1. Link do strony z mo¿liwo¶ci± wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych u¿ytkowników s± aktywowane przez Administracjê
(linki aktywacyjne nie dzia³aj±) - zwykle w ci±gu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona G³ówna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Nastêpny temat
Ch³oniak nieziarniczy guzkowy (grudkowy) mozgu C82.9
Autor Wiadomo¶æ
ardianekkk 


Do³±czy³: 27 Maj 2015
Posty: 33
Pomóg³: 1 raz

 #16  Wys³any: 2015-05-28, 11:46  


badanie dna oka by³o robione kilkakrotnie - wszystko by³o ok
by³o robione tak¿e EEG - wszystko ok
HIV i wirusowe zapalenie w±troby - ok
 
vioom 
PRZYJACIEL Forum



Do³±czy³: 18 Sty 2010
Posty: 1286
Pomóg³: 1048 razy

 #17  Wys³any: 2015-05-28, 14:17  


Witam,

Upieram siê przy tym, ¿e punkcja lêd¼wiowa z pobraniem p³ynu mózgowo-rdzeniowego do analizy cytologicznej jest w takim podejrzeniu/rozpoznaniu niezbêdna i warunkuje podawanie metotreksatu tak¿e dokana³owo w przypadku jej pozytywnego wyniku.

Proponujê zapoznaæ siê z badaniem: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12164690.

O diagnostyce ch³oniaków OUN: http://jco.ascopubs.org/c.../5034.full.pdf.

Takie stanowisko zajmuje tak¿e panel ekspercki NCCN - a przyznajê, ¿e specjalistom amerykañskim jestem sk³onny wierzyæ w najwiêkszym stopniu.

Pozdrawiam serdecznie!
_________________
www.rjforum.pl - Nowotwór j±dra to nie wyrok! Masz w±tpliwo¶ci? Dowiedz siê wiêcej!
 
ardianekkk 


Do³±czy³: 27 Maj 2015
Posty: 33
Pomóg³: 1 raz

 #18  Wys³any: 2015-05-28, 15:45  


szczerze to niebardzo mam kiedy za³atwiæ tê sprawê..
w³a¶nie dzwonili z DCO, w poniedzia³ek na oddzia³ - 5 tygodni na¶wietlañ spêdzonych na oddziale

[ Dodano: 2015-05-28, 17:17 ]
mam jeszcze pytanie. Czy ten typ ch³oniaka mo¿na ca³kowicie wyleczyc czy nale¿y on do ch³oniakoww indolentnych i leczenie polega tylko na przed³u¿eniu ¿ycia i kolejnych wznowach?..
 
vioom 
PRZYJACIEL Forum



Do³±czy³: 18 Sty 2010
Posty: 1286
Pomóg³: 1048 razy

 #19  Wys³any: 2015-05-28, 21:05  


Witaj,

Rokowanie jest trudne bo i grupa chorych jest niejednorodna. Wczesne fazy choroby s± wyleczalne u wielu chorych, pó¼ne praktycznie niemo¿liwe do wyleczenia. St±d wczesna i dok³adna diagnostyka, pozwalaj±ca w sposób dok³adny rozpoznaæ zaawansowanie choroby wp³ywa tak¿e na dok³adno¶æ ustalenia rokowania.

W 2003 roku badacze pod kierunkiem Andresa Ferreri w ramach IELSG (International Extranodal Lymphoma Study Group) ustalili piêæ czynników rokowniczych maj±cych wp³yw na prze¿ycie chorych z rozpoznaniem ch³oniaka centralnego uk³adu nerwowego.

Do czynników niezale¿nie wp³ywaj±cych na rokowanie wymienionych przez Ferreri i wsp. nale¿±:
- wiek chorego (<60 lat [0] vs. >60 lat [1])
- stopieñ sprawno¶ci wg. ECOG (PS 0 lub 1 [0] vs. PS 2, 3 lub 4 [1])
- stê¿enie dehydrogenazy mleczanowej w surowicy krwi (prawid³owe [0] vs. podwy¿szone [1])
- stê¿enie bia³ek w p³ynie mózgowo rdzeniowym (PUNKCJA!) (prawid³owe [0] vs. podwy¿szone [1])
oraz
- nacieczenie g³êbokich struktur mózgowia (brak [0] vs. obecne [1]).

