1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
jelito grube -guz
Autor Wiadomość
kamila1 


Dołączyła: 30 Gru 2012
Posty: 51

 #1  Wysłany: 2023-04-05, 16:30  jelito grube -guz


Mam prośbę czy może ktoś wię co oznacza opis badania koloskopii z biopsją wujka lat 75? Okolica odbytu bez zmian.Zwieracz o prawidłowym napięciu .Guzki krwawnicze odbytu.Przygotowanie do badania w skali Boston P / S/L -x/x/2.Aparat wprowadzono na około 40 cmod odbytu,do esicy/zstępnicy,dalej policykliczny,guzowaty rozrost nieprzepuszczający endoskopu-pobrano wycinki do badania hist-pat.Dystalnie od zmiany obraz prawidłowy . DGN;Guz esicy/zstępnicy. wynik badania za 4tygodnie. Czy tj.rakowe ? ktoś znajomy jemu powiedział że chemie będzie brał bo ktoś z jego rodziny dostawał chemię Wujek mówił że trzeba chyba to operować ale trzeba czekać na wynik. może wie ktoś na co może wskazywać ten opis? Ma zamiar czekać na wynik biopsji i dopiero do lekarza ale nie wiem jakiego.nie wie co robić gdzie się zgłosić
 
kamila1 


Dołączyła: 30 Gru 2012
Posty: 51

 #2  Wysłany: 2023-04-07, 14:09  


Czy ktoś coś wie na temat takiego guza? czy tj.rakowy guz?
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #3  Wysłany: 2023-04-15, 12:56  


kamila1,

Wynik kolonoskopii mówi jedynie o stwierdzeniu guza w obrębie jelita grubego. Nie wiem czy to rak czy inny rodzaj nowotworu, z całą pewnością jest to zmiana bardzo nieprawidłowa, nie powinno jej tam być. Tylko wynik histopatologiczny da jednoznaczną odpowiedź na to pytanie.
Jakie dolegliwości ma wujek? Bóle? Niedrożność jelit? Pytam, ponieważ napisano, że guz/naciek nie przepuszcza endoskopu - to sugeruje, że może być problem z przemieszczaniem się mas kałowych i z wydalaniem.

Pytasz do jakiego lekarza ma iść wujek - a kto skierował na kolonoskopię? Rodzinny?
Można z wynikiem badania iść do lek.rodzinnego, on założy kartę DiLO i może skierować na dalsze badania albo z kartą wujek może iść rejestrować się już teraz w centrum onkologii ( bo termin nie będzie od razu) i czekać na wizytę u onkologa równolegle z czekaniem na wynik hist-pat. Oczywiście można się też umawiać bez skierowania do onkologa.

Pozdrawiam serdecznie.
 
kamila1 


Dołączyła: 30 Gru 2012
Posty: 51

 #4  Wysłany: 2023-04-16, 18:51  


Wujek od jakiegoś czasu mówił,że nie ma apetytu kilka razy miał biegunkę i jeden raz bardzo brzuch go bolał i lekarz rodzinny dał zastrzyk i stw.że kolka. Wcześniej nie mówił że go coś boli .Lekarz wysłał na to badanie bo w morfologii CEA wynosiło 9,03. Jutro powiem żeby poszedł do lekarza rodzinnego może pójdzie nie będzie czekał na wynik. Dziękuje za odpowiedz

[ Dodano: 2023-04-16, 19:09 ]
Co może się stać jeśli nie zgodzi się na operację?
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #5  Wysłany: 2023-04-17, 21:59  


Dlaczego uważasz, że wujek nie zgodzi się na operację?

Guz nowotworowy blokujący jelito może w końcu doprowadzić do całkowitej niedrożności a to stan zagrażający życiu. Wtedy operuje się po prostu z tzw.wskazań życiowych.
Niemniej najlepiej oczywiście operować w sposób zaplanowany a nie w wyniku nagłego i gwałtownego pogorszenia stanu zdrowia.

Niech wujek zdecydowanie umawia wizytę u lekarza.
 
Ola Olka 



Dołączyła: 11 Lip 2016
Posty: 2640
Skąd: DE / PL śląskie
Pomogła: 281 razy

 #6  Wysłany: 2023-04-18, 09:20  


kamila1 napisał/a:
Co może się stać jeśli nie zgodzi się na operację?
No cóż guz będzie się rozrastał i powodował coraz więcej problemów. Jeżeli histopatologia potwierdzi raka to nieleczony będzie się rozsiewał w organiźmie. Więc jak już napisała missy, nie ma na co czekać tylko trzeba działać.
Pozdrawiam serdecznie
_________________
Niech nasza nadzieja będzie większa od wszys­tkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać.
 
kamila1 


Dołączyła: 30 Gru 2012
Posty: 51

 #7  Wysłany: 2023-04-18, 16:41  


Zadałam pytanie co może się stać Dziękuje za odpowiedzi.Był u lekarza rodzinnego i dostał numer telefonu aby zapisał się na wizytę prywatną do lekarza który pracuje w szpitalu .Dzwoniłam już tam i wizytę będzie miał już za tydzień .Aż jestem zaskoczona że tak szybko wizyta. Wujek zastanawiał się ćzy będzie szedł na operacje czy nie, bo boi się ,że może się stać tak jak z jego starszym bratem 80letnim wwtedy ,który zmarł 2 lata temu po operacji . Miał raka nerki Dziękuje za odpowiedz i rady
 
kamila1 


Dołączyła: 30 Gru 2012
Posty: 51

 #8  Wysłany: 2023-04-26, 13:24  


Wujka wynik biopsji Rak gruczołowy NOA low grade.Wyniki ICD- 08140/3 Wskazanie pilne dalsze leczenie . Czy ktoś wie co oznacza cała nazwa wyniku ? Czy tj.jakiś bardzo zły rak ? czy pisze w wyniku jakie stadium raka? bardzo bym prosiła aby ktoś napisał jeśli wie coś . Dziś wynik odebrany.Wujek był u lekarza rodzinnego i tylko powiedział że to rak no ale to to można wyczytać z wyniku i dlatego proszę jeśli ktoś wie to czy może napisać.Lekarz u którego był w poniedziałek jest chrurgiem i mówił że musi być operacja i gdy wynik biopsji będzie to przesłać do szpitala a óźniej wujek na TK na jeden dzień będzie wezwany i zobaczą co później będzie ,ale nie wiadomo jeszcze kiedy to będzie

[ Dodano: 2023-04-27, 08:26 ]
Proszę jeśli ktoś wie odpowiedź na moje pytanie to proszę odpowiedzieć
 
kamila1 


Dołączyła: 30 Gru 2012
Posty: 51

 #9  Wysłany: 2023-04-30, 20:24  


Może ktoś wie w jaki sposób wujka zdrowie się poprawiło i wzmocniło? jakieś jedzenie? Może jest tu lekarz i wie czy można dawać wujkowi witaminę D i C aby poprawić zdrowie? Winternecie szukałam różnych informacji i znalazłam że wit.D i C zatrzymuje raka no i że herbata z korzenia mniszka lekarskiego jest dobra na raka jelita grubego.Może ktoś coś wie? Czy po operacji wujek będzie musiał mieć chemię ? Choruje na serce i ciśnienie duże.Czy jest coś innego niż chemia żeby leczyć? wiem dużo pytań ale strasznie boje się że coś złego może się jemu coś stać.Mieszka z nami od zawsze więc wiadomo że to nie obca osoba i nie chce się stracić i szuka się różnych wiadomości aby coś pomóc i aby wyzdrowiał i długo jeszcze żył
 
kamila1 


Dołączyła: 30 Gru 2012
Posty: 51

 #10  Wysłany: 2023-07-17, 21:14  


Mam prośbe czy ktoś może mi napisać czy ten wynik wujka badania po operacji guza jelita grubego który zaraz napisze jest bardzo zły bo nie rozumie tych skrótów ? Po operacji lekarz powiedział do mnie że wycieli guz wraz z węzłami ale że na węzłach nie było przerzutów i wątroba czysta i wszystko jest dobrze. A tj.wynik który dziś otrzymał Rozpoznanie kliniczne;gruczolakorak esicy.Charakter zmiany pierwotna. Diagnoza mikroskopowa wraz z rozpoznaniem 1.Typ histologiczny ;rak gruczołowy NOS Kod ICD-O; 8140/3 . Stopień histologicznej złośliwości grading ; wysoki high-grade, G3. Ocena głębokości naciekania.Rak nacieka zrąb blaszki właściwej błony śluzowej,warstwe podśluzową,mięśniówke właściwą i tkanke tłuszczowa podsurowicówkowa. Ocena doszczetności wycięcia Marines1;wolny od nacieku raka,bez dysplazji w nabłonku gruczołowym. Margines 2 ; wolny od nacieku raka ,bez dysplazji w nabłonku gruczołowym .Odległość od surowicówki w mm;1 Margines kreskowy radialny wolny od nacieku raka ,zgodny z podanym w opisie makroskopowym. Krążki zespolenia ( pierścienie ze staplera, materiał 02) ;wolne od nacieku raka,bez dysplazji w nabłonku gruczołowym. Doszczętność wycięcia ; RO- RESEKCJA DOSZCZĘTNA. Ocena węzłów chłonnych Liczba znalezionych węzłów chłonnych ;7 Liczba węzłów chłonnych z przerzutami ;5 Największy wymiar przerzutu mm;7 Przekraczanie torebki węzła/ów;obecne .Zatory w naczyniach torebki węzłów ;obecne. DEPOZYTY KOMÓREK RAKA W TKANCE tłuszczowej;nie stwierdzono. Inwazja małych naczyń ; obecna LI;1 . Inwazja dużych naczyń ;obecna VI;1. Inwazja okołonerwowa;obecna PNI;1 .Pączkowanie guza /tumor budding/ ; Bd3 .Liczba pączków na 0,785mm2;12. Terapia neoadjuwantowa;nie ( bez leczenia) Zaawansowanie, pTNM (według 8 .wydania AJCC ) ;pT3,pN2a,pMX. 2 Dwa fragmenty ściany jelita grubego bez nacieku raka,bez dysplazji w nabłonku gruczołowym ,bez innych istotnych zmian histoonkologicznych.Opis makroskopowy materiału 1 Rodzaj operacji ;odcinkowa kolektomia. Zastosowanie leczenie ; bez leczenia Materiał nadesłanydo badania ;esica,odbytnica. Długość jelita grubego cm;28. Guz widoczny makroskopowo;tak. Wymiary guza cm średnicy 5 .Umiejscowienie guza ;połączenie esiczo- odbytnicze.Morfologia guza ;owrzodziały,polipowaty,obejmujący całe światło jelita.Głębokość nacieku tkanki podsurowicówkowe. Okolica guza pokryta otrzewną.Perforacja;nie.. margines proksymalny w cm;17,5 Margines dystalny w cm;3 Odległość guza od surowicówki w cm ;0,2 Polipy ;nie. Makroskopowo znaleziono węzły chłonne;tak Liczba węzłów chłonnych;5 .Średnica węzłów chłonnych w cm ;0,2-0,4 . 2 Dwa zachowane w całości pierścienie zespolenia o średnicy 1,5-2cm. Materiał pobrano w całości. Bardzo prosze wyjaśnić ten wynik badania bo wujek gdy go otrzymał to załamał się i leży a tak chodził wesoły był ,chociaż nikt z nas nie rozumie tych skrótów itd.Wynik dziś odebrał od listonosza ponieważ daleko mieszkamy od tego szpitala ,gdzie była operacja i prosił wujek aby pocztą przesłać. Czy wujka wynik jest bardzo zły? Czy jakieś leczenie teraz musi mieć czy nie? Nie wiem czy dobrze zrozumiałam że rak jest w całości wycięty? Wujek choruje na serce ,ciśnienie.Nic go nie boli i nie bolało przed operacją .Bardzo proszę wyjaśnić ten wynik o co chodzi.PROSZĘ

[ Dodano: 2023-07-17, 21:42 ]
zAPOMNIAŁAM napisać ,że wujek nie jest nigdzie zapisany do lekarza onkologa ani innego bo po operacji nie chciał nigdzie

[ Dodano: 2023-07-18, 07:32 ]
Proszę napisac znaczy ten wynik badania i co dalej wujek powinien zrobić i co jest robione z osobami które mają taki wynik badania. Czy on jest gorszy od kolonoskopii wyniku? Prosze napisać

[ Dodano: 2023-07-18, 07:33 ]
Co znaczą te skróty cyfry inwazja?
 
