1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22
2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.
|
|
Autor |
Wiadomość |
Temat: Nowotwór kości? |
zygmunt722
Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 7957
|
Dział: Choroba nowotworowa / pacjent onkologiczny Wysłany: 2013-03-20, 22:54 Temat: Nowotwór kości? |
Nowotwór płuc, według diagnozy lekarzy niezłośliwy. Była operacja, usunięte zostało całe płuco i węzły chłonne. Po operacji lekarze stwierdzili, że wszystko się udało i nie będzie potrzebna chemia. Dziadek miał później wykonaną jeszcze brochoskopie i kontrolne prześwietlenia płuc. Ostatnie badania z krwi robił ok. pół roku temu i było wszystko w porządku, a ostatnie prześwietlenie płuc jakoś pod koniec wakacji. Po świętach zaczęły się pierwsze bóle w kręgosłupie i lekarz wysłał na prześwietlenie, po czym wyszły jakieś zwapnienia i zacienienie żeber. Przy ostatnich badaniach krwi OB wyszło 18. |
Temat: Nowotwór kości? |
zygmunt722
Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 7957
|
Dział: Choroba nowotworowa / pacjent onkologiczny Wysłany: 2013-03-20, 22:21 Temat: Nowotwór kości? |
Witajcie.
Mam przykrą sprawę, dziadek miał przedwczoraj robiony rezonans magnetyczny kręgosłupa, po pilnym skierowaniu przez neurologa. Wynik został bardzo szybko opisany, z tym, że prawdopodobnie dopiero jutro wypowie się konkretnie na ten temat lekarz.
Pomyślałem, że może ktoś z was mógłby mi wcześniej coś więcej powiedzieć, bo chciałbym wiedzieć czego moglibyśmy się spodziewać. Dodam, że dziadek ok. 8 lat temu miał nowotwór płuc i wycięte płuco.
Opis badania MR:
Badanie MR kręgosłupa piersiowego wykonano w sekwencji FSE w obrazach T1 i T2 zależnych i w sekwencji STIR w płaszczyznach strzałkowych i poprzecznych, oraz po podaniu środka kontrastowego w obrazach T1 zależnych.
Lewostronne skrzywienie kręgosłupa piersiowego. Kyfoza piersiowa zachowana prawidłowo.
Patologiczna przebudowa o charakterze metastatycznym obejmuje całe kręgi Th4 i Th5. Trzony, nasady łuków i wyrostki kolczaste tych kręgów wykazują nieprawidłowe sygnały i silne patologiczne wzmocnienie po dożylnym podaniu środka kontrastowego. Trzon Th4 nieznacznie obniżony, klinowate zniekształcenie trzonu Th5.
Rezerwa płynowa kanału kręgowego na tym poziomie jest znacznie ograniczona przez nieprawidłowe masy miękkotkankowe wpuklające się w obręb kanału. Zmiany widoczne są na odcinku ok. 4,5 cm, powodują znaczną stenozę kanału kręgowego, otaczają, uciskają i przemieszczają rdzeń kręgowy, głównie od strony tylno-prawobocznej. Orientacyjne wymiary poprzeczne kanału kręgowego w miejscu największego nacieku przez patologiczne masy wynoszą ok. 11x5 mm.
Liza początkowego odcinka żebra V prawego. Żebro na całej długości objęte zakresem badania - tj. ok. 8 cm TR x 3 cm AP x 2,3 cm CC. Opisywane patologiczne masy obejmują także początkowy odcinek żebra IV i VI po stronie prawej. Naciek miękkotkankowy przekracza granicę żebra - obejmuje także opłucną ścienną i mięśnie okołokręgosłupowe grzbietu po stronie prawej.
Odpowiednie żebra po stronie lewej wydają się być zachowane prawidłowo.
W głównym zakresie badania widoczne wypukliny danych krążków międzykręgowych odcinka szyjnego kręgosłupa, uciskające na worek oponowy. Niewielka wypuklina krążka Th8/Th9 także z uciskiem worka oponowego.
Innych zmian budzących podejrzenie meta w zakresie objętym badaniem nie uwidoczniono.
Wnioski: Zmiany metastatyczne w trzonach kręgów Th4 i Th5 z objęciem żeber IV-VI po stronie prawej z dużą patologiczną masą miękkotkankową powodującą nacisk kanału kręgowego i uciskającą znacznie rdzeń kręgowy. Nacisk ścienny klatki piersiowej po stronie prawej.
Z góry bardzo serdecznie dziękuję wszystkim za pomoc.
Pozdrawiam. |
|
|