1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Porady rentowo-zasiłkowe etc.
Autor Wiadomość
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #286  Wysłany: 2011-09-22, 10:46  


Nie jestem w 100% pewna, ale żeby dostać świadczenie pielęgnacyjne trzeba być zatrudnionym. Kiedy osoba pracująca nie jest w stanie opiekować się osobą chorą, to wówczas zwalnia się z pracy i dostaje to świadczenie pielęgnacyjne.
Więc jeśli mama nie pracuje to takiego świadczenia nie dostanie, bo jako osoba bezrobotna ma możliwość opieki nad chorym (wg przepisów).

Ty, jeśli jesteś zatrudniona, możesz takie świadczenie otrzymać jeśli zwolnisz się z pracy. Także nie wiem, czy jest to opłacalne, bo pewnie świadczenie wynosi coś ok. 500 zł.
_________________
 
asia19 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 29 Gru 2010
Posty: 625
Skąd: Mazowsze
Pomogła: 111 razy

 #287  Wysłany: 2011-09-22, 11:11  


Krado, Tata ma znaczny stopień niepełnosprawności? Czy otrzymuje zasiłek pielęgnacyjny w związku ze swoją niepełnosprawnością?
Mnie zastanawia jedno, jak długo trzeba pracować, żeby otrzymać to świadczenie? Czy musi to być umowa na czas określony czy np. umowa o dzieło? Gdzie znajdę ustawę to regulującą? Z góry bardzo dziękuję!!
 
krado 


Dołączyła: 02 Lip 2011
Posty: 128
Pomogła: 7 razy

 #288  Wysłany: 2011-09-22, 11:30  


zakład pracy w którym pracowałam uległ likwidacji i jestem bez pracy ,,,,:( , więc mogę się starać o takie swiadczenie , tata ma orzeczenie o niepełnosprawności , dostaje też zasiłek pielęgnacyjny z zusu , wiem że o takie świadczenie pielęgnacyjne z opieki społecznej może się starać i doczytałam się że żona lub mąż chorego nie dostaną , mogą się starać dzieci , wnuki lub inne osoby , więc ja generalnie mogłabym się starać tylko znów gdzieś doczytałam ze tata nie mógłby pozostawać w związku małżeńskim - i nie wiem jak to jest do końca


"A ja tylko dopowiem do tych zasiłków ze jezeli ktoś nie pracuje a ma w najbliższej rodzinie (matka, ojciec, babcia, dziadek) osobe ze znacznym stopniem niepełnosprawnosci, niezdolną do samodzielnej egzystencji (moja mama dostała takie orzeczenie po wycieciu płuca) to moze sie starac o świadczenie pielegnacyjne w kwocie 520zł które nie jest uzależnione od dochodów w rodzinie i pobiera sie je z MOPSu."
http://www.spes.org.pl/?module=tresc&id=249

[ Dodano: 2011-09-22, 11:32 ]
Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje jeżeli:

- osoba sprawująca opiekę ma ustalone prawo do emerytury, renty, renty socjalnej, zasiłku stałego, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,
- osoba wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim.........

a tego zapisu wynika ze mi się nie nleży świadczenie na tatę ....
 
Mark 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 25 Sty 2010
Posty: 361
Skąd: Polska
Pomógł: 149 razy

 #289  Wysłany: 2011-09-22, 22:13  


Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, wyciąg:

