1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znaleziono 1 wynik
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Rak pęcherza moczowego
urania

Odpowiedzi: 51
Wyświetleń: 40537

PostDział: Nowotwory układu moczowo-płciowego   Wysłany: 2010-07-05, 17:35   Temat: Re: Operacja usunięcia pęcherza
gilmaly napisał/a:
Mam prośbę.Ponieważ operacja zbliża się wielkimi krokami ,może ktoś kto ma to już za sobą opowie jak przygotować się do tego zdarzenia,co się dzieje po i jak się funkcjonuje dalej,Może to głupie,ale bardzo proszę


Polecam Twojej uwadze serwis: http://zbysw.w.interia.pl/Web_1/cystektomia.htm.
Poniżej jego fragment:
Cytat:


Cystektomia (Chirurgiczne Usuniecie Pecherza Moczowego)

Operacji cystektomii dokonuje sie poprzez otwarcie jamy brzusznej. Cystektomia moze dotyczyc calego pecherza lub tylko jego czesci. Cystektomia czesciowa pozwala na zachowanie fizjologicznych funkcji oddawania moczu i funkcji seksualnych. Wiele czynnikow wplywa na to jakiego typu cystektomia powinna byc przeprowadzona. Najlepszymi kandydatami do przeprowadzania cystektomii czesciowej sa pacjenci, u ktorych stwierdzono nieduzego, pojedynczego, malo agresywnego guza, umieszczonego w okolicy sklepienia pecherza moczowego.

Przy cystektomii calkowitej, wraz z pecherzem usuwa sie pobliskie naczynia limfatyczne oraz czesto pobliskie organy, w ktorych moga byc komorki rakowe. U mezczyzn, wraz z pecherzem moga byc usuniete: prostata, dolna czesc moczowodow, cewka moczowa, pecherzyki nasienne. U kobiet moga to byc: dolna czesc moczowodow, cewka moczowa, czesc pochwy, macica, jajowody, jajniki (u mlodszych kobiet jajniki moga byc zachowane).

Cystektomia to operacja powazna i dosc rozlegla, jednakze zmniejsza sie w ten sposob prawdopodobienstwo rozprzestrzeniania sie komorek rakowych. Przy tej operacji czesto nie jest mozliwe nieuszkodzenie nerwow, ktore reguluja funkcje seksualne. W efekcie, mezczyzni moga byc niezdolni do erekcji, oraz zarowno kobiety jak i mezczyzni moga byc pozbawieni zdolnosci do odczuwania orgazmu. U niektorych mezczyzn mozliwe jest przywrocenie funkcji erekcji poprzez dalsze interwencje medyczne.

W ostatnich czasach chirurdzy wloscy donosza, iz sa oni w trakcie wprowadzania nowej techniki calkowitego usuwania pecherza moczowego. Dzieki niej mozliwe jest zachowanie nerwow kontrolujacych funkcje seksualne oraz funkcje oddawania moczu.

http://www.onkologia.pl/i...=138&pokaz=opis

Leczenie chirurgiczne bywa czasem polaczone z innymi metodami leczenia raka pecherza moczowego (Metody Laczone).

PO CYSTEKTOMII: UTWORZENIE ZBIORNIKA NA MOCZ

Po usunieciu pecherza moczowego konieczne jest utworzenie zbiornika na mocz. Istnieje w tym wzgledzie kilka roznych mozliwosci. Przypadki pacjentow rozpatrywane sa indywidualnie. Nie kazdy bowiem pacjent moze byc odpowiednim kandydatem do ponizej przedstawionych rozwiazan. Odpowiednia selekcja pacjentow jest bardzo wazna, aby uniknac powtornych operacji. Kazde z tych rozwiazan posiada tez skutki uboczne, ktore moga miec rozne znaczenie dla roznych pacjentow.

Jednym z najczesciej stosowanych zabiegow utworzenia zbiornika na mocz jest urostomia. Podczas tego zabiegu zostaje wykonane przedluzenie moczowodu przy uzyciu niewielkiego kawalka jelita danego pacjenta. Przewod ten nastepnie laczy sie z otworem w scianie brzucha (przetoka). Mocz zbierany jest do plaskiego, wymiennego woreczka przytwierdzonego na zewnatrz powlok brzusznych. Ryzyko komplikacji pooperacyjnych jest tutaj stosunkowo nieduze. Wiekszosc pacjentow, z biegiem czasu, przystosowuje sie do nowych warunkow funkcjonowania swojego organizmu.

