1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znaleziono 1 wynik
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Gruczolakorak trzustki - co robić?
panpiotr

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 4849

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2015-07-24, 20:18   Temat: Gruczolakorak trzustki - co robić?
Witam,
u mojego taty zdiagnozowano raka głowy trzustki (objawił się poprzez żółtaczkę mechaniczną 04.06.2015). Dnia 3.07.2015 miał dokonaną resekcję guza, a następnie 12.07.2015 ponowną operację z powodu ewentracji. Po drugiej operacji występuje krwawienie do jamy otrzewnej. Wiem, że sytuacja jest zła, a nawet bardzo zła ale chciałbym się dowiedzieć co można w takiej sytuacji zrobić? Jedynie czekać aż krwawienie ustanie czy może są jakieś sposoby (w szpitalu zastanawiają się nad trzecią operacją ale póki co się wstrzymują i obserwują)?
Wiadomo, każdy lekarz ma swoje spojrzenie na dany przypadek dlatego chciałbym zasięgnąć innych opinii aby mieć większy pogląd na sprawę. Może ktoś poda jakichś specjalistów, do których warto się udać? Poniżej przedstawiam wyniki histopatologii oraz TK (bardzo profesjonalnie wykonane i dobrze opisane).

Histopatologia:
Cytat:
1. Fragment dróg żółciowych śr. 1,5 cm. Margines od strony wątroby oznaczony tuszem.
Rozpoznanie: Fragment dróg żółciowych, w ścianie mieszane nacieki zapalne.

2. Zmiana guzowata z wątroby - brunatny fragment tkankowy o średnicy 1,5 cm.
Rozpoznanie: Przewlekłe aktywne nacieki zapalne w przestrzeniach wrotnych z towarzyszącymi granulocytarnymi naciekami zapalnymi z włóknieniem. W pojedynczych przewodzikach żółciowych obecna dysplazja małego stopnia najprawdopodobniej pochodzenia reaktywnego.

3. Rozpoznanie: Gruczolakorak przewodowy głowy trzustki G2. Guz średnicy 1,8 cm, naciekający miąższ trzustki, tkankę tłuszczową okołotrzustkową i ogniskowo ścianę wewnątrztrzustkowego odcinka pżw. Naciekanie pni nerwowych przez komórki raka. Zatory nowotworowe w naczyniach.
Miąższ trzutki z rozrostami przewodowymi PanIN, ogniskowo nacieki zapalne. Brodawka Vatera z dysplazją małego, a ogniskowo dużego stopnia. Ektopia trzustkowa w ścianie dwunastnicy.
W tkance tłuszczwej okołotrzustkowej 21 węzłów chłonnych, w 5 z nich przerzuty.
Utkanie nowotworowe obecne w marginesie tętnicy krezkowej oraz w marginesie żyły krezkowej. Tylna i przednia powierzchnia głowy trzustki bez utkania nowotworowego.

W nałonku dwunastnicy ognisko dysplazji wysokiego stopnia.
Przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego.



TK wykonany po drugiej operacji
Cytat:
Dane ze skierowania:
Stan po pankreatoduodenektomii sp. Traverso z powodu zaawansowanego guza głowy trzustki z naciekiem na spływ wrotny i tętnicę krezkową górną (3/7/2015). W przebiegu pooperacyjnym ewentracja, nieszczelność i ropień okolicy zespolenia trzustkowo-jelitowego - relaparotomia 12/07/2015 (ewakuacja ropnia i drenaż okolicy zaspolenia trzustkowego). Aktualnie cechy krwawienia do jamy otrzewnej.
Płyn w obu jamach opłucnych grubości warstwy do 38 mm, ponad płynem obszary niedodmy.
W segmencie 8 płuca prawego dwa drobne guzki 5 mm.
Wątroba w wymiarze strzałkowym 19 cm. Podtorebkowo na granicy segmentu 7 i 8 wątroby widoczna nieregularna hipodnesyjna zmiana z pęcherzykami gazu wielkości około 25 mm - ropień.
W segmencie 6 widoczna kolejna hipodnesyjna zmiana 5 mm, w obrębie której wydają się obecne drobne pęcherzyki gazu - najpewniej kolejny mały ropień. Ponadto w obrębie prawego płata wątroby, głownie w segmencie 5 widoczne niewielkie obszary dyskretnie obniżonej densyjności.
Drobne zwapnienie w prawym płacie wątroby.
Drogi żółciowe śródwątrobowe miernie poszerzone z niewielką areobilią. PŻW do 9,6 mm o wzmacniających się ścianach. We wnęce wątroby widoczny hipodensyjny naciek przechodzący dalej wzdłuż dróg żółciowych i naczyń.
Stan po usunięciu pęcherzyka żółciowego.
Żyła wrotna i żyła śledzionowa o równomiernym zakontrastowaniu światła. Spływ wrotny i górna część żyły krezkowej górnej przewężone, objęte naciekiem.
Żyły wątrobowe o układzie typowym, jednorodnie zakontrastowane.
Śledziona niepowiększona, jednorodna.
Stan pankreatoduodenektomii sp. Traverso, trzustka widoczna w zakresie części trzonu i ogona wszytych w podciągniętą pętlę jelitową. Miąższ kikuta trzustki nieco niejednorodny, bez wyodrębniających się zmian ogniskowych.
Wokół trzustki widoczny hypodensyjny naciek zapalny u płyn - na lewo dochodzący do wnęki śledziony, dalej w dół biegnący wzdłuż powięzi przednerkowej lewej do lewego rowka przyokrężniczego.
Pomiędzy zyłą wrotną, podciągniętą pętlą, aortą i żyłą główną dolną oraz naczyniami krezki widoczny nieregulany zbiiornik wielkości około 71x36x67 mm, w obrębie którego znajdują się pęcherzyki gazu, nieregulane obszary podwyższonej densyjności (wynaczyniona krew) oraz drobna metaliczna struktura (klips naczyniowy).
Po dożylnym podaniu środka kontrastowego widoczne dyskretne wzmiocnienei na obwodzie.
Zmiana ta łączy się z podobnym zbiornikiem otaczającym prawy płat wątroby grubości płaszcza około 3,5 cm, w którego górnej części przy przeponie dominuje płyn i skrzepy krwi z pojedynczymi pęcherzykami gazu. Natomiast od strony trzewnej prawego płata w płynie widoczne są liczne pęcherzyki gazu i jest on słabiej odgraniczony - obraz przemawia za zbiornikiem ropnym z domieszką wynaczynionej krwi.
Ponadto niewielka ilość wolnego płynu międzypętlowo.
Od strony prawej założony jeden dren z zewnątrz, którego końcówka znajduje się pomiędzy kikutem trzustki a trzonem żołądka.
Pień trzewny od góry modelowany przez więzadło łukowate przepony.
Liczne niepowiększone węzły chłonne wokół pnia trzewnego, okołoaortalnie i w krezce.
Pętle jelitowe wypełnione dużą ilością gazów.
W śródbrzuszu widoczna pętla jelita czczego poszerzona do 4 cm, pozostałe widoczne pętle jelita cienkiego nieposzerzone.
Poniżej zagięcia śledzionowego okręznica ulego obkurczeniu, jej dalszy odcinek o zapadniętym świetle.
Wnioski:
Wokół wątroby oraz w sąsiedztwie podciągniętej pętli widoczne zbiorniki zawierające drobne pęcherzyki gazu jak w zmianach ropnych oraz hiperdensyjne obszary jak w przypadku wynaczynionej krwi. W wykonanym badaniu nie uwidoczniono wynaczynienia zakontrastowanej krwi.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group