1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 2
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Problemy z piersią - etap diagnostyki
mral

Odpowiedzi: 11
Wyświetleń: 10921

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2009-05-11, 21:58   Temat: Problemy z piersią - etap diagnostyki
Witaj Agnieszko,

Miałam okazję przeżyć biopsję cienkoigłową i mammotomiczną. Poniżej moje doświadczenia:

Cienkoigłowa
Wykonana w zwykłym gabinecie USG ,przez radiologa (obsługa ultrasonografu) + patomorfologa (obsługa strzykawki z cienką igłą), bez znieczulenia - niewyobrażalny ból utrzymujący się przez kilka godzin, w miejscu wkłucia powstał krwiak (+ obrzęk )utrzymujący się przez kilka tygodni, wartość diagnostyczna żadna - badanie hist.-pat. pobranego materiału nie wykazało istnienia komórek raka, choć nakłuty guz był rakiem (wykazała to późniejsza biopsja środoperacyjna), wynik odebrałam następnego dnia.
Uwaga:
1.Odnośnie bólu , to panie wychodzące z gabinetu przede mną mówiły , że bólu nie czuły. Ponoć ból ma prawo mieć miejsce w sytuacji tkanki gruczołowej (tak jest u mnie) i litych guzów (tak było u mnie).
2. Mała wiarygodność biopsji cienkoigłowej to nic odkrywczego, piszą o tym wszyscy i wszędzie.

Mammotomiczna
Wykonana w czasie tzw. jednodniowego pobytu w szpitalu na oddziale chirurgii onkologicznej, przez chirurga onkologicznego przy asyście pielęgniarki, przy użyciu mamotomu i ultrasonografu, znieczulenie miejscowe - bólu nie czułam, po zabiegu nałożony opatrunek uciskowy na ok.24 h - następnego dnia zmieniony w szpitalu przez w/w chirurga na zwykły, pozostała mała blizna po ukłuciu (drobiazg, śr. blizny ok. 3 mm). Bardzo wysoka dokładność, co poniekąd zawdzięcza pobraniu do badania dość dużym fragmentom tkanki, wynik odebrałam po ok. 10 dniach.

Gruboigłowa
Nie miałam wykonanej, ale wyobrażam sobie , że jest czymś pomiędzy cienkoigłową i mammotomiczną.

Ponadto, proponuję zapoznaj się z moim wątkiem, gdzie znajdziesz dużo informacji na temat biopsji http://www.forum-onkologi...ostyka-vt61.htm zwróć uwagę na zamieszczone tam wypowiedzi DSS i podany przez DSS link.

Przeczytaj również tutaj http://radiologia.co.bydgoszcz.pl/biopsja.htm Z porównania informacji zawartych na tej stronie i moich doświadczeń opisanych wyżej, wynika że różnice w przebiegu biopsji mogą wystąpić.
  Temat: Problemy z piersią - etap diagnostyki
mral

Odpowiedzi: 11
Wyświetleń: 10921

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2009-05-01, 23:14   Temat: Problemy z piersią - etap diagnostyki
Witaj Agnieszko,

Wydaje mi się, że onkolog nic więcej nie mógł Ci powiedzieć i słusznie zaproponował biopsję.

Cytat:
Torbiele sutka (piersi)
Torbiele sutka (piersi) występują najczęściej u kobiet pomiędzy 45 a 55 r.ż. Większość z nich jest bezobjawowa, ale niektóre dają niewielkie dolegliwości bólowe lub wzmożoną tkliwość gruczołu sutkowego. Są często mnogie i mogą występować obustronnie.

Duże torbiele, wyczuwalne zazwyczaj jako elastyczne guzy, należy nakłuć i opróżnić, a uzyskaną treść zbadać pod kątem obecności komórek nowotworowych, szczególnie jeśli stwierdzamy rozrost tkanki w ścianie torbieli. W tym ostatnim przypadku należy wykonać biopsję zmiany rozrostowej.

Punkcja torbieli, oprócz właściwości diagnostycznych, ma także znaczenie lecznicze, gdyż torbiel często po punkcji zanika i nie wymaga ponownej interwencji.


Źródło: http://www.echirurgia.pl/...owate_sutka.htm
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group