1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 12
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Płaskonabłonkowy rak płuca
pauli890

Odpowiedzi: 26
Wyświetleń: 11464

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2015-08-16, 23:11   Temat: Płaskonabłonkowy rak płuca
Witajcie ponownie.
Znów jakiś czas milczałam ale to tylko dlatego że u nas chyba dobrze. Chemioterapia zakończona, wynik kontrolnej tomografii wg lekarza prowadzącego bardzo dobry, w którym nie widać nic niepokojącego. Profilaktycznie zalecono radioterapię - obecnie po 1 tygodniu naświetlań. Samopoczucie doskonałe, apetyt po leku Megace fantastyczny, waga rośnie. Cykl naświetlań zalecono w liczbie 30 (nie wiem czy to dużo?????)

Zawsze trzeba mieć nadzieję, mnie moja nie opuściła i nie opuszcza! Nie poddamy się! :)
  Temat: Płaskonabłonkowy rak płuca
pauli890

Odpowiedzi: 26
Wyświetleń: 11464

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2015-06-05, 21:44   Temat: Płaskonabłonkowy rak płuca
Witajcie ponownie.
Długo nie pisałam....
U nas walka trwa, choć wydaje się że tato jest coraz słabszy. Zwalam to na trwającą chemioterapię. Zakończyliśmy 3 cykl. Pozostał tylko 1! Potem tomografia i .... tego się strasznie boję.
Obecnie tato całymi dniami "biega" po podwórku, kosi trawnik, pielęgnuje swoje pomidorki, przenosi swoją szopkę z narzędziami, jednym słowem aktywnie mija mu dzień. Jest nieco bardziej drażliwy niż zazwyczaj, narzeka na bóle żoładka i tutaj niestety dopatrzyłam się silnych leków (pabi-dexametason oraz tramal) bez leków osłonowych. Już receptę zdobyłam, dostanie osłonkę. Ponadto po samej chemii jako tako skutków nie odczuwa silnych, jedynie żyły ma 2 spalone, poparzone czy jak to nazwać. Pojawił się też szum w uszach choć wcześniej go nie było.. Ciekawe dlaczego?
Największym jednak kłopotem jest waga mojego taty. Widać wszystkie żebra, nieco ponad 50kg przy wzroście 175. Dokucza też narastająca miażdżyca kończyn dolnych (obecnie odłożone leczenie z uwagi na wyższość płuc nad nogami).
Nie wiem jak jeszcze mogę pomóc :(
Pozdrawiam
Pauli890
  Temat: Płaskonabłonkowy rak płuca
pauli890

Odpowiedzi: 26
Wyświetleń: 11464

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2015-04-07, 22:22   Temat: Płaskonabłonkowy rak płuca
Czy bóle głowy też są jednym ze skutków chemioterapii?
  Temat: Płaskonabłonkowy rak płuca
pauli890

Odpowiedzi: 26
Wyświetleń: 11464

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2015-04-04, 23:17   Temat: Płaskonabłonkowy rak płuca
Dzięki Dronka ze porady! To cenne uwagi, na pewno wprowadzę fantomalt do posiłków, ale gdzie go nabyć? w aptece?
  Temat: Płaskonabłonkowy rak płuca
pauli890

Odpowiedzi: 26
Wyświetleń: 11464

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2015-04-04, 23:02   Temat: Płaskonabłonkowy rak płuca
Ból byl jedynie po operacji, czyli ponad 1,5 miesiąca temu. Pomagał zwykły paracetamol. Niczego innego tata nie przyjmował. Teraz we wtorek dostał receptę na tramal, a ja jako laik w tym temacie wykupiłam ją i podawałam tacie. Widzę jednak że jest on niekorzystny dla niego, po biegunce ślad zniknął więc odstawiliśmy. Porozmawiam z lekarzem przy kolejnej wizycie ale to dopiero 14.04 :( Mam nadzieję, że wszystko wróci do (jako tako) normy a jak nie to w miedzy czasie chyba pozostanie nam wizyta w przychodni rejonowej.