Art. 17. 1. Świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej przysługuje:
1) matce albo ojcu,
2) innym osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9, poz. 59, z późn. zm.) ciąży obowiązek alimentacyjny,
3) opiekunowi faktycznemu dziecka
- jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji, albo osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.
1a. Osobie innej niż spokrewniona w pierwszym stopniu, na której ciąży obowiązek alimentacyjny, przysługuje świadczenie pielęgnacyjne, w przypadku gdy nie ma osoby spokrewnionej w pierwszym stopniu albo gdy osoba ta nie jest w stanie sprawować opieki, o której mowa w ust. 1.
...
5. Świadczenia pielęgnacyjne nie przysługują, jeżeli:
1) osoba sprawująca opiekę ma ustalone prawo do emerytury, renty, renty socjalnej, zasiłku stałego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego;
2) osoba wymagająca opieki:
a) pozostaje w związku małżeńskim,
b) została umieszczona w rodzinie zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej spokrewnionej z dzieckiem, na której ciąży obowiązek alimentacyjny, albo, w związku z koniecznością kształcenia, rewalidacji lub rehabilitacji, w placówce zapewniającej całodobową opiekę, w tym w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym, i korzysta w niej z całodobowej opieki przez więcej niż 5 dni w tygodniu, z wyjątkiem zakładów opieki zdrowotnej;
3) osoba w rodzinie ma ustalone prawo do wcześniejszej emerytury na to dziecko;
4) osoba w rodzinie ma ustalone prawo do dodatku do zasiłku rodzinnego, o którym mowa w art. 10, albo do świadczenia pielęgnacyjnego na to lub na inne dziecko w rodzinie;
5) na osobę wymagającą opieki członek rodziny jest uprawniony za granicą do świadczenia na pokrycie wydatków związanych z opieką, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.
_________________
c'est la vie
 
 
wronka 



Dołączyła: 09 Maj 2011
Posty: 117
Skąd: Świętokrzyskie
Pomogła: 11 razy

 #290  Wysłany: 2011-09-26, 09:45  


Witam.
Moje pytanie dotyczy renty rodzinnej. Miesiąc przed śmiercią taty siostra skończyła 18 lat. Uczy się teraz w klasie maturalnej. Mama jest osobą niepracującą ma 51 lat. Z tego co znalazłam w internecie renta przysługuje im obu. I tu zaczynaja się moje pytania. Czy jest to jedno świadczenie czy każda dostaje osobną swoją część? I drugie: siostra w przyszłym roku wybiera się na studia. i czy by zachować rentę muszą być to studia dzinne czy mogą być to zaoczne (oczywiście wtedy podjęła by równeż pracę) Czy są jakieś limity dochodów by nie stracić renty? czy może jedno bezwzględnie wyklucza drugie?
Przepraszam , że trochę zagmatwałam tą wypowiedź , ale ja jestem kompletnym laikiem i trzeba mi wyłożyć kawę na ławę w tej kwestii, dlatego tyle być moze durnych pytań. .
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #291  Wysłany: 2011-09-26, 10:11  


Nie ma sprawy, w końcu nie da się znać na wszystkim, prawda? :)

wronka napisał/a:
Czy jest to jedno świadczenie czy każda dostaje osobną swoją część?

Są dwie opcje - rentę rodzinną może pobierać tylko jedna osoba, ale mogą ją też pobierać dwie osoby.
• w przypadku, gdy rentę rodzinną pobiera jedna osoba, to wysokość renty wynosi 85% emerytury zmarłej osoby.
Czyli np. gdyby tylko mama chciała mieć rentę rodzinną po tacie, to będzie ona dostawała 85% kwoty emerytury, jaką otrzymywał tata (jeśli tata nie był emerytem, to i tak emerytura będzie wyliczona hipotetycznie).
• w przypadku, gdy rentę rodzinną pobierają dwie osoby, to wysokość renty wynosi 90% emerytury zmarłej osoby.
Czyli np. gdyby i mama i siostra chciały mieć rentę rodzinną po tacie, to każda z nich dostanie po 45% kwoty emerytury taty.

wronka napisał/a:
czy by zachować rentę muszą być to studia dzienne czy mogą być to zaoczne (oczywiście wtedy podjęła by równeż pracę) Czy są jakieś limity dochodów by nie stracić renty?

Jeśli siostra pójdzie na studia (jakiekolwiek) i nie będzie podejmowała pracy, to nie będzie problemów z zachowaniem renty. Po prostu złoży do ZUSu corocznie oświadczenie, że nie podjęła pracy zarobkowej, nie ma dochodów i tyle.
Jednak jeśli siostra podejmie pracę, to może stracić rentę rodzinną w momencie przekroczenia pewnego limitu dochodu. Limity takie są ustalane corocznie, więc nie mogę teraz powiedzieć ile będzie on wynosił w przyszłym roku. W każdym razie do ZUSu będzie musiała składać oświadczenie dotyczące dochodu i ZUS wyliczy, czy nie przekroczyła określonego progu. Jeśli nie - dalej będzie otrzymywać rentę rodzinną. Jeśli tak - renta dostawać nie będzie.
_________________
 
wronka 



Dołączyła: 09 Maj 2011
Posty: 117
Skąd: Świętokrzyskie
Pomogła: 11 razy

 #292  Wysłany: 2011-09-26, 11:11  


absenteeism -dziękuję bardzo za pomoc:)
 
asia19 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 29 Gru 2010
Posty: 625
Skąd: Mazowsze
Pomogła: 111 razy

