1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak piersi luminalny A
Autor Wiadomość
jober 


Dołączył: 16 Wrz 2015
Posty: 53

 #31  Wysłany: 2015-09-29, 22:51  Co lepsze metoda neoadjuwalna czy paliatywna


Mam takie pytanie które mnie nurtuje. Stan zaawansowania raka piersi został określony m0. Co by oznaczało brak przerzuty w odległych. Ta ocena została przedstawiona po wykonaniu USG narządów.

Przeczytałem ze przerzuty najczęściej dotyczą wątroby i kości. I tu mam najwięcej pytań. Czy to badanie USG sprawdziło kości? Czytałem że tomograf dałby dokładna odpowiedz na temat przerzutów.

Mamy zaplanowane leczenie: chemia, operacja, hormonoterapia.

Co jednak jeśli przerzuty do kości jednak są? Czy warto przeprowadzać chemioterapie, a potem operacje usunięcia piersi? Nie lepiej zrobić tomograf i w razie przerzutów rozpocząć leczenie paliatywne?

[ Komentarz dodany przez Moderatora: JustynaS1975: 2015-09-30, 08:15 ]
Post scalony. Jober, masz swój wątek. I tutaj kontynuuj wpisy dotyczące choroby swojej Mamy.

 
anna53 



Dołączyła: 13 Maj 2010
Posty: 431
Skąd: Kielce
Pomogła: 85 razy

 #32  Wysłany: 2015-09-30, 18:08  Witaj !


Do sprawdzenia kości, czy sa przerzuty jest badanie scyntygrafia kości, usg nie wykaże przerzutów do kości. USG może wykazać, czy sa przerzuty w tkankach miękkich, ale te zmiany musza byc większe, ponieważ mniejszych BADANIEM USG SIE nie wychwyci,
powinno być jeszcze bad rtg płuc, albo najlepiej tomograf kl. piersiowej

pozdrawiam anna
_________________
anna
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #33  Wysłany: 2015-10-01, 21:08  


jober napisał/a:
Nie lepiej zrobić tomograf i w razie przerzutów rozpocząć leczenie paliatywne?

Nawet zakładając hipotetycznie istnienie przerzutów odległych (np. do kości)
nie jest to jednoznaczne ze wskazaniem do natychmiastowego rozpoczęcia leczenia paliatywnego wraz z postawieniem takiego rozpoznania:
więcej na ten temat napisałem w tym poście.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
jober 


Dołączył: 16 Wrz 2015
Posty: 53

 #34  Wysłany: 2015-10-02, 01:38  


Richelieu, Dziekuję.

Jesteśmy po podaniu pierwszej dawki AC. Przed podaniem chemii było badanie krwi. Wyszedł podwyższony wapń. Dla porównania 2 tygodnie temu był w normie.

W ostatnim tygodniu prowadziliśmy suplementację witaminą D3 4000j (za zgodą lekarza prowadzącego). Od 2 tygodni mama nie przyjmuje hormonów (wcześniej uzywała plastry hormonalne FEM7COMBI).

Czy podwyższony wapń może być przyczyną suplementacji witaminą D? Czy raczej wskazuje to na możliwe przerzuty do kości?
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #35  Wysłany: 2015-10-04, 12:09  


jober napisał/a:
Czy raczej wskazuje to na możliwe przerzuty do kości?

Moim zdaniem jest to za mało powiązany czynnik, by bez innych badań (np. scyntygrafii, czy choćby prostego RTG)
wypowiadać się o ocenie stopnia zasadności podejrzenia obecności przerzutów nowotworu do kości.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
jober 


Dołączył: 16 Wrz 2015
Posty: 53

 #36  Wysłany: 2015-10-17, 20:45  


Mam wyniki krwi. Wapń we krwi 2.62. Norma to 2.1-2.6. Pierwsze badanie krwi to 2.47. Nie ma wyników scyntografii.

Mama zażywa witaminę d3. Czy można połączyć to z zazywaniem witaminy K podczas chemioterapi?

