1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 4
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Rak piersi przewodowy inwazyjny, przerzuty do wątroby
urania

Odpowiedzi: 403
Wyświetleń: 214705

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2013-08-23, 21:13   Temat: Rak piersi przewodowy inwazyjny, przerzuty do wątroby
::rose::
  Temat: Rak piersi przewodowy inwazyjny, przerzuty do wątroby
urania

Odpowiedzi: 403
Wyświetleń: 214705

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2010-07-20, 21:05   Temat: Rak piersi przewodowy inwazyjny, przerzuty do wątroby
ja100 napisał/a:
dzisiaj byłam w poradni chemioterapii i lekarz powiedział, że będę brała później już po chemii i naświetlaniach hercyptynę.


Na temat leczenia herceptyną (Trastuzumab):

Cytat:
Trastuzumab

W kilku prospektywnych badaniach z losowym doborem chorych wykazano, że u osób z nadekspresją/amplifikacją HER2 i towarzyszącymi jej innymi niekorzystnymi czynnikami rokowniczymi skojarzenie uzupełniającej chemioterapii z trastuzumabem zmniejsza 2−krotnie względne ryzyko nawrotu nowotworu w porównaniu z wyłączną chemioterapią, co odpowiada zmniejszeniu odsetka niepowodzeń o około 10 punktów procentowych po 3 latach. Przekłada się to na obniżenie ryzyka zgonu po 3 latach o około 3 punkty procentowe. W większości badań trastuzumab stosowano przez 12 miesięcy, jednak optymalny czas jego stosowania, jak również odległe efekty leczenia są nadal nieustalone. Leczenie trastuzumabem było na ogół dobrze tolerowane, jednak wiązało się z podwyższeniem ryzyka uszkodzenia mięśnia sercowego.
Dodanie trastuzumabu do uzupełniającej chemioterapii zaleca się u chorych z nadekspresją lub amplifikacją HER2, przy średnicy inwazyjnego komponentu guza powyżej 1 cm lub z obecnością przerzutów do pachowych węzłach chłonnych. Lek można stosować w dwóch schematach: co 3 tygodnie (dawka nasycająca 8 mg/kg mc., a następnie w dawkach 6 mg/kg) lub co tydzień (dawka nasycająca 4 mg/kg mc., a następnie 2 mg/kg). W obu przypadkach kuracja trwa rok lub do momentu nawrotu choroby. Jeśli w leczeniu uzupełniającym stosowane są schematy chemioterapii zawierające antracykliny, leczenie trastuzumabem można rozpocząć dopiero po ich ukończeniu. Trastuzumab można natomiast łączyć z taksoidami, na przykład w schematach 4 x AC i 4 x paklitaksel podawany co tydzień lub co 3 tygodnie, lub 3 x FEC i 3 x docetaksel.
W związku z kardiotoksycznym działaniem trastuzumabu konieczny jest staranny dobór chorych do tej formy leczenia na podstawie badania podmiotowego i przedmiotowego, elektrokardiografii i badań czynnościowych serca [ocena frakcji wyrzutowej jest możliwa przy użyciu echokardiografii lub angiokardiografii techniką bramkową (MUGA, multiple gated angiography)]. Obiecującym wskaźnikiem wydolności serca stosowanym w uzupełnieniu badania echokardiograficznego przed leczeniem i w jego trakcie może być stężenie natriuretycznego peptydu typu b (BNP, B;type natriuretic peptide) w surowicy, przy czym wartości tego testu w leczeniu trastuzumabem nie zweryfikowano dotychczas w prospektywnych badaniach klinicznych. Stosowanie trastuzumabu jest przeciwwskazane u chorych z udokumentowaną niewydolnością serca lub frakcją wyrzutową lewej komory (LVEF) poniżej 55%, wysokim ryzykiem niekontrolowanych zaburzeń rytmu serca, dławicą piersiową wymagającą przyjmowania leków, klinicznie istotną wadą zastawkową, udokumentowanym zawałem przezściennym i niewystarczająco kontrolowanym nadciśnieniem. W trakcie leczenia należy monitorować czynność serca, powtarzając badania co 3 miesiące i po jego zakończeniu. W przypadku wystąpienia objawowej niewydolności serca należy przerwać podawanie trastuzumabu i zastosować standardowe leczenie kardiologiczne.

Źródło: http://www.onkologia.zalecenia.med.pl/
  Temat: Rak piersi przewodowy inwazyjny, przerzuty do wątroby
urania

Odpowiedzi: 403
Wyświetleń: 214705

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2010-07-11, 13:58   Temat: Rak piersi przewodowy inwazyjny, przerzuty do wątroby
Richelieu napisał/a:

Nie znalazłem informacji czy istnieją zależności pomiędzy HER a G.


Cytuję to co mnie się udało znaleźć:
Cytat:
Na podstawie badania metodą FISH 1223 przypadków opracowano
algorytm postępowania diagnostycznego w raku piersi. Zgodnie z opisanym
algorytmem wszystkie przypadki, w których ekspresję białka HER2 oceniono na
2+ wymagają dodatkowego badania metodą FISH, mającego na celu zbadanie
stanu genu kodującego receptor. Łącznie amplifikację genu HER2 stwierdzono
w 184 badanych przypadkach (16,16%). Wykazano, iż pozytywny status genu
HER2 określany techniką FISH pozytywnie koreluje ze stopniem złośliwości
histologicznej G
, typem histologicznym nowotworu i stanem węzłów
chłonnych; nie stwierdzono zależności pomiędzy statusem genu HER2 i
wiekiem chorych.

Źródło: CENTRUM ONKOLOGII-INSTYTUT im. Marii Skłodowskiej-CurieSPRAWOZDANIE DYREKTORA Z DZIAŁALNOŚCI CENTRUM ONKOLOGII W 2006 ROKU
http://www.coi.home.pl/co...ektora_2006.pdf


Ja100, zadałaś trudne pytanie :)

[ Komentarz dodany przez: Richelieu: 2010-07-11, 16:13 ]
Dzięki za pomoc.
  Temat: Rak piersi przewodowy inwazyjny, przerzuty do wątroby
urania

Odpowiedzi: 403
Wyświetleń: 214705

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2010-07-09, 18:42   Temat: Rak piersi przewodowy inwazyjny, przerzuty do wątroby
ja100 napisał/a:
mam jeszcze jedno pytanie, czy to, że Her jest dodatnie ma jakiś związek ze stopniem złośliwości G3?


Ocena stanu receptora HER2 nie ma wpływu na ocenę stopnia złośliwości raka piersi określanego wg klasyfikacji BR (Blooma i Richardsona), w Twoim przypadku ocenionego na G3.

Pozdrowienia
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group