 #293  Wysłany: 2011-09-26, 11:28  


Jeśli osoba pozostaje w związku małżeńskim, to nie można się ubiegać o świadczenie pielęgnacyjne. Ale co wtedy, kiedy małżeństwo ma znaczny stopień niepełnosprawności? Czy wtedy syn może ubiegać się o takie świadczenie?
 
Mark 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 25 Sty 2010
Posty: 361
Skąd: Polska
Pomógł: 149 razy

 #294  Wysłany: 2011-09-26, 20:08  


http://www.zus.pl/default.asp?p=1&id=52, na stronie ZUS są wskaźniki interesujące wronkę

[ Dodano: 2011-09-26, 20:43 ]
asia19, wygląda na to, że nie, ale poszukam czegoś innego. gdyby jednak moja teza się potwierdziła pozostaje jeszcze jedna - choć ryzykowna droga - wyczerpanie drogi odwoławczej i skarga do TK.
_________________
c'est la vie
 
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #295  Wysłany: 2011-09-26, 21:27  


Najlepiej byłoby chyba zadzwonić do MOPSu i po prostu zapytać - w ustawie nie ma mowy o takim przypadku, o jakim piszesz, Asiu.

A co do wskaźników na stronie ZUSu - jeśli chodzi o limit dochodów dot. renty rodzinnej, to i tak te przyszłoroczne (czyli kiedy będzie to interesowało siostrę idącą na studia i do ewentualnej pracy) będą nieco wyższe niż obecne, podane dla 2010.
wronka, oczywiście Twoją siostrę będzie wówczas interesowała suma kwot przychodu odpowiadających 70% przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń.
_________________
 
asia19 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 29 Gru 2010
Posty: 625
Skąd: Mazowsze
Pomogła: 111 razy

 #296  Wysłany: 2011-09-26, 22:11  


Dzisiaj dostałam informację, że nie ma takiej możliwości (co za ustawy...), ale (!!) podobno od listopada ma być wprowadzona poprawka na chorych małżonków, czyli sytuację, w jakiej jest moja rodzina. Z tym, że jestem sceptyczna...

[ Dodano: 2011-09-26, 22:12 ]
Acha, tylko, że to jest taka informacja na zasadzie ktoś gdzieś słyszał... Nic nie znalazłam na ten temat jednak :-D
 
wronka 



Dołączyła: 09 Maj 2011
Posty: 117
Skąd: Świętokrzyskie
Pomogła: 11 razy

 #297  Wysłany: 2011-09-27, 09:37  


Jeszcze raz dziekuję absenteeism i Mark
Patrząc na te wskaźniki wydaje mi się , że w naszym regionie ciężko je przekroczyć, komuś , kto rozpoczynal by dopiero pracę.
Tak czy inaczej dobrze będzie bo chociaż wiedzą na czym stoją:)
 
asia19 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 29 Gru 2010
Posty: 625
Skąd: Mazowsze
Pomogła: 111 razy

 #298  Wysłany: 2011-09-27, 13:12  


Cytat za "Rzepą" z dzisiaj:

Jest nowelizacja ustawy-

Nowelizacja ustawy o świadczeniach pielęgnacyjnych zawęzi krąg uprawnionych do ich pobierania. Między innymi z tego powodu część dzisiejszych świadczeniobiorców, np. tych, którzy opiekują się niepełnosprawnymi, składa już teraz wnioski o ich przyznanie. Liczą, że dzięki temu będą pobierali pieniądze za opiekę.