W drugiej piersi zauważono zmianę 7 mm i zalecono biopsje gruboiglowa. Czy jest sens jej wykonania? Jesteśmy już po pierwszej chemii nie rozumiem co to może wnieść do leczenia. Czy można dokonać obustronnej mastoktomii podczas jednej operacji?
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #37  Wysłany: 2015-10-18, 09:22  


jober napisał/a:
W drugiej piersi zauważono zmianę 7 mm i zalecono biopsje gruboiglowa. Czy jest sens jej wykonania?

Skoro zlecił to lekarz, to widocznie uznał, że sens jest.

jober napisał/a:
Czy można dokonać obustronnej mastoktomii podczas jednej operacji?

Można, o ile byłyby do tego wskazania: stwierdzenie obecności guza kwalifikującego się do usunięcia z całą piersią.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
jober 


Dołączył: 16 Wrz 2015
Posty: 53

 #38  Wysłany: 2015-10-18, 22:15  


Richelieu,
Cytat:
Skoro zlecił to lekarz, to widocznie uznał, że sens jest.


Można wiedzieć jaki? Tym bardziej, że pacjentka zgadza się na usunięcię dwóch piersi? Tym bardziej, że nie ma innych metod leczenia...
 
patomorfolog z CO 
Lekarz PATOMORFOLOG


Dołączyła: 19 Cze 2015
Posty: 351
Pomogła: 135 razy

 #39  Wysłany: 2015-10-18, 22:39  


Biopsja gruboigłowa pomoże zweryfikować czy to zmiana łagodna czy złośliwa.

Poza piersi się nie amputuje tak po prostu tylko dlatego ze pacjentka się zgadza.
_________________
patolog
 
jober 


Dołączył: 16 Wrz 2015
Posty: 53

 #40  Wysłany: 2015-10-19, 16:10  


patomorfolog z CO, dlaczego nie? Tym bardziej ze przy ILC to bardzo częste ze po usunięciu jednej piersi pożaru latach rak pojawia się w drugie. Dlaczego nie tym bardziej ze można wyeliminować problem nie równomiernego obciążenia kręgosłupa.

I właśnie o to pytam co da ta informacja na tym etapie ze w drugiej piersi może być zmiana złośliwa? Co to zmienia?
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #41  Wysłany: 2015-10-19, 18:04  


Nie ma wytycznych dotyczących mastektomii profilaktycznej u kobiet nieposiadających konkretnych mutacji genowych. NFZ finansuje ( ale to też nie taka szybka i oczywista procedura) tę operację w przypadku potwierdzonej mutacji BRCA1.
W związku z tym opcja z biopsją jest zdecydowanie zasadna.
 
jober 


Dołączył: 16 Wrz 2015
Posty: 53

 #42  Wysłany: 2015-10-19, 20:50  


missy, czyli to kwestia pieniędzy a nie zdrowia pacjenta?
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #43  Wysłany: 2015-10-19, 21:13  


Przedstawiłam fakty, natomiast nie jest to miejsce na moją ocenę takiego czy innego stanu rzeczy. Wątek dotyczy konkretnego przypadku choroby i do niego wszyscy się tutaj odnosimy.
Nie praktykuje się amputowania zdrowych części ciała bez potwierdzonego w badaniach wyraźnie zwiększonego ryzyka wystąpienia choroby nowotworowej.
 
patomorfolog z CO 
Lekarz PATOMORFOLOG


Dołączyła: 19 Cze 2015
Posty: 351
Pomogła: 135 razy

 #44  Wysłany: 2015-10-19, 21:57  


Jesli chirurg by usunął zdrową pierś -to pacjentka by mu mogła wytoczyć proces w sądzie o odszkodowanie.
_________________
patolog
 
jober 


Dołączył: 16 Wrz 2015
Posty: 53

 #45  Wysłany: 2015-10-20, 12:19  


Mam jeszcze jedno pytanie. W jaki sposób powinno ocenić się czy są przerzuty? W rozpoznaniu mamy M0. Badanie było wykonane przy pomocy USG i rtg klatki. Teraz jesteśmy w trakcie chemioterapii i zalecono scyntografie kości. I teraz pojawia się moje pytanie co jeśli scyntografia wykaże przerzuty do kości? Kontynuacja chemioterapii?
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group