1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 10
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: drobnokomórkowy rak płuca T4N1
marzena66

Odpowiedzi: 53
Wyświetleń: 26890

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2017-10-29, 19:58   Temat: drobnokomórkowy rak płuca T4N1
eneta,

Przyjmij wyrazu współczucia ::rose::

Choć wiemy, że kiedyś nadejdzie moment, że musimy pożegnać naszych rodziców bo taka jest kolej rzeczy to nigdy ten czas nie jest odpowiedni i nigdy się z tym nie możemy pogodzić.
Trzymaj się, tato teraz opiekuje się Tobą z góry a póki jest w Twoim sercu jest z Tobą.
  Temat: drobnokomórkowy rak płuca T4N1
marzena66

Odpowiedzi: 53
Wyświetleń: 26890

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2017-05-29, 17:25   Temat: drobnokomórkowy rak płuca T4N1
eneta napisał/a:
Nie powiedział tacie ,że jest to leczenie paliatywne w sumie nic mądrego nie powiedział.

To co powiedział mówi już wszystko
eneta napisał/a:
Lekarz wyniki taty skomentował" - bieda"

eneta napisał/a:
Wiem, ze muszę tate zapisać do HD ale jak to zrobić jeśli nie mam żadnych dokumentow

Lekarz musi określić jakie jest leczenie obecne. Powinno być na dokumentacji taty, w której jest opisana radioterapia mózgowia jakie dawki, jaka radioterapia. Jeśli nie będzie musisz się upomnieć, bo chcesz skierowanie do hospicjum.
Wypisze je lekarz prowadzący tatę, może lekarz rodzinny. W takim skierowaniu do hospicjum musi być wyraźnie zaznaczone, że leczenie zakończono albo, że pacjent jest leczony paliatywnie, to jest warunkiem przyjęcia pod skrzydła HD.
eneta napisał/a:
jeśli powiem mu o hospicjum to się załamie.

Nie nazywaj tego hospicjum a powiedz tacie, że zapiszesz pod opiekę Ośrodka, który zajmuje się osobami z chorobą nowotworową, powiedz tacie, że będziecie wtedy mieli łatwy dostęp do lekarza i pielęgniarki, którzy przyjdą do domu jak będzie potrzeba, że nie będziecie musieli latać za receptami bo wypiszą Wam je w domu, musisz ubarwić sprawę, żeby tato się nie załamał, skoro wiesz, że tak się może wydarzyć.

Musisz zapisać tatę bo przy przerzutach do OUN nie dasz sobie rady, taty zachowanie może się zmieniać a najważniejsze żeby zadbać aby tato nie cierpiał. Załatwiaj to jak najszybciej bo kolejki do hospicjum bywają długie a Wy już potrzebujecie wsparcia medycznego.

Widzę, że cierpisz ale nie zmienisz już nic a choroba będzie postępowała, musisz już przygotowywać się na wszystko choć wiem, że do tego trudno się przygotować/zaakceptować ale to jest nieuniknione.

Strasznie mi przykro, że zarzucam Cię tylko samymi gorzkimi informacjami ale chcę żebyś oswajała się z sytuacją bo nie da się już jej zmienić.

Trzymaj się dziewczyno.
  Temat: drobnokomórkowy rak płuca T4N1
marzena66

Odpowiedzi: 53
Wyświetleń: 26890

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2017-05-29, 09:10   Temat: drobnokomórkowy rak płuca T4N1
eneta napisał/a:
Boję się ze tego nie dźwignię .Ale wygląda na to, ze muszę.

Dasz radę, bo musisz, Twoja siła to taty siła. Na pewno jest to trudna lekcja do odrobienia ale nieunikniona.

Dużo sił.
  Temat: drobnokomórkowy rak płuca T4N1
marzena66

Odpowiedzi: 53
Wyświetleń: 26890

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2017-05-28, 17:46   Temat: drobnokomórkowy rak płuca T4N1
eneta napisał/a:
Czytałam że przerzuty do mózgu mozna leczyć cyber nożem.

Można, jest wiele informacji na ten temat w google tylko czy tato wszędzie jest "czysty", jak wyglądają płuca, jak jama brzuszna, co da metoda Cyber Knife jak gdzie indziej są przerzuty a mogą być bo jednak z płuc powędrował rak do mózgu, czyli najprawdopodobniej proces nowotworowy już jest rozsiany.
eneta napisał/a:
Czy tato powinien przejść jeszcze dodatkowe badania by sprawdzić czy gdzieś indziej nie ma przerzutow? Np.PET ?

To już musi zdecydować lekarz prowadzący tatę czy jest sens robić badania, czy tato nadaje się do leczenia paliatywnego czy zostaje tylko opieka Hospicjum.
eneta napisał/a:
Wiem że jest bardzo źle

Jest źle bo przerzuty do mózgu źle rokują.
eneta napisał/a:
wiem że muszę zapisać nas do HD

Koniecznie i jak najszybciej.

Jeżeli tato będzie kwalifikował się do leczenia paliatywnego to
Cytat:
Leczenie nawrotów drobnokomórkowego raka płuca
Leczenie chorych z nawrotem DRP po wcześniejszej CTH lub RCTH zależy od skuteczności
postępowania pierwszej linii oraz stanu sprawności.
U chorych z nawrotem DRP po upływie przynajmniej 3 miesięcy od zakończenia wcześ-
niejszej CTH, która przyniosła obiektywną odpowiedź, można podjąć próbę ponownego
zastosowania pierwotnego schematu. U  chorych, u  których nie uzyskano odpowiedzi na
pierwszorazowe leczenie lub czas jej trwania nie przekraczał 3 miesięcy, szansa uzyskania
odpowiedzi pod wpływem leczenia drugiej linii (np. schematu CAV po wcześniejszym stosowaniu
schematu PE) jest niewielka. W przypadku dobrego stanu sprawności można zastosować
topotekan w monoterapii (1,5 mg/m2 i.v. — dzień 1.–5., co 21 dni).
W przypadku progresji wyłącznie w mózgu wybór metody postępowania (CTH lub RTH) należy
uzależniać od stanu chorych, rodzaju wcześniejszego leczenia oraz obecności i stopnia
nasilenia objawów neurologicznych.
Liczbę cykli CTH drugiej linii powinny wyznaczać tolerancja leczenia i uzyskane obiektywne
korzyści. W wybranych przypadkach można podjąć próbę paliatywnej RTH

http://www.onkologia.zale...%20oplucnej.pdf
eneta napisał/a:
Czy ktos jest w stanie powiedzieć mi ile zostało nam czasu?

Trudno to ocenić, rak drobnokomórkowy od samego początku rokuje bardzo źle, 5 lat przeżywa około 2% chorych. U taty mamy już przerzuty do OUN a to już pogarsza sytuację, raczej tego czasu nie zostało za dużo, strasznie mi to trudno napisać ale może być do pół roku, chcę się mylić.

Przepraszam, że nic optymistycznego nie wniosłam, dużo sił życzę.
  Temat: drobnokomórkowy rak płuca T4N1
marzena66

Odpowiedzi: 53
Wyświetleń: 26890

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2017-03-07, 18:58   Temat: drobnokomórkowy rak płuca T4N1
Cytat:
Czy ktoś może mi wyjaśnić czy zastrzyk z Aransep wystarczy?

Lek ten jest ściśle ustalany przez lekarza, na podanie tego leku ma duży wpływ hemoglobina, jej poziom. Może być tak, że wystarczy jedna dawka, może być tak, że za tydzień dostanie tato drugą dawkę ale to już lekarz podejmie decyzje.
Tutaj info.
http://www.amgen.pl/produ..._2011_12_05.pdf
Cytat:

W wypisie napisali Niewydolność nerek III stopnia oraz Niedokrwistość wtórna III stopnia

Tak jak z wyników widać są odchyłki od normy i to takie spore dlatego jest niedokrwistość ale hemoglobina nie jest tak niska żeby było potrzebne toczenie.
Kreatynina też ponad normę i stąd problem z nerkami.

W takim stanie absolutnie lekarze nie mogą podać chemii bo może dojść do niewydolności tak poważnej, że zagrozi to bezpośrednio życiu.
Wyniki muszą się u taty dźwignąć same, dbajcie o odżywianie a przede wszystkim picie.

pozdrawiam
  Temat: drobnokomórkowy rak płuca T4N1
marzena66

Odpowiedzi: 53
Wyświetleń: 26890

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2017-03-07, 14:27   Temat: drobnokomórkowy rak płuca T4N1
Cytat:
Czkawka
Czkawka jest spowodowana nagłym skurczem przepony (mięsień oddechowy dzielący klatkę piersiową od jamy brzusznej). Skurcz ten może być spowodowany drażnieniem nerwów unerwiających przeponę (nerwy przeponowe – ucisk nerwu przez guz umiejscowiony w mózgu lub na przebiegu nerwu w klatce piersiowej), bezpośrednim naciekaniem przepony przez guz nowotworowy (np. guz wpustu żołądka, guz wątroby), podrażnieniem nerwu błędnego (refleks żołądkowo-jelitowy, wzdęcia brzucha, wodobrzusze, niedrożność jelit.

