, odpowiadam!


Zacznę od wiadomości najgorszej (czyli wychodzimy od populacji ogólnej - niezależnie od metody leczenia): procent pięcioletnich przeżyć w stadium IIIA NSCLC to około 15 (łatwo sprawdzić np na cancer.org). A teraz przejdę do konkretów, czyli dam Ci powody, aby o siebie dbać! Podam wyniki prób klinicznych, opiszę je w języku polskim i podam cytat po angielsku wraz ze źródłem.

-- W meta-analizie przeprowadzonej przez Cochrane Lung Cancer Group porównano 12 prób klinicznych i wyciągnięto wniosek, iż chemioterapia indukcyjna zwiększa szansę na 5-cio letnie przeżycie z 14% do 20% (w skali całej grupy chorych w stadium I-III), cytat: "Pre-operative chemotherapy increased survival with a hazard ratio of 0.82 (95%CI 0.69-0.97) P = 0.022. This is equivalent to an absolute benefit of 6%, increasing overall survival across all stages of disease from 14% to 20% at 5 years.", źródło: http://onlinelibrary.wile...7.pub2/abstract

-- W próbie na 1507 pacjentach opublikowanej w 'Lancecie' 2007 zanotowano około pięcioprocentowy wzrost szansy na 5-cio letnie przeżycie u chorych w stadium I-III w przypadku zastosowania chemioterapii indukcyjnej, cytat: " Updating the systematic review by addition of the present result suggests a 12% relative survival benefit with the addition of neoadjuvant chemotherapy (1507 patients, HR 0·88, 95% CI 0·76–1·01, p=0·07), equivalent to an absolute improvement in survival of 5% at 5 years.", źródło: http://www.sciencedirect....140673607607144

-- W próbie opublikowanej w 2008 roku w JCO zanotowano natomiast, iż podanie chemioterapii po-operacyjnej powoduje zwiększenie szans na 5-cio letnie przeżycie o 5.4%, cytat: "With a median follow-up time of 5.2 years, the overall HR of death was 0.89 (95% CI, 0.82 to 0.96; P = .005), corresponding to a 5-year absolute benefit of 5.4% from chemotherapy.", źródło: http://jco.ascopubs.org/content/26/21/3552.long

-- W próbie na 840 pacjentach, której wyniki opublikowano w 2006 roku w 'Lancecie' badacze zaobserwowali zwiększenie szansy na przeżycie u pacjentów, u których zastosowano chemioterapię po-operacyjną (wzrost o 8.6% w przypadku szansy na 5-cio letnie przeżycie i 8.4% na 7-mio letnie przeżycie), cytat: "Overall survival at 5 years with chemotherapy improved by 8·6%, which was maintained at 7 years (8·4%).", źródło: http://www.sciencedirect....47020450670804X

-- W artykule z 2004 roku z NEJM opublikowano wyniki próby na 1867 pacjentach (ok 40% stadium III), w której to zaobserwowano pozytywny wpływ na czas przeżycia w przypadku zastosowania chemioterapii po-operacyjnej: czteroprocentowy wzrost szansy na 5-cio letnie przeżycie oraz pięcioprocentowy wzrost ilości pacjentów, u których nie zaobserwowano wznowy do czasu lat pięciu, cytat: "Patients assigned to chemotherapy had a significantly higher survival rate than those assigned to observation (44.5 percent vs. 40.4 percent at five years [469 deaths vs. 504]; hazard ratio for death, 0.86; 95 percent confidence interval, 0.76 to 0.98; P<0.03). Patients assigned to chemotherapy also had a significantly higher disease-free survival rate than those assigned to observation (39.4 percent vs. 34.3 percent at five years [518 events vs. 577]; hazard ratio, 0.83; 95 percent confidence interval, 0.74 to 0.94; P<0.003).", źródło: http://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa031644

-- W 2013 roku na spotkaniu ASCO zaprezentowano wyniki próby, która miała na celu ocenę celowości stosowania radioterapii indukcyjnej w stadium IIIA-N2. Zanotowano wzrost mediany czasu do wznowy 12.8 m-cy CI=(8.1 , 22.6) vs 11.8 m-cy CI=(7.1 , 16.1) oraz mediany czasu przeżycia 27.1 m-cy CI=(18.8 , 42.8) vs 26.2 m-cy CI=(21.0 , 52.1), obydwa wyniki nie były istotne statystycznie, źródło: http://meetinglibrary.asco.org/content/109671-132

-- W próbie, której wyniki opublikowano w 2011 roku w JCO, odnotowano istotny statystycznie wzrost szansy na to, że czas do wznowy będzie dłuższy niż trzy lata u chorych w stadium IIB/IIIA (36.1% v 55.4%), cytat: "A statistically significant impact of preoperative chemotherapy on outcomes was observed in the stage IIB/IIIA subgroup (3-year PFS rate: 36.1% v 55.4%; P = .002).", źródło: http://jco.ascopubs.org/c...pe2=tf_ipsecsha


Tyle faktów Hellenko, mam nadzieję, że dobrze zrozumiałem Twoje pytanie.
Pozdrawiam bardzo serdecznie,
Michał.
  Temat: NDRP
majkelek

Odpowiedzi: 33
Wyświetleń: 17080

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2014-10-27, 18:32   Temat: NDRP
Hellenka napisał/a:
Powiedz mi proszę jakie mam szanse.
Ale na co? Chodzi Ci o długoletnie przeżycie? Jeśli tak, to daj mi jeden dzień, poszukam zbiorczych prac i zobaczę jaki były dane. Sytuacja jest nietypowa, gdyż (jak mówiłem) miałaś agresywne leczenie onkologiczne.
Z badania wrześniowego wynika, że jesteś w remisji i z całego serca życzę Ci, żeby to trwało jak najdłużej. Tylko proszę, dbaj o siebie i konsultuj z lekarzem swoje złe samopoczucie.

Pozdrawiam serdecznie,
Michał.
  Temat: NDRP
majkelek

Odpowiedzi: 33
Wyświetleń: 17080

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2014-10-27, 15:48   Temat: NDRP
Hellenka napisał/a:
Dziękuję bardzo, Majkelku
Uwierz mi, nie ma za co, to sama przyjemność móc wyjaśnić to wszystko pacjentowi. To ja Ci dziękuję!
Hellenka napisał/a:
Nigdzie nie znalazłam wzmianki o "G"
Czy te dawki mogą powodować,że staję się coraz słabsza,że wypadają mi włosy,że nie śpię...?
Jesteś po agresywnym leczeniu onkologicznym, leczeniu, które przyniosło wymierny efekt w postaci remisji. Sama widzisz, że cena tego jest dość wysoka. Pochodne platyny są neurotoksyczne, natomiast bezsenność nie jest najczęstszym efektem ubocznym. Jakie inne leki przyjmujesz obecnie?
Co do wypadania włosów i moich wcześniejszych pytań (o uczucie chłodu i łatwe marzniecie bez powodu) do Ciebie, to wyjaśnię, że czasem radioterapia w okolicy szyi powoduje niedoczynność tarczycy http://pl.wikipedia.org/w...ynność_tarczycy Warto abyś zapytała o to lekarza.
Na Forum staram się pomagać, wyjaśniać i czasem naprowadzić na odpowiednie wnioski, ale diagnozy postawić nie mogę. Powinnaś powiedzieć o swoich objawach lekarzowi i podzielić się z Nim swoimi wątpliwościami.

Bardzo serdecznie pozdrawiam,
Michał.

[ Dodano: 2014-10-27, 16:02 ]
Diagnozy postawić nie mogę również dlatego, że nie jestem lekarzem (tak piszę, żeby nikt nie pomyślał, że mi ten szczegół umknął).
Jeszcze raz serdecznie pozdrawiam Hellenko :)
  Temat: NDRP
majkelek

Odpowiedzi: 33
Wyświetleń: 17080

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2014-10-27, 14:13   Temat: NDRP
Hellenka napisał/a:
Proszę o wyjaśnienie : co oznacza -rak płaskonabłonkowy / gruczołowy?
Typ histologiczny - rodzaj komórek, z których nowotwór jest zbudowany - płaskonabłonkowy zbudowany jest z podstawowych komórek nabłonka, zaś gruczowłowy z komórek gruczołów produkujących np wydzielinę.
Hellenka napisał/a:
-o czym świadczą podane dł. nacieków od linii cięcia
Fragment, który znalazłem zawiera informacje na temat odległości zmiany (komórek nowotworowych) od linii cięcia. Jest to 2 cm, zatem guz został usunięty z marginesem, to dobrze. Reszta oznaczeń liczbowych to numery preparatów.
Hellenka napisał/a:
-z czego wynika i co dla mnie oznacza zmiana przynależności do grupy
Takie zmiany są spotykane po dokładnym przebadaniu materiału po zabiegu operacyjnym. Informacja istotna to ta, że w grupie IIIA, zatem sama operacja jest postępowaniem niewystarczającym. Jak rozumiem z dokumentów, zastosowana była terapia neoadjuwantowa - czyli przed zabiegiem operacyjnym - ale pewien być nie mogę, bo dokumentacji z leczenia chemicznego i naświetlań nie zamieściłaś.
Hellenka napisał/a:
-nie potrafię znaleźć informacji o stopniu złośliwości(G)
Ja również nie widzę tych informacji w opisie pooperacyjnym, być może jest przy pierwszej diagnozie, a być może coś przeoczyłem.
Pozdrawiam bardzo serdecznie,
Michał.
  Temat: NDRP
majkelek

Odpowiedzi: 33
Wyświetleń: 17080

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2014-10-17, 19:05   Temat: NDRP
Hellenko, pierwsza rzecz z brzegu - powinnaś zrobić morfologię i jonogram. Symptomów jest znacznie więcej niż tylko wypadanie włosów - czy to wszystko zaczęło się w tym samym czasie?
Zwróć uwagę na odpowiednią ilość białka (mięsa) w diecie. Szczególnie czerwonego mięsa, ryb i owoców morza oraz na odpowiednią ilość płynów. Możesz na próbę przestać nosić włosy spięte w warkocz (przyczyny nie zlikwiduje, ale oszczędzi trochę więcej fryzury). Z brakiem snu i zaburzeniami widzenia i czucia sobie raczej nie poradzisz inaczej jak farmakologicznie (przy założeniu, że to efekty uboczne leczenia). Co do chronicznego zmęczenia - trzeba mieć wyniki badań krwi.
Jakie leki teraz przyjmujesz?
Powinnaś skonsultować się z lekarzem, sprawa nie jest jasna i 'domowymi sposobami' sobie raczej z tym nie poradzimy.

Pozdrawiam serdecznie i w razie pytań, pisz śmiało,
Michał.
  Temat: NDRP
majkelek

Odpowiedzi: 33
Wyświetleń: 17080

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2014-10-17, 16:46   Temat: NDRP
Hellenko, wyniki nie wyglądają źle. W nowym CT nie ma mowy o zmianach nowotworowych. Może troszkę martwić ten płyn - co mówił lekarz onkolog/pulmonolog?

Prócz wyników potrzebny jeszcze wywiad - czy mogłabyś odpowiedzieć na moje pytania? Wiem, że tego jest troszkę dużo, ale proszę zrozum, nie ma co paplać w ciemno i sobie gdybać, tu każdy chce faktycznie poradzić coś sensownego.

Trzymaj się,
Michał.
  Temat: NDRP
majkelek

Odpowiedzi: 33
Wyświetleń: 17080

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2014-10-17, 02:29   Temat: NDRP
Hellenko, proszę, podaj troszke więcej szczegółów - czy jesteś obecnie leczona?; kiedy były ostatnie dawki chemii/naświetlań?; jakie leki obecnie przyjmujesz?; czy zmieniłaś dietę?; czy zauważyłaś, że włosy zmieniły kolor?; czy wypadanie włosów ma charakter lokalny (np tylko z czubka głowy)?; kiedy miałaś ostatnio robioną morfologię?; czy zauważyłaś inne objawy?

Na początek postaraj się zwrócić uwagę na to czy przyjmujesz odpowiednią ilość białka (łatwo-przyswajalnego).

Pozdrawiam serdecznie,
Michał.

[ Dodano: 2014-10-17, 02:49 ]
P.S. Postaraj się zwrócić także uwagę na produkty bogate w żelazo w diecie (np owoce morza lub czerwone mięso). I jeszcze jedno pytanie: Czy zauważyłaś jakieś zaburzenia w regulacji temperatury ciała (jest Ci zimno lub gorąco cały czas)?

Przepraszam, że zadaję tyle pytań, staram się po prostu poradzić coś rozsądnego, a nie bez sensu.
Oczywiście, z pewnością pomogłaby konsultacja z lekarzem.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group