Fenotyp nowotworu nie jest charakterystyczny dla pierwotnego raka płuc
I to jest w tej chwili najistotniejsze zdanie dla całego wyniku. Czekamy na wynik PET.
Barwienie faktycznie nie wskazuje jednoznacznie na pierwotnego raka płuca, szkoda że nie oznaczono CK20, ale i barwienia nie wychodzą czasem specyficzne.
Nie miała robionej kolanoskopi, ale Jej matka miała nowotwór jelita(nie wiem dokładnie co i jak, operacje miała w 2009 roku- stomia, ale jest po i mimo swoich 75 lat śmiga jak małolatka) czy można podejrzewać u mamy też jelita?
[ Dodano: 2012-07-25, 21:41 ]
Do tej pory mama nigdy nie miała problemów z wypróżnianiem, zawsze rano, codziennie. W czasie pobytu w szpitalu narzekała na zatwardzenia, ale od dwóch dni jest w domu i jest jak dawniej(z rana kibelek bez zatwardzenia).
To takie luźne podejrzenie na bazie barwienia CK7 (-) - takie często bywa w rakach pochodzących z jelita grubego. Ale tak jak mówię, to tylko podejrzenie.
Witam
Mama pojechała dziś na badanie PET, aż do Łodzi mam nadzieje że wytrzyma podróż (700 km), niestety w Gdańsku termin badania to 15 lipca.
Jeśli chodzi o przekazywanie prawdy o diagnozie, to chyba nie zawsze warto mówić całą. Mama od dnia diagnozy nie chce jeść, cały czas powtarza że to koniec.
Trzymajcie kciuki za wyniki, jak mąż dobrze pogada to będą dziś a w środe konsultacja u onkologa
Problem kliniczny: Ocena stopnia zaawansowania przed ustaleniem leczenia
Procedura: Podano dożylnie radiofarmaceutyk 18F-FDG o aktywności 153 MBq. Akwizycję wykonano 90 min. od podania radioznacznika. Obrazowanie zostało przeprowadzone za pomocą PET- TK i obejmowało obszar od podstawy czaszki do połowy ud. Wstępny poziom glukozy wynosił 246 mg/dl. Podano 3 j insuliny, kontrolowano poziom glukozy. Poziom glukozy we krwi (po 2h od podania insuliny) przy podaniu radioznacznika wynosił 172mg/dl.
Badanie CT zostało przeprowadzone bez zastosowania środków kontrastowych (CT anatomiczne).
OPIS BADANIA: Głowa i szyja:
Nie stwierdzono podwyższonego gromadzenia FDG w zakresie węzłów chłonnych oraz pozostałych struktur szyi.
Klatka piersiowa:
Niedodma lewego płuca. Centralnie zlokalizowana niezbyt jednorodna, ze zwapnieniami masa płuca lewego o wymiarach 81 x 52 mm wykazująca wzmożoną, niejednorodną utylizację FDG- SUVmax FDG = 39,4. Pozostała część płuca, zwłaszcza w dolnej części wykazuje rozlany wzmożony metabolizm glukozy SUVmax FDG = 14,6 - towarzyszące zmiany zapalne?
Wolny płyn w okolicy szczytu w obrębie jamy opłucnej.
Aktywne metabolicznie węzły chłonne po lewej stronie łuku aorty średnicy do 35 mm - SUVmax FDG = 9,1, okolicy rozwidlenia tchawicy średnicy 20 mm - SUVmax FDG = 22,8, przed lewym oskrzelem średnicy 10 mm - SUVmax - 10,4.
Jama brzuszna i miednica:
Wątroba niepowiększona bez widocznych ognisk wzmożonej utylizacji FDG.
Nieaktywny metabolicznie gruczolak nadnercza lewego o średnicy 23mm.
Widoczne fizjologiczne wydzielanie FDG przez nerki i pęcherz moczowy. Nie stwierdzono podwyższonego gromadzenia FDG w zakresie węzłów chłonnych przestrzeni zaotrzewnowej i miednicy.
Układ mięśniowo-szkieletowy:
Fizjologiczny wychwyt FDG w zakresie szkieletu osiowego.
WNIOSKI:
W badaniu PET-TK stwierdza się zaburzenia metabolizmu glukozy wskazujące na obecność czynnego procesu rozrostowego w części centralnej niedodmowo zmienionego płuca lewego, z rozlanym wzrostem utylizacji glukozy zwłaszcza w dolnej części - towarzyszące zmiany zapalne?