Czkawka jest objawem wymagającym diagnostyki, celem wdrożenia leczenia przyczynowego. Leczenie farmakologiczne stosowane jest przy długo utrzymującej się i uciążliwej dla chorego czkawce.

http://www.onkonet.pl/dp_oppaliatywna.html#lpinfo3

I ściągnięte z porad naszej Doktor Madzi cytuję:
Cytat:
Domowym sposobem można spróbować opanować czkawkę podając zimne i kwaśne płyny. Może to być np. zamrożona woda z cytryną w postaci kostek lodu do ssania - spróbujcie.
Niestety - w większości przypadków uporczywa czkawka wymaga podawania leków wydawanych wyłącznie na receptę - moim zdaniem konieczna jest konsultacja lekarska.


pozdrawiam
  Temat: drobnokomórkowy rak płuca T4N1
marzena66

Odpowiedzi: 53
Wyświetleń: 26890

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2017-02-27, 21:31   Temat: drobnokomórkowy rak płuca T4N1
eneta,

Oprócz procesu nowotworowego w płucach doczytałam się z wyników, że jest też gruźlica, myślę że obie te choroby powodują u taty te bóle, osłabienie. Może być niestety tak, że tato jak będzie taki słaby to nie dostanie chemii, do tego ma słabe wyniki to w takich wypadkach odstępuje się od podania chemii, dobrze lekarz robi.

Nie wiem, może radioterapia zmniejszy taty dolegliwości, często tak się zdarza, że po radioterapii jest na początku gorzej, wiadomo naświetlania a później następuje poprawa ale jak będzie u taty tego nikt nie wie, czy na jakiś czas złagodzi dolegliwości, polepszy stan taty i będzie ta chemia czy pójdzie w odwrotnym kierunku, musisz się liczyć ze wszystkim, przeciwnik jest trudny.

pozdrawiam
  Temat: drobnokomórkowy rak płuca T4N1
marzena66

Odpowiedzi: 53
Wyświetleń: 26890

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2017-02-27, 13:07   Temat: drobnokomórkowy rak płuca T4N1
eneta napisał/a:
Tacie dokucza też zgaga.


Nie ma jakiejś grzybicy w jamie ustnej?
Na zgagi jakiś lek hamujący wydzielanie kwasu solnego w soku żołądkowym, zawierający inhibitor pompy protonowej typu Polprozol, Controloc, dużo jest tego typu leków.
eneta napisał/a:
Jakie leki przeciwbólowe powinien dostać?

Czy oprócz tych bóli gardłowych, są inne bóle, bo nie wiem czy pytasz o leki związane z bólem gardła czy ogólne bóle?

pozdrawiam
  Temat: drobnokomórkowy rak płuca T4N1
marzena66

Odpowiedzi: 53
Wyświetleń: 26890

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2017-01-15, 22:01   Temat: drobnokomórkowy rak płuca T4N1
eneta napisał/a:
Dzisiaj podobno jest ok. Nie goraczkowal

Przy chorobie nowotworowej gorączki mogą niestety się pojawiać.

pozdrawiam
  Temat: drobnokomórkowy rak płuca T4N1
marzena66

Odpowiedzi: 53
Wyświetleń: 26890

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2017-01-15, 09:25   Temat: drobnokomórkowy rak płuca T4N1
eneta napisał/a:
Dzisiaj goraczkuje miał 38 °C , niby nie dużo ale skoro goraczkuje to znaczy , że rozwija się infekcja.

Dopiero zaczęła się gorączka, cały dzień się utrzymuje, jest codziennie?
Kiedy tato miał ostatnią chemię, naświetlania?
Może nie być infekcji a może i być, może być po chemii, po radioterapii, trudno wyrokować.'
Możecie podać tacie paracetamol i poobserwować, jak będzie dalej się gorączka pojawiała trzeba wtedy skontaktować się z lekarzem.

pozdrawiam
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group