A co mogę poradzić na brak apetytu? Jakoś da się wspomóc naturalnie, a nie lekami? może coś jest wskazane do spożywania podczas chemioterapii??
  Temat: Płaskonabłonkowy rak płuca
pauli890

Odpowiedzi: 26
Wyświetleń: 11464

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2015-04-04, 22:50   Temat: Płaskonabłonkowy rak płuca
Sama tego nie wymyśliłam, ani też recepty nie wypisalam. Co robić?
  Temat: Płaskonabłonkowy rak płuca
pauli890

Odpowiedzi: 26
Wyświetleń: 11464

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2015-04-04, 18:12   Temat: Płaskonabłonkowy rak płuca
tak, bo lekarz powiedział, że typowych środków nie chce podawać bo są za mocno, a tramal w skutkach ubocznych ma własnie zatrzymywać biegunkę
  Temat: Płaskonabłonkowy rak płuca
pauli890

Odpowiedzi: 26
Wyświetleń: 11464

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2015-04-04, 17:44   Temat: Płaskonabłonkowy rak płuca
Mój tato miał we wtorek dolewkę z winorelbiny.. Od wczoraj trochę gorzej się czuje, nie ma apetytu boli go brzuch i głowa. myślę że to skutek tramalu, który przyjmował (zapisany przez onkologa żeby zapobiec biegunce, która występowała wcześniej). Tam są takie skutki uboczne wypisane jak ma tata i dllatego winię ten lek. Odstawiliśmy bo biegunki już nie ma.
Czy macie jakiś sposób żeby wzmóc apetyt? Boję się że nie wytrzyma tej chemii że wzgledu na wagę. Obecnie 55 kg, przed chorobą 64.
  Temat: Płaskonabłonkowy rak płuca
pauli890

Odpowiedzi: 26
Wyświetleń: 11464

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2015-04-01, 18:53   Temat: Płaskonabłonkowy rak płuca
Dzięki wielkie :) Takie informacje podnoszą na duchu!
Będę tutaj pisać co i jak. Na razie jest dobrze. Tak mówi lekarz
  Temat: Płaskonabłonkowy rak płuca
pauli890

Odpowiedzi: 26
Wyświetleń: 11464

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2015-04-01, 17:39   Temat: Płaskonabłonkowy rak płuca
absenteeism Dzięki! Teraz rozumiem :)

Statystycznie to już wyczytałam... Gorzej, że nie znam tak naprawdę nikogo kto pokonał tę chorobę. 5 letnie przeżycie? a więcej to nierealne? Wiem, że zadaje pewnie głupie pytania, ale nie mam nawet z kim pogadać, kogo się poradzić :(
  Temat: Płaskonabłonkowy rak płuca
pauli890

Odpowiedzi: 26
Wyświetleń: 11464

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2015-04-01, 17:27   Temat: Płaskonabłonkowy rak płuca
no to w końcu operacja jest radykalna makroskopowo czy nieradykalna mikroskopowo? I co to znaczy tak w normalnym polskim języku żebym zrozumiała??
Jakie są szanse że mój tata wygra z rakiem przy tej klasyfikacji?
Czy mogę mu jakoś pomóc podczas chemioterapii - może coś powinien jeść, pić?

Nie miałam z tą chorobą nigdy do czynienia i nie wiem jak postępować :(
  Temat: Płaskonabłonkowy rak płuca
pauli890

Odpowiedzi: 26
Wyświetleń: 11464

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2015-04-01, 13:00   Temat: Płaskonabłonkowy rak płuca
Witajcie.
Jestem na tym forum nowa, dlatego proszę o wyrozumiałość jeśli coś gdzieś źle napiszę.

Historia choroby mojego taty zaczęła się w Boże Narodzenie. Źle się czuł, był osłabiony i odkrztuszał krew. Wysłałam go do lekarza, a po zrobieniu badań RTG dostał skierowanie do szpitala. Kilka dni pobytu, Tomografia Komputerowa i diagnoza RAK PŁUCA PRAWEGO. Usłyszałam wtedy, że jeszcze nie sprecyzowano sposobu leczenia, ale jeśli chirurdzy zdecydują się operować tata ma szansę na wyleczenie. Jednak jeśli nie zdecydują się podjąć operacji tata pójdzie na chemioterapię w celu przedłużenia życia. Załamałam się, ale nie poddałam.

Wysłano tatę na badanie PET. Z wynikiem wróciliśmy do chirurgów i decyzja zapadła - OPERUJĄ!
16 lutego tata był operowany. Usunięto środkowy płat płuca i oskrzela, oraz 4 węzły chłonne. Okazało się po wynikach histopatologicznych iż jest to płaskonabłonkowy rak płuca prawego z przerzutem do jednego węzła chłonnego, który usunęli.
Skierowano nas na chemioterapię, a potem ma być jeszcze radioterapia - jeśli tata wytrzyma (tak powiedział onkolog).
Obecnie tata jest po pierwszej chemii i pierwszej dolewce. Czuje się dobrze, a wyniki wg tego co powiedział lekarz prowadzący są dobre.

Tata zakwalifikowany jest do T2N1M0, G2, R1 - nie wiem co oznacza to G i R?
Wiem, że wyleczalność tej choroby jest bardzo mała, ale wierzę że wygramy tę walkę! Chociaż bardzo się boję... Poradźcie coś :(
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group