1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22
2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.
|
|
Autor |
Wiadomość |
Temat: Zmiana na przednim brzegu ślinianki podżuchwowej. |
maxdata26
Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 2476
|
Dział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi Wysłany: 2021-10-29, 17:26 Temat: Zmiana na przednim brzegu ślinianki podżuchwowej. |
Witam serdecznie.
14 września 2021 mój mąż miał zabieg prostowania przegrody nosowe.
Epikryza: 44-letni pacjent przyjęty do oddziału z powodu skrzywienia przegrody nosowej, przewlekłego zapalenia zatok przynosowych. Wykonano planowy zabieg operacyjny. Przebieg po operacji bez powikłań. W stanie ogólnym dobrym wypisano do domu.
Od około 2 tygodni ma zmianę pod żuchwą. Brał augumentin i nystatynę, bo ma biały nalot w gardle i na języku. Pierwsza diagnoza była zapalenie grzybicze jamy ustnej i gardła. Antybiotyk nie pomógł. Było wykonane USG, które nie dało jednoznacznej odpowiedzi. Dostał skierowanie na TK. Oto wynik:
CT szyi dwufazowe:
W dwukrotnie powtarzanym badaniu usg zmiana na przednim brzegu lewej ślinianki podżuchwowej - podejrzenie tu ślinianki.
Badanie TK szyi wykonane przed i po kontraście iv
afekty od wypełnień stomatologicznych obniżają wartość diagnostyczną badania
Do przodu od ślinianki podżuchwowej lewej widoczne są dwie lite zmiany ogniskowe, niezwiązane ze ślinianką wielkości w płaszczyźnie poprzecznej około 33x16mm, cc 20mm oraz 21x9mm cc15mm morfologicznie odpowiadającej powiększonym węzłom chłonnym.
Poza tym widocznych jest kilka węzłów chłonnych szyjnych lewych i pojedyncze prawie wielkości do 9mm w osi krótkiej, ale morfologicznie podejrzanych. Do zróżnicowania przede wszystkim z ch. limfoproliferacyjną - chłoniak, białaczka....
Nie uwidoczniono w TK jednoznacznych ognisk w zakresie badania (gardło, krtań) podejrzanych o punkt wyjścia, ale decyduje ocena laryngologiczna.
Do dalszej dignostyki.
Prawostronny łuk aorty.
Śladowej zgrubienia śluzówki w zatokach szczękowych
El. kostne bez destrukcji.
Dodam, że mąż czuje się dobrze. Nie ma żadnych objawów ani złego samopoczucia. Chodzi na siłownię, ma apetyt, nic go nie boli.Na koniec sierpnia miał robione wszystkie wyniki krwi i były bez zarzutu. Wszystko w normie.
Do jakiego lekarza się udać na dalszą diagnostykę? Do onkologa czy do laryngologa? Lepiej to od razu wyciąć czy dalej się badać? Co badać?
Toksoplazmoza wykluczona.
[ Dodano: 2021-10-29, 21:12 ]
13.10.2021 USG
Proszę o ocenę węzłów chłonnych szyi, pacjent zaniepokojony powiększonym węzłem podżuchwowym po lewej stronie, niebolesny, przesuwalny.
Opis badania:
W lewej okolicy podżuchwowej przy przednim zarysie ślinianki podżuchwowej widoczna jest zmiana o niskiej echogeniczności, unaczyniona o wym. 33x15x22mm. Obraz USG niejednoznaczny - może odpowiadać obecności nieprawidłowego węzła, ale nie można wykluczyć tu ślinianki. Ponadto w sąsiedztwie, w lewej okolicy podżuchwowej węzeł o wym. 19x17mm o zaznaczonej budowie zatokowej - odczynowy? oraz pojedyncze węzły dł 12-15mm.
W okolicach kąta żuchwy po lewej podłużny węzeł dł 19mm. W bocznej partii szyi po lewej podłużny węzeł dł 38,5mm - odczynowy oraz podłużne, najpewniej odczynowe węzły dł. 11-12mm.
W okolicy kąta źuchwy po prawej podłuźny węzeł dł. 18,5mm i w bocznej partii szyi po prawej pojedyncze podłużne, najpewniej odczynowe węzły dł 11-14mm.
Poza tym węzły chłonne szyi niepowiększone.
Poza opisaną zmianą na zarysie lewej ślinianki podżuchwowej obraz usg ślinianek podżuchwowych i przyusznych w normie. Nie uwidoczniłam kamicy ślinianek.
CT było 28.10.2021 |
|
|