1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak trzonu macicy
Autor Wiadomość
Celestyna 


Dołączyła: 30 Kwi 2014
Posty: 41
Pomogła: 3 razy

 #16  Wysłany: 2014-05-15, 23:23  


Mam pytanie: jak zaopatrzyć się - lekowo- na dni po chemii? Mam nadkwasotę żołądka i boję się o jego stan po tych truciznach. Chciałabym mieć podręczną apteczkę na wypadek tych grypowych objawów, bólów itp.
 
Celestyna 


Dołączyła: 30 Kwi 2014
Posty: 41
Pomogła: 3 razy

 #17  Wysłany: 2014-05-27, 16:13  


Mam wyniki tomografii:
TK miednicy małej bez kontrastu i co najmniej dwie fazy z kontrastem.

Opis: jama brzuszna i miednica. Badanie z podaniem dożylnym środka kontrastowego.
Wtroba niepowiekszona o jednorodnej budowie. W segm. VII/VI ognisko hypodensyjne - najpewniej torbielka, bez innych zmian ogniskowych. Prawidłowy wskaźnik gęstości miąższu wątroby. Drogi żółciowe zewnatrz i wewnatrz wątrobowe nieposzerzone. Pęcherzyk żółciowy bez widocznych uwapnionych złogów.
Trzustka o budowie prawidłowej bez zmian ogniskowych. Przewód Wirsunga nieposzerzony. Śledziona prawidlowej wielkości, jednorodna, bez zmian ogniskowych.
Nadnercza o prawidlowej morfologii, bez zmian guzkowych, prawidlowej wielkości. Zdwojony układ nerki lewej. Nerki o prawidłowej szerokości. Bez poszerzenia układu K-M. Bez widocznych uwapnionych złogów..
Moczowody drożne, prawidłowej szerokości.
Węzły chłonne zarówno trzewne jak i pozaotrzewnowe niepowiekszone.
Naczynia tętnicze i żylne w normie.
Nie stwierdza sie cech wolnego płynu w jamie otrzewnowej i między petlami jelitowymi.
Widoczne w badaniu tkanki w rzucie macicy po stronie lewej na pograniczu z jelitem grubym o zatartych zarysach - mozliwość nacieku.
Dokladna ocena struktur miednicy w badaniu MR.
Pęcherz moczowy o gładkich zarysach ścian.
Pozostałe struktury miednicy małej bez widocznych zmian ogniskowych.


Epikryza
Chora po operacji raka trzonu macicy z przydatkami, w trakcie brachyterapii przyjeta do Oddz. Wewnetrznego celem wykonania badań przed dalszym leczeniem onkologicznym. \przy przyjęciu w badaniu fizykalnym bez istotnych odchyleń. W badaniach laboratoryjnych nieco obniżony poziom TSH. W badaniach obrazowych stwierdzono w rtg kl. piersiowej - bez odchyleń. W echo-serca - EF -69%, poza tym bez istotnych odchyleń. W TK jamy brzusznej i miednicy małej - widoczne tkanki w rzucie macicy po stronie lewej na pograniczu z jelitem grubym o zatartych zarysach. Zalecono dalsze postepowanie onkologiczne i w stanie dobrym wypisano do domu z zaleceniami j.n.


Martwią mnie te tkanki w rzucie macicy. Czy to może być zrost pooperacyjny...???
Bo przecież chirurg nie zostawiłby kawałka macicy... Zwłaszcza, że marginesy operacyjne czyste.
:?ale?:
 
mufaso83 



Dołączyła: 09 Sty 2013
Posty: 722
Pomogła: 110 razy

 #18  Wysłany: 2014-05-27, 19:19  


w opisie TK masz napisane, że może, ale oczywiście nie musi, być to naciek,czyli zmiana nowotworowa jelita.
Pocieszę Cię, że mojej mamie też opisywano podobnie jedna zmian, która okazała się zrostem
_________________
Omnia tempus habent
Mamcia 03.07.1955 - 14.12.2015
 
Ptaszenio 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2014
Posty: 1239
Skąd: Wrocław
Pomogła: 277 razy

 #19  Wysłany: 2014-05-27, 20:04  


Celestyno,
czy miałaś TK przed operacją? Jeśli tak, przepisz proszę wynik :)
 
Celestyna 


Dołączyła: 30 Kwi 2014
Posty: 41
Pomogła: 3 razy

 #20  Wysłany: 2014-05-27, 20:09  


Dałby Bóg, żeby to był zrost... Ale czy RM da na to odpowiedź?
Dzięki za pocieszenie, mufaso83 :)
Mam jeszcze pytanie do Szanownych Wiedzących; czy ten opis TK zmieni cokolwiek w planach leczenia, np chemioterapią?
Tyle pytań się w głowie kotłuje...