mVeltan 


Dołączył: 10 Lip 2020
Posty: 142
Skąd: Lublin
Pomógł: 16 razy

 #11  Wysłany: 2023-07-18, 13:34  


Witaj, wynik oznacza raka G3 czyli nowotwór o wysokiej złośliwości. Guz został usunięty w całości ale w 5 z 7 węzłów były obecne przerzuty. Wujek wymaga pilnie dodatkowego leczenia (chemioterapia) aby pozbyć się wszystkich pozostałości guza, to że resekcja była doszczętna przy przerzutach do węzłów i wysokim stopniu złośliwości nie zwalnia z dalszego leczenia. Pozdrawiam
 
j14j14 


Dołączył: 17 Lis 2022
Posty: 23
Skąd: Kraków
Pomógł: 2 razy

 #12  Wysłany: 2023-07-18, 20:56  


Igranie z losem
mój tata zmarł jak miał 67 lat
jak miał 64 ztwierdzono nowotwór złośliwy jelita grubego
przed tem zchudł był blady
przez 1,5 roku spokój
potem przerzót na prostate
zmarł 3 lata 4 miesiace po operacji
wykonano
operacje uusnięcia nowotworu
załozono stomie
chemioterapia
operacja usunięcia prostaty
zmarł bo wszystko zatakował nowotwór
sąsiad też miał nowotór jelita grubego po 2 latach zmarł
mój tata palił papierosy
pytania
1- pije wódkę
2- pali papierosy
3- zwrost
4- waga
5 jaka hemoglobina
6- jakie crp , ob
 
kamila1 


Dołączyła: 30 Gru 2012
Posty: 51

 #13  Wysłany: 2023-07-19, 09:10  


Dziękuje za odpowiedz.Wujek był dziś rano u lekarza w ośrodku i ten powiedział ,że ma bardzo złośliwego raka i dał skierowanie pilne do poradni chirurgicznej ,ale skoro był u tego lekarza to mam zamiar dziś dzwonić do szpitala do koordynator w tej sprawie bo do przychodni chirurgicznej przy zdjęciu szwów zapisali na październik . Lekarz bardzo wystraszył wujka ,gdy powiedział,że wujek ma bardzo złośliwego raka i jeszcze bardziej załamany.Wujek badania ma krwi tylko ze szpitala ,bo teraz nie robił bo chyba zawczewśnie i dostaje jeszcze po operacji zastrzyki w brzuch na krzepliwość .Nie pije alkoholu,nie pali.Wzrost 170cm a wagi nie znam bo nie chce się ważyć a przed operają ważył 70kg.czytałam w internecie teraz ,że oprócz chemioterapii jest coś takiego jak immunoterapia tylko nie rozumie co tj.Czy tj.mniej szkodliwe od chemii? pytam ,bo wujek ma chore serce i z ciśnieniem problem .Rok temu zmał znajomy który dostawał chemie i po 2 chemii zawał dostał i zmarł.Żona pojechała go odebrać a on zmarł przy niej i dlatego boje się o wujka że chemia może coś zrobić.Czy jest coś innego bezpiecznego w leczeniu?
 
j14j14 


Dołączył: 17 Lis 2022
Posty: 23
Skąd: Kraków
Pomógł: 2 razy

 #14  Wysłany: 2023-07-19, 15:07  


W jakim szpitalu usuwali mu to
1- powiatowy
2- chirurgi
3- chirurgi onkologicznej
4- instytucie
czemu nie jesy pod opieką onkologa
 
kamila1 


Dołączyła: 30 Gru 2012
Posty: 51

 #15  Wysłany: 2023-07-22, 15:11  


Dzwoniłam do przychodni chirurgii przy szpitalu mówiąc co lekarz rodzinny mówił i że dał skierowanie ,a oni zapisali do onkologa na pierwszą wizytę już za tydzień. Pani ta powiedziała że wujek ma wyciętą całość ,więc lekarz rodzinny nie powinien tak mówić wujkowi i straszyć.Wujek nadal bardzo wystraszony,ale mam nadzieje ,że pojedzie na wizyte do onkologa.Chyba nie potrzebnie poszedł do rodzinnnego dowiedzieć się co oznacza ten wynik
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group