oto wynik TK jamy brzusznej i miednicy mniejszej
Wątroba niepowiększona, jednorodna przed i po podaniu środka cieniującego w wszystkich fazach.
Nerki niepowiększne. Nerka lewa z pojedynczym hypodensyjnym ogniskiem w dolnym biegunie, max. śr < 20 mm - obraz TK odpowiada zmianie torbielowatej. Zmiany ogniskowe o podobnym chrakterze w przestrzeni okołomiedniczkowej - obustronnie.
Nadnercze lewe prawidłowe. W prawym nadnerczu lity twór guzowaty o wymiarach 4x3 cm - obraz TK niejednoznaczny może odpowiadać zmianie o typie adenoma. Nie można wykluczyć meta.
Sledziona niepowiększona, jednorodna.
Odcinkowe pogrubienie ścian jelita grubego na poziomie zgięcia wątrobowego z następowym przewężeniem światła. Zarys zewnętrzny ściany jelita nieregularny - podejrzenie nacieku.
W dolnej części odbytnicy odcinkowe pogrubienie ścian z uwypukleniem policyklicznym/ guzowatym w kierunku światła jelita ulegające niejednorodnemu wzmocnieniu po podaniu środka cieniującego. Zarys zewnętrzny odbytnicy nieregularny sugeruje naciek tkanki tłuszczowej.
Obraz TK jelita grubego odpowiada agresywnej najpewniej dwuogniskowej zmianie npl o typie adenocarcinoma. Podejrzenie meta do prawego nadnercza.
Oto wynik powtórzonego wycinku histopat.
Forci adenocarcinomatosi - AB ( M-8460/3)
A 5 szarych do 0,3 cm
B 6 szarych 0,2 cm
"Obraz TK jelita grubego odpowiada agresywnej najpewniej dwuogniskowej zmianie npl (czyli neoplastycznej, czyli o podlożu nowotworowym) o typie adenocarcinoma. Podejrzenie meta do prawego nadnercza.
wynik TK, jak i rozpoznanie mówi o ognisku gruczolakoraka w odbytnicy i najprawdopodobniej zmianie przerzutowej w nadnerczu
_________________ Omnia tempus habent
Mamcia 03.07.1955 - 14.12.2015
mufas83, nie należy się tak rozpędzać z rozpoznaniem Fragment opisu TK dot. lewego nadnercza, wcale nie oznacza, że najprawdopodobniej jest tam przerzut, choćby z tego powodu, jak wielka różnica jest w wielkości tej zmiany, w porównaniu do zmiany w odbytnicy (znacznie mniejsza). Być może jest tam jakiś inny pierwotny proces rozrostowy, być może łagodny. Co do wyników Pani teściowej, szczególnie morfologii krwi, mam tu na myśli hemoglobinę rzędu 7,1 mg/dl czy hematokryt 25%, to właśnie to jest przyczyną jej osłabienia - niedokrwistość. W jej przypadku wynika ona, z krwawienia z odbytnicy, które jest słabe, ale trwa długo (miesiące), stąd pacjentka jest w stanie zaadaptować się i funkcjonować przy tak niskiej hemoglobinie, i jest "tylko" osłabiona. Zupełnie inaczej wyglądałoby to w przypadku nagłej dużej utraty krwi. Oczywiście jest tutaj wskazane przetoczyć 2-3 jednostki KKcz (koncentrat krwinek czerwonych) co podniesie wartość hemoglobiny o 2-3 mg/dl (1mg/dl/1 jednostkę krwi). Jeśli chodzi o ostateczne ustalenie rozległości choroby, to odbędzie się to śródoperacyjnie. Biorąc pod uwagę wielkość zmiany podaną w wyniku badania, można liczyć na to, że będzie można zastosować leczenie radykalne (całkowite wycięcie choroby). Życzę powodzenia i pozdrawiam.
zacytowałam wynik TK "Obraz TK jelita grubego odpowiada agresywnej najpewniej dwuogniskowej zmianie npl o typie adenocarcinoma. Podejrzenie meta do prawego nadnercza. "Nic poza tym
_________________ Omnia tempus habent
Mamcia 03.07.1955 - 14.12.2015
Rozpoznanie
A - GIST
Guz śred 1 cm usunięty z wąskim marginesem < 0,1 cm tkanek niezmienionych. IM: 2/50 HPF. Bardzo niskie ryzyko progresji choroby
Badanie IHC.
B,C - adenocarcinoma G2
Rak nacieka tkankę tłuszczową. Margines radialny wolny od nacieku raka około 0,1 cm. pT3N1aMx
D < E - Utkania nowotworowego nie stwiedza się
F, J - obraz zwykły
G - lipoma
H - Przerzut raka w 1 węźle chłonnym
K, L - adenocarcinoma G-2
M, N - utkania nowotworowego nie stwierdza się
O - Obraz zwykły
P - Przezuty raka w 3 węzłach chłonnych
[ Dodano: 2014-06-29, 14:42 ]
Jeszcze wnioski takie:
Rozpoznanie:
Dwuogniskowy rak jelita grubego. Stan po leczeniu operacyjnym.