[ Dodano: 2014-05-27, 20:10 ]
Nie, nie miałam TK przed operacją.
Jedyne badanie, które miałam to histeroskopia, która wykazała polipa i rozrost złożony z atypia jądrową.

[ Dodano: 2014-05-27, 20:12 ]
No i, oczywiście- USG, w szpitalu.
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #21  Wysłany: 2014-05-28, 08:21  


Celestyna napisał/a:
Dałby Bóg, żeby to był zrost... Ale czy RM da na to odpowiedź?

Wynik MRI może to bardziej uprawdopodobnić, pewność dałoby jedynie przebadanie histopatologiczne pobranego wycinka.

Celestyna napisał/a:
czy ten opis TK zmieni cokolwiek w planach leczenia, np chemioterapią?

Moim zdaniem raczej nie, ponieważ wynik TK nie zawiera informacji onkologicznie jednoznacznych,
mówi jedynie o możliwości nacieku tkanek znajdujących się w rzucie macicy,
co dla zmiany leczenia lub wdrożenia innej metody wymagałoby bardziej jednoznacznego określenia z czym mamy do czynienia.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
Celestyna 


Dołączyła: 30 Kwi 2014
Posty: 41
Pomogła: 3 razy

 #22  Wysłany: 2014-05-28, 14:30  


Dziękuję! Czy w przypadku gdyby był to zrost, leczenie byłoby mniej agresywne? Pytam, bo nie wiem czy się skupiać na badaniu tej tkankowej niejasności.
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #23  Wysłany: 2014-05-28, 18:20  


Celestyna napisał/a:
czy ten opis TK zmieni cokolwiek w planach leczenia, np chemioterapią?

Nie.

Celestyna napisał/a:
Czy w przypadku gdyby był to zrost, leczenie byłoby mniej agresywne?

Nie.

Leczenie będzie standardowe: pooperacyjna RCTH w dawce radykalnej - czy podejrzewa się początki nawrotu miejscowego czy też nie.
Wykluczyć ten sposób leczenia i zmienić go na leczenie paliatywne (odstąpienie od RTH i zastosowanie wyłącznie CTH) mogłoby wyłącznie stwierdzenie rozsiewu odległego.
RTH w dawce innej niż radykalna stosuje się wyłącznie przy stwierdzeniu przerzutów do kośćca oraz przy nawrocie miejscowym zbyt rozległym by leczyć go radykalnie.
Tu takiej sytuacji nie ma.
pozdrawiam ciepło.
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
Celestyna 


Dołączyła: 30 Kwi 2014
Posty: 41
Pomogła: 3 razy

 #24  Wysłany: 2014-05-28, 23:45  


Rozumiem, dziękuję serdecznie i również pozdrawiam.
Z tego, co mi powiedziano - po jutrzejszym, trzecim naświetleniu irydem będzie już sama chemioterapia.
 
Celestyna 


Dołączyła: 30 Kwi 2014
Posty: 41
Pomogła: 3 razy

 #25  Wysłany: 2014-06-08, 01:01  


Jestem po pierwszej chemii: 3 godz. taxol i 1,5 godz. karboplatyna. A przed tym - pół godziny jakich osłaniaczy i przeciwżygaczy.
Spałam jak suseł 9 godzin, a dziś czułam się b. dobrze; żadnych sensacji poza wypiekami na twarzy. I bardzo wzrósł mi apetyt. No, ale nie chcę chwalić dnia przed zachodem Słońca...
Dzień przed chemią i w dniu wlewów wypiłam ponad pół litra rzadkiego kisielku z siemienia lnianego coby zabezpieczyć żołądek.
Czy ten dobry stan po - chemiczny się utrzyma? Czy "polka" zacznie się później?
Może to gupie pytanie, ale mimo wszystko pytam :)
Aha, pielęgniarka (bardzo zmęczona i nerwowa, z biustem na wierzchu i wytatuowana) nie mogła mi znaleźć dobrej żyły i b. mnie posiniaczyła. Czy mogę jakoś wzmocnić te żyły? Bo ponoć przy kolejnych wlewach ich stan się pogarsza:(
 