Aktywne metabolicznie węzły chłonne okolicy łuku aorty, rozwidlenia tchawicy i przed lewyn oskrzelem.
Nieaktywny metabolicznie gruczolak nadnercza lewego. Konieczna konsultacja diabetologiczna - hiperglikemia.
Mimo nietypowego fenotypu, obraz PET wskazuje jednak na pierwotnego raka płuca - chociaż nigdy nie da się wykluczyć, że gdzieś indziej znajduje się ognisko pierwotne tak małe, że niewykrywalne w badaniu.
Jutro rano mamy wizytę u onkologa, zobaczymy jakie leczenie zaproponuje.
Mam jeszcze jedno pytanie przy tych wynikach, które już są jakie są rokowania?
Kwestią dyskusyjną jest tu obecność wolnego płynu w opłucnej, który - jeśli miałby charakter nowotworowego wysięku - oznaczałby najwyższe, IV stadium zaawansowania.
Jeśli nie, byłoby to minimalnie stadium IIIA w IV-stopniowej skali.
Statystycznie w tym stopniu 5-letnie przeżycie osiąga mniej niż 15% pacjentów, jednak trzeba pamiętać, że to tylko statystyka.
Witam
Jesteśmy po wizycie u onkologa, stadium IIIB.
Mama została zakwalifikowana do leczenia cisplatiną, termin 29.08.2012.
Dostała skierowanie na TK klatki piersiowej, do wykonania ok 20.10.2012 po 2, 3 cyklach leczenia- czy nie powinna mieć tego badania wcześniej (guz cały czas rośnie)żeby mieć porównanie z przed samego leczenia i po? Czy ktoś może coś powiedzieć o tej chemii, teorię już znam, chodzi raczej o praktykę (jak ją się znosi itd.)
Pozdrawiam Ala
Dostała skierowanie na TK klatki piersiowej, do wykonania ok 20.10.2012 po 2, 3 cyklach leczenia
To bardzo dobrze, bo po zrobieniu TK, będzie wiadomo czy chemioterapia jest skuteczna.
Tak jest, że nie robi się TK przed samą chemioterapią, tylko porównuje się do zrobionego przy diagnozowaniu.
Co do skutków ubocznych faktycznie w wielu wątkach jest sporo info.
Jednak nie koniecznie muszą występować, najczęstsze to: mdłości, na które napewno dostaniecie receptę, wypadanie włosów, szumy w uszach, ogólne osłabienie.....
Dawajcie mamie do jedzenia to na co tylko będzie miała ochotę.
pozdrawiam
_________________ "Odnajdź w sobie zalążek radości, a wtedy radość pokona ból"- R. Campell
[quote="alaslepa"]Witam
niestety w Gdańsku termin badania to 15 lipca.
Termin badania PET w Gdańsku to zapewne 15 sierpnia ( ten lipiec, to z emocji wpisałaś, bo gdyby tak było rzeczywiście to prawie cały rok czekania, więc zdrowy by nie wytrzymał, nie mówiąc o chorej osobie). P:ozdrawiam
_________________ "...Są dni których nie powinno być"
Jest na świecie taki rodzaj smutku, którego nie można wyrazić łzami. Nie można go nikomu wytłumaczyć. To nie miłość - lecz choroba bliskiej osoby
"Życie jest trudną lekcją, której nie można się nauczyć. Trzeba ją przeżyć" Stefan Żeromski
asereT
asereT, dziękuję za zainteresowanie, faktycznie 15 sierpnia w Gdańsku, zmęczenie robi swoje. Mama o dziwo zniosła tą podróż znakomicie i na szczęście zaczeła jeść.
Dzisiaj zjadła ok 3500 kalori
[ Dodano: 2012-08-02, 12:34 ]
absenteeism napisał/a:
Samą cisplatyną?
Tak, czy to normalne?
Onkolog powiedział mamie że przy tej chemi NFZ może mieć obiekcje, co do zasadności jej zastosowania (niby ta chemia jest sporo droższa od starej). Polecił zrobić badanie słuchu i sprawdzenie nerek.
Nie bardzo wiem co i jak, o co chodziło z tym NFZ-em.
Może ktoś coś wie na ten temat
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum