1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 2
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Nowotwór ślinianki przyusznej, guzy przerzutowe w płucach
mamanel

Odpowiedzi: 9
Wyświetleń: 13969

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2010-07-01, 22:44   Temat: Nowotwór ślinianki przyusznej, guzy przerzutowe w płucach
Ja byłam operowana w Szpitalu Czerniakowskim na Oddz. Otolaryngologii. Następnie przeszłam radioterapię w Centrum Onkologii w Warszawie.

Jesteście teraz w szoku. Zrozumiały jest lęk wręcz paniczny strach przed tym, co może czekać mamę. Najważniejsze jednak jest to, że mama jest diagnozowana i będzie operowana przez specjalistów.

Czy macie wyniki jakichś badań diagnostycznych - USG, tomografii itp?
Albo czy dostaliście skierowanie na wykonanie takich badań?
  Temat: Nowotwór ślinianki przyusznej, guzy przerzutowe w płucach
mamanel

Odpowiedzi: 9
Wyświetleń: 13969

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2010-07-01, 20:42   Temat: Nowotwór ślinianki przyusznej, guzy przerzutowe w płucach
Witaj!

Adenoid cystic carcinoma - rak gruczołowo - torbielowaty, inaczej cylindroma, to nowotwór złośliwy o wysokim stopniu złośliwości. Rośnie on jednak dosyć powoli, więc miesiąc oczekiwania na operację nie powinien mamie znacząco zaszkodzić.
Poza tym CO w Warszawie ma doskonałe doświadczenie przy leczeniu tego rodzaju raka.

Nowotwór ten daje przerzuty odległe do płuc, wątroby itd. ale zwykle rosną one powoli.

Więcej o tym typie raka możesz poczytać w moim wątku, bo sama rok temu przeszłam leczenie.

Cytat:
Podsumowując, to czego się dowiedziałam:
1. Najczęściej jest to nowotwór rosnący bardzo powoli i jest często wykrywany po kilku latach od powstania. Powoduje to, że często rozsiewa się po organizmie zanim ognisko pierwotne zostanie wykryte.
2. Najczęściej przerzuty tez rosną powoli.
3. Najczęstsze przerzuty pojawiają się w płucach.
4. Należy wykonywać raz w roku RTG klatki piersiowej. Jeśli pojawią się meta, trzeba robić RTG co 3 miesiące aby ocenić jak szybko rosną przerzuty. Jeśli powoli, to najkorzystniejsze dla pacjenta jest jedynie obserwacja, bez interwencji chirurgicznej, ponieważ możliwe jest życie przez wiele lat bez uciążliwości.
5. Ze względu na to, że ACC wrasta w nerwy i rozrasta się nimi, konieczna jest diagnostyka obrazowa miejsca po wycięciu guza.
6. Najczęściej ten rodzaj raka występuje w śliniankach.
7. ACC daje często wznowy miejscowe, że względu na bardzo utrudnione wycięcie raka z odpowiednio dużym marginesem.
8. Jak dotąd nie wynaleziono skutecznej chemioterapii na ACC, ale trwają badania.
9. Jest to powoli rosnący ale "uparty" rodzaj raka. Jest wysoce prawdopodobne, że prędzej czy później znowu się odezwie.


Z pewnością mama będzie miała po operacji radioterapię, gdyż znacznie zmniejsza ona ryzyko wznowy miejscowej.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group