1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak płaskonabłonkowy struny głosowej
Autor Wiadomość
Zoja 62 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 05 Sie 2010
Posty: 1156
Skąd: Śląsk
Pomogła: 206 razy

 #106  Wysłany: 2012-03-26, 14:43  


Można, i nazywa się właśnie maść tranowa, tak po prostu :-D
_________________
Człowiek potyka się o kretowiska, nie o góry.
 
kmis757 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 26 Paź 2011
Posty: 2648
Skąd: Nowa Ruda
Pomógł: 402 razy

 #107  Wysłany: 2012-03-26, 19:24  


panda,
Do czasu aż maż ma szyję poparzoną, "mokrą" to niech smaruje maścią, którą ma. Ze skutków ubocznych szyja goi się najszybciej. U mnie już po 2-ch tygodniach, mimo II stopnia odczynu popromiennego. Ślad pozostaje jednak długo. Po 10 miesiącach u mnie jeszcze widać. Jak tylko skóra będzie już sucha, tylko odbarwiona to proponuję krem Bepanthen (bez recepty). Mąż, mam nadzieję wie, że musi zasłaniać teraz szyje przed słońcem przez co najmniej rok.
"często męczy go kaszel, bo nie może odksztusić wydzieliny...". Na to zastosujcie Tussicom 200 ( pić sporządzony roztwór rano i w południe). To ułatwi odkrztuszanie tej zalegającej wydzieliny.
Nie piszesz o innych skutkach ubocznych jak suchość w ustach, brak śliny, odczyny popromienne w ustach, brak smaku. Jeśli nie występują to bardzo dobrze, jeśli są to coś możemy poradzić. Pozdrawiam serdecznie. :)
_________________
Przeszłość została napisana, lecz możemy się z niej uczyć i zmieniać przyszłość
 
panda 


Dołączyła: 13 Lut 2012
Posty: 157
Skąd: podlaskie
Pomogła: 10 razy

 #108  Wysłany: 2012-03-26, 19:56  


kmis757 napisał/a:
Nie piszesz o innych skutkach ubocznych jak suchość w ustach, brak śliny, odczyny popromienne w ustach, brak smaku. Jeśli nie występują to bardzo dobrze

Występują, ale nie są bardzo dokuczliwe. Najbardziej męczy go to odkrztuszanie, bo po takim kaszlu boli go krtań.Krzysiu a Tussicom 200, jest na receptę ,
czy można dostać bez ? Pozdrawiam również :) i dziękuje.
_________________
renia
 
kmis757 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 26 Paź 2011
Posty: 2648
Skąd: Nowa Ruda
Pomógł: 402 razy

 #109  Wysłany: 2012-03-26, 20:15  


Pisze na nim, że na recepte. U mnie kupowałem po szpitalu bez recepty i bez problemu. :)
_________________
Przeszłość została napisana, lecz możemy się z niej uczyć i zmieniać przyszłość
 
panda 


Dołączyła: 13 Lut 2012
Posty: 157
Skąd: podlaskie
Pomogła: 10 razy

 #110  Wysłany: 2012-03-27, 12:17  


Mąż mówił mi, że najpierw czuje jak by skurcz w krtani i to powoduje kaszel.
Mam nadzieję, że nic złego tam się nie dzieje. Do pierwszej kontroli jeszcze sporo czasu i póki co żadnych badań i tak nie ma sensu robić, ze względu na odczyn.
Musimy czekać. Ogólnie jest w dobrej formie, trochę osłabiony ale chciał by wrócić już do pracy. ;) :)
_________________
renia
 
kmis757 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 26 Paź 2011
Posty: 2648
Skąd: Nowa Ruda
Pomógł: 402 razy

 #111  Wysłany: 2012-03-27, 13:33  


panda,
Dopiero zakończył leczenie i już chciałby do pracy. Trochę to niepoważnie brzmi. Chyba naprawdę nie dotarło do niego na co zachorował. Do pierwszej kontroli powinien dużo wypoczywać, unikać słońca i prac wysiłkowych, spożywania pokarmów kwaśnych, pikantnych i gazowanych. Ponadto picia alkoholu i palenia papierosów. TK i MR zaleca się dopiero po co najmniej 4 miesiącach bo wyniki teraz będą niedokładne ze względu na odczyny popromienne i stany zapalne, które wewnątrz są i będą powoli się goiły. Jak już będzie miał TK - tomograf zlecony to nie raz tylko co jakiś czas. Powinien unikać także mycia wodą okolicy napromieniowanej przez co najmniej miesiąc. Skóra napromieniowana a moczona może spowodować trwałe zmiany ( twarda ciemna skóra). Przed pierwszą kontrola dobrze jest zrobić u siebie w rejonie badania morfologii krwi. Jak mąż zobaczy wyniki to może wtedy trochę odpuści i zrozumie na co jest chory. Tak, na co jest chory a nie na co był chory. Te odczucia w przełyku, czasem też jak to my określamy kluchy, czy też kaszel są niczym niepokojącym zaraz po zakończonym leczeniu radioterapią.
Nie napisałaś kiedy pierwsza kontrola męża.
Pozdrawiam serdecznie.
Ps. Jak Twoje samopoczucie i Twoje dolegliwości. :)
_________________
Przeszłość została napisana, lecz możemy się z niej uczyć i zmieniać przyszłość
 
panda 


Dołączyła: 13 Lut 2012
Posty: 157
Skąd: podlaskie
Pomogła: 10 razy

 #112  Wysłany: 2012-03-28, 07:53  


komis 757 napisał/a:
Jak Twoje samopoczucie i Twoje dolegliwości.

Fajnie, że pytasz ale... ze mną wcale nie fajnie.
Powietrze chyba ktoś ze mnie spuścił, trzymała mnie adrenalina i nerwy a teraz kiedy odpuszcza ...... szkoda słów, nic nowego.
Mężowi na pierwszą kontrolę kazała jechać po świętach do laryngologa, żeby ten ocenił stan po radioterapii i z tym opisem do niej. Nie ma określonej konkretnej daty.
Ps. Z pracą to wiadomo, że jeszcze nie teraz, ale chciał by , nudzi go siedzenie w domu po prostu. Papierosów nie pali a o alkoholu nie myśli nawet ;)
Pozdrawiam cieplutko z zimnego podlasia :)
_________________
renia
 
kmis757 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 26 Paź 2011
Posty: 2648
Skąd: Nowa Ruda
Pomógł: 402 razy

 #113  Wysłany: 2012-03-29, 18:58  


panda,
Komórki wątroby (na przykład) w naszym organizmie odnawiają się około 17 razy w ciągu roku a komórki mózgu i nerwów nie odnawiają się wcale w czasie całego naszego życia. Wiesz doskonale co dzieje się w czasie każdego kolejnego rzutu SM więc proszę pomyśl bardziej o sobie.
Pozdrawiam ciepło. :)
_________________
Przeszłość została napisana, lecz możemy się z niej uczyć i zmieniać przyszłość
 
panda 


Dołączyła: 13 Lut 2012
Posty: 157
Skąd: podlaskie
Pomogła: 10 razy

 #114  Wysłany: 2012-04-04, 08:45  


Minęło 12 dni od zakończenia naświetlań, więc czas napisać Wam co się zmienia.
Ogólnie jest dobrze, szyja ładnie się goi , skóra prawie zeszła i jest różowa, żadnych ran czy blizn nie ma. Niestety kaszel nie mija, wczoraj mówił, że wykaszlał kawałek czegoś , twarda odrobinka ale czego?.
W środku krtani , tak jak na szyi schodzi naskórek ?
kmis757 napisał/a:
Wiesz doskonale co dzieje się w czasie każdego kolejnego rzutu SM więc proszę pomyśl bardziej o sobie.

Wiem Krzysztofie, ale Ty też wiesz, że nie zawsze jestem w stanie opanować gada,
bo ja swoje a nerwy swoje :|
Niestety nie mam rzutów choroby, mam najgorszy , bo postępujący typ SM a na niego nic, nawet solu-medrol nie działa :|
pozdrawiam serdecznie :) i dzięki za troskę :)
_________________
renia
 
kmis757 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 26 Paź 2011
Posty: 2648
Skąd: Nowa Ruda
Pomógł: 402 razy

 #115  Wysłany: 2012-04-05, 09:41  


panda napisał/a:
W środku krtani , tak jak na szyi schodzi naskórek ?

W środku przełyku mąż ma stan zapalny, który będzie się utrzymywał jeszcze bardzo długo. Bardzo często zatrzymują się w przełyku drobinki pokarmu. Jest tam sucha, uszkodzona przestrzeń do której bardzo łatwo przykleja się pokarm. Czasem po długim czasie od posiłku potrafimy z kaszlem wydalać te pozostałości. Kaszel często utrzymuje się długo po leczeniu zwłaszcza z rana. Czy mąż przypadkiem nie pije chłodnych napoi (tylko ciepłe powinien pić nie gorące) lub soków albo kwaśnych, które podrażniają przełyk? Ja jestem już 10 m-y po leczeniu a nadal mam dietę: "0" solni. Słodycze, sól, soki, kwaśne, powodują od razu u mnie kaszel. Może trzeba zwrócić uwagę właśnie na to jako przyczynę.
Reniu, wiem doskonale o czym piszesz w swojej sprawie. Trzymaj się dzielnie i nie poddawaj ani na chwile. Pozdrawiam serdecznie. :)
_________________
Przeszłość została napisana, lecz możemy się z niej uczyć i zmieniać przyszłość
 
panda 


Dołączyła: 13 Lut 2012
Posty: 157
Skąd: podlaskie
Pomogła: 10 razy

 #116  Wysłany: 2012-04-18, 17:59  


Witajcie :)
Wczoraj mąż był na kontroli u laryngologa, ten obejrzał krtań i powiedział że jest w porządku i tyle.
Dzisiaj był u onkologa, tu też nie zlecono mu żadnych badań, powiedziała że za jakiś czas zrobią tomograf , teraz nic nie trzeba robić, bo radioterapia była tylko profilaktycznie . Kazała przyjechać w czerwcu, laryngolog w maju.
Pozdrawiam wszystkich serdecznie :)
_________________
renia
 
kmis757 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 26 Paź 2011
Posty: 2648
Skąd: Nowa Ruda
Pomógł: 402 razy

 #117  Wysłany: 2012-04-18, 18:54  


To dobre nowiny od Was Reniu. Profilaktycznie, czyli o mniejszej sile, dlatego skutki uboczne powinny być mniejsze. TK też robi się nie wcześniej niż 3/4 miesiące po radioterapii bo w tej chwili jeszcze mogą być i pewnie są odczyny popromienne w przełyku i odraz byłby zamazany; nieczytelny. Pozdrawiam a Ty trzymaj się dzielnie walcząc ze Stwardnieniem... Reniu. :)
_________________
Przeszłość została napisana, lecz możemy się z niej uczyć i zmieniać przyszłość
 
panda 


Dołączyła: 13 Lut 2012
Posty: 157
Skąd: podlaskie
Pomogła: 10 razy

 #118  Wysłany: 2012-04-19, 07:21  


kmis757 napisał/a:
a Ty trzymaj się dzielnie walcząc ze Stwardnieniem... Reniu.

Krzysiu |buziaki| staram się ale ta walka nie jest fair :|
_________________
renia
 
panda 


Dołączyła: 13 Lut 2012
Posty: 157
Skąd: podlaskie
Pomogła: 10 razy

 #119  Wysłany: 2012-04-20, 08:40  


Ps. Mąż nie chciał już zwolnienia i w środę wraca do pracy. Nie widzi sensu dłużej siedzieć i czekać nie wiadomo na co.
Lekarze nie mają nic przeciwko a pracy ciężkiej nie ma.
Pozdrowionka wszystkim posyłam :)
_________________
renia
 
kmis757 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 26 Paź 2011
Posty: 2648
Skąd: Nowa Ruda
Pomógł: 402 razy

 #120  Wysłany: 2012-04-20, 11:09  


panda,
Gratulacje dla Mirka za odwagę. Oby tylko odwaga szła w parze z rozsądkiem tego mu życzę serdecznie. Mam nadzieję, że całkiem o nas nie zapomnisz [b]Reniu.[/b] :)
_________________
Przeszłość została napisana, lecz możemy się z niej uczyć i zmieniać przyszłość
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group