Guz nadnercza prawego o niejednoznacznym charakterze w trakcie diagnostyki. Hiperortyzolemia i niewydolmność nadnerczy wykluczona.
Z uwagi na zaawansowanie patologiczne choroby rozważono leczenia uzupełniające. Biorac pod uwagę upośledzony stan sprawności chorej, osłabienie, wiek, proponujemy obserwację chorej - odstapiono od radykalnego uzupełnieniającego leczenia.
Jest po moich przezyciach jakos mi to umknęło.
Opis makroskopowy:
1. Guzek jelita cienkiego
2. Prawa połowa okrężnicy
3. Uchyłek Meckela
4. Odbytnic z guzem, fragmentem pochwy i odbytem
I fragment błony śluzowej pod sluzówka guzek śr 1 cm
A guzek ściany jelita
Potem jest kolejne badanie hist.
II preprat dł. 19 cm zawiera fragment jelita krętego dł 6 cm, kątnice, wyrostek robaczkowy oraz okrężnica wystepująca dł.12 cm. Kątnicę wypełania rozległy egzofityczny guz śr.7 cm z naciekaniem ściany dochądzącym do tkanki tłuszczowej
B naciek kątnicy
C margines radialny0,1 cm
D margines proksymalny 6 cm
E margines dystalny
F wyrostek
W Okrężnicy wstepującej 4 cm od marginesu dystalnego
G w błonie pośluzowej kremowy tłuszczowy guzek śr 1,2 cm
H znaleziono 16 węzłów chłonnych śred. do 1,2 cm
III J uchyłek dł 2,5 cm śre 0,8 cm błona sluzowa bez zmian ogniskowych
IV fragment odbytnicy dł 28 cm
1,5 cm od marginesu dystalnego rozległy płasko wyniosły guz śr. 6,5 cm z naciekaniem dochodząy do marginesu radialanego na mezorektum.
Do mezorektum przylega również fragment ściany pochwy 2 X 1,5 cm
K guz jelita naciekający ścianę pochwy
L naciek z marginesem radialnym oznaczony tuszem
M margines dystalny
N margines proksymalny
O pozostała ściana jelita
p znaleziono 12 węzłów chłonnych śr.do 1 cm.
Rozpoznanie
A - GIST
Guz śred 1 cm usunięty z wąskim marginesem < 0,1 cm tkanek niezmienionych. IM: 2/50 HPF. Bardzo niskie ryzyko progresji choroby
Badanie IHC.
B,C - adenocarcinoma G2
Rak nacieka tkankę tłuszczową. Margines radialny wolny od nacieku raka około 0,1 cm. pT3N1aMx
D < E - Utkania nowotworowego nie stwiedza się
F, J - obraz zwykły
G - lipoma
H - Przerzut raka w 1 węźle chłonnym
K, L - adenocarcinoma G-2
M, N - utkania nowotworowego nie stwierdza się
O - Obraz zwykły
P - Przezuty raka w 3 węzłach chłonnych
[ Dodano: 2014-06-29, 22:08 ]
Co to oznacza?
Czy nie powinno być jednak leczenia uzupełniającego?
Mamy GIST i gruczolakoraka jelita grubego. Przy czym GIST stanowi nieco mniejszy problem chwilowo.
Przy stwierdzeniu gruczolakoraka w st. zaawansowania pT3N1M0 (IIIB) konieczne jest leczenie uzupełniające, chemioterapia, zwykle FOLFOX4.
Natomiast jeśli faktycznie stan pacjentki nie pozwala na włączenie takiego leczenia, to niewiele możemy tu wnieść do dyskusji - takie decyzje podejmuje się na bazie obserwacji pacjenta, jego stanu etc. Faktycznie jest tak kiepsko?
Teściowa chodzi, je, schudła bardzo, ale raczej normalnie funkcjonuje. Nie gorączkuje.
Myślę że jedynie problem tkwi choć też nie tak duży w komunikacji, kiepsko słyszy, nosi aparat, trzeba mówić do niej głośno, wolno. Ale ogólnie to tak źle nie jest.
Niedługo mamy wizytę u onkologa, dlatego się niepokoję, zwłaszcza po tym co przeszłam.
Więc co będzie jeśli chemii się nie poda? czy nowotwór będzie się rozwijał dalej, choroba będzie postępować?
pozostaje opieka poradni paliatywnej?
czy ta chemia o której napisałaś byłaby leczeniem radykalnym?
Z uwagi na zaawansowanie patologiczne choroby rozważono leczenia uzupełniające. Biorac pod uwagę upośledzony stan sprawności chorej, osłabienie, wiek, proponujemy obserwację chorej - odstapiono od radykalnego uzupełnieniającego leczenia
decyzja lekarza musi być zatem wyważona pomiędzy niesieniem choremu skutecznej pomocy, a zasadą - po pierwsze nie szkodzić.
Proponuję poruszyć ten temat z lekarzem prowadzącym, jesli masz wątpliwości
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum