1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
RAK pomyłka lekarska?
Autor Wiadomość
damiano341 


Dołączył: 16 Sty 2013
Posty: 3

 #1  Wysłany: 2013-01-16, 17:45  RAK pomyłka lekarska?


witam w sobote (12 stycznia) zabrano mojego dziadka do szpitala miał gorączke i bardzo bardzo szybko się męczył i ciężko oddychał dziadek kiedyś palił ale nie robi tego o 15 lat zrobiono mu rtg przód + bok lekarz powiedział rak ( nie może rak ale RAK) na lewym płucu i że pojedzie do szczecina na tk itd . na drugi dzień mój ojciec chcąc dowiedzieć się czy jedzie na badania czy nie został olany ( niby ORDYNATOR) się spieszył ,w poniedziałek lekarz stwierdził że nie jedzie na badania że się pomylił to nie rak a zapalenie oskrzeli dodam że dziadek ma dość zniszczone płuca + astme i rozedme płuc i wydłżoną aortę mi wydaje się że to ściema z tym zapaleniem oskrzeli aczkolwiek przeszukałem cały internet i nie znalazłem podobnej pomyłki więc pytanie
1: czy lekarz ma obowiązek poinformować pacjenta(mówiąc prawdę) o jego stanie zdrowia na co jest chory
2:czy rzeczywiście można pomylić zapalenie oskrzeli z rakiem płuc??
3:czy może być tak że po prostu nie chcą leczyć mojego dziadka bo jest za stary i po prostu kłamią? ( dziadek ma 80 lat)
4:czy lekarz ma obowiązek wydać zdjęcia RTG które były przez niego robione w szpitalu?
5:czemu idąc do szpitala trzeba podpisać że lekarze nie odpowiadają za złe leczenie?
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #2  Wysłany: 2013-01-16, 22:48  


damiano341 napisał/a:
czy lekarz ma obowiązek poinformować pacjenta(mówiąc prawdę) o jego stanie zdrowia na co jest chory

Powinien. Na pewno nie ma prawa ukrywać przed nim niczego.

damiano341 napisał/a:
2:czy rzeczywiście można pomylić zapalenie oskrzeli z rakiem płuc??

damiano341 napisał/a:
3:czy może być tak że po prostu nie chcą leczyć mojego dziadka bo jest za stary i po prostu kłamią? ( dziadek ma 80 lat)

Nie znamy wyników badań, nie możemy odnieść się do pytania.

damiano341 napisał/a:
4:czy lekarz ma obowiązek wydać zdjęcia RTG które były przez niego robione w szpitalu?

Jeśli były robione np. w trakcie pobytu w szpitalu, to niekoniecznie. Na wypisie powinien być opis.
Ewent. można skopiować płytę CD, jeśli na niej jest zdjęcie.

damiano341 napisał/a:
5:czemu idąc do szpitala trzeba podpisać że lekarze nie odpowiadają za złe leczenie?

Widziałeś ten papier? Masz go? Możesz zacytować co dokładnie jest w nim napisane?
_________________
 
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #3  Wysłany: 2013-01-17, 11:13  Re: RAK pomyłka lekarska?


damiano341 napisał/a:

czy lekarz ma obowiązek poinformować pacjenta(mówiąc prawdę) o jego stanie zdrowia na co jest chory

To pytanie zadają sobie medycy i etycy... Czy i jak mówić choremu o tym, co najtrudniejsze w sferze jego zdrowia i życia? Czy może stosować metodę uników?

W modzie jest dzisiaj dosyć popularne mówienie do pacjentów otwartym tekstem, w myśl skądinąd słusznej idei, by lekarz traktował chorego jak partnera. Ma on prawo znać wszystkie plusy i minusy swojej sytuacji, sposoby jej rozwiązania, jasno zdawać sobie sprawę z ograniczeń, a nawet w skrajnych wypadkach zostać poinformowanym o wyczerpaniu możliwości leczenia. To droga, którą zaczęła podążać współczesna medycyna za namową prawników. Ale poza literą prawa jest jeszcze zdrowy rozsądek, wrażliwość. Ludzkie wybory w takich sytuacjach bywają skrajnie trudne. - ważna rozmowa lekarz pacjent.
Recepta na prawdę

Na pewno lekarz powinien być szczery wobec swojego pacjenta a pacjent ma prawo do uzyskania rzetelnych informacji o swoim stanie zdrowia ale też bardzo ważna jest forma przekazu informacji - to jest moje zdanie.

Lekarz może nie informować pacjenta o stanie jego zdrowia bądź o leczeniu, jeśli pacjent wyraża takie życzenie. To też należy uszanować.

Pacjent może także wskazać osoby, które w jego imieniu będą porozumiewały się z lekarzem.
Informowanie rodziny, o ile to jest możliwe, powinno być uzgodnione z chorym.
W przypadku chorego nieprzytomnego lekarz może udzielić, dla dobra chorego, niezbędnych informacji osobie, co do której jest przekonany, że działa ona w interesie chorego.

damiano341 napisał/a:
czy rzeczywiście można pomylić zapalenie oskrzeli z rakiem płuc??

We wstępnej diagnozie można... Natomiast w ostatecznym rozpoznaniu źle postawiona diagnoza - to ewidentne zaniedbanie lekarskie. Może ono wynikać np. z faktu, że standard świadczonej opieki był znacznie poniżej obowiązującego. Niekiedy, jeżeli choroba nie została stwierdzona prawidłowo mamy do czynienia z błędem diagnostycznym.
Można do nich zaliczyć nieprzeprowadzenie specjalistycznych badań, szczególnie w kontekście ich finansowania przez NFZ, lub też niewłaściwą analizę otrzymanych wyników. Rzadziej podstawę błędu stanowi niestaranne przeprowadzenie badania wstępnego lub nawet zaniechanie przeprowadzenia dobrego wywiadu i inne.

damiano341 napisał/a:
czy może być tak że po prostu nie chcą leczyć mojego dziadka bo jest za stary i po prostu kłamią? ( dziadek ma 80 lat)

Teoretycznie, zjawisko dyskryminacji ze względu na wiek nie występuje w Polsce,
Niestety, w zderzeniu z polską rzeczywistością okazuje się niejednokrotnie, że właśnie tak jest.
W artykule: Za stary na leczenie.
Judyty Watoły przeczytałam - "Jeszcze bardziej jaskrawy przykład to onkologia. - Starszym pacjentom często nie wykonuje się operacji usunięcia guza. Zdarza się, że to uzasadniona decyzja, która oszczędza chorym cierpienia. Zdarza się też jednak, że nie ma żadnych podstaw - dr Twardowska-Rajewska.

damiano341 napisał/a:
czy lekarz ma obowiązek wydać zdjęcia RTG które były przez niego robione w szpitalu?

Na podstawie Prawa Pacjenta w kwestie dokumentacji medycznej jest wyraźnie napisane iż, "Aby otrzymać dokumentację medyczną należy zwrócić się z wnioskiem do dyrektora szpitala o jej udostępnienie (np. kopii potwierdzonej za zgodność z oryginałem), który upoważni pracownika do wydania takowej. Kierownik (dyrektor szpitala) nie może nie zgodzić się na wydanie dokumentacji bowiem pacjent, jest uprawniony do wglądu do dokumentacji, sporządzania z niej odpisów lub kopii bądź też może zostać udostępniona za potwierdzeniem zwrotu po wykorzystaniu."
Od 6 listopada 2008 r. prawa pacjenta w polskim systemie prawnym są uregulowane w ustawie o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Ustawa obowiązuje od 5 czerwca 2009 r.

damiano341 napisał/a:
czemu idąc do szpitala trzeba podpisać że lekarze nie odpowiadają za złe leczenie?

Nigdy dotąd nie spotkałam się z czymś takim.

Obowiązki lekarza reguluje ustawa z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodzie lekarza (Dz.U.02.21.204).
Ministerstwo Zdrowia - Obowiązki lekarza

Piśmiennictwo:
1. Rzecznik Praw Pacjenta
2. Primum Non Nocere - Stowarzyszenie Pacjentów
3. Prawo i medycyna
4. Portal Poszkodowanych
5. Prawda dla chorych
6. Mówienie prawdy choremu - Gazeta lekarska
_________________
Aegrotus sacra est...
 
damiano341 


Dołączył: 16 Sty 2013
Posty: 3

 #4  Wysłany: 2013-01-17, 15:32  


absenteeism nie mam żadnego z papierów ani nawet ich nie widziałem dali je dziadkowi jak już nikogo z rodziny nie było podpisał 6 jakiś papierków nawet ich nie czytając ( cały dziadek...) mówił mi tylko że lekarz mu tłumaczył co na nich jest ale go nawet nie słuchał tylko podpisywał więc spytałem go co PO CO... a on na to że lekarz powiedział że inaczej go nie przyjmą (przecież lekarz nie może tak o sobie nie przyjąć bo to jego obowiązek)
 
jo_a 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 15 Lut 2011
Posty: 1951
Skąd: Górny Śląsk
Pomógł: 313 razy

 #5  Wysłany: 2013-01-17, 15:54  


Myślę, że chodzi tu o:
"Zwykle przed operacją (przyjęciem do szpitala/by jo_a) podpisujemy dokument, w którym wyrażamy zgodę na zabieg. Oświadczamy, że zostaliśmy zapoznani z ryzykiem jakie niesie taki zabieg, jak również możliwością powikłań pooperacyjnych, za które szpital, bądź placówka, w której wykonywany jest zabieg, odpowiedzialności nie ponosi. "

Źródło (takie sobie, ale sens jest taki jak w każdym innym szpitalu i przed każdym innym zabiegiem):
http://www.czasnazmiane.p...lastyczna_.html
_________________
„Żółw musi być aż tak twardy, bo jest aż tak miękki”. St.J.Lec
Lider czerwonej kreski./Kuba Wojewódzki (tego forum).
 
DorotaP 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 28 Lut 2011
Posty: 987
Pomogła: 359 razy

 #6  Wysłany: 2013-01-17, 16:53  


Dokładnie tak jak pisze jo_a,
Do tego upoważnienie członka rodziny (dokładnie którego) na wydanie dokumentów w razie śmierci i wywiad (choruje na serce,żółtaczkę itp.)
I to się dziadkowi daje do podpisania. Moja teściowa 82lata też tak lekką ręką podpisała stertę dokumentów
damiano341 napisał/a:
przecież lekarz nie może tak o sobie nie przyjąć bo to jego obowiązek)

Z tym też bym polemizowała, bo jeżeli nie ma bezpośredniego zagrożenia życia to wszystko jest możliwe... (np. nie ma miejsca w szpitalu)
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #7  Wysłany: 2013-01-17, 21:02  


damiano341 napisał/a:
(przecież lekarz nie może tak o sobie nie przyjąć bo to jego obowiązek)

Jeśli pacjent jest przytomny, nie w stanie zagrożenia życia, nie jest ubezwłasnowolniony i jest świadomy, i nie wyraża pisemnej zgody na przyjęcie, to lekarz nawet nie ma prawa go przyjąć.
_________________
 
damiano341 


Dołączył: 16 Sty 2013
Posty: 3

 #8  Wysłany: 2013-01-18, 14:33  


acha takie buty :P troche chore prawo ale dziękuje za odpowiedzi na dzień dzisiejszy dziadek wychodzi ze szpitala zdjęć nie dostał dostał tylko opis ... ale co po opisie pucologowi
 
vioom 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 18 Sty 2010
Posty: 1286
Pomógł: 1048 razy

 #9  Wysłany: 2013-01-18, 16:39  


Generalnie to oglądaniem zdjęć zajmuje się zwykle właśnie "radiolog" a "pucolog" to może jedynie opis przeczytać. Niemniej zdjęcia też można otrzymać na konkretną prośbę.

Pozdrawiam
_________________
www.rjforum.pl - Nowotwór jądra to nie wyrok! Masz wątpliwości? Dowiedz się więcej!
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group