Mnie interesuje ten fragment:


Ze złożeniem wniosku powinny się wstrzymać natomiast osoby, które opiekują się niepełnosprawnym małżeństwem. Teraz świadczenie im nie przysługuje. Zgodnie z nowymi przepisami pomoc otrzymają opiekunowie niepełnosprawnych, których małżonkowie również legitymują się znacznym stopniem niepełnosprawności.

i

Nowelizacja została podpisana przez prezydenta 7 września i czeka na publikację w Dzienniku Ustaw. Ma wejść w życie 14 dni po tej dacie.

Całość tutaj.
Ciekawe, jakie będą progi finansowe

Mark, czytałam właśnie w Internecie o tym zaskarżeniu do TK, ale na pewno byśmy się na to nie zdecydowali- raczej nie mamy sił na kolejne walki. Chodzi o to, że ja studiuję dziennie, siostra pracuje i studiuje zaocznie w Warszawie, brat poszukuje pracy i nie wie, czy podjąć- inż. tech. chem. Lepiej oczywiście byłoby, gdyby ktoś w domu był, ale zobaczymy... Dzięki!
 
Mark 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 25 Sty 2010
Posty: 361
Skąd: Polska
Pomógł: 149 razy

 #299  Wysłany: 2011-09-27, 19:30  niepełnosprawni oboje rodzice a świadczenie pielęgnacyjne ..


asia19, mam coś dla Ciebie: jakkolwiek literalne brzmienie przepisu art. 17 ust. 5 pkt 2 lit „a” ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych wskazuje, iż świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeżeli osoba wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim, to jednakże osoba zainteresowana może z dużym prawdopodobieństwem na sukces podjąć starania o uzyskanie tego świadczenia. Zarówno w orzecznictwie Trybunału Konstytucyjnego ( m.in. wyrok sygn. P 27/07 z dnia 18 lipca 2008 r., postanowienie sygn. S 1/10 z dnia 1 czerwca 2010 r. ) jak i sądów administracyjnych ( m.in. wyroki NSA sygn. I OSK 722/09 i sygn. I OSK 723/09 – oba z dnia 7 grudnia 2009 r., wyroki WSA w Warszawie z dnia 29 października 2010 r. sygn. I SA/Wa 1471/10 i sygn. I SA/Wa 1470/10 i z dnia 4 marca 2009 r. sygn. I SA/Wa 1792/08, czy też wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 10 marca 2010 r. sygn. II SA/Rz 922/09 ) ukształtował się przeważający pogląd, że jeżeli oboje rodzice są niepełnosprawni w stopniu znacznym ( być może umiarkowanym ) – konsekwentnie są całkowicie niezdolni do pracy oraz do samodzielnej egzystencji ( być może tylko całkowicie niezdolni do pracy ) to ich dziecko może skutecznie podjąć starania o uzyskanie świadczenia pielęgnacyjnego o ile spełnia pozostałe wymogi przewidziane w art. 17 ust. 1 cyt. ustawy ( nie podejmuje lub zrezygnuje z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji, albo osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności ).

[ Dodano: 2011-09-27, 19:32 ]
p.s. Chyba nie ma progów finansowych, ale tego nie sprawdzałem.

[ Dodano: 2011-09-27, 19:35 ]
p.s. bis :mrgreen: : Obecnie o ile wiem nie ma progów, kiedyś były, ale art. 17 ust. 2 i 2a są skreślone, a one chyba mówiły o progach.

[ Dodano: 2011-09-27, 19:48 ]
Jeszcze jedno, informacje o tym co Prezydent RP podpisał są na jego stronce w sekcji "prawo", info jest względnie aktualne ( może nie być gorących newsów ), a info o tym co uchwalił Sejm na stronie Sejmu w sekcji "prace Sejmu". Pobrałem ustawę, jest w załączniku.


3897_u.pdf
Pobierz Plik ściągnięto 276 raz(y) 67,1 KB

_________________
c'est la vie
 
 
Mark 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 25 Sty 2010
Posty: 361
Skąd: Polska
Pomógł: 149 razy

 #300  Wysłany: 2011-09-28, 20:25  


Jeszcze ciekawy artykuł o świadczeniu pielęgnacyjnym: Świadczenie pielęgnacyjne wzrośnie do 620 zł - Praca i ubezpieczenia - Gazeta Prawna - największy dziennik gospodarczy
_________________
c'est la vie
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group