Ptaszenio 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2014
Posty: 1239
Skąd: Wrocław
Pomogła: 277 razy

 #26  Wysłany: 2014-06-08, 01:07  


Celestyno,
porozmawiaj z lekarzem o możliwości założenia portu, to idealne rozwiazanie w zasadzie dla kazdego pacjenta poddawanego chemioterapii - a w przypadku problemów z żyłami tym bardziej.

Jeśli chodzi o sensacyjki pochemiczne - bywa tak, że pierwsze kursy przebiegają w miarę "bezboleśnie", kolejne potrafią zmęczyć, niektórzy pacjenci od pierwszego wlewu chodzą po ścianach. Należy się cieszyć z dobrego samopoczucia i apetytu (przyjmujesz steryd, a to wzmaga apetyt i taka reakcja może sie utrzymać przez całe leczenie)

Jeśli masz w domu ciśnieniomierz, kontroluj ciśnienie (wypieki mogą być delikatną reakcją uczuleniowa na chemię lub objawem towarzyszącym skokom ciśnienia).
 
Celestyna 


Dołączyła: 30 Kwi 2014
Posty: 41
Pomogła: 3 razy

 #27  Wysłany: 2014-06-08, 01:35  


Dzięki, Ptaszeniu! Troche się boje tego portu, bo mojej sąsiadce coś się w nim oddzieliło i jego część powędrowała gdzieś żyłą powodując dodatkowe bóle. I nie chcą jej tego wyjmować, bo to ponoć ryzykowna i trudna sprawa, a ona jest już od dłuższego czasu na morfinie. Ma czerniaka, żyje z nim już od 20 lat...
Ja jestem niskociśnieniowcem. Pielęgniarki pobierające mi krew nigdy nie narzekały na moje żyły, a pielęgniarka oglądająca mnie podczas chemii powiedziała "gdyby pani na mnie trafiła - obyłoby się bez problemów". Cóż, zobaczymy jak będzie następnym razem. Nie żałuję sobie cytryn, ale wiem, że tak hop-siup wit. C nie zadziała.
 
Ptaszenio 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2014
Posty: 1239
Skąd: Wrocław
Pomogła: 277 razy

 #28  Wysłany: 2014-06-08, 01:49  


Celestyno,
daj sobie więc jeszcze trochę czasu na ew. konsultację z lekarzem na ten temat. Jednak szczerze mówiąc nie możesz liczyć na to, że wit. C zmieni sytuację, jesli faktycznie Twoje żyły już teraz są słabe.

Nieustannie trzymam kciuki :)
 
alka28+ 


Dołączyła: 28 Cze 2013
Posty: 149
Pomogła: 50 razy

 #29  Wysłany: 2014-06-08, 08:31  


Mam zle wiadomosci :( Po taxolu zazwyczaj na pierwszy dzien jest bardo dobrze - ja okreslam to, ze jakbym byla na dopingu. Po pierwszym wlewie pierwszego dnia pracowalam od szostej rano do polnocy w ogole nie czujac zmeczenia. Problemy zaczynaja sie na drugi, albo i na trzeci dzien. Mam na mysli bole miesni i stawow. Mnie polecono ibuprofen i musze przyznac, ze bardzo pomaga.
 
janna 


Dołączyła: 01 Maj 2013
Posty: 253
Skąd: Dolny Śląsk
Pomogła: 20 razy

 #30  Wysłany: 2014-06-08, 16:06  


Celestyna,
ja podobnie jak Alka28/+ ibuprofen na bóle stawów, żel arnikowy na siniaki i rutinoscorbin na wzmocnienie żył.
pozdrawiam serdecznie
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group