1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 3
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Rak trzonu macicy
marzena66

Odpowiedzi: 17
Wyświetleń: 6658

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2017-11-03, 22:51   Temat: Rak trzonu macicy
Klara napisał/a:
A te komórki w naczyniach wokół guza Mamy katarzynki to pewnie taka uroda opisu

Według mnie nie, napisałam, że według mojej oceny to przerzuty w naczyniach tylko nie wiem czy chłonnych czy limfatycznych, myślę tak jak to już napisałam, że są to sprawy przerzutowe.

pozdrawiam
  Temat: Rak trzonu macicy
marzena66

Odpowiedzi: 17
Wyświetleń: 6658

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2017-11-03, 19:31   Temat: Rak trzonu macicy
Klara,
Ja wielokrotnie na forum podkreślałam, że nie wszystkie działy są moją mocną stroną i nie na wszystkich się znam. Jak widzę, że jakiś wątek jest bez odpowiedzi to staram się póki ktoś nie uzyska odpowiedzi konkretnej chociaż pomóc fachową medyczną interpretacją, czyli Zaleceniami żeby cokolwiek z tej "mądrej"wiedzy medycznej ktoś wyciągnął dla siebie, jakieś wnioski. Ja przyznaję się do swoich słabości.
Klara napisał/a:
Za to sugerowanie, żeby latać po laboratoriach z niegdysiejszymi wyskrobinami z wyciętej już macicy brzmi lekutko surrealistycznie i może dodatkowo budzić bezsensowne z punktu widzenia obecnej sytuacji poczucie winy i wzmagać bezproduktywne pretensje

Oczywiście masz rację ale skoro "właścicielka" wątku zadaje nam pytanie
katarzynka86 napisał/a:
No i pytanie dlaczego lekarz prowadzący moją mamę nie wykrył nowotworu mimo 3 łyżeczkowań macicy na przestrzenie nie całego roku?

to co ja ma odpowiedzieć na to, tylko to, że może w tym akurat materiale nie było tych komórek nowotworowych albo nastąpił błąd w przebadaniu materiału, bo tylko taka opcja wchodzi w grę. Jeśli ktoś chce być uparty i chce dojść do sedna sprawy, kto popełnił błąd to tylko istnieje opcja ponownego przebadania materiału, innej drogi nie ma. To nie jest z mojej strony jakiś wymysł, czy wzbudzanie poczucia jakieś winy tylko wytłumaczenie co można zrobić a co dany pacjent zrobi to już Jego przecież sprawa. Też uważam, że teraz nie ma żadnego sensu wracania co było i dlaczego było tak a nie inaczej tylko trzeba iść do przodu i pilnować co teraz można i co za chwilę trzeba.
Szkoda Klaro, że wcześniej nie napisałaś koleżance, że takie sytuacje się zdarzają i sama miałaś taki przypadek to na pewno w jakiś sposób by Ją to uspokoiło, że nie zaniedbano Jej mamy i takie przypadki mają miejsce.
Klara napisał/a:
ale w tym wypadku katarzynka zadała konkretne pytanie, na które nie znalazła odpowiedzi, tj. o te komórki nowotworowe w naczyniach wokół guza, co mnie też zaintrygowało...

Ja to rozumiem tak: guz okazał się zmianą złośliwą, wiadomo, że wokół guza mamy naczynia krwionośne, mamy naczynia limfatyczne, w jednym wypadku będziemy mieli raka bez nacieku w naczyniach w tym wypadku mamy sytuację, że rak nacieka (czyli jest) albo na naczynia krwionośne albo na naczynia limfatyczne, wnikając w nie a dalej tą drogą może rozsiewać się dalej. Nie wiem co patolog miał na myśli, czy zmiany w naczyniach krwionośnych czy zmiany w naczyniach limfatycznych, obojętnie, które miał na myśli (bo nie napisał jakie ma na myśli, to tym bardziej ja nie wiem) oznacza to, że były tam przerzuty raka.

Może teraz choć trochę pomogłam ;) , jak dalej nie to może następnym razem mi się uda :)

pozdrawiam dziewczyny
  Temat: Rak trzonu macicy
marzena66

Odpowiedzi: 17
Wyświetleń: 6658

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2017-11-02, 22:18   Temat: Rak trzonu macicy
Klara napisał/a:
ale ponieważ forumowi mędrcy na razie milczą,

Milczą, bo jest mnóstwo osób więc trzeba trochę uzbroić się w cierpliwość.
Trochę fachowych informacji
Cytat:

Wyróżnia się 3 stopnie zróżnicowania: rak wysoko zróżnicowany — G1 (< 5% utkania części
litej), rak średnio zróżnicowany — G2 (6–50% utkania części litej) i rak nisko zróżnicowany
— G3 (> 50% utkania części litej).
Po potwierdzeniu histopatologicznym nowotworu trzonu macicy należy przeprowadzić:
— pełne badanie lekarskie (podmiotowe i przedmiotowe);
— badanie ginekologiczne (per vaginam i per rectum) z wziernikowaniem;
— RTG klatki piersiowej;
— USG przezpochwowe i USG jamy brzusznej;
— podstawowe badania laboratoryjne krwi i moczu.
W przypadku podejrzenia nowotworu przekraczającego granicę trzonu macicy dodatkowych
informacji może dostarczyć badanie KT lub MR jamy brzusznej i miednicy (ocena naciekania
w obrębie miednicy) oraz PET-KT (ocena obecności przerzutów w odległych narządach).

katarzynka86 napisał/a:
Czy jednak jest to większy stopień niż 1A?

Lekarz na podstawie badań histopatologicznych ustalił, że jest to 1A więc dlaczego mamy podważać ten wynik.
Cytat:
IA Zmiana obejmuje jedynie błonę
śluzową
IA Brak nacieku lub głębokość nacieku
obejmuje < 50% mięśniówki

Cytat:
Ponad 75% kobiet w chwili rozpoznania jest w I stopniu
według klasyfikacji FIGO z 2009 roku, a u ponad połowy (56%) chorych rozpoznaje się stopień
IA.

katarzynka86 napisał/a:
Chodzi mi o komórki rakowe na więxłach chłonnych skoro sąna naczyniach???

Cytat:
Można odstąpić od wykonania wycięcia węzłów chłonnych miednicy i węzłów okołoaortalnych
w przypadku stopnia I nowotworu endometrioidalnego G1–G2, z naciekaniem mniejszym
niż 50% grubości mięśniówki i wielkością zmiany poniżej 2 cm (u chorych z tej grupy
nie występują przerzuty w węzłach chłonnych). W pozostałych przypadkach należy rozważyć
przeprowadzenie limfadenektomii

katarzynka86 napisał/a:
Dlaczego zrobili operację bez wcześniejszego TK???Nawet nie ma tego w zaleceniach po operacji???

Powinno być zrobione TK. Na przyszłość pilnuj tych badań jeśli byłoby coś niepokojącego, takie powinny być wykonane
Cytat:
Inne badania
Badania określające możliwości rozprzestrzeniania się nowotworu szyjki macicy na inne narządy:
pęcherz moczowy: tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, cystoskopia, ultrasonografia przezpochwowa
odbytnica: tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, rektoskopia, sigmoidoskopia, ultrasonografia przezpochwowa
węzły chłonne: ultrasonografia jamy brzusznej i miednicy, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny
płuca: rtg płuc, rezonans magnetyczny
wątroba: ultrasonografia, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny
otrzewna: laparoskopia (badanie wziernikowe jamy brzusznej, z możliwością pobrania materiału tkankowego do biopsji)
przerzuty do nieokreślonych narządów całego ciała: PET – Pozytronowa Emisyjna Tomografia (badanie z użyciem małych dawek izotopów promieniotwórczych)
katarzynka86 napisał/a:
No i pytanie dlaczego lekarz prowadzący moją mamę nie wykrył nowotworu mimo 3 łyżeczkowań macicy na przestrzenie nie całego roku?

Nie wiem, może nie było tam komórek nowotworowych z tego co lekarz wyłyżeczkował, druga opcja, że źle został przebadany materiał przez patologa. Zawsze możesz poprosić ten materiał, który był pobierany wcześniej z łyżeczkowania i dać go do przebadania ponownego w innym laboratorium i bedzie wiadomo czy to pomyłka patologa czy rzeczywiście nie było wtedy komórek rakowych inaczej się nie dowiemy dlaczego tak się stało.
Materiał który przytoczyłam do poczytania od str, 286
http://www.onkologia.zale...20plciowego.pdf

pozdrawiam
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group