Na podstawie oceny ww. czynników Ferreri i wsp. opracowali model prognostyczny, który zilustrowany jest na wykresie estymaty Kaplana-Meiera w formie krzywej poni¿ej:

Powy¿szy wykres obowi±zuje dla grupy chorych leczonych w schemacie chth(hd-mtx)+rth czyli tak, jak w Twoim wypadku (prawdopodobnie).

Wg wykresu - u chorych leczonych w sposób wymieniony powy¿ej, u których brak czynników ryzyka lub obecny jest jeden czynnik ryzyka szansa na prze¿ycie ca³kowite wynosi 80% i jest to wynik wysoki. U chorych z obecno¶ci± dwóch lub trzech czynników ryzyka prze¿ycie ca³kowite wynosi oko³o 45%. U chorych z najbardziej zaawansowan± chorob± (to jest z obecno¶ci± czterech lub piêciu czynników ryzyka) prze¿ycia odleg³e praktycznie nie wystêpuj±, to znaczy, ¿e choroba jest leczona wy³±cznie paliatywnie. Wyniki te, w porównaniu do ca³ej grupy chorych, przechodz±cych leczenie tak¿e w innych schematach s± nieco lepsze (80% vs. 75%, 45% vs. 40%, trzecia grupa tak samo).

Dlatego tak wa¿ne jest dok³adne ustalenie rozpoznania i stopnia zaawansowania choroby (tzw. pretreatment evaluation), ¿eby móc okre¶liæ tak¿e rokowanie a co za tym idzie tak¿e dobór terapii. Poniewa¿ nie by³o punkcji lêd¼wiowej - nie wiemy, czy zasadne by³o podawanie metotreksatu dokana³owo oraz nie wiemy, czy poziom bia³ek w p³ynie m-r jest na poziomie normy, czy nie.

Pozdrawiam!


kaplan-meier_ENL.png
Za³±cznik 1
Pobierz Plik ¶ci±gniêto 352 raz(y) 24,22 KB

_________________
www.rjforum.pl - Nowotwór j±dra to nie wyrok! Masz w±tpliwo¶ci? Dowiedz siê wiêcej!
 
ardianekkk 


Do³±czy³: 27 Maj 2015
Posty: 33
Pomóg³: 1 raz

 #20  Wys³any: 2015-07-12, 10:20  


Mówimy tutaj o ca³kowitym wyleczeniu choroby? We wszystkich opracowaniach na które trafi³em sugerowano, ¿e jest to guz indolenty i po prostu odrasta, a ¿ycie mo¿na przed³u¿yæ do 3-4 lat od rozpoznania...

Lekarze mówi± mi jednak, ¿e zamierzaj± wyleczyæ to w stu procentach i bêdzie to tylko jednorazowa akcja.

Jestem po na¶wietlaniach (25 lamp). Mam trochê problemów w zwi±zku z tym. Co prawda nie jestem poparzony, nie wymiotowa³em itd, ale po du¿ych dawkach dexamethasonu jestem znacznie os³abiony, napuch³em i pojawi³a siê wysypka. Oprócz tego du¿y apetyt, ale staram siê z tym radziæ. Zastanawiam siê jak d³ugo mo¿e to trwaæ. Chcia³bym chocia¿ przez chwilê mieæ szansê normalnie po¿yæ, spotkaæ siê znajomymi, cokolwiek innego...
 
JustynaS1975 
Administrator



Do³±czy³a: 24 Cze 2011
Posty: 12614
Sk±d: Warszawa
Pomog³a: 2742 razy

 #21  Wys³any: 2015-07-12, 11:06  


ardianekkk napisa³/a:
Mówimy tutaj o ca³kowitym wyleczeniu choroby?

O rokowaniu pisa³ Vioom, ¿e
vioom napisa³/a:
Rokowanie jest trudne bo i grupa chorych jest niejednorodna.

te¿ i z tego wzglêdu, ¿e nie mamy pe³nej informacji o Twojej chorobie. Jest szansa na ca³kowite wyleczenie, ale jaki jest to % szans trudno powiedzieæ.