Innym rozwiazaniem chirurgicznym, mozliwym w niektorych przypadkach, jest utworzenie (rekonstrukcja) pecherza moczowego z fragmentu jelita danego pacjenta. W takim przypadku nowy pecherz moczowy oprozniany jest w praktyce przez pacjenta za pomoca cewnika.

W najnowszych rozwiazaniach rekonstrukcyjnych, mocz z nowego pecherza kierowany jest bezposrednio do cewki moczowej, jesli ta nie zostala usunieta. Takie rozwiazanie przypomina najbardziej normalna funkcje oddawania moczu, aczkolwiek uzycie cewnika moze byc wskazane rowniez w tym przypadku

Niestety, wiekszosc zabiegow rekonstrukcyjnych moze jedynie dotyczyc mezczyzn, poniewaz u kobiet problemem staje sie niemoznosc utrzymywania moczu.

Dyskutowanie wyzej opisanych spraw z personelem medycznym moze byc dla niektorych pacjentow trudne i zenujace. Nalezy jednak pamietac, ze lekarze i pielegniarki maja na codzien do czynienia z takimi intymnymi problemami pacjentow i wiedza w jaki sposob nalezy rozmawiac i pomagac pacjentom. Caly ten proces utraty pecherza moczowego i zwiazane z tym skutki uboczne moga stanowic duze psychiczne obciazenie dla pacjenta, dlatego rozmowy z lekarzem moga byc bardzo pomocne. Szczegolnie wazne sa rozmowy przed dokonaniem operacji, aby pacjent byl dokladnie zorientowany z jakimi konsekwencjami wiaza sie podejmowane decyzje (Pytania do Lekarza). Do takich rozmow powinien byc takze wlaczony partner seksualny pacjenta, aby mogl pomoc pacjentowi w pokonywaniu wszelkich trudnosci.

STAN POOPERACYJNY - INF0RMACJE PRAKTYCZNE DLA PACJENTOW

Zaraz po operacji, w nosie pacjenta bedzie znajdowal sie przewod odprowadzajacy sok zoladkowy z zoladka (zoladek “budzi sie” wczesniej po operacji niz jelita). Jesli pacjent choruje na chorobe wrzodowa, powinien przed operacja poinformowac o tym lekarza

Po operacji, pacjent bedzie odczuwal obecnosc gazow zgromadzonych w jelitach (wzdecia). Najlepiej radzic sobie z tym poprzez wykonywanie ruchow ciala, poczatkowo niewielkich (poruszanie stopami, ramionami – ostroznie uniesc ponad glowe raz jedno, raz drugie ramie), pozniej coraz wiekszych, az do pozycji stojacej i chodzenia

Po operacji, pacjent bedzie odczuwal suchosc ust i nosa. Mozna zwilzac usta i nos woda, kawalkami lodu oraz kremem lub glyceryna

Czasem ulge przynosza cieple oklady na plecy oraz na czolo

Pomocny moze byc tez masaz nog, ramion, plecow (jesli to mozliwe, wskazane jest wowczas przeturlanie sie na bok, relaksujac w ten sposob miesnie brzucha)

Jesli pacjent po operacji ma biegunke, rezygnacja na kilka dni z produktow nabialowych moze byc pomocna w opanowaniu tej dolegliwosci


Uwaga: Wszystkie z wyzej wymienionych praktyk pooperacyjnych nalezy bezwzglednie konsultowac na biezaco z personelem medycznym w szpitalu.

Wiecej informacji dotyczacych praktycznych porad i wskazowek zwiazanych z usunieciem pecherza moczowego, mozna znalezc na stronie internetowej ponizej (j. angielski). Pojdz do: Treatment Options - Cystectomy. Nastepnie do: Indiana Pouch (omawiane sa tutaj zagadnienia zwiazane z adaptacja pacjenta do sztucznego zbiornika na mocz, m. in. typowe skutki uboczne oraz radzenie sobie z nimi). Dalej do: Urinary Diversions (ta czesc porusza szczegolowe zagadnienia dotyczace roznorodnych rozwiazn po usunieciu pecherza moczowego oraz potencjalnych mozliwosci pooperacyjnych komplikacji). Dalej do: Surgical Pain (tutaj mozna znalezc praktyczne wskazowki na temat tego w jaki sposob radzic sobie z pooperacyjnym bolem):

http://blcwebcafe.org/default.asp

 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group