1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znaleziono 1 wynik
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Samotność w chorobie
majkelek

Odpowiedzi: 71
Wyświetleń: 26074

PostDział: Psychoonkologia / emocje w chorobie nowotworowej   Wysłany: 2012-03-03, 02:41   Temat: Samotność w chorobie
Viola napisał/a:

Natomiast z takimi przypadkami chamstwa, jak opisujecie tutaj, np. że ktoś mówi, że ktoś wygląda gorzej, jak przed śmiercią albo opowiada o swoich problemach i zazdrości Justynie, to trzeba zdecydowanie walczyć.

Zgadzam się z Tobą i myślę, że jedynym skutecznym sposobem walki ze strony osób chorujących jest by pokazać, że potrafią żyć, cieszyć się każdą chwila a jednocześnie walczyć z chorobą. Myśle, że wielu osobom to nie mieści się w małych rozumach, więc trzeba poszerzyć im horyzonty a przy tym dobrze się można pobawić :)
Viola napisał/a:

Może należałoby ustalić jakiś schemat postępowania w stosunku do osób chorych - dla potomnych i rozgłosić to w Internecie?

Myślę, że niestety byloby tu ciężko o taki schemat, bo nie ma wytycznych co do tego jak być człowiekiem.
Viola napisał/a:

Np. jakich pytań unikać, a jak wyrazić zainteresowanie, aby osoba chora nie zirytowała się pytaniem "jak się czujesz?", a odniosła wrażenie, że pytający jest zainteresowany jej problemami?

Widzisz a to właśnie odsyla nas do pierwszego zdania jakie napisalem powyżej. Niektórym osobom wydaje się, że jak ktoś choruja na raka to albo wyzdrowieje, a wtedy to jakby na wczasy pojechał :--: albo, że czeka już tylko na śmierć w cichości i strachu. No i tu trzeba ludziom horyzonty poszerzyć. :)
Viola napisał/a:

Tu pewnie psychoonkolodzy mogliby pomóc w tej kwestii.
Takie poradniki powinny być rozdawane w szpitalu, np. w Bydgoszczy, w CO powinny leżeć na tych stolikach w holu, przed wejściem ;)

No właśnie ale ja nie jestem psychoonkologiem tylko prostym, a nawet bardzo prostym chlopem, ale zgadzam się opracowania dotyczące możliwych reakcji psychicznych chorego i jego bliskich powinny być ogólnodostępne. Niestety podobnie jak badania diagnostyczne są prawie niewidoczne.
Każda epoka miała swoja wielką epidemię, my mamy nowotwory i trzeba sobie zdawać sprawę, że historia nas osądzi jak sobie jako ludzie z tym poradziliśmy.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group