Czas na doj¶cie do siebie po leczeniu onkologicznym (w tym równie¿ radioterapii) jest bardzo ró¿ny, indywidualny, zale¿y od organizmu pacjenta. Ró¿ne skutki uboczne ustêpuj± po ró¿nym czasie.
ardianekkk napisa³/a:
Oprócz tego du¿y apetyt, ale staram siê z tym radziæ.

To dobrze, ¿e jesz. Wa¿ne jest dostarczanie warto¶ci od¿ywczych, wtedy organizm ma z czego 'braæ' do regeneracji (i bia³ko to budulec, tak¿e dobrze, aby to by³a dieta wysokobia³kowa).
ardianekkk napisa³/a:
Chcia³bym chocia¿ przez chwilê mieæ szansê normalnie po¿yæ, spotkaæ siê znajomymi, cokolwiek innego...

Tego z ca³ego serca Ci ¿yczê.
_________________
Cz³owiek ma dwa ¿ycia. To drugie zaczyna siê wtedy, gdy zrozumiesz, ¿e ¿ycie jest tylko jedno.
Choroba moim nauczycielem, nie panem.
 
ardianekkk 


Do³±czy³: 27 Maj 2015
Posty: 33
Pomóg³: 1 raz

 #22  Wys³any: 2015-07-13, 16:17  


Ca³y czas zastanawiam siê jednocze¶nie, czy w moim przypadku nie wystarczy³o zastosowaæ innej techniki wyeliminowania tego gada, a mianowicie no¿a Gamma Knife. Ca³o¶æ na pewno by³aby bezpieczniejsza dla mojego organizmu, jednak lekarze w DCO ju¿ na pocz±tku zdecydowanie mi tego odradzali. Czy przy ch³oniakach zastosowanie no¿a rzeczywi¶cie nie jest zasadne?
 
JustynaS1975 
Administrator



Do³±czy³a: 24 Cze 2011
Posty: 12614
Sk±d: Warszawa
Pomog³a: 2742 razy

 #23  Wys³any: 2015-07-14, 08:06  


Jaki obszar by³ na¶wietlany?
_________________
Cz³owiek ma dwa ¿ycia. To drugie zaczyna siê wtedy, gdy zrozumiesz, ¿e ¿ycie jest tylko jedno.
Choroba moim nauczycielem, nie panem.
 
ardianekkk 


Do³±czy³: 27 Maj 2015
Posty: 33
Pomóg³: 1 raz

 #24  Wys³any: 2015-07-14, 08:21  


Co dok³adnie masz na my¶li?
 
JustynaS1975 
Administrator



Do³±czy³a: 24 Cze 2011
Posty: 12614
Sk±d: Warszawa
Pomog³a: 2742 razy

 #25  Wys³any: 2015-07-14, 09:23  


Tak jak napisa³am.
Jakie mia³e¶ na¶wietlania. Rozumiem, ¿e ogólnie g³owy, ale jaki obszar na g³owie? Chyba na¶wietlaj±c zaznaczyli. Czy to by³o pole prostok±tne o wymiarach jaki¶ tam (mniej wiêcej)?
_________________
Cz³owiek ma dwa ¿ycia. To drugie zaczyna siê wtedy, gdy zrozumiesz, ¿e ¿ycie jest tylko jedno.
Choroba moim nauczycielem, nie panem.
 
ardianekkk 


Do³±czy³: 27 Maj 2015
Posty: 33
Pomóg³: 1 raz

 #26  Wys³any: 2015-07-14, 09:27  


pierwsze 20 na¶wietlañ g³owa z lewej i prawej strony w okolicach guza. Ostatnie 5 bezpo¶rednio w guza, radykalniej.
 
mufan 


Do³±czy³: 28 Cze 2015
Posty: 49
Pomóg³: 1 raz

 #27  Wys³any: 2015-07-15, 16:04  


Logika podpowiada, ¿e Cyber Knife w Gliwicach móg³by mieæ jednak przewagê. Jednak powinien siê wypowiedzieæ specjalista tam pracuj±cy...a nie taki co to tylko o tym s³ysza³. Niestety wad± naszego systemu jest to, ¿e onkolodzy rzadko wspominaj± o terapii, która jest niedostêpna w ich macierzystym o¶rodku.
 
MisiekW 
MODERATOR


Do³±czy³: 10 Lut 2014
Posty: 1408
Pomóg³: 560 razy


 #28  Wys³any: 2015-07-15, 18:38  


Z tym, ¿e wiêkszo¶æ chloniaków OUN ma niestety z góry bardzo trudne rokowanie.
 
JustynaS1975 
Administrator



Do³±czy³a: 24 Cze 2011
Posty: 12614
Sk±d: Warszawa
Pomog³a: 2742 razy

 #29  Wys³any: 2015-07-16, 09:44  


ardianekkk napisa³/a:
Czy przy ch³oniakach zastosowanie no¿a rzeczywi¶cie nie jest zasadne?

Odpowiadaj±c na pytanie o Gamma Knife przy pierwotnych ch³oniaku mózgu (tak w skrócie nazwê) <potem mogê stosowaæ oznaczenie PCNSL dla wygody, pos³ugiwa³am siê literatur± angielsk±).
Standardowym postêpowaniem przy leczeniu PCNSL jest chemioterapia z wysok± dawk± methotrexate i radioterapia ca³ego mózgu (WBRT) i to mo¿e daæ szansê na ca³kowite wyleczenie.
Gamma Knife nie jest czêsto stosowany w leczeniu PCNSL, poniewa¿ ch³oniaki s± chorobami wieloogniskowymi (przepraszam za kiepsk± polszczyznê) - (czyli oprócz tego guza, który by³ widoczny w badaniach, uwa¿a siê, ¿e jest kilka byæ mo¿e niewidocznych ognisk chorobowych; nie wystarczy³o na¶wietlaæ tylko tego nacieku, który nie przekracza³ 4 cm (taka jest mniej wiêcej granica wielko¶ci guza, który mo¿na zakwalifikowaæ do Gamma Knife)).
<Dlatego tak siê dopytywa³am o ten obszar na¶wietlania, rozumiem, ¿e by³ na¶wietlany ca³y mózg i na koñcu 'boost'?>.
O badaniach, o których czyta³am: potwierdzaj± mniejsz± toksyczno¶æ Gamma Knife, lepsz± jako¶ prze¿ycia i wyd³u¿enie czasu prze¿ycia.
Gamma knife mo¿e byæ u¿ywany do kontroli 'lokalnego' guza.
¬ród³o: http://www.world-sci.com/read.aspx?id=268

W tym artykule jest o 'zaletach' Gamma Knife w przypadku, gdy pacjenci np. ze wzglêdu na wiek nie mog± byæ WBRT:
http://thejns.org/doi/pdf....2006.105.7.133

I domy¶lam, ¿e Ciebie lecz± z intencj± wyleczenia ze wzglêdu na m³ody wiek.

My¶lê, ¿e dzi¶ trudno jest oceniæ co (konkretnie) dla Ciebie by³oby lepsze.

Dobrze by³oby, aby w tej kwestii jeszcze kto¶ znaj±cy dobrze siê na rzeczy wypowiedzia³ siê.
_________________
Cz³owiek ma dwa ¿ycia. To drugie zaczyna siê wtedy, gdy zrozumiesz, ¿e ¿ycie jest tylko jedno.
Choroba moim nauczycielem, nie panem.
 
ardianekkk 


Do³±czy³: 27 Maj 2015
Posty: 33
Pomóg³: 1 raz

 #30  Wys³any: 2015-07-16, 17:59  


zgadza siê, mia³em 20 na¶wietlañ ca³ego mózgu w ró¿nych miejscach i 5 ostatnich bezpo¶rednio w guza pierwotnego.
Ca³y czas obawiam siê skutków ubocznych takiej terapii... ca³y czas jestem s³aby i brak mi si³. co prawda nie boli mnie g³owa, a dawki Dexamethasonu obni¿am wed³ug zaleceñ lekarza (obecnie 1-1-0), ale forma nie wraca. Staram siê ruszaæ, trochê æwiczyæ, bo od kuracji napuch³em - wiadomo leki. Zauwa¿y³em tez, ze bardzo meczy mi sie wzrok. Co prawda widzê dobrze, ale jak d³ugo patrze w jeden punkt, zaczyna mi siê on zamazywaæ. Mam nadziejê, ¿e jest to tylko chwilowe i potem wszystko wróci do normy. Wczoraj by³em u okulisty - dno oka ok, ci¶nienie oka te¿, wady wzroku brak.
 
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group